دانستنی سفر

استادی پلن (study plan) چیست؟

شب

بسیاری از دانشجویان ایرانی قصد دارند که برای ادامه تحصیل به کشورهای مختلف بروند و از این طریق به ادامه تحصیل بپردازند. از همین رو این افراد باید برای اخذ ویزای تحصیلی دست به کار شوند. دانشگاه‌های کشورهای مختلف مدارک متعددی را برای پذیرش و صدور ویزا طلب می‌کنند. یکی از این مدارک مهم و تاثیرگذار استادی پلن Study Plan است. در حال حاضر این مدرک برای مهاجرت تحصیلی به کانادا بسیار اهمیت دارد. همچنین برخی دیگر از کشورها هم به‌طور ویژه از آن بهره می‌برند. در این مطلب قصد داریم تا به‌طور کامل به این موضوع بپردازیم پس تا انتها درمقصد 360 در کنار ما باشید.

آشنایی اولیه با استادی پلن

امروزه بسیاری از افراد متقاضی مهاجرت تلاش می‌کنند تا یک استادی پلن عالی تهیه کنند. استادی پلن Study Plan در اصل برنامه‌هایی است که زمان‌های مطالعه و همچنین اهداف تحصیلی فرد را به‌طور کامل مشخص می‌کند. در واقع شما باید طرح و نقشه راه تحصیلی خود را در قالب استادی پلن آماده کنید. با توجه به مواردی که برای شما بیان شد، باید زمان‌بندی دقیق مطالعات و دوره‌ها هم اعلام شود که مسلما تاثیرگذاری بسیار زیادی در روند پذیرش خواهد داشت. هدف از تدوین Study Plan این است که به‌صورت هدفمند تحصیل خود را ادامه دهید.
در واقع این برنامه می‌تواند تحصیل شما را به‌شکل قانونمند دربیاورد. این ابزار سبب می‌شود تا فعالیت‌های آموزشی شما به شکل جدی ادامه پیدا کند. وقتی که شما این برنامه را آماده کرده و تحویل می‌دهید، کمیسر ویزا انگیزه و برنامه‌ریزی شما برای تحصیل در کشور مقصد را بررسی می‌کند. چنانچه این برنامه به‌طور جذاب و قانع‌کننده نوشته شده باشد، شما می‌توانید که از آن به بهترین شکل ممکن بهره ببرید و برنامه مهاجرت خود را دنبال کنید. در حال حاضر این مدرک تاثیر فوق‌العاده‌ای در دریافت ویزای تحصیلی خواهد داشت. ناگفته نماند که در استادی پلن باید برنامه خود را بعد از پایان تحصیل هم بیان کنید.

چرا نگارش Study Plan اهمیت دارد؟

اهمیت استادی پلن در مهاجرت تحصیلی به کشورهایی نظیر کانادا بسیار بالا خواهد بود. در واقع این مدرک می‌تواند انگیزه‌های شما را برای تحصیل به خوبی روشن کند. به‌طور کلی آفیسرهای اداره مهاجرت تمرکز ویژه‌ای بر روی این مورد دارد. نگارش استادی پلن باعث می‌شود که آن‌ها از قصد جدی شما برای تحصیل اطمینان پیدا کنند. همچنین با کمک این مدرک مطمئن می‌شوند که هدف اصلی شما از مهاجرت تحصیل است و قصد ماندن به روش‌های دیگر را ندارید.
به‌طور کلی نقش اصلی استادی پلن اطمینان‌بخشی بیشتر به این افراد است که نباید از آن غافل شد. همچنین آفیسرهای مهاجرت می‌خواهند از مهارت و توانایی شما برای تحصیل اطمینان پیدا کنند. از همین رو استادی پلن را در کنار سایر مدارک تحصیلی بررسی می‌کنند تا توانمندی‌های شما را به درستی بسنجند. ناگفته نماند که تهیه و تدوین استادی پلن باید بر اساس بهترین اصول صورت بگیرد. بر همین اساس کسانی که دارای برنامه‌های ضعیف هستند اکثرا در مرحله پذیرش و اخذ ویزا رد خواهند شد. در نتیجه حتما برایی آماده‌سازی این موارد برنامه‌ریزی دقیقی داشته باشید.

قسمت‌های مختلف استادی پلن چیست؟

برای اینکه شما بتوانید یک استادی پلن دقیق و حرفه‌ای بنویسید، باید بخش‌های مختلف آن را بشناسید. در داخل استادی پلن حتما باید نام و نام خانوادگی به‌صورت کامل و همراه با جزئیات آورده شود. همچنین شما باید آخرین مدرک تحصیلی خود را در این بخش وارد کنید. روشن شدن وضعیت تحصیلی در استادی پلن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. همچنین شما باید شرح کاملی درباره مهارت‌ها، دستاوردها و جوایز کسب شده ارائه دهید. ناگفته نماند که ارائه اهداف آموزشی و نگارش آن‌ها باید به شکل یک چارت صورت بگیرد. در این حالت شما می‌توانید برنامه‌های تحصیلی خود را در استادی پلن یادداشت کنید.
همچنین شما باید اهداف خود را از فعالیت‌هایی که تا امروز انجام داده‌اید بنویسید. یکی دیگر از موارد مهمی که باید به آن دقت کرد ترسیم چشم‌انداز آینده است. در این حالت شما می‌توانید که نقاط قوت و قابلیت‌های خود را به‌طور کامل در این برنامه مشخص کنید. همچنین بهتر است که اگر نقطه ضعفی دارید، حتما راهکار مناسب برای رفع مشکل را به‌صورت کامل بیان کنید. وقتی که همه این موارد را در Study Plan قرار دادید، در نهایت می‌توانید آن را با آفیسر سفارت برای دریافت ویزا تحویل دهید.

چطور استادی پلن بنویسیم؟

با توجه به اهمیت بالای مدرک استادی پلن، باید برای نوشتن آن از بهترین راهکارهای ممکن استفاده کنید. نکته مهم درباره نگارش Study Plan این است که حتما دلایل مهم خود را به‌طور کامل شرح دهید. داشتن دلایل مناسب و قانع‌کننده برای تحصیل باعث افزایش احتمال پذیرش شما در دانشگاه مورد نظر خواهد شد . از همین رو به شما پیشنهاد می‌کنیم که به کیفیت مطالب نوشته شده در استادی پلن توجه ویژه داشته باشید. ذکر این نکته ضروری است که یک استادی پلن حرفه‌ای به هیچ عنوان نباید بیشتر از ۲ صفحه نگارش شود.
در واقع اگر شما طول آن را خیلی زیاد کنید، آفیسر به نوعی آن را فاقد ارزش لازم برای بررسی کامل می‌داند. سعی کنید که در تمام قسمت‌ها به بخش اصلی بپردازید و حاشیه‌ها را به‌طور کامل کنار بگذارید. یکی از پاراگراف‌های این مدرک را به شرح رزومه تحصیلی خود اختصاص دهید که اهمیت بسیار بالایی دارد. در داخل متن به هیچ عنوان حرفی از اخذ اقامت در کشور مقصد نزنید. در صورتی که چنین کاری انجام دهید درخواست شما به راحتی رد خواهد شد. در صورتی که همین اصول ساده را به شکل دقیق رعایت کنید، به‌طور قطع بهترین نتایج ممکن را به دست خواهید آورد.

سوالات مهم در استادی پلن

یکی از مهم‌ترین بخش‌های استادی پلن مربوط به سوالات آن است. به‌همین علت شما باید دقت بالایی در پاسخ دادن به آن‌ها داشته باشید. کوچک‌ترین پاسخ نسنجیده و اشتباه می‌تواند شانس شما را برای دریافت ویزا به شدت کاهش دهد. از همین رو حتما باید بر روی هر کدام از سوالات فکر کرده و آن‌ها را به‌طور دقیق پاسخ دهید.
چرا می‌خواهید در کشور انتخابی تحصیل کنید؟
برای اینکه این سوال به درستی پاسخ داده شود، حتما باید انگیزه‌های کافی و درست را برای تحصیل در کشور مقصد بدانید. بدون شک عوامل زیادی باعث شده‌اند که به فکر تحصیل در کانادا یا یک کشور دیگر باشید. در نتیجه باید این دلایل را به‌طور کامل شرح دهید. به‌طور مثال وجود امکانات آموزشی مناسب در رشته تحصیلی شما یکی از دلایل مهم و تاثیرگذار خواهد بود. همچنین امکان رشد و توسعه در رشته مورد نظر شما هم جزو همین موارد قرار می‌گیرد.
هدف شما از ادامه تحصیل چیست؟
وقتی که با این سوال مواجه می‌شوید، باید پاسخ درست و قاطعی برای آن داشته باشید. این سوال به نوعی انگیزه شما برای کار کردن را به‌شکل دقیق نشان می‌دهد. هر کس هدف خاص خودش را برای ادامه تحصیل دارد که باید آن را در برنامه خود قرار دهید. به‌طور مثال شما می‌توانید به اخذ تخصص و یافتن فرصت‌های شغلی مناسب اشاره کنید. همچنین اگر هدف خاصی را برای آینده تحصیلی خود دنبال می‌کنید حتما آن را در این قسمت بیان کنید. معمولا افراد در پاسخ به این سوال جواب‌های مختلفی می‌دهند که هر کدام از آن‌ها باید به صورت مجزا بررسی شود.
چرا در کشور خود به تحصیل ادامه نمی‌دهید؟
یکی از سوالات چالشی که در Study Plan مطرح می‌شود علت عدم ادامه تحصیل در کشور مبدا است. به‌همین علت شما باید برای این مورد یک پاسخ مناسب و درخور را آماده کنید. قانع‌کننده بودن دلیل بسیار اهمیت دارد و تمرکز زیادی بر روی جواب شما خواهد شد. از همین رو باید یک دلیل محکم و قوی را برای آن در نظر داشته باشید. به‌طور مثال اگر رشته تحصیلی شما برای مقاطع بالاتر وجود ندارد و یا اینکه ضعیف است، می‌توانید این موارد را به عنوان دلایل مهم و تعیین‌کننده نام ببرید. در صورتی که تحصیل در کشور مشکلاتی برای شما ایجاد می‌کند، حتما آن را در استادی پلن به‌طور کامل شرح دهید.
چه تعلقاتی به کشور خود دارید؟
یکی از سوالات مهمی که باید در استادی پلن پاسخ داده شود، مربوط به تعلقات خانوادگی است. در نتیجه شما باید بیان کنید که خانواده شما در چه وضعیتی قرار دارند. همچنین اگر متاهل هستید حتما باید شرایط خود را از این نظر به‌طور کامل شرح دهید. همچنین اگر دارای فرزند هستید باید حتما آن را اعلام کنید. موارد دیگری همچون تعداد فرزند هم باید به‌طور کامل یادداشت شوند. ناگفته نماند که شما باید شرایط شغلی خود را هم در این قسمت شرح دهید. نگارش این بخش سبب می‌شود تا تعلقات شما به کشور مبدا به راحتی شناخته شود.
دوره تحصیلی کشور مقصد چه فوایدی برای شما دارد؟
بدون شک مزایای تحصیل در کشور مقصد انگیزه زیادی را برای مهاجرت شما به وجود آورده است. از همین رو شما با یک برنامه‌ریزی دقیق و حساب شده می‌توانید فواید تحصیل در کشور مقصد را یادداشت کنید. در ا این بخش حتما دورنمای ذهنی خود را به‌طور کامل شرح دهید تا هدف شما برای تحصیل مشخص‌تر شود. خواننده استادی پلن باید درک کند که این دوره آموزشی چه نفعی برای شما دارد و آن را تایید نماید. پس هر وقت که قصد داشتید استادی پلن را بنویسید، پاسخ درست و قانع‌کننده‌ای به این سوال بدهید.

نکات مهم درباره نگارش Study Plan

چنانچه به دنبال نوشتن استادی پلن هستید، حتما باید نکات مختلفی را در نظر بگیرید. رعایت اصول نگارشی و املایی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. از همین رو بعد از تمام شدن متن حتما ساختار آن را به شکل حرفه‌ای بررسی کنید. چنانچه جمله‌بندی‌های شما ساختار صحیح و درستی نداشته باشند، مسلما درخواست شما به راحتی رد می‌شود. از آنجایی که ایرانیان زبان مادری انگلیسی ندارند، ممکن است که در این بخش دچار خطای جدی شوند.
در نتیجه شما باید طوری برنامه‌ریزی کنید که چنین مسئله‌ای گریبانگیر شما نشود. انتخاب کلمات مناسب و قدرتمند هم از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. به هیچ عنوان فرم‌های موجود بر روی اینترنت را کپی نکنید. نوشته شما باید کاملا یونیک و منحصر‌به‌فرد باشد. البته می‌توان از موارد موجود بر روی اینترنت برای ایده گرفتن استفاده کرد. با این حال انجام کپی ناشیانه می‌تواند برای شما بسیار گران تمام شود. دادن پاسخ‌های درست و صادقانه از اهمیت زیادی برخوردار است. از همین رو به هیچ وجه سعی نکنید که با پاسخ‌های دروغ آفیسر ویزا را قانع کنید. این استراتژی همیشه شکست خورده است و برای شما هم جوابگو نخواهد بود.

اشکالات رایج در نوشتن استادی پلن

از آنجایی که افراد زیادی برای نوشتن استادی پلن اقدام می کنند، معمولا اشتباهات متعددی در این بخش دارند که باید به آن توجه کرد. یک استادی پلن حرفه‌ای نباید کمتر از ۸۰۰ کلمه باشد. این در حالی است که بسیاری از افراد در این بخش اشتباه می‌کنند و کمتر از این مقدار می‌نویسند. یکی دیگر از اشتباهات مهلک در این زمینه، پرداختن بیش از حد به حاشیه‌ها خواهد بود. حاشیه‌نویسی نه تنها هیچ تاثیری بر روی جذب مخاطب ندارد، بلکه تاثیر منفی خواهد داشت. از همین رو سعی کنید که بر این مشکل به بهترین شکل ممکن غلبه کنید.
یکی دیگر از اشتباهاتی که برای شما مشکل ایجاد می‌کند عدم مشورت با افراد متخصص و آگاه است. بسیاری از افراد باتجربه می‌توانند به شما کمک کنند تا یک Study Plan عالی بنویسید. به نظر می‌رسد که خودخواهی در این مورد اصلا جوابگو نیست و مشکلات بزرگ‌تری را برای شما به همراه خواهد داشت. وجود غلط‌های مختلف در متن نشان‌دهنده عدم تسلط به زبان انگلیسی است که امتیاز منفی بزرگی برای شما به حساب می‌آید. از همین رو شما باید توجه لازم را به این اشکالات داشته باشید و برای حل آن‌ها دست به کار شوید.

سخن پایانی
امروزه میزان درخواست‌ها برای مهاجرت تحصیلی به اوج خود رسیده است. استادی پلن یکی از مدارک مهم برای مهاجرت تحصیلی به کشورهای مختلف از جمله کانادا است. در نتیجه نگارش و آماده‌سازی Study Plan یک کار بسیار مهم است که باید با برنامه‌ریزی دقیق و حرفه‌ای انجام شود.

این مطالب هم واقعا جذابن!!!

نظر شما چیست، اینجا بنویس:)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا