ایرانگردیاستان گلستاناستان گیلاناستان مازندران

مسافرت به جاهای دیدنی شمال در زمستان

شب

آیا تا به حال مسافرت در زمستان به شمال را تجربه کرده‌اید؟ شاید بگویید حتی به آن فکر هم نکرده‌ایم. زمستان‌های شمال سرد است و در زمستان باید به مناطق گرمسیری کشور سفر کرد. اما اشتباه نکنید. شمال کشور در چهار فصل مناظری بسیار دیدنی و شگفت‌انگیز دارد. هر سه استان شمالی کشور یعنی مازندران، گیلان و گلستان، با آمدن ننه سرما لباس سفید زمستانه به تن می‌کنند و این بار با سفیدی برف روی درختان، کوه‌ها و خروش آبشارها و دریا دلبری می‌کنند.

برف و باران در هوای لطیف شمال با عطر و بوی دریا و جنگل هوش از سر هر انسانی می‌برد. یک لحظه چشمانتان را ببندید؛ صدای دریای خزر زیبا به گوش می‌رسد، آسمان دلش گرفته و پر است از ابرهای تیره، برف و یا باران شمال روی صورتتان می‌‍نشیند؛ حسی لذتبخش‌تر از این حس لطیف را کجا می‌توان پیدا کرد؟

یا فکر کنید جنگل‌های همیشه سبز بهار یک دست سفید پوش شوند و یا در میانه باران در دل جنگل‌های هیرکانی شمال قدم بزنید. حسی از این زیباتر را کجا می‌خواهید تجربه کنید؟ پس سفر به شمال در زمستان را فراموش نکنید و از آن غافل نشوید. با مقصد360 همراه شوید تا با 6 جای دیدنی شمال در زمستان آشنا شوید.

جاهای دیدنی مازندران در زمستان

مازندران یکی از زیباترین استان‌های ایران است که به دلیل طبیعت سرسبز و آب‌وهوای معتدلش، در تمام فصول سال گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند. اما زمستان مازندران نیز زیبایی‌های خاص خود را دارد و تماشای طبیعت پوشیده از برف این استان، تجربه‌ای فراموش‌نشدنی خواهد بود. در ادامه به معرفی برخی از جاهای دیدنی مازندران در زمستان می‌پردازیم:

سفر به روستای لاویج چمستان در زمستان

سفر به لاویج در زمستان

روستای 2000 ساله لاویج در شهر نور قرار دارد و به دلیل قدمتش، محل کشف آثار باستانی زیادی از جمله گورهای گبری است. جنگل‌های لاویج تنوع گیاهی و جانوری بالایی دارد. در ارتفاعات جنگلی روستای لاویج، چشمه‌های خروشان که در زمستان پر از آب است، موجب تداوم حیات زیبای روستا شده است.

درختان انبوه هیرکانی را پوشیده از برف تصور کنید، درختان راش و ممرزی که در بلندای خود سفیدپوش شده‌اند و به استقبال ننه سرما رفته‌اند، یکی از جاذبه‌های روستای لاویج است.

آبتنی در حوضچه‌های آبگرم در آن سرما بسیار لذتبخش است؛ پیشنهاد می‌کنیم آن را از دست ندهید. در فاصله کوتاهی از آبگرم یکی دیگر از جاذبه‌های لاویج رخ نشان می‌دهد؛ فیل سنگی لاویج که در اثر هزاران سال فرسایش آب و باد به وجود آمده است.

در مسیر که به سمت لاویج در حرکت هستید،  از کنار آبشار حرام او، به همین راحتی گذر نکنید. این آبشار یکی از زیباترین آبشارهای ایران است.
آبشار حرام او و فل سنگی لاویج

پارک جنگلی کشپل در بهار و تابستان بسیار سرسبز و انبوه است. این پارک جنگلی گونه‌های گیاهی بسیاری مانند درختان توسکا، لرک، بلوط، افرا، ممرز و انجیلی را در خود جای داده است. اما الان زمستان است و خبری از سبزی شمال نیست. پارک جنگلی کشپل یک دست سفید می‌شود و تلالوی آفتاب زمستانه روی برف‌ها منظره‌ای خیره‌کننده می‌سازد.


سفر به دشت دریاسر تنکابن در زمستان

دشت دریاسر تنکابن

قطعا تا به حال اسم جاده دوهزار به گوشتان خورده است. در فراز این جاده زیبا، دشتی مخملی با رودخانه‌ای زیبا قرار دارد. از جاده دو هزار که بالا بروید به اسل محله می‌رسید. در تمام طول مسیر مه‌ای غلیظ و لطیف همراه شما خواهد بود. از اسل محله به بالا و برای رسیدن به دشت دریاسر دیگر با ماشین نمی‌توانید بروید. ماشین را باید در روستا پارک کنید و برای دیدن دریاسر، پیاده گز کنید.

به دریاسر، مرتفع‌ترین دشت ایران که برسید منظره‌ای خیره کننده از زیبایی و لطافت برف جلوی چشمتان ظاهر می‌شود. مگر می‌شود این همه زیبایی در یک جا؟ برف است و سفیدی و تلاتو نقره‌ای آن روی آب دریاچه یخ زده. سکوت و ابهت فضا شما را مسحور خواهد کرد. این جا است که بسیاری از گردشگران، دشت دریاسر را زیباترین دشت ایران می‌خوانند. دریاسر را در رویاهایتان نیز شاید نتوانید تصور کنید و بعد از دیدن آن هر موقع که اسمی از بهشت یا زیبایی طبیعت به میان بیاید، حتما خیلی سریع دریاسر با آن همه زیبایی جادویی، جلوی چشمتان ظاهر می‌شود.

حالا که در این سفر تا دشت دریاسر زیبا رفته‌اید پیشنهادمان برای گرم شدن و دلی از عزا درآوردن، آبگرم فلکده است. از دشت که برگشتید، جاده دو هزار را ادامه دهید، به جاده سه هزار می‌رسید. اندکی که بالاتر بروید روستای فلکده را می‌بینید. حوضچه آبگرم روستا که فاقد گوگرد است و یکی از تمیزترین آبگرم‌های شمال کشور محسوب می‌شود، خستگی پیاده‌روی را از تنتان خارج می‌کند و سفر را برای شما لذتبخش تر خواهد کرد.

علاوه بر این جاذبه‌ها، جاهای دیدنی دیگری نیز در مازندران وجود دارند که در زمستان نیز ارزش دیدن دارند. از جمله این جاذبه‌ها می‌توان به جنگل راش، آبشار هریجان، آبشار تیرکن، ساحل دریای خزر، دریاچه ولشت، روستای فیلبند، تله کابین نم آبرود و… اشاره کرد.


جاهای دیدنی گیلان در زمستان

گیلان استانی سرسبز و زیبا در شمال، در هر فصلی زیبایی‌های خاص خود را دارد. زمستان در گیلان، سرد و برفی است اما همین سرما باعث می‌شود تا زیبایی طبیعت گیلان به شکلی متفاوت و چشم‌نواز به نمایش گذاشته شود. در ادامه به معرفی برخی از جاهای دیدنی گیلان در زمستان می‌پردازیم:

سفر به شهر ماسال در زمستان

سفر به شهر ماسال در زمستان

اینجا شهر ماسال است و به بام استان گیلان معروف است. زمستان‌های ماسال به دلیل کوهستانی بودن منطقه، بسیار سرد است. اما خوب، باز هم می‌توان آن را در لیست جاهای دیدنی شمال در زمستان قرار داد. این شهر زیبا و کوهستانی زمستان‌ها آکنده از برف می‌شود و مناظر منحصربه‌فرد و خیره کننده‌ای می‌سازد.

این بهشت کوچک ایران، پر است از آبشارهای بی‌نظیر، تصور کنید در میان درختان مملو از برف راش و آلو قدم بزنید و خرت خرت برف تمیز و تازه را زیر پای خود احساس کنید. چه آهنگ گوش نوازی است سکوت طبیعت. فقط در ماسال می‌توانید این ملودی زیبا را در زمستان به دلیل نبود گردشگران زیاد گوش دهید. این فرصت طلایی را از دست ندهید.

همانطور که گفتیم ماسال زیبا جاذبه‌های طبیعی زیادی دارد که برخی از آن ها عبارتند از:

 • رودخانه خالکایی
 • رود مرغک
 • پارک ساحلی
 • آبشار شاندرمن
 • آبشار روستای چسلی
 • آبشار رامینه
 • آبشار تولی نسا
 • غار آویشو؛ غار ۷۵ میلیون ساله ماسال

یادتان باشد یکی دیگر از جاذبه‌های ماسال اقامت در کلبه چوبی‌های آن است. ممکن است قیمت آن‌ها کمی بالاتر از حد انتظار باشد، اما نسبت به کیفیت خدمات و اسکان در آن محیط زیبا با منظره چشم‌نواز و کلبه‌های گرم و نرم صرفه اقتصادی خواهد داشت.


سفر به جنگل و ساحل گیسوم در زمستان

سفر به جنگل و ساحل گیسوم در زمستان

شگفتی‌های خطه شمال تمامی ندارد. پس از پیاده‌روی در دل جنگل تقریبا باتلاقی گیسوم با درختان سر به فلک کشیده، در انتهای جاده جنگلی، چشمانتان به آبی بیکران دریا می‌خورد. تلاقی آبی آسمان و دریا همیشه یکی از جذاب‌ترین صحنه‌های طبیعت بوده است. حال تصور کنید از جنگل برفی گیسوم با درختان سفیدپوش گذر کردید و به ساحل پوشیده از برف گیسوم رسیده‌اید. دریا پیش روی شما، جنگل در پشت سر و آسمان زیبای گیسوم بالای سرتان است. بهتر است این لحظه را از اعماق جان نفس بکشید و با آن همراه شوید.
سفر به جنگل و ساحل گیسوم در زمستان

تفریحاتی که در ساحل گیسوم می‌توانید انجام دهید عبارتند از:

 • جت اسکی
 • شاتل
 • موتور چهارچرخ
 • پاراسل
 • قایق‌سوای
 • پاراگلایدر
 • اسب‌سواری در میان برف‌ها
 • دوچرخه‌سواری

علاوه بر این جاذبه‌ها، جاهای دیدنی دیگری نیز در گیلان وجود دارند که در فصل زمستان زیبایی‌های خاص خود را دارند. از جمله این جاذبه‌ها می‌توان به ساحل خزر، رودخانه‌های سپیدرود و سفیدرود، قلعه رودخان و بازار سنتی گیلان اشاره کرد.


جاهای دیدنی گلستان در زمستان

گلستان یکی از استان‌های شمالی ایران است که با طبیعت زیبا و جاذبه‌های گردشگری متنوع، مقصدی محبوب برای مسافران در تمام فصول سال است. در زمستان، گلستان با پوشش سفید برفی خود، زیبایی خاصی به خود می‌گیرد و تجربه‌ای متفاوت از سفر به شمال را برای گردشگران رقم می‌زند.

سفر به جزیره آشوراده در زمستان

سفر به جزیره آشوراده در زمستان

اینجا تنها جریزه خزر زیبا است. این جزیره در بندر ترکمن واقع شده است و یکی از جاذبه‌های گردشگری استان گلستان است که در هر فصلی زیبایی‌های خاص خود را دارد. این جزیره داستان‌های تاریخی و طبیعی زیادی از سر گذرانده است. این جزیره سال‌ها در تصرف روس‌ها بوده و در نهایت با سقوط تزارها در روسیه و تشکیل دولت کمونیستی طبق معاهده‌ای آشوراده به ایران بازگردانده شد.

این جزیره هم‌اکنون به دلیل بالا آمدن آب خزر و ایجاد شرایط دشوار برای زندگی خالی از سکنه است. آشوراده زیبا در زمستان‌ها هم بسیار جذاب و دیدنی می‌شود. با سفر به این جزیره شاید اولین چیزی که برایتان جالب باشد، دیدن صیادان خاویار است. آشوراده در سالیان قبل شکارگاه بود و به همین دلیل قلعه‌های جالبی در این منطقه وجود دارد.

در جزیره از این مکان‌ها حتما بازدید کنید:

 • پل چوبی جزیره
 • قلعه مثلثی؛ یادآور اشغال روس‌ها
 • دژهای صفوی آشوراده
  قلعه مثلثی , پل چوبی آشوراده

شاید برایتان سوال پیش بیاید در این جزیره خالی از سکنه بدون امکانات چه کاری انجام دهیم؟ در تکمیل توضیحات بالا باید بگوییم که به دلیل ساکن نبودن انسان در آشوراده، اکوسیستم بکر و زیبایی در آن شکل گرفته است. انبوهی از گونه‌های گیاهی و جانوری ویژه در آن زندگی می‌کنند. این خودش یکی از جذابیت‌های این جزیره بکر و زیبا است. همچنین آشوراده را می‌توان یکی از بزرگترین مقاصد پرنده‌‌نگری ایران دانست. همچنین این جزیره بیشترین تعداد فوک‌های خزری را در خود جای داده است. گرچه این موضوع با نگرانی‌هایی نیز همراه است:

مرکز حفاظت فوک خزری ایران در فروردین ۱۴۰۰ اظهار کرد که جزیره آشوراده شاهد حضور بیشترین جمعیت فوک خزری در سواحل کشور ایران است و برهم خوردن امنیت این منطقه به‌معنای آسیب جدی به قلمرو زیستی این‌گونه و برخلاف معاهدات بین‌المللی است. ارواحی، مشاور مدیریت زیست بوم‌های تالابی نیز اظهار کرد:

هرکسی که با اصول طبیعت‌گردی آشنایی داشته باشد به‌خوبی می‌داند که طرح‌های گردشگری و طبیعت‌گردی در زون‌های حساسی مثل آشوراده چه مشکلاتی برای آن منطقه و گونه‌های در معرض خطر انقراض از جمله فوک خزری ایجاد می‌کند. هرچند بهره‌برداری اصولی منجر به درآمدزایی برای جوامع محلی می‌شود، درخصوص طرح طبیعت‌گردی آشوراده از سرمایه‌گذاری‌های دولتی و بخش خصوصی استفاده خواهد شد و به‌نظر می‌رسد که نفعی برای جوامع محلی نخواهد داشت.

اگر اواخر پاییز یا اوایل زمستان به این جزیره زیبا سفر کنید تعداد بی‌شماری از پرندگان مهاجر را مشاهده می‌کنید که زیبایی خاصی به جزیره می‌بخشند و روح تازه‌ای در آن می‌دمند.


سفر به تالاب گمیشان در زمستان

سفر به تالاب گمیشان در زمستان

سفر به تالاب گمیشان گلستان را حتما به زمستان موکول کنید. چرا؟ در زمستان و بعد از سرمای شدید در روسیه، این تالاب صورتی رنگ ایران پناه امنی برای پرندگان مهاجر است. اگر اواخر پاییز یا اوایل زمستان به این تالاب سفر کنید یکی از اعجاب‌انگیزترین صحنه‌های طبیعت را با چمشان خود به نظاره می‌نشینید.

بازدید از این تالاب هیچ‌گونه محدودیتی برای افراد ندارد و به راحتی می‌توانید سفر کنید و پرواز دسته جمعی مرغان مهاجر را در آسمان ایران تماشا کنید. واقعا شمال ایران، زیبایی‌هایش انتها ندارد.

این تالاب که در فهرست تالاب‌های بین‌المللی در کنوانسیون رامسر قرار گرفته است، دارای پدیده گل‌افشان نیز هست. گل ‌فشان قارنیاق و نفتیجه در گمیشان گاهی از 300 متری دل زمین به برون پرتاب می‌شود. اما نگران نباشید؛ این گل‌ها سرد هستند، اما نکته جالبی که وجود دارد این است که در صورت گرفتن آتش روی گل‌افشان‌ها آن‌ها مشتعل می‌شوند و آتش می‌گیرند.


نکاتی برای مسافرت در زمستان به شمال

برای سفر به شمال در زمستان باید نکات ایمنی را رعایت کنید و مورد توجه قرار دهید تا سفری ایمن و لذت‌بخش داشته باشید. در ادامه به برخی از این نکات اشاره می‌کنیم:

 • آب و هوا را بررسی کنید. قبل از سفر، آب و هوا را در مقصد و جاده‌ها بررسی کنید. اگر احتمال بارش برف یا باران وجود دارد، تجهیزات لازم برای رانندگی در شرایط بد آب و هوایی را همراه داشته باشید.
 • به سلامت خودرو خود توجه کنید. قبل از سفر، سلامت خودرو خود را بررسی کنید و مطمئن شوید که همه تجهیزات لازم برای رانندگی در جاده‌های برفی و یخ‌زده را دارد.
 • لباس گرم و مناسب همراه داشته باشید. در زمستان، دمای هوا در شمال به شدت کاهش می‌یابد. بنابراین، لباس گرم و مناسب همراه داشته باشید تا از سرما نلرزید.
 • لوازم ضروری را همراه داشته باشید. علاوه بر لباس گرم، سایر لوازم ضروری مانند دارو، خوراکی، آب و پول نقد را نیز همراه داشته باشید.
 • اگر قصد دارید به کوهنوردی یا سایر فعالیت‌های زمستانی بپردازید، حتماً تجهیزات لازم را همراه داشته باشید.

حرف آخر

شمال ایران با طبیعت بکر و زیبای خود، در هر فصلی از سال مقصدی جذاب برای گردشگران است. زمستان نیز فصلی است که می‌توان با سفر به شمال، زیبایی‌های دیگری از این منطقه را تجربه کرد. در زمستان، طبیعت شمال ایران سفیدپوش می‌شود و مناظری بی‌نظیر را خلق می‌کند. کوه‌ها، دشت‌ها، جنگل‌ها و سواحل شمال در زمستان جلوه‌ای خاص و متفاوت دارند.

در این مقاله از مقصد360 سعی کردیم شما را با ویژه‌ترین و زیباترین مقاصد مسافرت به شمال در زمستان آشنا کنیم. خوشحالیم که تا اینجا همراه ما بودید. اگر تجربه‌ای جذاب از سفر به شمال در زمستان داشته باشید باعث افتخار است که با ما به اشتراک بگذارید.

این مطالب هم واقعا جذابن!!!

نظر شما چیست، اینجا بنویس:)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا