ایرانگردی

کوه دنا کجاست؟

کوه دنا برخلاف تصور خیلی‌ها یک کوه نیست، بلکه یک رشته فرعی در رشته کوه زاگرس است. رشته کوه دنا شامل 49 قله بالاتر از 4000 متر است که مرتفع‌ترین آن، بیژن 3 یا قاش مستان 4459 متر ارتفاع دارد. به عنوان بخشی جاذبه‌های گردشگری، ما در این مقاله به معرفی قله‌های مختلف دنا، موقعیت این رشته کوه، یال‌های مختلف آن و توضیحاتی در مورد صعود به برخی از بلندترین قله‌های دنا می‌پردازیم.

پوشش گیاهی و جانوری دنا

رشته کوه دنا به خاطر گیاهان و جانورانش معروف است. با کاوش در این منطقه جنگل‌هایی از بلوط، درختان پسته وحشی، بادام کوهی، درختچه‌های چوبی و درختچه‌های کرتاگوس را می‌بینید که دامنه‌های جنوبی و غربی مناطق دنا را اشغال کرده‌اند. در نواحی مرتفع، علاوه بر برخی از جانوران مشابه، می‌توانید درختچه‌های سرو و گون را پیدا کنید. با این حال، در ارتفاعات فراتر از 3500 متر فقط گیاهان ریز، معمولاً از گونه‌های اختری می‌توانند رشد کنند. دامنه‌های شمالی، جنگل ندارند، اگرچه در آنجا چمنزارهای مرتعی و درختان سرو پراکنده وجود دارد. در مجموع می‌توان گفت که گیاهان این رشته کوه در ارتفاعات مختلف رشد می‌کنند و کل منطقه را سرسبز و از نظر پوشش گیاهی متنوع می‌کند و بسیاری از آنها دارای خواص تغذیه‌ای و دارویی هستن. علاوه بر گیاهان، پوشش جانوری این منطقه نیز بسیار جالب توجه است.
اگر بیشتر به حیات وحش علاقه‌مند هستید، چیزهای زیادی برای دیدن نیز وجود دارد. حیات وحش منطقه شامل عقاب‌های بزرگ، شاهین، خرس قهوه‌ای، کرکس، پلنگ، گربه وحشی، گرگ، بز وحشی، کبک، موش خرما، مارتین، میش، قوچ، لاروک و سنجاب ایرانی است.

کوه دنا کجاست؟

رشته کوه دنا بخشی از رشته کوه زاگرس است که از شمال غربی به جنوب شرقی امتداد دارد. طول این رشته کوه تقریباً 70 تا 90 کیلومتر است (بر اساس منابع مختلف متفاوت است) و عرض متوسط کوه دنا 15 کیلومتر است.
رشته کوه دنا از 20 کیلومتری شرق یاسوج شروع و تا 70 کیلومتر در جهت شمال به شمال غرب در استان اصفهان امتداد دارد.
طبق تعریفی دیگر، این کوه از شمال غربی در روستای کتا از توابع شهرستان دنا شروع و در 30 کیلومتری جنوب شرقی یاسوج به منطقه کاکان ختم می‌شود. اگر ابتدا و انتهای دنا را، کتا و کاکان در نظر بگیریم طول آن 90 کیلومتر می‌شود که به همین دلیل اختلاف طول آن بین 70 تا 90 کیلومتر است.

کوه دنا در کدام استان واقع شده است؟

رشته کوه دنا شمال و شرق استان کهگیلویه و بویراحمد را در برمی‌گیرد. شرق و جنوب شرقی این رشته کوه به استان فارس، از غرب به چهارمحال و بختیاری و از شمال به استان اصفهان محدود می‌شود. به طور کلی بیشتر این رشته کوه از جمله بلندترین قله آن در استان کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد.

ارتفاع کوه دنا

بلندترین کوه، قاش مستان در زیر رشته دنا 4459 متر ارتفاع دارد. در طول این خط بیش از 40 قله یا به عبارتی 49 قله بالای 4000 متر وجود دارد. کوه دنا دارای بیشترین تعداد قله بالای 4000 متر در کشور است. قله‌های زیر جزو مرتفع‌ترین قله‌ها هستند.
قاش مستان(بیژن 3): 4412 متر
مور گل: 4380 متر
برج آسمانی(بیژن ۲) : 4395 متر
ماش(بیژن 1): 4370 متر
کل قدویس: 4340 متر
هرم: 4305 متر
بن رو: 4300 متر
حرا: 4280 متر
کل بلبل: 4280 متر
پازن پیر: 4250 متر
قزل قله: 4250 متر
رشته میانی دنا از گردنه بیژن در ارتفاع 3200 متری تا گردنه مور گل غربی در ارتفاع 4100 متری ادامه دارد و دارای 18 قله بالای 4000 متر است. قلل این رشته از گردنه بیژن به ترتیب عبارتند از: برداتاش، سیچانی 1، 2، 3، حوض دال، کرسومی شرقی، قرصومی غربی، تنگه راه (حرا)، بیژن 1، کاپیری، بیژن 2 ، قزل قله، هرم، قله کی خسرو، بون رو، بیژن 3 (قاش مستان)، قبله، مورگل، مورگل غربی و مورگل شمالی.

میدان شمال غربی دنا

این قسمت از رشته کوه دنا از گردنه مورگل غربی و قله‌های کاسه خفر شروع شده و به قله کله قدویس ختم می‌شود که دارای 21 قله بالای 4000 متر است. قله این قسمت از رشته کوه دنا شامل:
قله کاسه خفر: کله گاق، تل گردال و لوکوره.
خرسان: خرسان شرقی، خرسان غربی، کله فرهاد، کله چال ولی.
قلل شمالی سه قله کله شیدا، کله بلبل، کله غدویس

میدان جنوب شرقی دنا

این قسمت از رشته کوه دنا از گردنه بیژن شروع و تا قله پازن پیر در ارتفاع 4250 متری ادامه می‌یابد و شامل 9 قله بالای 4000 متر است. مسیر صعود به قله پازن پیر از تنگه کبودی در جاده یاسوج به کاکان دهستان می‌گذرد و می‌توانید از کانال تنگه خرسی به قله صعود کنید. البته مسیر اصلی صعود به این قله از سرچشمه چشمه آب نهر در جاده یاسوج به کاکان است.

حوض دال

به طور کلی دو مسیر اصلی برای صعود به قله حوض دال از محدوده فرعی دنا معرفی شده است. مسیر بزکش که مسیری طولانی است از خانه کوهنورد شروع می‌شود و ماسر سیچانی که باید با وسیله نقلیه طی شود بخشی از مسیر گردنه بیژن است.
در ارتفاع 3900 متری و در مسیر بزکش دو پناهگاه بتنی و فلزی وجود دارد. در صورت صعود از مسیر سی چانی برای رسیدن به این پناهگاه‌ها باید کمی از مسیر منحرف شوید.

مور گل

این قله یکی از قلل شمالی رشته کوه دنا است. به طور کلی برای رسیدن به قله مور گل دو مسیر وجود دارد: مسیر شمالی که روش استاندارد صعود است. این مسیر از روستای خفر شروع می‌شود و پس از عبور از پناهگاه قاش مستان به خط الراس کی‌خسرو و در نهایت به قله می‌رسد. مسیر جنوب شرقی یعنی پیمایش بخشی از خط الراس برای رسیدن به مور گل از روستای سی شراد شروع می‌شود.

قاش مستان یا بیژن (بلندترین قله زیر رشته دنا)

بلندترین قله رشته کوه دنا قله قاش مستان است. رایج‌ترین و آسان‌ترین راه برای صعود به قله قاش مستان از روستای خفر پادنا شروع می‌شود. از روستا به جان‌پناه دو مسیر وجود دارد. مسیر سمت چپ کوه دژ در دسترس‌تر و کوتاه‌تر است و مسیر سمت راست کوه دژ یا همان مسیر آبشار طولانی‌تر اما با امکانات بیشتر.


اگر قصد اقامت در کوهستان را دارید می توانید از پناهگاه‌های سیمانی و فلزی که در مسیر صعود قرار دارند استفاده کنید.

این مطالب هم واقعا جذابن!!!

نظر شما چیست، اینجا بنویس:)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا