زندگی در آلمانجهانگردی

شرایط تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی

شب

کشور آلمان یکی از کشورهایی است که امروزه دانشجویان زیادی از سراسر دنیا تقاضای مهاجرت تحصیلی به این کشور را دارند و باتوجه‌ به این‌که دانشگاه‌های این کشور هیچ‌گونه شهریه‌ای را از دانشجویان خارجی دریافت نمی‌کنند می‌توان این انتظار را داشت که اکثر دانشجویان ایرانی نیز علاقه‌مند به تحصیل در این دانشگاه‌ها باشند. رایگان بودن دانشگاه‌های این کشور تنها مزیت تحصیل در آن نیست و باید بدانید که سطح علمی دانشگاه‌های کشور آلمان نیز در مقایسه با سایر کشورهایی که در قاره اروپا وجود دارند بسیار بالاست و همین عامل نیز فرصتی جذاب را برای پیشرفت تحصیلی شما فراهم می‌کند. امروزه تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی نیز امکان‌پذیر است و دانشجویان از این نظر هم محدودیت خاصی را تجربه نمی‌کنند. آن دسته از دانشجویانی که علاقه‌مند به تحصیل با زبان انگلیسی در کشور آلمان هستند تنها کافی است که مدرک زبان انگلیسی خود را دریافت کنند.
البته نباید فراموش کرد که شرایط خاصی نیز برای تحصیل دانشجویان در دانشگاه‌های این کشور به زبان انگلیسی وجود دارد که درباره این موضوع در این مطلب به طور مفصل صحبت خواهیم کرد و اطلاعات جذاب و کاربردی را در این زمینه به شما ارائه خواهیم داد. پس اگر شما هم علاقه‌مند به تحصیل با زبان انگلیسی در دانشگاه‌های کشور آلمان هستید به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما ادامه این مطلب را بادقت مطالعه کنید و با ما در مقصد360 همراه باشید.

آیا برای تحصیل در دانشگاه های آلمان، یادگیری زبان آلمانی ضروری است؟

اولین و یکی از مهم‌ترین سوالاتی که در خصوص تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی پرسیده می‌شود این است که آیا برای تحصیل در دانشگاه‌های کشور آلمان حتما باید به زبان آلمانی مسلط باشیم؟ همان‌طور که می‌دانید زبان آلمانی یکی از سخت‌ترین زبان‌های دنیا برای یادگیری است و یادگیری آن برای ایرانیان نیز بسیار سخت و دشوار است. این در حالی است که زبان انگلیسی یک زبان کاملا بین‌المللی است که اکثر افراد و دانشجویان نیز به آن مسلط هستند و در نتیجه دریافت این مدرک برای آنها راحت‌تر است. به همین علت نیز دولت و دانشگاه‌های کشور آلمان امروزه شرایطی را برای دانشجویان فراهم کرده‌اند تا بتوانند بدون تسلط به زبان آلمانی و دریافت مدرک زبان آلمانی نیز در دانشگاه‌های این کشور مشغول به تحصیل شوند بدون این‌که محدودیتی را در این زمینه تجربه کنند.
نکته بسیار مهمی که دراین‌خصوص وجود دارد و حتما باید به آن دقت داشته باشید این است که دانشگاه‌های کشور آلمان در زمینه رشته‌هایی که به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند نیز محدودیت کمتری در مقایسه با سایر کشورهای دنیا دارند. اکثر رشته‌های دانشگاهی امروزه در دانشگاه‌های این کشور به زبان انگلیسی ارائه می‌شود که دانشجویان می‌توانند در آنها ثبت‌نام کنند. البته نباید فراموش کرد که به‌طور کلی تعداد رشته‌هایی که در حال حاضر به زبان آلمانی برگزار می‌شوند بیشتر از تعداد رشته‌هایی است که به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند.

بررسی شرایط تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی

برای تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی شرایط خاصی وجود دارد که حتما باید به این شرایط دقت داشته باشید. اولین شرطی که وجود دارد این است که شما حتما باید مدرک زبان انگلیسی خود را دریافت کرده باشید. برای این کار می‌توانید از مدرک زبان آیلتس یا تافل استفاده کنید. نکته مهم دیگری که وجود دارد این است که نمره‌ای که شما در این آزمون‌ها و در نتیجه در مدرک خود دریافت کرده‌اید باید از میانگین نمره این آزمون‌ها بالاتر باشد تا بتوانید شانس خود را برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های کشور آلمان افزایش دهید. از طرف دیگر نباید فراموش کرد که داشتن مدرک GRE نیز می‌تواند به طور مستقیم روی شانس شما برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های کشور آلمان تاثیرگذار باشد.
درصورتی‌که قصد دارید شانس خود را بیشتر کنید بهتر است که یک رزومه علمی خوب و قوی را نیز برای خود ایجاد کنید. داشتن یک رزومه خوب می‌تواند نظر دانشگاه‌ها و اساتید دانشگاه‌های کشور آلمان را به خود جلب کند. از دیگر شرایط بسیار مهمی که برای تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه‌های کشور آلمان وجود دارد این است که شما حتما باید دارای تمکن مالی لازم برای زندگی در کشور آلمان باشید. آن دسته از دانشجویانی که تمکن مالی کافی نداشته باشند معمولا درخواستشان رد شده و نمی‌توانند ویزای تحصیلی کشور آلمان را دریافت کنند. شرط معدل یکی دیگر از شروط بسیار مهمی است که برای این کار وجود دارد. معدل شما حتما باید بالاتر از 16 باشد تا بتوانید درخواست خود را برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های این کشور ارسال کنید. دقت داشته باشید که برای تحصیل در دانشگاه‌های آلمان نیازی به شرایط سنی خاصی نیست؛ ولی نباید فراموش کنید که هرچه سن شما پایین‌تر باشد به همان نسبت شانس بالاتری برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های آلمان نیز خواهید داشت.

تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی

امروزه تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی در مقاطع مختلف تحصیلی امکان‌پذیر است که مقطع کارشناسی یکی از آنهاست. تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های کشور آلمان این فرصت را به شما می‌دهد تا بتوانید مسیر پیشرفت خود را باز کرده و در مقاطع تحصیلی بعدی خود نیز در دانشگاه‌های همین کشور مشغول به تحصیل شوید یا این‌که به طور مستقیم وارد بازار کار شوید. یکی از مهم‌ترین مزایای تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی به زبان انگلیسی این است که شما می‌توانید در کلاس‌های جداگانه‌ای که برای دانشجویان انگلیسی‌زبان برگزار می‌شوند شرکت کرده و در نتیجه ارتباط بهتری را با سایر دانشجویان برقرار کنید.
در این مقطع معمولا محدودیت‌هایی در خصوص رشته‌ای که می‌توانید انتخاب کنید وجود دارد که البته باتوجه‌ به گستردگی دانشگاه‌های این کشور این محدودیت تا حدی قابل برطرف‌شدن است. هزینه تحصیل در دانشگاه‌های کشور آلمان به زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی چندان بالا نیست. به‌طور کلی باید بدانید که در مقطع کارشناسی اگر قصد تحصیل به زبان انگلیسی را داشته باشید هزینه‌های خاصی از شما دریافت می‌شود و این در حالی است که با تحصیل به زبان آلمانی شما می‌توانید به طور کاملا رایگان در این دانشگاه‌ها مشغول به تحصیل شوید.

تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی ارشد

امروزه در دانشگاه‌های کشور آلمان امکان تحصیل به زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی ارشد نیز برای دانشجویان فراهم شده که شما هم می‌توانید از این فرصت به وجود آمده استفاده کرده و از مزایای آن بهره‌مند شوید. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی در کشور آلمان نیازمند این است که شما حتما نمره خوبی را در آزمون زبان خود دریافت کرده باشید و از طرف دیگر سابقه علمی خوبی نیز داشته باشید. داشتن رزومه علمی خوب و قوی و البته داشتن نمرات و معدل بسیار خوب در مقطع کارشناسی می‌تواند شانس شما را برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های کشور آلمان به میزان زیادی افزایش دهد. درصورتی‌که شما هم علاقه‌مند به تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی هستید پیشنهاد ما به شما این است که حتما سعی کنید یک انگیزه‌نامه خوب را نیز برای خود تهیه کنید.
داشتن یک انگیزه‌نامه خوب و قوی می‌تواند به شما کمک کند تا خیلی سریع‌تر توجه اساتید و دانشگاه‌های کشور آلمان را به خود جلب کنید. یکی از مهم‌ترین مزایای تحصیل در آلمان با زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی ارشد این است که مدرکی که شما دریافت می‌کنید یک مدرک کاملا معتبر خواهد بود که در سراسر دانشگاه‌ها و کشورهای مختلف دنیا مورد پذیرش قرار می‌گیرد و با استفاده از آن شما هم می‌توانید وارد یک موقعیت شغلی شده و هم در مقطع دکترا مشغول به تحصیل شوید.

تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی در مقطع دکتری

مقطع دکترا در دانشگاه‌های آلمان یکی از مقاطعی است که رقابت برای تحصیل در آن به میزان زیادی در سال‌های اخیر افزایش پیدا کرده و دانشجویان زیادی هستند که علاقه‌مند به تحصیل در این مقطع به زبان انگلیسی هستند. با وجود این‌که در مقطع دکترا سخت‌گیری چندانی در خصوص مدرک زبان انگلیسی یا آلمانی وجود ندارد و شما با هر دو این مدارک می‌توانید در دانشگاه‌های آلمان مشغول به تحصیل شوید؛ ولی نباید فراموش کنید که دانشگاه‌های این کشور هرساله تعداد کمی از دانشجوهای دکترا را می‌پذیرند و باتوجه‌به سطح علمی بالای دانشگاه‌های این کشور می‌توانید انتظار داشته باشید دانشجوهای زیادی تقاضای تحصیل در این مقطع را داشته باشند و در نتیجه رقابت برای گرفتن پوزیشن‌های تحصیلی در دانشگاه‌های آلمان بسیار بالا باشد.
تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی در مقطع دکترا می‌تواند شما را کاملا از نظر پژوهشی و علمی آماده کرده و بهترین شرایط را در اختیار شما قرار دهد. شما می‌توانید در دانشگاه‌های این کشور از بورسیه‌ها و کمک‌هزینه‌های تحصیلی و پژوهشی برای پیشبرد اهداف پژوهشی و پروژه‌های خود استفاده کنید. نکته مهم دیگر این است که در دانشگاه‌های این کشور تمرکز اصلی روی پروژه محور بودن پایان‌نامه‌ها است و به همین علت نیز اکثر دانشجویان دکترایی که از این دانشگاه‌ها فارغ‌التحصیل می‌شوند از نظر علمی و پژوهشی در جایگاه بسیار بالایی نسبت به سایر دانشگاه‌های مختلف در سراسر دنیا قرار دارند. در مقطع دکترا تنوع رشته‌ها کمی بالاتر بوده و شما می‌توانید به‌صورت تخصصی به زبان انگلیسی در رشته‌های مختلف مشغول به تحصیل شوید.

تحصیل رایگان در آلمان به زبان انگلیسی

یکی از نکات بسیار مهمی که باید درباره تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی بدانید این است که دولت این کشور امروزه امکانی را برای دانشجویان فراهم کرده تا بتوانند به‌صورت رایگان نیز در دانشگاه‌های این کشور به زبان انگلیسی مشغول به تحصیل شوند. نکته بسیار مهمی که در این زمینه وجود دارد این است که اکثر دانشگاه‌های کشور آلمان معمولا خدمات خود را به‌صورت کاملا رایگان به دانشجویان ارائه می‌دهند. البته این به شرطی است که دانشجویان علاقه‌مند باشند تا به زبان آلمانی در دانشگاه‌های این کشور مشغول به تحصیل شوند. برای آن دسته از دانشجویان غیراروپایی که قصد دارند به زبان انگلیسی در این کشور تحصیل کنند یک هزینه ناچیز که به طور میانگین بین 100 تا 350 یورو است دریافت می‌شود که این هزینه نیز با استفاده از بورسیه‌های تحصیلی ارائه شده توسط دولت این کشور قابل‌پرداخت است.
دانشجویانی که بتوانند مدرک زبان خوبی را ارائه داده و از طرف دیگر دارای نمرات خوبی نیز باشند می‌توانند خیلی راحت از این بورسیه‌های تحصیلی استفاده کرده و مشغول به تحصیل در دانشگاه‌های کشور آلمان شوند. پس به‌طور کلی باید به این موضوع دقت داشته باشید که امروزه امکان تحصیل داروسازی در آلمان به زبان انگلیسی و البته بسیاری از رشته‌های دیگر نیز وجود دارد و حتی نیازی نیست که شما هزینه اضافی را برای تحصیل به زبان انگلیسی در این کشور پرداخت کنید.

دانشگاه‌های انگلیسی‌زبان آلمان

امروزه دانشگاه‌های زیادی در کشور آلمان وجود دارند که امکان تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی را برای دانشجویان بین‌المللی فراهم کرده‌اند که شما هم می‌توانید از این فرصت به وجود آمده استفاده کرده و از مزایای آن نهایت بهره را ببرید. یکی از مهم‌ترین این دانشگاه‌ها دانشگاه RWTH آخن است که بهترین و با کیفیت‌ترین خدمات آموزشی را در اختیار شما قرار می‌دهد. دانشگاه بامبرگ از دیگر دانشگاه‌های معروفی است که امروزه امکان تحصیل به زبان انگلیسی در این کشور را برای دانشجویان فراهم کرده است. اگر شما هم علاقه‌مند به تحصیل در رشته‌های هنری به زبان انگلیسی هستید، می‌توانید دانشگاه هنر برلین را برای ادامه تحصیل خود انتخاب کنید. از دیگر دانشگاه‌هایی که امروزه امکان تحصیل به زبان انگلیسی را در کشور آلمان برای دانشجویان فراهم کرده‌اند می‌توان به دانشگاه‌های آزاد برلین، هومبولت برلین، دانشگاه فنی برلین، دانشگاه روهر بوخوم، دانشگاه بن، دانشگاه صنعتی براندنبورگ و… اشاره کرد.
نکته بسیار مهم دیگری که باید به آن دقت داشته باشید این است که اگر علاقه‌مند به تحصیل در رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی هستید باید بدانید که برخی از دانشگاه‌های این کشور امکان تحصیل پزشکی در آلمان به زبان انگلیسی را فراهم کرده‌اند که از جمله این دانشگاه‌ها می‌توان به دانشگاه‌های هایدلبرگ، دانشگاه RWTH آخن، دانشگاه لوبک، ویتن، لایپزیگ، مادبورگ و… اشاره کرد. پس اگر شما هم علاقه‌مند به تحصیل داروسازی در آلمان به زبان انگلیسی هستید پیشنهاد ما به شما این است که حتما این دانشگاه‌ها را نیز در لیست گزینه‌های خود قرار دهید.

هزینه تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی

یکی از سوالات بسیار مهمی که ممکن است در خصوص تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی برای شما هم به وجود آمده باشد این است که برای تحصیل در این کشور چقدر باید هزینه پرداخت کنیم؟ همان‌طور که در بخش‌های قبلی نیز به این موضوع اشاره کردیم به‌طور کلی هزینه تحصیل در دانشگاه‌های کشور آلمان رایگان است و دانشگاه‌های این کشور هیچ‌گونه شهریه‌ای را از دانشجویان خود دریافت نمی‌کنند. همین عامل نیز باعث می‌شود تا بسیاری از دانشجویان هرساله تقاضای تحصیل در دانشگاه‌های این کشور را داشته باشند. البته باید به این نکته مهم دقت داشته باشید که این رایگان بودن به شرطی است که شما مدرک زبان آلمانی خود را دریافت کرده باشید. اگر قصد دارید به زبان انگلیسی در این کشور مشغول به تحصیل شوید معمولا هزینه‌ای بسیار کم در حد 100 الی 300 یورو در ماه از شما دریافت می‌شود که بابت خدمات جانبی است که به این دانشجویان ارائه می‌شود.
در کنار این مسئله شما باید هزینه‌های زندگی خود در این کشور را نیز مدنظر قرار دهید. همان‌طور که می‌دانید زندگی در آلمان هزینه‌های مختلفی را برای شما به همراه خواهد داشت که از جمله آنها می‌توان به هزینه مسکن، هزینه خوراک، پوشاک، هزینه‌های روزمره و هزینه حمل‌ونقل و جابه‌جایی در این کشور اشاره کرد. یکی از بهترین راه‌هایی که برای کاهش این هزینه‌ها وجود دارد این است که از خدمات دانشجویی که دانشگاه‌های کشور آلمان به شما ارائه می‌دهند استفاده کرده و از طرف دیگر با کار پاره‌وقت بخش عمده‌ای از هزینه‌های خود در این کشور را پرداخت کنید.

مقایسه شرایط تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی و آلمانی

به‌طورکلی باید به این موضوع دقت داشته باشید که از نظر اعتبار مدرکی که شما دریافت می‌کنید هیچ تفاوتی میان مدرک دانشگاهی که شما به زبان انگلیسی دریافت کرده‌اید و مدرک دانشگاهی که به زبان آلمانی دریافت کرده‌اید وجود نخواهد داشت. از نظر شرایطی که برای تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی یا آلمانی وجود دارد نیز تفاوت‌های عمده‌ای وجود ندارد و تنها شما باید یک شهریه بسیار کم را به دانشگاه‌های این کشور پرداخت کنید که در بخش قبلی به طور مفصل درباره این موضوع نیز صحبت کردیم. یکی دیگر از تفاوت‌های عمده‌ای که میان این دو وجود دارد این است که تحصیل در دانشگاه‌های کشور آلمان به زبان انگلیسی به شما گزینه‌های کمتری را برای ادامه تحصیل ارائه می‌دهد. در واقع تمامی دانشگاه‌های کشور آلمان امکان تحصیل به زبان انگلیسی را برای شما فراهم نمی‌کنند و علاوه‌برآن باید توجه داشته باشید که رشته‌های محدودی را نیز به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند. همین عامل نیز باعث می‌شود تا دست شما برای انتخاب از میان این دانشگاه‌ها و رشته‌ها کمی بسته‌تر از زمانی باشد که قصد دارید با مدرک زبان آلمانی در دانشگاه‌های این کشور مشغول به تحصیل شوید. با درنظرگرفتن این موضوع در زمان ثبت‌نام در دانشگاه‌های این کشور می‌توانید تا حد زیادی از بروز مشکلات مختلف جلوگیری کنید.

سخن پایانی
امروزه تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی کاملا برای دانشجویان امکان‌پذیر است و آنها می‌توانند بدون هیچ مشکلی در دانشگاه‌های کشور آلمان مشغول به تحصیل شوند. برای تحصیل در دانشگاه‌های این کشور به زبان انگلیسی شما باید شهریه‌ای بسیار کم را پرداخت کنید و از طرفی گزینه‌های کمتری را در میان دانشگاه‌ها و رشته‌های دانشگاهی این کشور برای انتخاب‌کردن خواهید داشت.

این مطالب هم واقعا جذابن!!!

نظر شما چیست، اینجا بنویس:)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا