نوشهرایرانگردی

رازهای مگوی دریاچه ارواح نوشهر

شب

آیا تا به حال فکر کرده‌اید که به یک ماجراجویی ترسناک و هیجان‌انگیز در قلب طبیعت و جنگل‌های بکر ایران بروید؟ آیا تمایل دارید به لوکیشنی ویژه سفر کنید که در آن می‌توان ماجرای یک فیلم‌ ترسناک واقعی را ساخت؟ اگر پاسخ شما بله است، دریاچه ارواح نوشهر به عنوان یکی از مقاصد مهیج و مخوف برای سفر به شمار می‌آید.

وقتی به دل جنگل‌های بکر هیرکانی در استان مازندران می‌روید، شما به معنای واقعی کلمه به دنیایی متفاوت و جذاب وارد می‌شوید. دریاچه ارواح نوشهر، این نام ترسناک را به دلیل اسراری که در کنار آب‌های آرام و زیبایش نهفته است، کسب کرده است. از همان اولین نگاه، جذب آن شده و چشمانتان به مناظر بی‌‌نظیر تالاب خیره می‌ماند. گویی چیزی عجیب شما را سحر کرده‌است.

دریاچه ارواح نوشهر به عنوان یک ترکیب عجیب از طبیعت آرام و اسرارآمیز یکی از بهترین مقاصد گردشگری در ایران و مازندران است. آب‌های آرام و عمیق این دریاچه با درختان مرده، مه غلیظ، پوشش گیاهی و جانوری دست نخورده، جنگل‌های سرسبز و ارتفاعات طبیعی اطرافش؛ مناظری تلفیقی از زیبایی و ترس را به ارمغان می‌آورند. اگر شما علاقه‌مند به تجربه ترس و هیجان در طبیعت هستید، دریاچه ارواح را به عنوان مقصدی که نباید از دست دهید، پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین، اگر به دنبال لحظاتی از جنس آرامش و استراحت در طبیعت هستید، دریاچه ارواح نیز از این منظر مکانی ایده‌آل برای فرار از زندگی شلوغ و استرس شهری است. این دریاچه فرصتی برای تجربه گردشگری متفاوت و شگفت‌آور در ایران ارائه می‌دهد. کنار این دریاچه زیبا به تمامی و از عمق جان نفس بکشید و به سمفونی پرندگان آوازخوان گوش فرادهید.

راز دریاچه ارواح؛ افسانه و واقعیت

در دل جنگل‌های انبوه شمال ایران، دریاچه‌ای مرموز و وهم‌آور به نام “دریاچه ارواح” نهفته است. نامی که لرزه بر اندام هر شنونده‌ای می‌اندازد و کنجکاوی را در دل ماجراجویان بیدار می‌کند. اما منشا این نام چیست؟

در افسانه‌های مردم محلی، داستان‌هایی از ارواح خبیث در این دریاچه نقل شده است. می‌گویند شب هنگام، ناله‌ها و زوزه‌‌هایی از اعماق دریاچه به گوش می‌رسد و ارواح سرگردان در تاریکی شب به رقص و پایکوبی می‌پردازند. برخی نیز از طلسمی شوم بر این دریاچه سخن می‌گویند.

اما حقیقت چیست؟ هیچ مدرکی دال بر وجود ارواح در این دریاچه وجود ندارد. اما زیبایی مرموز و رازآلود آن، این مکان را به یکی از جاذبه‌های گردشگری محبوب تبدیل کرده است. فارغ از افسانه‌ها، راز ترسناکی این دریاچه در واقعیت نهفته است. مه غلیظی که در اکثر روزهای سال سطح دریاچه را فرا می‌گیرد، فضایی وهم‌آور و مرموز ایجاد می‌کند. درختان خشکیده و مرده که ریشه‌هایشان از آب بیرون زده‌اند، مانند هیولاهای غول‌پیکر به نظر می‌رسند و سکوت سنگین منطقه، تنها با صدای گاه به گاه حیوانات وحشی شکسته می‌شود.

هنگام قدم زدن در کنار دریاچه، حس انزوا و تنهایی به شما دست می‌دهد. گویی در دنیایی دیگر، جدا از دنیای واقعی، گام برمی‌دارید. سکوت مطلق، مه غلیظ و درختان عجیب و غریب، فضایی وهم‌آور و دلهره‌آور ایجاد می‌کنند.

راز دریاچه ارواح؛ سفری به دل طبیعت اسرارآمیز مازندران

تالاب ارواح نوشهر

جاده‌ای جنگلی، هوایی دلچسب و مه‌آلود، و سکوت مطلقی که گویی راز سر به مهری را در خود نهفته است؛ این‌ها تنها بخشی از ویژگی‌های دریاچه ارواح، یکی از اسرارآمیزترین و دیدنی‌ترین جاذبه‌های مازندران است.

سقفی از شاخ‌وبرگ‌های درختان چند صد ساله در بالای سر، شما را در دنیایی دیگر غرق می‌کند، دنیایی که از دل تاریخ زمین بیرون آمده و قدمت آن به دوره کواترنری برمی‌گردد.

پیش از اینکه این مکان به تالابی اسرارآمیز تبدیل شود، دشتی بزرگ و سرسبز بود که درختان ممرز و توسکا در آن ریشه دوانده بودند. اما گذر زمان و سیلاب‌ها، این دشت را به تالابی مرموز و زیبا به طول ۷۰۰ متر، عرض ۳۰۰ متر و عمق متوسط ​​۱۰ متر تبدیل کرد.

مساحت دریاچه ارواح نوشهر شاید خیلی بزرگ نباشد، اما جنگل‌های تماشایی و دست‌نخورده اطراف آن، زیبایی این منطقه را دوچندان می‌کنند. این منطقه به عنوان منطقه حفاظت‌شده شناخته می‌شود و گونه‌های گیاهی و جانوری متنوعی مانند سمندر، قورباغه، مار، لاک‌پشت، انواع پرندگان و… در آن زندگی می‌کنند.

برای ورود به جاده جنگلی و رفتن به دریاچه ارواح باید از نگهبانان محیط‌بانی اجازه ورود بگیرید. این کار به منظور حفظ و حراست از این منطقه بکر و زیبا انجام می‌شود.

دریاچه ارواح با زیبایی منحصر به فرد و رازآلودگی خود، مقصدی ایده‌آل برای طبیعت‌گردان، عکاسان، و عاشقان سکوت و آرامش است؛ که به دنبال تجربه‌ای متفاوت و هیجان‌انگیز هستند. اگر بخواهیم به صورت اجمالی از ویژگی‌های دریاچه ممرز نام ببریم؛ عبارتند از:

 • نام‌های دیگر: دریاچه ممرز، تالاب ارواح
 • مساحت: حدود ۷۰۰ متر در ۳۰۰ متر
 • عمق: متوسط 10 متر
 • پوشش گیاهی: درختان توسکا و ممرز
 • جاذبه‌ها: فضای وهم‌آلود و اسرارآمیز، درختان کمر شکسته، سکوت و آرامش، مه غلیظ

دریاچه ارواح، نگینی در قاب طبیعت، با هوایی رازآلود

دریاچه ارواح، واقع در دل رشته‌کوه البرز، با زیبایی خیره‌کننده و آب‌وهوایی رازآلود، همواره مقصدی جذاب برای طبیعت‌گردان و کوهنوردان بوده است. گویی این دریاچه، در گذر زمان، رازهای ناگفته‌ای را در آغوش گرفته و در سکوت، نغمه‌ای از عظمت طبیعت را زمزمه می‌کند.

با فرا رسیدن بهار، نسیم خنک و لطیف، جان تازه‌ای به رگ‌های طبیعت می‌دمد و دریاچه ارواح نیز از این قاعده مستثنی نیست. در این فصل، بارندگی‌های کم و گاه‌وبیگاه، طراوت و شادابی را به ارمغان می‌آورند. گویی زمین، با رقص گل‌های رنگارنگ، به استقبال بهار می‌رود. بالاخره تابستان؛ فصل گرما به دریاچه ارواح نیز می‌رسد و اگرچه بارندگی کم است، اما احتمال رعد و برق و طوفان‌های ناگهانی، هیجان و رمز و راز را به این منطقه می‌افزاید. گویی دریاچه، با امواج خروشان خود، داستانی از قدرت و عظمت طبیعت را روایت می‌کند.

با فرا رسیدن پاییز؛ پادشاه فصل‌ها، رنگ‌های گرم و دل‌انگیز، بر پهنه‌ طبیعت نقش می‌بندند و دریاچه ارواح نیز به تابلوی نقاشی بدل می‌شود. بارندگی‌های پاییزی، زیبایی و لطافت خاصی به منطقه می‌بخشند. گویی دریاچه، در آغوش برگ‌های رنگارنگ، آماده ننه سرما و فرو رفتن به خوابی زمستانی است. در زمستان همه چیز وهم‌انگیزتر می‌شود. بارش برف، منظره‌ای سحرآمیز و رویایی را خلق می‌کند. گویی دریاچه، با پوششی سفید، به نگینی در قاب طبیعت تبدیل می‌شود.

چرا دریاچه ارواح همیشه مه‌آلود است؟

دریاچه ممرز نوشهر

دلیل مه‌آلود بودن همیشگی دریاچه ارواح که به زیبایی و رمزآلود بودن این منطقه می‌افزاید به دو عامل اصلی مربوط می‌شود:

قرار گرفتن تالاب در دل جنگل و ارتفاعات و خنکی هوا؛ درختان بلند و انبوه جنگل مانع از تابش مستقیم نور خورشید به سطح زمین و تالاب می‌شوند. همچنین؛ دریاچه ارواح در ارتفاع نسبتاً بالایی از سطح دریا قرار دارد. به طور کلی، با افزایش ارتفاع، دمای هوا نیز کاهش می‌یابد.

تبخیر آب تالاب و بارندگی و رطوبت بالا؛ سطح وسیع تالاب ارواح، منبع عظیمی از رطوبت در منطقه است. تبخیر آب از سطح تالاب و بارندگی مداوم، به رطوبت دائمی هوا در این منطقه کمک می‌کند.

علاوه بر دو عامل اصلی ذکر شده، عوامل دیگری نیز می‌توانند در مه‌آلود بودن دریاچه ارواح نقش داشته باشند:

جهت وزش باد: اگر باد غالب در منطقه از سمت دریا به سمت تالاب باشد، رطوبت دریای خزر را به تالاب منتقل و به تشکیل مه کمک می‌کند.

توپوگرافی منطقه: کوه‌ها و تپه‌های اطراف تالاب ارواح، مانع از عبور آزادانه باد و جابجایی هوا می‌شوند. این امر به محبوس شدن رطوبت در منطقه و افزایش احتمال تشکیل مه کمک می‌کند.

اما به یاد داشته باشید که؛ میزان مه در فصول مختلف سال متفاوت است. در فصل‌های پاییز و زمستان که هوا خنک‌تر و بارندگی بیشتر است؛ مه غلیظ‌تر و دائمی‌تر است و همچنین در برخی از روزها، به خصوص در ساعات اولیه صبح، مه به قدری غلیظ است که دید افقی به شدت محدود می‌شود. اما با این حال، بعضی مواقع ممکن است مه به طور کامل از بین رفته و قاب شفافی از دریاچه را به تماشا بنشینیم.

داستان صداهای دریاچه ارواح نوشهر چیست؟ واقعی یا خیال؟

در مورد صدای دریاچه ارواح، افسانه‌ها و داستان‌های مختلفی وجود دارد که هیچ‌کدام به طور قطعی تأیید نشده‌اند. مشهورترین افسانه، مربوط به ناله ارواح سرگردان در دریاچه است. در برخی از افسانه‌های محلی آمده است که در گذشته، زنی زیبا در این منطقه زندگی می‌کرده که توسط عشاقش به قتل رسیده است. روح او هنوز در دریاچه سرگردان است و شب‌ها صدای ناله او به گوش ‌می‌رسد. برخی دیگر نیز معتقدند ارواحی به دلیل مرگ غم‌انگیز یا جنایتی که در این مکان رخ داده، نتوانسته‌اند به آرامش برسند و در شب هنگام ناله و شیون می‌کنند.

اما ما و شما می‌دانیم که هیچ‌کدام از این افسانه‌ها پایه علمی درستی ندارند و واقعیت نیستند. پس حقیقت چیست؟ صدای دریاچه، ناله حیوانات وحشی مانند گرگ، شغال و جغد است که در جنگل‌های اطراف زندگی می‌کنند. انعکاس صدا در فضای بسته دریاچه، می‌تواند این صداها را وهم‌آورتر کند. همچنین این صدا می‌تواند، ناشی از وزش باد در میان درختان و بوته‌های اطراف باشد. باد، صداهای عجیبی ایجاد می‌کند که به نظر برخی، شبیه به ناله یا جیغ است.

به جز دو مورد بالا، برخی از دانشمندان معتقدند که صدای دریاچه ارواح، ناشی از پدیده‌های طبیعی مانند زلزله‌های کوچک، رانش زمین یا خروج گاز از زمین است. این پدیده‌ها می‌توانند امواج صوتی با فرکانس پایین ایجاد کنند که به گوش انسان، شبیه به ناله یا جیغ به نظر می‌رسد. آیا شما تا به حال به دریاچه ارواح رفته‌اید؟ صدای آن را شنیده‌اید؟ تجربه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

حالا که به تمامی سوالات پیرامون تالاب و دریاچه ارواح پاسخ دادیم و همه شبهه‌ها را برطرف کردیم بیایید ببینیم موقعیت جغرافیایی دقیق دریاچه ممرز کجاست؟

دریاچه ارواح نوشهر کجاست؟

جایی در نزدیکی روستای صلاح‌الدین کلا، دریاچه‌ مرموز و شگفت‌انگیز ممرز یا ارواح پنهان شده‌است. مسیر رسیدن به این دریاچه، مانند یک ماجراجویی هیجان‌انگیز است. از جاده نور به نوشهر، پس از طی ۴۷ کیلومتر، به جاده فرعی منتهی به روستای صلاح‌الدین کلا خواهید رسید. عبور از این جاده خاکی و جنگلی، شما را به نگهبانی منطقه حفاظت‌شده ممرز می‌رساند.

برای ورود به این منطقه، نیاز به مجوز عبور دارید. البته در بیشتر مواقع، به جز زمان‌هایی که شرایط آب‌وهوایی نامناسب باشد، به گردشگران اجازه ورود داده می‌شود. پس از عبور از نگهبانی، مسیری ۱۵ کیلومتری در دل جنگل‌های انبوه و مرتفع پیش روی شماست. در این مسیر، سکوت مطلق و گاه صدای پرندگان، تنها همنشین شما خواهد بود. درختان تنومند و سایه‌دار، نور خورشید را به سختی به زمین می‌رسانند و خنکای دلچسبی در هوا موج می‌زند. پس از طی این مسیر، به تابلوی راهنمای دریاچه ارواح خواهید رسید.

آدرس دریاچه ممرز: استان مازندران، نوشهر، روستای صلاح‌الدین کلا، دریاچه ممرز یا ارواح

حالا که فهمیدیم دریاچه ارواح کجاست؟ شاید نوبت آن رسیده باشد که در مورد پوشش گیاهی و جانوری اطراف دریاچه صحبت کنیم. با ما همراه باشید هنوز چیزهای جالب زیادی در مورد این دریاچه اسرارآمیز وجود دارد.

تنوع پوشش گیاهی و جانوری دریاچه ارواح چگونه است؟

تنوع پوشش گیاهی و جانوری دریاچه ارواح یا ممرز، واقع در استان مازندران، بسیار غنی و چشمگیر است.

پوشش گیاهی

ممرز، که نام خود دریاچه نیز از آن گرفته شده است، درختی بومی و غالب در این منطقه است. توسکا، به همراه ممرز، از دیگر درختان پهن‌برگ و بلند قامت این منطقه هستند.

علاوه بر این، درختان دیگری مانند بلوط، راش و نارون نیز در اطراف دریاچه دیده می‌شوند. در زیر سایه درختان، انبوهی از گیاهان زیرآشوب مانند سرخس، پیچک و گل‌های وحشی به چشم می‌آید. تنوع این گیاهان، زیبایی و طراوت خاصی به محیط اطراف دریاچه می‌بخشد.

پوشش جانوری

در جنگل‌های اطراف دریاچه، پستانداران مختلفی مانند گراز، خرس، گرگ، شغال، روباه، گربه وحشی و سگ وحشی زندگی می‌کنند. البته، به دلیل خجالتی بودن این حیوانات، احتمال دیدن آنها برای گردشگران کم است.

همچنین به دلیل وجود درختان بلند و انبوه، دریاچه ارواح به پناهگاه امنی برای انواع پرندگان تبدیل شده است. پرندگانی مانند بلبل، قرقاول، دارکوب، فاخته و شاهین در این منطقه به وفور یافت می‌شوند.

مار، وزغ و سمندر از جمله خزندگان و دوزیستان رایج در این منطقه هستند. به علاوه؛ آبزیانی مانند انواع ماهیان مانند اردک‌ماهی و همچنین، لاک‌پشت‌های آبزی نیز در این دریاچه دیده می‌شوند.

قدم در سرزمین عجایب؛ حس سفر به دریاچه ارواح

تالاب و دریاچه ارواح

به دریاچه ارواح خوش آمدید! جایی که مانند آلیس پا به سرزمین عجایب می‌گذارید، اما با داستانی متفاوت. اینجا جنگلی دنج، با درختانی کهنسال که گویی دست به آسمان دراز کرده‌اند؛ شما را در آغوش می‌کشند. نسیمی خنک از میان شاخ و برگ‌ها عبور می‌کند و نغمه‌ای آرام از پرندگان و حیوانات جنگل، سمفونی بی‌نظیری را به گوشتان می‌رساند.

مه غلیظی بر دریاچه سایه افکنده و گویی حجابی از رمز و راز بر آن کشیده است. قطرات شبنم روی مژه‌هایتان می‌نشیند و حس خنکی دل‌انگیزی را به شما هدیه می‌دهد. گویی در دنیایی از سکوت و آرامش غرق شده‌اید.

اما ممکن است این آرامش، لرزه‌ای از ترس و وحشت را نیز در دل شما بیاندازد. داستان‌هایی از ارواحی که در این دریاچه پرسه می‌زنند، در ذهنتان تداعی می‌شود. گویی سایه‌هایی در میان مه غلیظ حرکت می‌کنند و نجواهایی وهم‌آور به گوشتان می‌رسد.

اما این ترس، نه از جنس وحشت، بلکه از جنس هیجان و رمز و راز است. نیرویی شما را به کشف این دنیای ناشناخته و اسرارآمیز دعوت می‌کند. قدم به قدم به دریاچه نزدیک می‌شوید و انعکاس درختان در آب را تماشا می‌کنید. سکوت مطلق بر فضا حاکم است و تنها صدای نفس‌هایتان به گوش می‌رسد.

با وجود تمام این حس‌های عجیب و غریب، هیچ خطری شما را تهدید نمی‌کند. اینجا فقط شما و طبیعت هستید. در آغوش مادر طبیعت قرار گرفته‌اید و او شما را در دنیای اسرارآمیز خود غرق کرده است. تجربه حس‌وحال دریاچه ارواح، تجربه‌ای منحصر به فرد و فراموش‌نشدنی است. اینجا دنیایی است که شما را به سفری در اعماق وجودتان دعوت می‌کند. پس فقط لذت ببرید.

تفریحات ساده و هیجان‌انگیز در دل طبیعت بکر دریاچه ارواح

دریاچه ارواح یا تالاب ممرز، نگینی پنهان در دل جنگل‌های شمال ایران است که با زیبایی وهم‌آلود و سکوت مرموز خود، هر گردشگری را مجذوب خود می‌کند. اگر به دنبال سفری هیجان‌انگیز و به دور از هیاهو هستید، دریاچه ارواح با تفریحات ساده و جذاب خود، خاطره‌ای به‌یادماندنی را برای شما رقم خواهد زد.

جنگل‌نوردی در میان درختان سر به فلک کشیده

مسیر رسیدن به دریاچه ارواح، از میان جنگل‌های انبوه و سرسبز می‌گذرد. قدم زدن در این جنگل و تنفس هوای پاک و خنک، روح و جان شما را تازه می‌کند. در طول مسیر، می‌توانید از تماشای درختان بلند قامت، گیاهان متنوع و صدای دلنشین پرندگان لذت ببرید.

جنگل‌های اطراف دریاچه ارواح، سرشار از رمز و راز و زیبایی‌های پنهان است. اگر به دنبال کمی هیجان و ماجراجویی هستید، می‌توانید در دل جنگل به گشت و گذار بپردازید و از کشف ناشناخته‌ها لذت ببرید.

ماهیگیری در آرامش دریاچه

دریاچه وهم آور و زیبای ارواح

دریاچه ارواح، زیستگاه انواع ماهیان است. اگر به ماهیگیری علاقه دارید، می‌توانید با قلاب و طعمه، شانس خود را برای صید ماهی امتحان کنید. صید ماهی در سکوت و آرامش دریاچه، تجربه‌ای لذت‌بخش و منحصر به فرد خواهد بود.

پیاده‌روی در حاشیه دریاچه و عکاسی از مناظر

پیاده‌روی در حاشیه دریاچه ارواح و تماشای درختان مرده که از آب بیرون زده‌اند، حس و حالی عجیب و غریب را به شما القا می‌کند. همچنین؛ دریاچه ارواح با انبوه درختان توسکا و ممرز، مه غلیظی که سطح آن را پوشانده، سوژه‌های عکاسی بی‌نظیری را خلق می‌کند. عکس‌های شما در این مکان، یادگاری ماندگار از سفری خاطره‌انگیز خواهد بود.

پیک‌نیک و دورهمی در فضایی دلنشین

پس از گشت‌وگذار در جنگل و حاشیه دریاچه، می‌توانید در کنار دوستان و خانواده خود، پیک‌نیکی دلچسب را تجربه کنید. فضای آرام و صمیمی دریاچه ارواح، مکانی ایده‌آل برای دورهمی و گفتگوهای دوستانه است.

چادر زدن و شب‌مانی در دل طبیعت

اگر به دنبال تجربه‌ای هیجان‌انگیز هستید، می‌توانید شب را در کنار دریاچه ارواح چادر بزنید و از سکوت و آرامش شب در دل طبیعت لذت ببرید. البته باید به این نکته توجه داشته باشید که شب‌های این منطقه بسیار سرد است و باید تجهیزات لازم برای شب‌مانی در سرمای کوهستان را به همراه داشته باشید. البته به دلیل وجود حیوانات وحشی در این منطقه شب‌مانی خیلی کار عاقلانه‌ای به نظر نمی‌رسد.

جاهای جذاب و دیدنی اطراف دریاچه ارواح

حالا که تا مازندران سفر کردید، پیشنهاد می‌کنیم جاهای دیدنی مازندران را از دست ندهید. استان مازندران پر است از طبیعت زیبا و منحصربه‌فرد. در این مقاله فقط آن‌ها را نام می‌بریم و در فرصتی بهتر هر کدام از آن‌ها را به صورت جداگانه به شما معرفی خواهیم کرد.

 • پارک جنگلی سی سنگان
 • دریاچه سد آبیدر
 • روستای کندلوس
 • دریاچه فراخین
 • تنگه دار
 • دیو چشمه
 • بندر نوشهر
 • آبشار چلندر
 • باغ گیاه‌شناسی نوشهر
 • آبشار دارنو

حرف آخر

دریاچه ارواح نوشهر، که به نام دریاچه ممرز نیز شناخته می‌شود، با زیبایی منحصر به فرد و سکوت وهم‌آورش، به یکی از مقاصد گردشگری محبوب در شمال ایران تبدیل شده‌ است. این دریاچه در دل جنگل‌های انبوه مازندران واقع شده و با وجود عدم امکانات رفاهی، هر ساله پذیرای گردشگران بسیاری است. از جمله دلایل آن می‌توان انبوه درختان، ابهت درختان مرده و خشکیده، سکوت، مه غلیظ و انعکاس آسمان در آب را نام برد.

به دلیل عدم وجود امکانات رفاهی، لازم است قبل از سفر به دریاچه، تجهیزات و لوازم مورد نیاز را به همراه داشته‌باشید. همچنین به دلیل وجود خطرات احتمالی، از سفر به تنهایی به این مکان خودداری کنید.

در نهایت، اگر به دنبال سفری هیجان‌انگیز و به‌یاد‌ماندنی هستید، دریاچه ارواح نوشهر می‌تواند انتخابی مناسب برای شما باشد. اما به یاد داشته‌باشید که حفظ و مراقبت از این محیط طبیعی ارزشمند، وظیفه‌ای همگانی است. در سفر به این مکان، از رها کردن زباله و آسیب رساندن به محیط‌زیست خودداری کنید. اگر تجربه‌ای از سفر به این دریاچه و تالاب زیبا دارید خوشحال می‌شویم که با ما و مخاطبانمان به اشتراک بگذارید.

این مطالب هم واقعا جذابن!!!

نظر شما چیست، اینجا بنویس:)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا