جاهای دیدنی تهرانایرانگردی

پیست اسکی دیزین؛ جاذبه‌ای بین‌المللی

شاید باورتان نشود که چنین طبیعت پوشیده از برف و هوای آزاد و تازه پیست اسکی دیزین دقیقا در همین جاهای دیدنی اطراف تهران است که پایتخت شلوغ و گرم و آلوده این روزهاست! اما در ارتفاع دامنه البرز، بزرگترین پیست اسکی ایران و بهترین پیست اسکی تهران قرار دارد که اتفاقا گردشگران و ورزشکاران زیادی از مناطق مختلف ایران و جهان که شیفته اسکی کردن و برف تازه دامنه‌های البرز و تجربه سرما در هر فصلی از سال هستند، به پیست دیزین تهران می‌آیند.

نگاهی به پیست اسکی دیزین

درمورد پیست اسکی دیزین بهتر است اینگونه شروع کنیم که اگر به دنبال مجهزترین پیست اسکی ایران می‌گردید، قطعاً گزینه مطلوب شما پیست دیزین تهران است که در محدوده شهر لواسان و شمیرانات تهران واقع شده است؛ اما سرراست‌ترین آدرس پیست دیزین تهران از جاده چالوس کرج است. بعد از عبور از هتل گچسر و خروجی روستای ولایت‌رود، در ۸۰ کیلومتری جاده چالوس می‌توان راحت به پیست اسکی دیزین دسترسی پیدا کرد.

شاید از خودتان بپرسید پیست بین‌المللی اسکی دیزین چطور تبدیل به همچین پیست مجهزی شد که قابلیت رقابت جهانی با پیست‌های سراسر دنیا را دارد؟ درواقع در سال‌های ۴۲-۱۳۴۱، یک گروه خارجی به سرپرستی کاظم گیلانپور که خود نیز مربی و قهرمان اسکی بود و در دامنه البرز به دنبال اکتشاف معدن بودند، این منطقه را شناسایی کردند و برای اسکی مناسب تشخیص داده شد. در سال ۴۳ تنها یک تله اسکی سیار در پیست اسکی دیزین نصب کردند که محل تمرین خارج از فصل تیم ملی آن زمان بود.

کم‌کم تا سال ۱۳۴۸ نصب انواع تله‌ها و همچنین تله کابین ۲۴۰۰ متری پیست دیزین تهران و احداث امکاناتی چون رستوران طول کشید تا به مرحله بهره‌برداری برسد تا اینکه پیست اسکی دیزین در سال ۱۳۵۱ تکمیل و آماده استفاده اسکی‌بازان شد.

امروزه نیز  پیست اسکی دیزین که شامل ۴ تله کابین، ۲ تله سیژ، ۹ تله اسکی بشقابی و ۱ تله اسکی چکشی است، اولین پیست اسکی در ایران است که توانسته از طرف فدراسیون جهانی اسکی نیز برای برگزاری مسابقات رسمی و بین‌المللی اسکی مورد تایید قرار بگیرد.

درواقع در تاریخچه پیست اسکی دیزین می‌توان اولین‌ها را به راحتی علامت زد؛ به عنوان مثال اولین دستگاه‌های بالابر در پیست دیزین تهران، در سال ۱۳۸۴ نصب شدند. در دیزین بالطبع امکانات رفاهی مختلف و خوبی متناسب با پیست اسکی دیزین و گردشگرانی که به این منطقه می‌آیند، از انواع هتل و کلبه‌های اجاره‌ای و رستوران فراهم شده است و مجموعه این امکانات با ترکیب آب‌و‌هوای فوق‌العاده باعث شده دیزین تهران به یک دهکده گردشگری چهارفصله در ایران و خاورمیانه تبدیل شود.

بهترین زمان برای اسکی‌کردن در پیست دیزین تهران از اواخر پاییز تا اوایل اردیبهشت ماه است. اما در طول تابستان اسکی روی چمن که ۶۵۰ متر طول دارد هم در پیست اسکی دیزین ممکن است و پاتوق مسابقات جهانی اسکی روی چمن شده است. حتی در پیست اسکی دیزین تهران می‌توان تفریحات و فعالیت‌هایی مثل دوچرخه‌سواری کوهستانی، تیراندازی با کمان، کایت‌سواری و غیره را هم در کنار بازدید از باغ گل دیزین و طبیعت کوهستانی آن تجربه کرد.

انواع پیست های دیزین

اصلا پیست یعنی چی؟ اگر در فرهنگ لغات جست‌و‌جو کرده باشید متوجه شده‌اید که تعریف پیست در میان واژگان ما، یعنی میدان یا محوطه و محلی که برای ورزش یا رقص فراهم شده است. حالا جدا از این تعریف کلی پیست، پیست اسکی دیزین نیز انواع مختلفی از پیست دارد که همین تنوع به ورزشکاران و اسکی بازان قدرت انتخاب بیشتری بخشیده است.

دهکده دیزین، مجموعا ۲۳ پیست دارد و از جمله پیست‌های اسکی دیزین تهران می‌توان به پیست مبتدی و پیست ویپیست (برای ورزشکاران حرفه‌ای)، پیست اسنوپارک، پیست چمن و پیست یو اشاره کرد.

پیست مبتدی

پیست مبتدی دیزین در قسمت شمال شرقی پیست اسکی دیزین و بالای رستوران چمن قرار گرفته که محیط آن به لحاظ شیب دامنه و امکانات برای ورزشکاران مبتدی، در هرسنی امن و مناسب است.

همچنین پیست مبتدی دیزین به تله اسکی مبتدی دیزین نیز دسترسی دارد. تله اسکی مبتدی پیست دیزین تهران، با طول ۲۵۰ متر و ارتفاع ۱۰ متر در سال ۱۳۵۴ تکمیل شده و آماده استفاده است.

پیست ویپیست

پیست ویپیست دیزین که به علت دامنه پرشیب‌تر برای ورزشکاران و اسکی‌بازان حرفه‌ای آماده شده است تقریبا طول آن به ۹ کیلومتر می‌رسد که به تله کابین‌های با ارتفاع بالا نیز دسترسی دارد.

پیست اسنو پارک

اسنوپارک دیزین نیز از محیط‌های حرفه‌ای پیست اسکی دیزین است که در جهت شمال آن و بالای رستوران چمن قرارگرفته و می‌توان با تله‌سیژ دره به آن دسترسی پیدا کرد.

درواقع پیست اسنو پارک دیزین جایی است که اسکی‌بازان حرفه‌ای و ورزشکاران به حرکات نمایشی و مسابقات جذاب خود می‌پردازند و شاید شما نتوانید مثل آن‌ها اسکی کنید اما مطمئنا از تماشای آن‌ها، آن هم در ارتفاع بالا و شیب‌های هیجانی پیست اسکی دیزین لذت خواهید برد.

پیست چمن

تنها پیست اسکی‌ای که در فصل تابستان هم باز است و پذیرای اسکی‌بازان است، پیست اسکی دیزین است که تابستان‌ها بخش پیست چمن آن برای مسابقات بین‌المللی اسکی روی چمن، دوچرخه‌سواری کوهستانی، تیراندازی با کمان، کایت‌سواری و غیره را فراهم می‌کند.

پیست چمن در سمت شمال غرب دفتر مدیریت پیست دیزین تهران تا جنوب رستوران چمن قرارگرفته است. همچنین از پیست چمن دیزین شما امکان دسترسی به تله‌های مختلفی دارید.

پیست یو

پیست یو در کنار اسنوپارک دیزین بالای رستوران چمن قرارگرفته و برای ورزشکاران حرفه‌ای و اسکی‌بازان و اسنوبورد‌سواران ماهر، کاملا مناسب است.

امکانات رفاهی پیست اسکی دیزین

مگر می‌شود به مجموعه‌ای به این بزرگی سفر کنید و از امکانات مختلف رفاهی این پیست بی‌بهره باشید؟ اتفاقا پیست اسکی دیزین یکی از بهترین امکانات رفاهی را برای ورزشکاران و اسکی‌بازان و گردشگران در میان پیست‌های اسکی تهران دارد. که در این قسمت انواع این امکانات و جاذبه‌ها را برایتان توضیح داده‌ایم.

تله کابین

فرق تله کابین با انواع تله‌های موجود در پیست اسکی دیزین این است که به جای نیمکت‌های ساده و شناور در آسمان، شما در ارتفاعات چندین متری روی صندلی‌های خود در کابین‌هایی نشسته‌اید که از ایستگاهی به ایستگاه دیگر که ویژگی‌های متفاوتی به لحاظ ارتفاع و دسترسی دارند می‌روید.

از جمله تله کابین‌های پیست اسکی دیزین می‌توان به «تله کابین شاله» با طول ۱۷۵۰ متر و ارتفاع ۴۸۰ متر، «تله کابین قله» با طول ۱۹۵۰ متر و ارتفاع ۴۳۰ متر، «تله کابین دره» که طولانی‌ترین تله کابین دیزین است با طول ۲۴۸۰ متر و ارتفاع ۵۱۰ متر و در آخر «تله کابین چمن» با طول ۱۴۸۰ متر و ارتفاع ۳۸۵ متر اشاره کرد.

تله سیژ

تله سیژها که در واقع صندلی‌های ایمنی هستند که از ایستگاه‌های رفت و برگشت مدیریت می‌شوند تنها فرقشان با تله کابین از نظر تعداد و نداشتن کابین است. انواع تله سیژهای پیست اسکی دیزین، «تله سیژ قله» با طول ۱۸۲۰ متر و ارتفاع ۳۸۰ متر و «تله سیژ چمن» با طول ۱۴۳۰ متر و ارتفاع ۳۳۵ متر است.

تله اسکی بشقابی

تله اسکی بشقابی برای سهولت رفت‌و‌آمد اسکی‌بازان طراحی شده است، به‌طوری‌که ارتفاع زیادی ندارد، میله‌هایی با بشقاب‌هایی که به پایین آن‌ها متصل است پشت‌به‌پشت در حرکتند که اسکی‌بازان می‌توانند با یک دست آن را گرفته و بشقابک را مانند اهرمی میان پاهای خود قرار دهند و به وسیله تله اسکی بشقابی به محل مورد نظر خود سر بخورند و برسند.

فقط باید دو تا نکته را در استفاده از تله اسکی بشقابی فراموش نکنید: تا رسیدن به مقصد میله را رها نکنید و سعی نکنید روی بشقابک‌ها بنشینید، چون آن‌ها صرفاً اهرم فشاری برای هل‌دادن شما روی برف‌ها هستند.

تله اسکی چرخشی

تله اسکی چرخشی در پیست اسکی دیزین نیز نوعی از تله‌سیژها است که به‌صورت چرخشی در مبدأ و مقصد دور می‌زنند و اسکی‌بازان را سوار و پیاده می‌کنند. البته لازم به ذکر است که این نوع تله سیژها توقفی در ایستگاه ندارند و اسکی‌بازان ماهر و حرفه‌ای باید بدانند چطور در حال حرکت تله اسکی، سوار و از آن پیاده شوند.

اسنومبیل

یکی دیگر از امکانات جذاب پیست اسکی دیزین، اسنومبیل‌هایی هستند که آن‌جا به علاقه‌مندان برای دور زدن در برف‌ها کرایه داده می‌شوند.

رستوران های پیست اسکی دیزینرستوران شاله

در میانه‌های پیست دیزین تهران، در ارتفاع ۲۹۸۰ متری رستوران شاله قرار دارد که یکی از بکرترین مناظر ارتفاعات دیزین را هنگام صرف غذا در مقابل چشمانتان به نمایش می‌گذارد. این رستوران درواقع بخشی از هتل ۴ ستاره شاله دیزین است که انواع خدمات را برای گردشگران در نظر گرفته است.

رستوران چمن

یکی از لوکس ترین رستوران های پیست اسکی دیزین، رستوران چمن است که به دلیل موقعیت آن مسیر خیلی از پیست‌ها را با آن می‌سنجند. رستوران چمن در ارتفاع ۲۶۵۰ متری و شمال پیست چمن قرار دارد.

این رستوران علاوه‌بر منوی غذای خود، منوی کافی‌شاپ نیز دارد و برای صرف انواع نوشیدنی مناسب است. دکوراسیون این رستوران به گونه‌ای است که تمام چشم‌انداز البرز انگار زیر پایتان است، ساختمان دایره‌ای شکل و سراسر شیشه‌ای رستوران چمن تجربه صرف غذا را بعد از یک پیاده‌روی طولانی یا هیجان اسکی‌کردن دوچندان لذت‌بخش می‌کند.

رستوران لوتوس

رستوران لوتوس که یکی از معروف ترین رستوران های پیست اسکی دیزین است، کنار هتل گاجره دیزین واقع شده. این رستوران شامل کافی‌شاپ، رستوران فرنگی و ایرانی و همچنین یکی از بهترین فست فودهای تهران است. کیفیت خوب غذاهای رستوران لوتوس در کنار دکوراسیون جذاب و خیره‌کننده آن در دامنه‌های البرز به شما تجربه صرف یک وعده غذایی لذت‌بخش را می‌بخشد.

قیمت منوی رستوران لوتوس دیزین نسبت به کیفیت بالای غذا مناسب است. و بخش‌های مختلف این رستوران نیز به لحاظ دکوراسیون متفاوتند اما شاید یکی از بزرگ‌ترین مزیت‌های رستوران لوتوس که در ۳ کیلومتری پیست دیزین تهران قرار دارد، نزدیکی و دسترسی آن به هتل گاجره  است. این هتل یکی از معروف‌ترین هتل های دیزین به حساب می‌آید.

رستوران اف پیست

در میانه‌های پیست اسکی دیزین، رستوران اف پیست قرار دارد که علاوه‌بر منوی غذاهای ایرانی و فست‌فودی، کافی‌شاپ اف پیست هم دارد.

کلبه های پیست دیزین

کلبه‌های چوبی که به شله نیز شناخته می‌شوند، یکی از اقامتگاه‌های پیست اسکی دیزین هستند که دارای شومینه، تراس، باربیکیو، سرویس فرنگی، ارائه خدمات بهداشتی در کنار ساختمان شماره ۲ هتل دیزین قرارگرفته‌اند.

نوع ساخت‌و‌ساز این شله‌ها یا کلبه‌های پیست دیزین به گونه‌ای بوده که راه دسترسی اتومبیل به آن کاملا وجود دارد. البته این کلبه‌ها به خاطر تعداد زیاد مسافران به دیزین در روزهای آخر هفته، کمتر از ۲ روز رزرو داده نمی‌شوند. اجاره این کلبه‌ها از شبی ۲ میلیون تومان شروع می‌شود.

معماری زیبای این شله‌ها اساساً با اصالت کوهستان و پیست‌های اسکی گره خورده است و این کلبه‌ها با سقف‌های شیروانی خود به راحتی در دیزین قابل تشخیص‌اند. کلبه‌های چوبی پیست دیزین تهران بهترین اقامتگاه برای گروه‌های بالای ۴ تا ۵ نفره است و به همین علت معمولاً اسکی‌بازان حرفه‌ای که به‌صورت گروهی به دیزین می‌آیند اجاره این شله‌ها را ترجیح می‌دهند.

کلبه های پیست اسکی دیزینسایر تفریحات پیست دیزین

شاید فکر کنید پیست اسکی دیزین جز اسکی‌کردن و برف‌بازی و تله‌های مختلف تفریح دیگری ندارد، اما درواقع پیست‌های اسکی یکی از قطب‌های گردشگری کشورهایی هستند که از این نعمت قله‌های برفی محروم نیستند. در این‌جا برخی از جذاب‌ترین تفریحات غیر برفی پیست اسکی دیزین را با شما به اشتراک گذاشتیم.

تیراندازی

کسانی که به تیراندازی علاقه دارند و یا خود یک‌پا کماندار هستند می‌توانند برنامه‌های آموزشی و تمرین‌های رشته تیراندازی با اسکی روی برف در فصل زمستان و تیراندازی با رول اسکی در چمن را در فصل تابستان در پیست اسکی دیزین انجام دهند.

پاراگلایدر

اگر پاراگلایدرسوار حرفه‌ای هستید یا به همراه یک حرفه‌ای به ارتفاعات پیست اسکی دیزین آمده‌اید می‌توانید پس از بالارفتن از ارتفاعات دامنه البرز، جایی که برای پرواز مناسب بود را انتخاب کنید و بر فراز پیست دیزین تهران سبک‌بار و پر از هیجان پرواز کنید.

کایت سواری

در قسمت پیست چمن دیزین و مخصوصا فصل تابستان می‌توانید از کایت‌سواری در ارتفاعات البرز لذت ببرید و خاطره‌ای فراموش‌نشدنی از پیست اسکی دیزین را با خود به خانه ببرید.

ساخت آدم برفی

مگر می‌شود جایی رفت که پر از برف و سرما باشد و برف‌بازی نکرد یا آدم‌برفی نساخت؟ تقریبا بخش جدا‌نشدنی و به‌یاد‌ماندنی رفتن به پیست اسکی دیزین غلت‌زدن در برف‌ها، ساختن آدم‌برفی و برف‌بازی در کنار اسکی‌بازی است. هیجان‌انگیزترین قسمت جشنواره‌های آدم‌برفی دیزین است که سالانه برگزار می‌شود و به بهترین آدم‌برفی‌ها جایزه تعلق می‌گیرد.

تیوپ سواری

یکی از تفریحات رایج در پیست دیزین تهران تیوپ‌سواری است که معمولا خانواده‌ها و کودکان و جوانان را غرق در شادی و خنده سُر‌خوردن و غلت‌زدن در برف‌ها خواهد کرد.

دوچرخه سواری در کوهستان

یکی از تفریحات دیگر در پیست اسکی دیزین که اتفاقاً مسابقات آن هم در فصل تابستان، در قسمت پیست چمن برگزار می‌شود همین دوچرخه‌سواری در کوهستان است که همراه با حرکات نمایشی و جذاب دوچرخه‌سواران حرفه‌ای همراه می‌شود.

بهترین زمان رفتن به پیست اسکی دیزین

بهتر است در مورد بهترین زمان رفتن به پیست اسکی دیزین اینطور بگوییم که اگر قصدتان اسکی‌کردن در برف و تجربه تفریحات برفی در سرمای ارتفاعات البرز است، پیست دیزین تهران از اواخر پاییز (آذرماه) تا اوایل اردیبهشت‌ماه باز و قابل دسترس است. اما در فصل تابستان نیز به دلیل هوای خنک و ارتفاعات سرسبز و مسابقات مختلفی مانند کایت‌سواری، دوچرخه‌سواری در کوهستان و تیراندازی و همچنین به دلیل آن که تنها پیست اسکی قابل دسترس در فصل تابستان است گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند.

آدرس و مسیر دسترسی به پیست اسکی دیزین

از دو مسیر می‌توان به پیست اسکی دیزین رسید، یکی مسیر جاده چالوس است و دیگری مسیر محور شمشک به دیزین.

البته هرکدام از این مسیرها جذاب و زیبا هستند اما اگر از تهران می‌خواهید به دیزین بروید قاعدتا محور شمشک به دیزین نزدیک‌تر است اما جاده آن پیچ‌و‌تاب زیادی دارد که لازمه آن این است راننده‌ای حرفه‌ای باشید.

اما مسیر چالوس از جاده کرج هم زیبایی‌ها و طبیعت منحصر‌به‌فرد خود را برای شما همیشه در نظر دارد! کافی است از خروجی روستای ولایت‌رود به محور جاده دیزین بپیچید و شاید از جاهای دیدنی جاده چالوس هم لذت ببرید.

پیست اسکی دیزین چهارفصل!

اگر با خودتان فکر می‌کنید زیاد اهل اسکی‌کردن و یا سرمای برف نیستید و در نتیجه تا حالا به سر‌زدن به پیست دیزین فکر نکرده‌اید، باید بگویم شاید بهتر است دقیق‌تر به این منطقه پر از سرگرمی نگاه کنید؛ جایی که حتی جدا از برف‌بازی و اسکی‌کردن می‌توانید تفریحات تابستانه دیگری هم داشته باشید.

جایی که حتی می‌توانید در مدرسه اسکی دیزین ثبت‌نام کرده و اسکی‌کردن را از صفر تا صد آموزش ببینید. می‌توانید به هتل‌های جذاب دیزین سر بزنید، در رستوران‌های آن وعده غذایی خود را میل کنید، و در طبیعت کوهستانی و زیبای البرز که جواهر خطه شمال ایران است گردش کنید و لذت ببرید و همچنین مواظب محیط زیست بکر آن باشید!

این مطالب هم واقعا جذابن!!!

نظر شما چیست، اینجا بنویس:)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا