جزیره کیشایرانگردی

قلعه جنی کیش؛ حقیقت چیست؟

شب

آشنایی با قلعه جنی کیش

در جزیره کیش قلعه‌ای کوچک و متروکه در نزدیکی کشتی یونانی قرار گرفته که افسانه‌هایی را در دل خود حبس کرده است. شاید هنگام سفر به جزیره کیش، حتی نام آن را هم نشنیده باشید. این مکان به قلعه جنی کیش معروف است. بازدید از این قلعه در شب واقعا رعب و وحشت ایجاد می‌کند. هیچ‌کس از مردم محلی حاضر نیستند در این بازدید شما را همراهی کنند. آنها معتقدند این قلعه توسط جن‌ها تسخیر شده است.

این قلعه مانند شهر زیرزمینی کاریز کیش از دیدنی‌های تاریخی جزیره است. بازدید از آن مثل خانه بومیان کیش شما را با فرهنگ و زندگی مردم گذشته جزیره آشنا خواهد کرد.

وقتی به غروب خورشید نزدیک می‌شویم و آسمان را تاریکی فرا می‌گیرد، قلعه جنی کیش به محل وهم‌انگیزی و وحشت‌آوری تبدیل می‌شود. صداهایی که از چاه آب نزدیک قلعه شنیده می‌شود و زوزه وزش باد، ترس این منطقه را بیشتر و بیشتر می‌کند. نام قلعه و ذهنیتی که به‌طور ناخواسته درباره آن به وجود می‌آید، باعث می‌شود که برای ورود به این محدوده احتیاط کنید.

شاید هم ترس بر شما غلبه کند و هرگز حاضر به دیدن این قلعه نشوید. اتفاقاتی که در قلعه جنی رخ داده و داستان‌هایی که درباره آن روایت می‌شود، چه‌بسا که زاییده ذهن و خیال مردم باشد. اما به‌هرحال این افسانه‌ها در بین مردم محلی کیش رایج است. به‌دلیل همین داستان‌ها، درب‌های ورودی قلعه جنی کیش با بلوک‌هایی مسدود شده اما از فاصله باریک بین آنها می‌توان به ساختمان وارد شد.

بنای قلعه مستطیل‌شکل است و دو بارو دارد. بر روی این باروها، برای محافظت از تک‌تیراندازها، سوراخ‌هایی مربع‌شکل تعبیه شده است. همچنین دورتادور قلعه، مانند باغ پرندگان کیش در بالای دیوارها، مکان‌هایی برای نگهبانی و نشانه‌گیری، وجود دارد. این بنا در دو طبقه ساخته شده و حیاط و باغچه کوچکی در وسط آن دیده می‌شود. حالا بیابید آدرس دقیق و لوکیشن این قلعه را باهم ببینیم و سپس افسانه‌های مردم محلی را درباره قلعه جنی کیش بررسی کنیم و بفهمیم چرا این قلعه شوم و نفرین‌شده و خوفناک است. باز هم پیشنهاد می‌کنیم اگر احساس می‌کنید به اندازه کافی شجاعید، خواندن این مقاله را ادامه دهید و قصد بازدید از این قلعه را داشته باشید.

قلعه جنی کیش کجاست؟

در سفر به کیش برای رسیدن به قلعه جنی، باید به‌سمت جاده جهان بروید. نرسیده به کشتی یونانی و قبل از رسیدن به آخرین میدان در نزدیکی کشتی، می‌توانید این قلعه را ببینید. شاید از دید مسافران پنهان شده باشد، چون شهرت کشتی یونانی مردم را به خود جذب می‌کند. ازطرفی چون این قلعه به‌خاطر افسانه‌های محلی طرد شده است، چندان اسمی از آن نخواهید شنید. اما ما این قلعه را برای طرفداران هیجان و ترس معرفی می‌کنیم.

یکی از باورها و وقایع که بین مردم محلی درباره قلعه جنی کیش رایج است، مربوط به چهار سربازی می‌شود که باید شب را تا صبح در پاسگاه کشیک می‌دادند. صبح روز بعد وقتی که کارکنان وارد پاسگاه شدند، صحنه‌ای عجیب دیدند که هرگز انتظارش را نداشتند. معلوم نبود شب گذشته چه اتفاقی برای سربازان افتاده بود که هر ۴ نفر با بدنی سرد و چهره‌های بهت‌زده و سیاه روی زمین افتاده و مرده بودند.

افسانه‌های محلی درباره قلعه

داستان‌های ترسناک بسیاری از محلی‌ها نقل می‌شود که این قلعه را در جن‌ها تسخیر کرده‌اند و نباید به آن وارد شد. در ادامه چند نمونه از این داستان‌ها را نقل می‌کنیم. این ساختمان مخروبه نه‌چندان بزرگ، در واقع پاسگاه هنگ مرزی و محل خدمت سربازان و درجه‌داران ژاندارمری بوده است. همین داستان‌ها برای خیلی از افراد دلیلی بود که این قلعه را جزو جاهای تفریحی کیش به حساب بیاورند.

اواسط دهه ۴۰ بود که گزارش‌های مکرری در رابطه با مشاهده جن در این پاسگاه ارائه شد و پرسنل آن مجبور به تخلیه پاسگاه شدند و تا‌به‌حال هم به همین صورت رها و به قلعه جنی کیش معروف شده است. پرسنل پاسگاه بر این باور بودند که اجنه قلعه را تسخیر کرده است و آن را در تصرف خود دارند. به‌خصوص در شب که صدای خش‌خش و همهمه از داخل و اطراف قلعه شنیده می‌شد، این حرف‌ها را تصدیق می‌کرد. افسانه های محلی درباره قلعه جنی کیشیکی از باورها و وقایع که بین مردم محلی درباره قلعه جنی کیش رایج است، مربوط به چهار سربازی می‌شود که باید شب را تا صبح در پاسگاه کشیک می‌دادند. صبح روز بعد وقتی که کارکنان وارد پاسگاه شدند، صحنه‌ای عجیب دیدند که هرگز انتظارش را نداشتند. معلوم نبود شب گذشته چه اتفاقی برای سربازان افتاده بود که هر ۴ نفر با بدنی سرد و چهره‌های بهت‌زده و سیاه بر روی زمین افتاده و مرده بودند.

پس از آن اتفاق دیگر کارکنان پاسگاه حاضر به ماندن در آنجا نبودند. اما افسران مافوق و مسئولان، این قضیه را باور نمی‌کردند اجازه تخلیه پاسگاه را نمی‌دادند. آنها ترس و وحشت پرسنل را بی‌دلیل می‌دانستند. با گذشت زمان، این ترس و وحشت نه‌تنها کم نشد، بلکه روزبه‌روز بر آن افزوده می‌شد. تا جایی که دیگر مسئولان پاسگاه نتوانستند مقاومت کنند و به بهانه قدیمی‌بودن ساختمان، آن را تخلیه و پاسگاه را به مکان دیگری منتقل کردند.

داستان دیگری نیز درباره این قلعه از جاهای دیدنی کیش در بین مردم محلی روایت می‌شود. از آنجایی که این قلعه در مسیر کشتی یونانی قرار دارد، معمولا راننده‌های تاکسی بعد از غروب خورشید، در این مسیر منتظر مسافر هستند. یکی از این رانندگان بعد از اینکه مدتی منتظر مسافران می‌مانند، شروع به حرکت می‌کند و به‌سمت قلعه جنی می‌رود. او بی‌خبر از همه‌جا به قلعه جنی کیش می‌رسد و از شانس بدش، درست آن موقع، زمان عروسی اجنه بوده است.

راننده جن‌ها را که به‌جای پا، سُم داشتند، در لباس‌های بلند و سفیدرنگ می‌بیند. از ترسش ماشین را خاموش می‌کند و سرش را پایین می‌اندازد. او مجبور می‌شود چندساعتی را همان‌جا ساکت و بی‌حرکت بماند تا عروسی تمام شود. بعد از تخلیه پاسگاه، داستان و خاطرات زیادی از قعله جنی روایت شده است.

اما مشخص نیست کدام یک واقعیت و کدام زاییده ذهن و تخیل مردم است. بعضی از گردشگران و مردم که در ساعات تاریکی و نیمه‌های شب به این مکان وارد شده‌اند، تجربه‌هایی را تعریف می‌کنند که با عقل جور در نمی‌آید! تجربه‌ای مثل دیدن اشخاص یا موجوداتی که از حضور بازدیدکنندگان ناراضی بودند. همچنین جو سنگین قلعه، فضا را برای آنها وهم‌انگیز کرده بود. این داستان‌ها آن‌قدر در بین مردم پیچیده و رواج پیدا کرده که به جزئی از باور آنها تبدیل شده است.

حتی خلوت‌ترین بخش‌های ساحل مرجانی کیش یا اسکله تفریحی کیش در تاریکی نیمه‌شب هم به این اندازه وهم‌آلود نیستند و باعث هیجان و ترس گردشگران و مسافران کیش نمی‌شوند.

قلعه را خوب شناختید؟

داستان‌های مرتبط با قلعه جنی و پاسگاه ژاندارمری، باعث شده که بسیاری از مردم ماجراجو و گردشگران علاقه‌مند به هیجان و ترس، به این قلعه جذب شوند. گرچه این قلعه و داستان‌هایش ناشناخته و مرموز هستند، اما درعین‌حال سوژه خوبی برای افزایش آدرنالین به حساب می‌آیند. البته هرکسی جرئت بازدید از این قلعه را ندارد. پس توصیه می‌شود اگر بسیار شجاع هستید، در رزرو بلیط کیش و سفر بعدی خود به جزیره، بازدید از این قلعه را نیز در برنامه خود قرار دهید.

این مطالب هم واقعا جذابن!!!

نظر شما چیست، اینجا بنویس:)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا