ایتالیا

دیدنی‌های شهر رم

جاهای دیدنی رم جلوه‌ای باشکوه از تمدن مردمان ایتالیای قدیم در اختیار گردشگران قرار می‌‌دهند. برای تعریف از این جاهای دیدنی کافی است به این نکته اشاره کنیم که سنگ بنای شهر رم در حدود ۷۵۳ پس‌ از میلاد مسیح گذاشته شد. این شهر برای سالیان متمادی پایتخت امپراتوری‌های بزرگی بود. به همین دلیل بهترین هنرمندان اروپایی روانه رم می‌شدند تا دستاوردهای خود را به پادشاهان عرضه کنند. این روزها اثری از این پادشاهان وجود ندارد، اما آثار هنری که از آن‌ها صحبت کردیم در گوشه‌و‌کنار رم باقی مانده است. تندیس‌های باشکوه و دیوارنگاره‌های تماشایی در گوشه‌و‌کنار رم خودنمایی می‌کند. جاهای دیدنی این شهر فقط به مکان‌های تاریخی خلاصه نمی‌شود. رم هزارویک جای تفریحی و سرگرم‌کننده دارد. از آنجایی که تنوع جاهای دیدنی این شهر، انتخاب آن‌ها را دشوار کرده، در ادامه فهرستی از بهترین جاهای دیدنی رم آماده کرده‌ایم. امیدواریم به لطف این اطلاعات، سفری خاطره‌ساز را تجربه کنید.

کولوسئوم و طاق کنستانتین (The Colosseum and the Arch of Constantine)

جاهای دیدنی رم را با کولوسئوم آغاز می‌‌کنیم که شهرتی همانند برجِ ایفلِ پاریس در دل گردشگران بین‌المللی دارد. همان‌گونه که اشاره کردیم آثار باستانی بی‌شماری از امپراتوری‌های باستان در رم باقی مانده است. با این حال در بین تمامی این آثار، بنایی را سراغ نداریم که عظمت کولوسئوم را داشته باشد. کولوسئوم در روزگارانی دور مکانی برای نبرد گلادیاتورها بود. جنگاوران از سرتاسر امپراتوری رم به کولوسئوم می‌‌آمدند تا پنجه در پنجه یکدیگر بیندازند و قدرت خود را به رخ امپراتور بکشند. در کنار نبردهای خونینی که در کولوسئوم برگزار می‌شد، این بنا به اجرای تئاتر، برگزاری فستیوال‌، سیرک و بازی‌های ورزشی اختصاص داشت. در واقع می‌توان کلوسئوم را یکی از اولین استادیوم‌های دنیا دانست. به همین دلیل نیز معماری کولوسئوم شباهت‌های زیادی به استادیوم‌های فوتبال امروزی دارد.

طاقی بلند در همسایگی کلوسئوم سر به آسمان گذاشته است. این طاق به فرمان اعضای سنای امپراتوری رم ساخته شد. ماجرای ساخت طاق کسنتانتین در نوع خود جالب توجه است. از قرار معلوم در ۳۱۲ میلادی، امپراتور رم در نبردی جانانه به مصاف دشمن می‌رود و دژخیمان را یکی پس از دیگری به زانو در می‌آورد. اعضای سنا به افتخار پادشاه، طاق کولوسئوم را بنا می‌کنند.

شهر واتیکان

جاهای دیدنی رم هر کدام ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارند. برای نمونه می‌‌توان به شهر واتیکان رم اشاره کرد. واتیکان به لحاظ تقسیم‌بندی سیاسی کوچکترین منطقه مستقل در تمامی دنیاست. شهر واتیکان فقط نیم کیلومتر مساحت دارد. بیشتر قسمت‌‌های اطراف این شهر را دیوارهای واتیکان در بر گرفته است. داخل این دیوارها قصر واتیکان و باغچه‌های زیبا خودنمایی می‌کند. همان‌گونه که حتماً شنیده‌اید، سنت‌پیتر باسیلیا (St. Peter’s Basilica) و میدان سنت پیتر زیر نظر پاپ اداره می‌شود. این قسمت‌ها از مهم‌ترین جاهای واتیکان به حساب می‌آید. شهر واتیکان به‌رغم مساحت بسیار کم، موزه‌های بسیار معروفی را در خود جای داده است. شاهکارهای بزرگ‌ترین هنرمندان دنیا در واتیکان قرار دارد. برای نمونه می‌توان به آثار هنری مایکل آنجلو اشاره کرد.

امکان ندارد نگاه شما در شهر واتیکان به قسمتی بیفتد و در این قسمت با اثر هنری ارزشمندی روبه‌رو نشوید. اتاق‌های رافائل، آپارتمان‌های بورجیا و کتابخانه واتیکان از دیگر قسمت‌های تماشایی واتیکان به حساب می‌آید. پیشنهاد می‌کنیم در سفر به رم، حتماً سری به واتیکان بزنید. به شما قول می‌دهیم از این گشت‌‌وگذار پشیمان نخواهید شد.

پانتئون

جاهای دیدنی رم ریشه در تاریخ این سرزمین دارند. سال‌های بی‌شماری است که از ساخت این مکان‌ها می‌گذرد. به همین دلیل بسیاری از جاهای دیدنی این منطقه از خشم طبیعت یا نبردهای خونبار در امان نمانده است. اینجاست که پانتئون، به عنوان بنایی باشکوه و دست‌نخورده خودنمایی می‌کند. جالب است بدانید پانتئونی که امروز در معرض بازدید گردشگران قرار دارد با پانتئون ۲ هزار سال پیش هیچ فرقی نمی‌کند. پانتئون، بنایی است با گنبدی ۴۳متری. این بنا به عنوان اوج معماری رمی‌های قدیم شناخته می‌شود. پانتئون در طول تاریخ کاربردهای مختلفی داشته است.

برای مدت زیادی نیایش در این مکان ممنوع بود. این شرایط تا ۶۰۹ پس از میلاد ادامه پیدا کرد. پاپِ آن زمان فرمانی برای اجازه نیایش در پانتئون صادر نمود. این عمارت در کنار نیایشگاه، یکی از مکان‌های اصلی دفن پادشاهان و چهره‌های سرشناس رم قدیم به حساب می‌آید. رافائل، نقاش سرشناس ایتالیایی یکی از شخصیت‌هایی است که در پانتئون به خاک سپرده شده است. انصافاً باید گفت برای آشنایی با فرهنگ و تمدن رمیان باستان، مکانی بهتر از پانتئون پیدا نخواهید کرد.

فروم رم

فروم رم ( Roman Forum)که به آن انجمن رم هم گفته می‌شود، عمارتی است که رمی‌های قدیم تصمیم‌های مهمی در آن می‌گرفتند. این عمارت اکنون به خرابه‌ای تبدیل شده در دلِ رم جدید قرار دارد. سلاطین رم باستان در این مکان با ملازمان و وزرا مشورت می‌کردند و تصمیم‌های مهمی برای سرنوشت مردمان این سرزمین و کشورهای همسایه می‌گرفتند. جالب است بدانید فروم رم سال‌های سال از نظرها پنهان بود. ستون‌ها و دیوارهای این عمارت در زیر لایه‌ای ۱۰متری از خاک قرار گرفته بودند. اکتشاف‌های سده ۱۸ و ۱۹ میلادی باعث کشف فروم رم شد. این مکان اکنون به یکی از جاهای دیدنی رم تبدیل شده و سالیانه گردشگران بی‌شماری از آن بازدید می‌کنند.

فواره تروی

آمار گردشگری ایتالیا ثابت کرده که فواره تروی با حدود ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ بازدید‌کننده در سال یکی از بهترین جاهای دیدنی رم به حساب می‌آید. این فواره در سده هفدهم میلادی ساخته شده است. فواره تروی به لحاظ هنری در نوع خود شاهکاری بی‌نظیر شناخته می‌شود. فواره تروی با ۱۰ متر پهنا و ۲۶ متر ارتفاع، یکی از بزرگ‌ترین فواره‌های ایتالیاست. ارزش هنری این فواره جای آن را در بین فرهنگ عامه اهالی رم باز کرده است. جالب است بدانید رمی‌ها بر این باور هستند که انداختن سکه در فواره تروی، برای آن‌ها شگون‌ دارد.

بر اساس این باور، رمی‌ها پس از اینکه از منزل خارج می‌شدند، سکه‌ای در فواره تروی مینداختند به این امید که دوباره سالم و سلامت به خانه باز گردند. نیکولو سالوری (Nicolo Salvi)، معمار شهیر ایتالیایی در سال‌های ۱۷۳۲ تا ۱۷۵۱ این فواره را برای پاپ کِلِمنت ساخت. فواره تروی در همسایگی قصر دوکِ پُلی بنا شده است. به همین دلیل با گردشگری در این فواره فرصتی برای گشت‌و‌گذار در قصر دوک پُلی پیدا می‌کنید.

بنای یادبود ویکتور امانوئل دوم (Vittorio Emanuele II Monument )

جاهای دیدنی رم جایگاه ویژه‌ای در بین ایتالیایی‌ها دارند. به همین دلیل بسیاری از این مکان‌ها به‌عنوان نمادی ملی شناخته می‌شوند. بنای یادبود ویکتور امانوئل دوم، یکی از این مکان‌هاست. ساخت این بنا سال‌های بسیاری به طول انجامید. سنگ بنای یادبود ویکتور امانوئل دوم در ۱۸۸۵ گذاشته شد. با این حال مراحل ساخت این بنا تا ۱۹۳۵ به طول انجامید. همان‌گونه که از نام این بنا پیداست، برای ادای احترام به ویکتور امانوئل دوم ساخته شده است.

جالب است بدانید امانوئل دوم، اولین پادشاه ایتالیا بود که توانست مردمان این سرزمین را متحد کند. ایتالیایی‌ها پیکر سربازان گمنام را نیز در این بنا به خاک سپرده‌اند. جالب‌تر اینکه در این بنای یابود، موزه‌ای باشکوه نیز تعبیه شده است. این موزه اسناد و اطلاعاتی درباره اتحاد ایتالیا پیش روی علاقه‌مندان قرار می‌دهد. بنای یادبود ویکتور امانوئل دوم فقط جذابیت‌های تاریخی ندارد. آسانسوری در این بنا وجود دارد که گردشگران با سوارشدن بر آن به تراس بلندی می‌رسند. این تراس منظره‌ای ۳۶۰ درجه به شهر زیبای رم دارد.

مرکز تاریخی و پله‌های اسپانیایی ( Centro Storico & the Spanish Steps)

اگر به نقشه رم نگاهی بیندازید، چشم شما به منطقه‌ای میفتد که اسم خیابان‌های آن را به دشواری می‌توان خواند. این منطقه مرکز تاریخی رم نام دارد. وجود ساختمان‌های قدیمی و کلیساهای باستانی در این ناحیه باعث شده تا خیابان‌های آن اسم‌های عجیب‌وغریبی داشته باشد. منطقه‌ای که از آن صحبت می‌کنیم به اندازه‌‌‌‌ای جاهای دیدنی دارد که می‌توانید یک سفر کامل را به گشت‌و‌گذار در آن اختصاص دهید. بسیاری از جاهای دیدنی رم مانند میدان ناوُنا، فواره تروی و کلسیا سانتا ماریا ماجیروه نیز در این منطقه خودنمایی می‌‌کند. در بین تمامی این مکان‌ها، پله‌های اسپانیایی جاذبه‌های بصری بیشتری دارد.

این پله‌ها با سبکی متفاوت طراحی شده‌اند و بالارفتن از آن‌ها، گردشگران را به کلیسای فرانسوی ترینیتا دی مونتی ( Trinità dei Monti) می‌رساند. فواره‌ای زیبا در قسمت پایین پله‌های اسپانیایی با هنرمندی تمام ساخته شده است. گردشگری در این منطقه کاملاً رایگان است. در نتیجه اگر به دنبال یکی از جاهای دیدنی رایگان رم می‌گردید، مرکز تاریخی و پله‌های اسپانیایی مکان مناسبی برای آغاز گردشگری شما به حساب می‌آید.

کلسیا سانتا ماریا ماجیوره ( Santa Maria Maggiore)

بسیاری از جاهای دیدنی رم را کلیساهایی باستانی تشکیل می‌دهند. گردشگری در این کلیساها با تجربه‌هایی که از دیگر کلیساهای دنیا دارید بسیار متفاوت‌تر است. کلیساهای رم توسط بهترین هنرمندان معمار ساخته شده‌اند. نقاشان طرازاول نیز در این کلیساها نگارگری‌های زیبایی انجام داده‌اند. برای نمونه می‌توان به کلیسا سانتا ماریا ماجیوره اشاره کرد. به‌جرئت می‌توان گفت این کلیسا یکی از باشکوه‌ترین کلیساهای دنیاست. ساخت این کلیسا داستان جالبی دارد که شنیدن آن خالی از لطف نیست. از قرار معلوم پاپ لیبریوس (Pope Liberius)، یکی از پاپ‌های مشهور دنیای مسیحیت رویایی صادقه می‌بیند. مریم مقدس در این رویا به دیدار پاپ می‌آید.

مریم مقدس در این رویا از پاپ لیبریوس درخواست می‌کند تا فردای آن روز در مکانی که اولین دانه برف روی زمین نشست، کلیسایی باشکوه احداث کند. نکته جالب ماجرای ساخت کلیسا سانتا ماریا ماجیوره در این قسمت نهفته است که پاپ لیبریوس، مریم مقدس را در ماه آگوست به خواب می‌بیند. در این ماه سابقه‌ای برای بارش برف در رم گزارش نشده بود. با این حال روز بعد از دیدنِ این رویای صادقه، برفی سنگین در رم باریدن می‌گیرد. پاپ لیبریوس ، مکانی که اولین دانه برف روی زمین نشسته بود را برای ساخت کلیسا سانتا ماریا ماجیوره انتخاب می‌کند.

ماجرای ساخت این کلیسا به بهانه‌ای برای برگزاری مراسم مذهبی و جشن‌های مهم در آن تبدیل می‌شود. پیکر ۲ تن از پاپ‌های مشهور در این کلیسا به خاک سپرده شده است. این کلیسا یکی از مهم‌ترین مکان‌های زیارتی در دنیای مسیحیان شناخته می‌شود. در نتیجه گردشگری در کلیسا سانتا ماریا ماجیوره نه‌تنها جاذبه‌های بی‌نظیری از هنر معماری و نگارگری را پیش روی علاقه‌مندان قرار می‌دهد، بلکه فرصتی برای آشنایی با فرهنگ اهالی رم فراهم می‌کند.

میدان ناوُنا (Piazza Navona)

ناوُنا، از هر لحاظ که فکرش را بکنید یکی از بهترین جاهای دیدنی رم است. امپراتور دامیتِیان (Domitian)، یکی از معروف‌ترین پادشاهان رم باستان، سنگ بنای میدان ناوُنا را گذاشت. در آن زمان این میدان مرکزی برای برگزاری فستیوال‌های باشکوه و مسابقه‌های اسب‌دوانی هیجان‌انگیز بود. میدانی که از آن صحبت می‌کنیم چندین بار توسط معماران ترازاول ایتالیایی مرمت شده است. در این میدان تندیس‌های زیبایی خودنمایی می‌کند. زیبایی میدان ناوُنا را چندین فواره تکمیل کرده‌اند. دیرینگی ۲ فواره این میدان به سده ۱۶ میلادی باز می‌گردد. گردشگری در میدان ناوُنا کاملاً رایگان است. به لحاظ مسافت نیز میدان ناوُنا فاصله بسیار کمی با پانتئون دارد. تمامی این ویژگی‌ها دست‌به‌دست هم داده تا میدان پانتئون به انتخاب اول گردشگران رم تبدیل شود.

میدان دِل‌‌پوپولو (Piazza del Popolo & Santa Maria del Popolo)

بعید می‌دانیم جایی در دنیا پیدا شود که همانند رم، میدان‌های باشکوه داشته باشد. زیبایی‌ این میدان‌ها، آن‌ها را به پاتوق رمی‌ها و مکانی برای گردشگری مسافران بین‌المللی تبدیل کرده است. به‌رغم اینکه به چندین میدان رم اشاره کردیم، انصافاً باید گفت جاذبه‌های میدان دل‌پوپولو به‌اندازه‌ای است که به‌راحتی نمی‌توان از کنار آن گذشت. این میدان به لحاظ تاریخ ساخت نیز از دیگر میادین رم تازه‌سازتر است. دیرینگی میدان دل‌پوپولو به سده ۱۹ میلادی باز می‌گردد.

در آن زمان مسئولین رم، گذرگاهی برای ورودی شمالی رم در نظر گرفتند. میدان دل‌پوپولو در این گذرگاه ساخته شده است. در مرکز این میدان نمادی از معماری مصر باستان خودنمایی می‌کند. در قسمت پایین میدان دل‌پوپولو نیز چندین حوضچه زیبا خودنمایی می‌کند. این حوضچه‌های زیبا به تندیس‌های باشکوهی از تمدن رم قدیم مزین شده‌اند. میدانی که از آن صحبت می‌کنیم به کلیسا سانتا ماریا دل‌پوپولو نیز بسیار نزدیک است.

تپه پالاتین (Palatine Hill)

رمی‌های باستان، تپه پالاتین را به مکانی برای دادوستد و عقد قراردادهای سیاسی تبدیل کرده بودند. به همین دلیل این ناحیه در آن زمان رونق بسیاری داشت. به لطفِ این رونق، بسیاری از جاهای دیدنی رم در تپه پالاتین واقع شده است. برای نمونه می‌توان به طاق سپتیموس سوروس (Arch of Septimus Severus)، معبد ساتورن (Temple Of saturn) و طاق تیتوس (Arch of the titus)، اشاره کرد. مکان‌هایی که از آن‌ها صحبت می‌کنیم هر کدام دنیایی از جاذبه‌های گردشگری را در خود نهان دارد. به همین دلیل از آنجایی که وقت در سفر تنگ است، پیشنهاد می‌کنیم در سفر ایتالیا سری به تپه پالاتین بزنید و گشت‌و‌گذاری جانانه در رم باستان داشته باشید.

گالری و باغ ویلا بورگزه (Villa Borghese Gallery and Gardens)

رم از هر نظر که فکرش را بکنید جایی برای گردشگری جانانه در بین تمامی مقصد‌های پرطرفدار اروپایی به حساب می‌‌آید. یکی از دلیل‌های اصلی محبوبیت را می‌توان آب‌و‌هوای خوش این ناحیه دانست. به لطف این آب‌و‌هوا، جاهای دیدنی رم فقط جنبه تاریخی ندارند. بعضی از این مکان‌ها، بابِ دل طبعیت‌دوست‌هاست. برای نمونه می‌توان به گالری و باغ ویلا بورگزه اشاره کرد. برای تعریف از بورگزه، کافی است به این نکته اشاره کنیم که با یکی از وسیع‌ترین باغ‌ ویلاهای رم روبه‌رو هستید. ۲ موزه یک گالری هنری در این باغ ویلا تعبیه شده است. آثار هنری مهمی از رافائل و دیگر هنرمندان برجسته ایتالیا در این گالری نگهداری می‌شود. دیرینگی بنای باغ ویلا بورگزه به سده هجدهم میلادی باز می‌گردد. گشت‌و‌گذار در گالری و باغ موزه بورگزه برای علاقه‌مندان تاریخ، هنر و طبیعت زیبای ایتالیا هم فال است و هم تماشا.

این مطالب هم واقعا جذابن!!!

نظر شما چیست، اینجا بنویس:)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا