جاهای دیدنی شیرازایرانگردی

بهشت گمشده شیراز کجاست؟

شب

شیراز جان است و هزار راز پنهان. شیراز شهری بهشتی روی زمین است. حالا فکر کنید می‌گویند در دل این بهشت پر از آرامش و شعر و شعور، دنیایی از زیبایی وجود دارد که به بهشت گمشده شیراز معروف است. بهشت گمشده که در اصل تنگ بستانک نام دارد در حوالی شیراز زیبا قرار گرفته و یکی از مناطق حفاظت شده ایران و یکی از ییلاق‌های اطراف شیراز است.

اگر مشتاق هستید که بدانید بهشت گمشده کجاست با مقصد360 همراه باشید تا درهای این بهشت پنهان روی شما گشوده شود. اینجا طبیعتی بکر و پر از راز و رمز منتظر شماست. سفر به بهشت گمشده را از دست ندهید. این یک تجربه بی‌نظیر و منحصر به فرد است برای کسانی که دوست دارند در دامان نازنین طبیعت آشوب‌های روزمره‌شان را کنار بگذارند و به آرامش برسند.

اینجا شیراز است و دنیا دنیا آرامش چشم به راه شما است؛ مخصوصا در قلب طبیعت زیبای آن از همیشه بیشتر احساس امنیت و آرامش خواهید کرد. اینجا چشم و دل هر گردشگری را به خود مسحور کرده و مقصد مسافران زیادی از ایران و خارج ایران است.

بهشت گمشده شیراز کجاست؟

تنگه بستانک یا همان بهشت گمشده خودمان در حد فاصل شیراز و مرودشت در منطقه‌ای به نام کامفیروز در استان فارس قرار دارد. از شیراز پر از رنگ و نقش که 120 کیلومتر به سمت شمال غرب حرکت کنید منطقه حفاظت‌شده و بکری  به مساحت 20 هزار هکتار را مشاهده خواهید کرد.

از همین‌جا ویژگی‌های جالب این تنگه خود را به رخ می‌کشند. ارتفاع تنگ بستانک از 1700 تا 3700 متر از سطح دریا متغیر است و اگر به صورت میانگین بخواهیم محاسبه کنیم نزدیک به 2000 متر از سطح دریا فاصله دارد. بهشت پنهان شیراز و پوشش جنگلی آن تا دامنه‌های کوه دنا ادامه دارد. در نزدیکی تنگه بستانک ییلاق سرسبزی نیز قرار دارد که زیبایی و جذابیت بیشتری به این گردشگاه می‌بخشد.

آدرس: استان فارس، شمال غربی شهر شیراز، شهرستان مرودشت، بخش کامفیروز، تنگ بستانک

از تنگ بستانک تا “بهشت گمشده”؛ تحولات نام یک مکان

بهشت گمشده شیراز، گویی نگینی در دل کوهستان است، راز سر به مهری که تا سال های 1360 کمتر کسی از وجود چنین ییلاق زیبایی در جنوب کشور اطلاع داشت. دلیل ذکر شده؛ می‌تواند گمشده یا پنهان بودن تنگ بستانک را نشان دهد. اما حالا چرا بهشت؟

از همین جا که نشستید تصور کنید؛ دره‌ای سرسبز با درختان بلند قامت سپیدار، سایبانی امن پدید آورده‌اند. رودخانه‌ای خروشان با عبور از میان دره، نغمه‌ای دلنشین از زندگی را به گوش می‌رساند. آبشارهای متعدد که از دل کوهستان سرازیر شده و منظره‌ای بی‌بدیل را خلق می‌کنند. بوته‌ها و گل‌های وحشی که در هر گوشه و کنار به چشم می‌آیند و عطر خوش بهار را در هوا می‌پراکنند. این‌ها مگر توصیفات بهشت نبود؟ پس به بهشت گمشده خوش آمدید.

بهترین زمان سفر به بهشت گمشده شیراز

تنگه بستانک شیراز

همه ما می‌دانیم زمان سفر به شیراز و لذت بردن از جاودانه‌های این شهر، اردیبهشت است. اگر نیمه دوم اردیبهشت به بهشت گمشده سفر کنید، رودها پرآب‌تر و درختان سرسبزتر و هوا بسیار لطیف و ملایم است. نسیم خنکی صورتتان را نوازش خواهد کرد. فکر کنید سه بهشت در کنار هم؛ عاشقانه نیست؟ بهشت گمشده شیراز در اردیبهشت با هوایی بهشتی لذتی است بی‌پایان که هرگز دوست ندارید تمام شود.

اما اگر تحمل اندکی سرما را نیز داشته باشید، پاییز هزار رنگ و نقش هم می‌تواند فصل خوبی برای سفر به بهشت گمشده باشد. پاییز که به تنگ بستانک بروید تابلویی بی‌نظیر از درختان نارنجی و زرد و سرخ‌پوش در کنار آب‌های روان و صدای خش‌خش برگ‌های پاییزی زیر پایتان هوش از سرتان خواهد برد و روحتان را جلا خواهد داد. خود را در این همه زیبایی رها کنید و برای ساعتی در فضای بی‌نظیر آن گم و غرق شوید.

بهشت گمشده: موزه‌ای زنده از طبیعت

یکی از دلایلی که تنگه بستانک به بهشت گمشده معروف شده است را قطعا می‌توان طبیعت بکر و سرسبز، آبشارهای متعدد و تنوع بالای گیاهی و جانوری آن دانست.

پوشش گیاهی بهشت گمشده تنوع بسیار بالایی دارد و شامل درختان، درختچه‌ها، گیاهان دارویی و بوته‌ها می‌شود. برخی از رایج‌ترین گونه‌های گیاهی در این منطقه عبارتند از:

 • بلوط
 • چنار
 • گردو
 • پسته
 • بادام
 • بنه
 • کیکم
 • زرشک
 • شیرخشت

و همچنین درختچه‌هایی مانند:

 • انجیر
 • خارشتر
 • گون
 • درمنه
 • شیرین بیان

در این منطقه گیاهان دارویی مانند خاکشیر، بومادران، کاسنی، شاتره، گل گاوزبان هم رشد می‌کنند.

توجه کنید که بهشت گمشده به دلیل تنوع بالای گیاهی، زیستگاه مناسبی برای انواع جانوران نیز می‌باشد. برخی از رایج‌ترین گونه‌های جانوری در این منطقه عبارتند از:

 • قوچ
 • میش
 • بز وحشی
 • خرس قهوه‌ای
 • سمور
 • سنجاب
 • روباه
 • خرگوش
 • کبک
 • تیهو
 • کبوتر
 • بلبل
 • سار
 • شاهین
 • عقاب

جاذبه‌های گردشگری بهشت گمشده شیراز

دیدنی‌های بهشت گمشده و اطراف آن از تنوع بالایی برخوردار است. از پدیده‌های طبیعی گرفته تا اماکن تاریخی. . اما بهر حال اینجا از هر لحاظ بهشت است. حتی از لحاظ دسترسی به جاذبه‌های گردشگری استان فارس و شیراز و مرودشت. با مقصد360 همراه باشید تا چندتایی از معروف‌ترین دیدنی‌های بهشت گمشده شیراز را مرور کنیم.

دریاچه سد درودزن

دریاچه سد درودزن نزدیکی بهشت گمشده

دریاچه سد درودزن یکی از زیباترین و پرآب‌ترین دریاچه‌های ایران است که در استان فارس واقع شده است. این دریاچه به دلیل موقعیت مکانی و آب و هوای مناسب، به یکی از محبوب‌ترین مقاصد گردشگری برای علاقه‌مندان به ماهیگیری تبدیل شده است.

ماهی‌های مختلفی در دریاچه سد درودزن وجود دارند که از جمله آنها می‌توان به کپور، سوف، سیم، زردک و مارماهی اشاره کرد. بهترین زمان برای ماهیگیری در این دریاچه از فصل بهار تا فصل پاییز است.

برای ماهیگیری در دریاچه سد درودزن، باید از اداره محیط زیست استان فارس مجوز دریافت کنید. همچنین، لازم است از تجهیزات مناسب ماهیگیری استفاده کنید و به قوانین و مقررات مربوط به ماهیگیری در این دریاچه توجه کنید.

تنگه براق

تنگه برق بهشت گمشده کجاست؟

تنگه براق در استان فارس، در نزدیکی شهر اقلید قرار دارد و در فاصله ۴۰ کیلومتری بهشت گمشده شیراز است. این تنگه به دلیل زیبایی طبیعی و همچنین تاریخ غنی خود به عنوان شکارگاه پادشاهان مشهور است.

تنگه براق یک تنگه باریک و پر پیچ و خم . صخره‌ها از جنس سنگ آهک هستند و در طول میلیون‌ها سال توسط فرسایش آب و باد شکل گرفته‌اند. تنگه در طول سال پوشیده از گیاهان سرسبز است و تعدادی آبشار و چشمه در آن وجود دارد.

تنگه براق سابقه طولانی به عنوان شکارگاه دارد. پادشاهان ساسانی در قرن سوم و چهارم میلادی از این تنگه برای شکار گورخر، آهو و سایر حیوانات وحشی استفاده می‌کردند. کتیبه شاپور اول هم که در تنگه مشاهده می‌کنید، یادگاری از همان دوران است. همچنین در دوره قاجار نیز تنگه براق شکارگاه مورد علاقه شاهان بود.

امروزه، تنگه براق یک مقصد گردشگری محبوب است. بازدیدکنندگان می‌توانند در مسیرهای پر پیچ و خم تنگه پیاده‌روی کنند یا از صخره‌ها بالا بروند. تعدادی غار و آبشار در تنگه وجود دارد که بازدیدکنندگان می‌توانند از آن‌ها هم بازدید کنند.

تنگه براق مکانی زیبا و تاریخی است که ارزش بازدید دارد. این مکان برای دوستداران طبیعت، تاریخ و باستان‌شناسی جذاب خواهد بود.

کامفیروز و بیضا، دو روستای دیدنی در نزدیکی بستانک

کامفیروز و بیضا، روستاهای نزدیک بهشت گمشده شیراز

گویی تمام زیبایی‌های ایران در این منطقه جمع شده‌اند تا چشم هر بیننده‌ای را خیره کنند. بستانک با کوچه‌باغ‌های سرسبز و درختان بلند قامتش، شما را به سفری رویایی در دل طبیعت می‌برد. قدم زدن در این کوچه‌باغ‌ها، حس آرامشی وصف‌ناپذیر را به شما هدیه می‌دهد.

در طول سفرتان به بستانک، گذری هم به دو روستای دیدنی کامفیروز و بیضا داشته باشید. این دو روستا با کوچه‌های زیبا و خانه‌های سنتی، شما را به دنیای گذشته می‌برند. در کامفیروز و بیضا می‌توانید زندگی روستایی را تجربه کنید و از صفا و صمیمیت مردم محلی لذت ببرید.

برای تجربه زندگی روستایی در بستانک، اقامت در اقامتگاه‌های بوم‌گردی این منطقه را به شما پیشنهاد می‌کنیم. این اقامتگاه‌ها که در دل کوچه‌باغ‌ها و خانه‌های سنتی قرار دارند، فرصتی بی‌نظیر برای تجربه زندگی بومی به شما می‌دهند. از غذاهای محلی خوشمزه لذت ببرید و با آداب و رسوم مردم بومی آشنا شوید.

دشتک؛ راز پنهان در دل کوهستان

دشت کوچک و بکر دشتک

در جستجوی بهشت گمشده، شاید گذارتان به دشتک بیفتد، گویی به دروازه زمان سفر کرده‌اید. روستایی صدها ساله که در آغوش کوهستان آرمیده و رازهای ناگفته تاریخ را در دل خود جای داده است. قدمت دشتک به قرن هفتم هجری باز می‌گردد و آثار باستانی کشف شده در آن، گواهی بر تمدن دیرینه این سرزمین است.

دشت کوچک و بکر دشتک، در مسیر بهشت گمشده قرار گرفته، اما بسیاری از گردشگران، از زیبایی‌های منحصر به فرد آن غافل می‌مانند. گویی دشتک، راز پنهانی در دل کوهستان است که منتظر کشف شدن است.

تا همین چند وقت پیش، هزار پله، تنها راه ارتباطی دشتک با دنیای بیرون بود. اما حالا، راهی مناسب برای عبور و مرور ساخته شده و سفر به این روستای تاریخی، آسان‌تر شده است.

آب و هوای کوهستانی دشتک، بهاری خنک و دلچسب و پاییز و زمستانی سرد را به ارمغان می‌آورد. گویی طبیعت در این روستا، با تمام فصول آشتی کرده است.

اما راز دشتک فقط در طبیعت و تاریخ آن نیست. گویشی باستانی به نام دشتکی، در این روستا زنده نگه داشته شده است. گویی با هر کلمه این گویش، نغمه‌ای از تاریخ در گوشتان زمزمه می‌شود.

سفر به دشتک، سفری به اعماق تاریخ، طبیعت و فرهنگ ایران است. سفری که خاطره‌ای فراموش نشدنی را در ذهن شما ثبت خواهد کرد.

علاوه بر تمامی این دیدنی‌های جذاب طبیعی و باستانی جاذبه‌های دیگری هم در نزدیکی تنگه بستانک قرار دارد که عبارتند از:

 • رود کر
 • آبشار مارگون
 • تنگ گمبیل

حرف آخر

از اینکه در معرفی بهشت گمشده شیراز تا اینجا همراه ما مانده‌اید بسیار خوشحالیم. در این مطلب سعی کردیم در ادامه معرفی شیراز یکی دیگر از جاهای دیدنی شیراز و مرودشت را به شما معرفی کنیم. سعی کردیم این منطقه زیبا را از هر جنبه‌ای بررسی کنیم. بهترین فصل سفر به آن را مورد بررسی قرار دادیم. درباره مناظر و جاذبه‌های توریستی پیرامون تنگ بستانک صحبت کردیم. پوشش گیاهی و جانوری آن را به نظاره نشستیم و نکته‌هایی درباره مسیر و کجایی بهشت گمشده شیراز گفتیم. اگر شما هم تجربه‌ای از این بهشت پنهان ایران عزیزمان دارید با ما و خوانندگانمان به اشتراک بگذارید.

این مطالب هم واقعا جذابن!!!

نظر شما چیست، اینجا بنویس:)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا