ایتالیاجهانگردی

هزینه های یکسال تحصیل در ایتالیا چقدر است؟

شب

امروزه تحصیل در ایتالیا به دلیل مزیت‌های بی شماری که دارد، طرفداران زیادی را به سمت خود جذب کرده است. هزینه تحصیل پایین در ایتالیا، دریافت مدرک تحصیلی معتبر از دانشگاه‌هایی با بهترین رنکینگ جهانی، پل ارتباطی قوی برای مهاجرت به کشوری دیگر، امکان تحصیل در حوزه شنگن، امکان تحصیل به زبان انگلیسی، امکان برخورداری از بورسیه تحصیلی، هزینه بسیار پایین زندگی در ایتالیا، امکان ارائه خوابگاه، امکان استفاده دانشجویان از دانشگاه‌ها در اکثر شهرها و … از جمله مزیت‌های تحصیل در ایتالیا محسوب می‌شود. البته مهاجرت تحصیلی به ایتالیا هزینه‌های متعددی را در بر می‌گیرد که از آن جمله می‌توان به هزینه‌های مسکن در یک سال، شهریه دانشگاه طی یک سال و هزینه‌های روزمره اشاره کرد. اگر به دنبال پاسخ این سوال هستید که هزینه‌های یکسال تحصیل در ایتالیا چقدر است؟ این مقاله را تا پایان مطالعه کنید و با ما در مقصد360 همراه باشید.

هزینه‌های مسکن در یک سال

پیش از آنکه هزینه مسکن به ازای یک سال را محاسبه کنید اول باید تصمیم بگیرید قصد اسکان در خوابگاه را دارید و یا آپارتمان؟ جالب است بدانید در پکیج هزینه‌های یکسال تحصیل در ایتالیا، هزینه زندگی دانشجویی در ایتالیا به طور میانگین بین 200 تا 300 یورو در ماه می‌باشد البته امکان کاهش هزینه اسکان وجود دارد به عنوان مثال با مشترک شدن یک اتاق با یک نفر، این هزینه را کاهش می‌دهید. اما اگر جزء آن دسته از افراد هستید که تمایل به استقلال و زندگی خصوصی دارید، بایستی حداقل266 یورو به صورت ماهیانه برای مسکن در نظر بگیرید و این رقم برای دانشجویانی که قصد اقامت در خوابگاه دانشجویی را دارند به مبلغ 257 یورو به صورت ماهیانه می‌رسد.
شرایط اسکان برای دانشجویان متأهل فرق می‌کند و مبلغی به عنوان کمک هزینه به آنها تعلق می‌گیرد. در واقع متأهلین در مقایسه با دانشجویان مجرد، هزینه 133 یورو به صورت ماهیانه کمتر پرداخت می‌کنند. بد نیست بدانید هوم سیتی هم یکی از گزینه‌های اقامت در ایتالیا محسوب می‌شود به این معنا که همراه با یک خانواده ایتالیایی مورد تایید دولت، زندگی می‌کنید. البته این موارد تنها گزینه‌های موجود پیش روی شما نیستند و گزینه‌های دیگری مانند سالن اقامت دانشجویی، اشتراک یک آپارتمان، هاستل‌های دانشجویی نیز به شما پیشنهاد می‌شود.

پس از دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا، در صورت تمایل برای حضور در یکی از سالن‌های اقامت دانشجویی باید بین 200 تا 300 یورو در ماه را در نظر بگیرید، برای اجاره یا اشتراک یک آپارتمان نیز بین 250 تا 600 را به صورت ماهیانه کنار بگذارید. اگر به دنبال اقامت در یک خانواده میزبان هستید بایستی مبلغی معادل 450 یورو در ماه به همراه وعده‌های غذایی را در نظر بگیرید و برای هاستل‌های دانشجویی نیز مبلغ اسکان به 20 تا 30 یورو در ماه می‌رسد.

شهریه دانشگاه طی یک سال

کسب اطلاعات در زمینه هزینه تحصیل در ایتالیا و پاسخ به پرسش هزینه‌های یکسال تحصیل در ایتالیا چقدر است؟ باعث می‌شود برنامه‌ریزی دقیق‌تر و مدیریت مالی بهتری داشته باشید. فراموش نکنید شهریه دانشگاه بر اساس نوع رشته و نام دانشگاه خصوصی یا دولتی و مقطع تحصیلی متفاوت خواهد بود. لازم است بدانید در دانشگاه‌های دولتی ایتالیا باید به زبان ایتالیایی مسلط باشید چرا که کورس‌ها و دروس تنها به زبان ایتالیایی ارائه می‌شود اما برای ادامه تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه‌های ایتالیایی باید در مراکز خصوصی پذیرفته شوید. جالب است بدانید رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا از رشته‌های ممتاز به شمار می‌رود چرا که در دانشگاه‌های دولتی به صورت رایگان و در دانشگاه‌های خصوصی با هزینه‌های بسیار کم تدریس می‌شود و برای دانشجویان بین‌المللی نیز بسیار مقرون به صرفه خواهد بود. اگر قصد تحصیل در رشته پزشکی در یکی از دانشگاه‌های دولتی ایتالیا را دارید، باید به زبان ایتالیایی تا سطح B2 آشنایی داشته باشید و اگرچه هزینه تحصیل در دانشگاه خصوصی نیز بسیار مناسب است اما باید در آزمون IMAT که شهریه مجزا دارد نیز شرکت کنید.
در مجموع و به طور میانگین می‌توان گفت هزینه تحصیل در دانشگاه دولتی به شهریه‌ای معادل 1500 تا 4 هزار یورو در سال محاسبه می‌شود، برای دانشگاه خصوصی ایتالیا هم شهریه‌ای معادل 15 هزار یورو محاسبه می‌شود، علاوه بر آن آزمون IMAT به شهریه‌ای به میزان 130 یورو نیاز دارد و برای هزینه دانشجویی نیز مبلغی معادل 600 یورو باید در نظر بگیرید.

هزینه‌های روزمره

در ادامه موضوع هزینه‌های تحصیل در ایتالیا چقدر است؟ باید هزینه‌های جاری و روزمره را نیز در نظر بگیرید. در هر کجا از دنیا که باشید، هزینه‌های مشترکی خواهید داشت. این موضوع مشمول زندگی در ایتالیا نیز خواهد شد. هزینه زندگی و هزینه‌های روزمره رم یا میلان در مقایسه با دیگر شهرهای ایتالیا بیشتر خواهد بود. در این میان هزینه خوراک یکی از هزینه‌های ثابت می‌باشد که بر اساس آن تعداد وعده‌های متفاوتی برای افراد در نظر گرفته می‌شود. اگر از سوپرمارکت‌های محلی مواد غذایی را خریداری کنید، حدود 150 تا 200 یورو در ماه باید در نظر بگیرید. برخی فروشگاه‌ها مانند Esselunga یا Penny Market در مقایسه با سایر فروشگاه‌ها، پایین ترین نرخ را دارند. همچنین اگر قصد صرف غذا در رستوران را دارید، باید هزینه بیشتری را برای آن در نظر بگیرید چرا که هزینه نان و روکش را به صورت جداگانه محاسبه می‌شود و هزینه‌ای معادل 1 تا 50/2 یورو برای هر نفر در نظر گرفته می‌شود. سرو غذا در رستوران‌های ایتالیایی برای وعده‌های ناهار و شام همراه با پیش غذایی به نام آنتی پاستو که شامل انواع سبزیجات، غذاهای دریایی است شروع می‌شود که معادل 15 تا 18 یورو هزینه دارد و البته همراه با دسر نیز خواهد بود. در رستوران‌های متوسط غذاهای پاستا بین 6 تا 12 یورو قیمت دارند اما غذاهای اصلی که متشکل از گوشت ماهی و گوشت گوسفند است مبلغی معادل 8 تا 16 یورو هزینه دارد.

نکاتی برای صرفه جویی هزینه‌ها

مهاجرت در کنار تغییر سبک زندگی، شما را با شوک‌های موقت نیز همراه می‌کند. بالاخره هزینه‌های زندگی در کشورهای اروپایی متفاوت و زندگی با نرخ دلار یا یورو محاسبه می‌شود، بنابراین باید صرفه‌جویی لازم را داشته باشید تا از پس مخارج زندگی تحصیلی بر آیید. درست است که تا حدودی متوجه شدید که هزینه های یکسال تحصیل در ایتالیا چقدر است، اما با این حال راهکارهای متعددی برای مدیریت مالی و تناسب دخل و خرج شما به عنوان دانشجو وجود دارد. به عنوان مثال برای بخش غذا، می‌توانید از وعده‌های غذایی ارزان قیمت کافه‌تریای دانشگاه و یا mensa استفاده کنید، حتی غذاهای خیابانی سالم و پر طرفدار هم از نظر اقتصادی به صرفه‌تر است. خرید یک ساندویچ یا دو برش پیتزا برای یک دانشجو چیزی حدود 2 تا 3 یورو هزینه در بردارد.
همینطور می‌توانید به جای حضور در رستوران، بار و یا کافه تریا و سفارش غذا از منو، می‌توانید غذا را تحویل بگیرید و ببرید چرا که در صورت حضور مجبور به پرداخت دو برابر مبلغ درج شده در منو می‌شوید. با شناسایی برخی کافه‌ها و یا رستوران‌ها در ایتالیا که امتیاز استفاده از بوفه رایگان را در بازه زمانی خاصی به مشتری ارائه می‌دهند تا حد زیادی در هزینه‌ها صرفه جویی می‌کنید.

این مطالب هم واقعا جذابن!!!

نظر شما چیست، اینجا بنویس:)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا