دانستنی سفر

تفاوت فاند تحصیلی با بورسیه تحصیلی

شب

با توجه به مزایای زیادی که در تحصیل خارج از کشور وجود دارد، بسیاری از دانشجویان ایرانی دوست دارند که تحصیل خود را در یک کشور خارجی ادامه دهند. از همین رو به شما توصیه می‌کنیم که حتما با یک برنامه‌ریزی دقیق و حساب شده برای مهاجرت تحصیلی اقدام کنید. در حال حاضر کمک‌هزینه‌های مختلفی برای کمک به تحصیل افراد پرداخت می‌شود. مواردی همچون بورسیه و فاند تحصیلی جزوی از این موارد هستند. از همین رو در این مطلب قصد داریم تا تفاوت فاند تحصیلی با بورسیه تحصیلی را به‌طور کامل بررسی کنیم. از همین رو تا انتهای این مطلب با ما همراهی کنید.

بیشتر بخوانید: اپلای چیست و چگونه اپلای کنیم؟

بورسیه تحصیلی چیست؟

برای اینکه بتوانید بهتر تفاوت فاند تحصیلی با بورسیه تحصیلی را درک کنید، باید با تعریف هر کدام از آن‌ها به شکل جداگانه آشنایی داشته باشید. بورسیه تحصیلی کمک هزینه‌ای است که در ازای نتایج درخشان دانشجو به او داده می‌شود. به‌همین علت شرایط مختلفی برای صدور بورسیه تحصیلی مشخص شده است. از آنجایی که رقابت شدیدی برای دریافت بورسیه وجود دارد، شما باید رزومه تحصیلی بی‌نظیری داشته باشید. عواملی همچون نمره زبان بالا، معدل خوب و فعالیت‌های پژوهشی گسترده نقش زیادی در دریافت بورسیه تحصیلی دارد. امروزه سازمان‌های زیادی هزینه بورسیه دانشجویان را تامین می‌کنند.
در این بین شاهد آن هستیم که دولت‌ها و دانشگاه‌ها نقش پررنگی در این موضوع دارند. از همین رو شما می‌توانید که با یک برنامه‌ریزی دقیق و حرفه‌ای مسئولان دانشگاه را برای گرفتن بورسیه مجاب کنید. معمولا هر کدام از بورسیه‌ها دارای ددلاین خاص خود هستند. از همین رو شما باید قبل از پایان یافتن فرصت مدارک خود را ارسال کنید تا بررسی های لازم بر روی آن انجام شود. مبلغ بورسیه تحصیلی یک امر متغیر است که بر اساس نوع بورسیه و شرایط دانشجو دچار تغییرات مختلفی خواهد شد.

فاند تحصیلی چیست؟

برای اینکه بفهمید فاند تحصیلی به چه معناست، در ابتدا باید به معنی کلمه fund در انگلیسی دقت کنید. در حقیقت فاند در انگلیسی به معنی تهیه مبلغی برای یک هدف خاص است. در نتیجه فاند تحصیلی به معنای کمک هزینه‌ای است که در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد تا بخشی از هزینه‌های خود را با آن پوشش دهند. فاند تحصیلی هم دارای مبلغ متغیری خواهد بود که هر کس با توجه به شرایط خود برای دریافت آن اقدام می‌کند. ارائه فاند تحصیلی بیشتر به دانشجویانی تعلق می‌گیرد که از نظر مالی در شرایط بدی به سر می‌برند.
امروزه فاند دانشجویی به شکل‌های مختلفی ارائه می‌شود که یکی از آن‌ها بورسیه دانشجویی است. با توجه به موردی که به شما گفته شد، تفاوت فاند تحصیلی و بورسیه تحصیلی بهتر برای شما مشخص می‌‌شود. تعداد زیادی از فاندهای تحصیلی برای پرداخت شهریه دانشگاه ارائه می‌شوند. چنانچه شما هم قصد دریافت فاند تحصیلی دارید باید با شرایط اخذ آن به‌طور کامل آشنا باشید. در صورتی که دریافت فاند تحصیلی به صورت اصولی اتفاق بیفتد‌، باید با تمامی شرایط دریافت آن آشنایی کامل داشته باشید. در هر حال هر کس باید شرایط دریافت فاند را به‌طور ویژه برای خود بررسی کند.

بیشتر بخوانید: اپلای با معدل پایین چگونه است؟

تفاوت فاند تحصیلی و بورسیه تحصیلی از نظر شرایط پرداخت

وقتی که در حال بررسی تفاوت فاند تحصیلی و بورسیه تحصیلی هستید، باید به نحوه پرداخت آن‌ها توجه داشته باشید. فاند تحصیلی مبلغی است که تحت عنوان کمک هزینه در اختیار دانشجو قرار می‌گیرد. از همین رو بعد از بررسی شرایط دانشجو، پرداخت کمک هزینه صورت می‌گیرد. معمولا در فاند فقط بخشی از هزینه‌ها مانند شهریه به دانشجو کمک می‌شود. این در حالی است که شما برای دریافت بورسیه تحصیلی حتما باید نتایج بی‌نظیری را کسب کرده باشید. یکی از تفاوت‌های مهم بورسیه با فاند این است که به صورت سالانه تمدید می‌شود.
به همین علت دانشجو همواره باید تلاش کند تا بهترین نتایج ممکن را به دست بیاورد. چنانچه چنین شرایطی برای شخص ایجاد نگردد، تمدید دوباره بورسیه امکانپذیر نیست. به‌همین علت کسانی که دارای بورسیه هستند تلاش زیادی می‌کنند تا باز هم از این شرایط عالی به سود خود استفاده کنند. تجربه این موضوع را ثابت کرده است که بخش زیادی از دانشجویان بورسیه شده در سال‌های بعد هم شرایط خود را تمدید می‌کنند. از همین رو شما باید شرایط خود را بررسی کنید تا مشخص شود واج شرایط دریافت کدام مورد خواهید بود.

تفاوت فاند و بورسیه از نظر فعالیت علمی

تفاوت فاند تحصیلی و بورسیه تحصیلی از جنبه‌های مختلفی قابل بررسی است که شما باید به این عامل توجه زیادی داشته باشید. از همین رو شاهد آن هستیم که شرایط دریافت این دو مورد با هم فرق دارد. اهدا و ادامه یافتن بورسیه تحصیلی به‌طور مستقیم به نتایج تحصیلی ارتباط دارد. در واقع این نتایج تحصیلی باعث می‌شود که بتوانید در دوره‌های بعدی نیز بورسیه خود را تمدید کنید. هر چقدر که نمرات بهتری به دست آورید، به همان اندازه مبلغ بورسیه افزایش پیدا می‌کند. ناگفته نماند که فاند تحصیلی معمولا همراه با دستیار استادی ارائه می‌شود.
در این طرح شخص در کنار اساتید به عنوان دستیار تدریس یا دستیار پژوهش فعالیت می‌کند. به‌همین علت شخص به دلیل فعالیت‌های مثبت خود فاند تحصیلی را دریافت می‌کند. همانطور که می‌بینید تفاوت فاند تحصیلی و بورسیه تحصیلی از نظر ماهیت کاملا با هم متفاوت است. از همین رو شما باید این شرایط را به بهترین شکل ممکن بررسی کنید. ممکن است که شما به صورت همزمان واجد شرایط دریافت بورسیه و فاند باشید. با این حال شما باید شرایط شخصی خود را بررسی کرده و بهترین روش کمک تحصیلی برای خود را کشف کنید.

تفاوت شرایط اخذ بورسیه تحصیلی و فاند تحصیلی

امروزه بسیاری متقاضیان تحصیل در خارج از کشور به دنبال کاهش هزینه‌های تحصیل خود هستند. در نتیجه این افراد تلاش می‌کنند تا از بهترین راهکار در این زمینه استفاده کنند. حقیقت امر این است که شرایط اخذ بورسیه تحصیلی و فاند تحصیلی با یکدیگر تفاوت اساسی دارد. در نتیجه شما می‌توانید بر اساس شرایط خود بهترین مورد را انتخاب کنید. بورسیه تحصیلی به‌طور ویژه بر روی سوابق تحصیلی شما تمرکز دارد. به همین علت اگر از این نظر توانمند هستید، حتما مراحل اخذ بورسیه تحصیلی را به سرعت پشت سر بگذارید.
چنانچه عاشق فعالیت‌های پژوهشی هستید و ارتباط اجتماعی در فضای دانشگاه را دوست دارید، حتما به سراغ فاند تحصیلی بروید. نکته مهم این است که هر کس باید بر اساس شخصیت و شرایط شخصی خود بهترین تصمیم را بگیرد. همانطور که به آن اشاره کردیم، در فاند تحصیلی به عنوان دستیار با تعداد زیادی از دانشجویان و اساتید در ارتباط خواهید بود. در نتیجه برای افراد برونگرا بسیار مناسب است. با این حال اگر می‌خواهید مسیر تحصیل را با تمرکز بر روی خودتان پیش ببرید، مسلما بورسیه تحصیلی گزینه بهتری برای شما خواهد بود.

مدارک مورد نیاز برای اخذ بورسیه تحصیلی

یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید در اخذ بورسیه تحصیلی به آن دقت کنید، ارائه مدارک به‌صورت کامل است. در بسیاری از موارد شاهد آن هستیم که نقص مدارک باعث رد شدن درخواست بورسیه شده است. در نتیجه شما باید اهمیت مدارک را جدی گرفته و آن را در زمان مناسب آماده کنید. ناگفته نماند که حتما قبل از ددلاین مورد نظر مدارک را برسانید تا از این نظر مشکلی برای شما به وجود نیاید. بر همین اساس مهم‌ترین مدارک بورسیه تحصیلی را برای شما معرفی خواهیم کرد.

 • کپی پاسپورت با حداقل اعتبار ۶ ماهه
 • کپی ریزنمرات آخرین مقطع تحصیلی
 • مدرک زبان معتبر
 • انگیزه نامه
 • توصیه نامه
 • رزومه تحصیلی
 • رزومه کاری


همانطور که در لیست بالا مشاهده می‌کنید، باید مدارک مختلفی برای اعطای بورسیه تحصیلی آماده شود. از همین رو شما باید از مدت‌ها قبل برای این موضوع آمادگی داشته باشید. فراموش نکنید که نمره زبان بالا و معدل خوب برای دریافت بورسیه تحصیلی اجباری خواهد بود.
از همین رو چنانچه این شرایط حداقلی را ندارید بهتر است که برای این مورد درخواست ارسال نکنید. اگر در رزومه تحصیلی خود سابقه چاپ مقاله علمی داشته باشید، شانس زیادی برای پذیرش خواهید داشت. با توجه به تفاوت فاند تحصیلی و بورسیه تحصیلی از نظر مدارک، هر کدام از آن‌ها باید به صورت جداگانه آماده شوند.

مدارک مورد نیاز برای دریافت فاند تحصیلی

امروزه بسیاری از دانشجویان به دنبال دریافت فاند تحصیلی هستند و راه‌های زیادی را در این راستا امتحان می‌کنند. از همین رو برای این مورد هم باید مدارک مختلفی آماده شود. نکته مهم این است که تفاوت فاند تحصیلی و بورسیه تحصیلی از نظر مدارک بسیار زیاد است. به‌همین علت باید با توجه به روش هر کدام آماده‌سازی مدارک را انجام داد. در لیست زیر مدارک مهم برای دریافت فاند تحصیلی به‌طور کامل بیان خواهد شد.

 • تکمیل فرم‌های فاند تحصیلی
 • کپی پاسپورت و مدارک هویتی
 • کپی ریزنمرات تحصیلی
 • مدرک زبان معتبر
 • انگیزه نامه
 • توصیه نامه
 • رزومه تحصیی و شغلی
 • ایمیل به اساتید برای درخواست دستیاری
 • نامه هدف


هر کدام از مدارکی که بیان کردیم، برای دریافت فاند تحصیلی الزامی هستند. در نتیجه شما باید زمینه‌چینی‌های لازم برای این کار را انجام دهید. هر ساله افراد زیادی درخواست دریافت فاند تحصیلی را ارائه می‌کنند. در صورتی که می‌خواهید به دستیار استاد تبدیل شوید باید از طریق ایمیل با او مکاتبه داشته باشید. در واقع نظر مثبت استاد برای دستیاری یک عامل بسیار مهم است که باید به آن دقت کنید.

تفاوت شرایط بورسیه و فاند تحصیلی در کشورهای مختلف

یکی از نکات مهمی که باید به آن توجه داشته باشید، شرایط فاند و بورسیه تحصیلی در کشورهای مختلف است. در حال حاضر دانشجویان ایرانی مقاصد مختلفی را برای تحصیل انتخاب می‌‌کنند. در حال حاضر تعداد کمک هزینه‌های تحصیلی در کشورهای انگلیسی‌زبان نظیر آمریکا و کانادا بیشتر است. از همین رو برای دریافت بورسیه تحصیلی باید قوانین دانشگاه‌های کشورهای مقصد را بررسی کنید.
تجربه نشان می‌دهد که دانشگاه‌های کشورهای مختلف برای ارائه بورسیه شرایط متفاوتی دارند. به‌طور مثال گرفتن بورسیه تحصیلی در کانادا راحت‌تر از آمریکا خواهد بود. همین شرایط برای فاند تحصیلی هم وجود دارد و قوانین مشخصی برای آن تعریف می‌شود. تفاوت فاند تحصیلی و رزومه تحصیلی از جهات مختلفی قابلیت بررسی خواهد داشت.
یکی از این موارد رویکرد مختلف کشورها برای ارائه بورسیه است. اگر نگاه درستی به آمارها داشته باشید متوجه خواهید شد که نسبت صدور بورسیه تحصیلی نسبت به فاند تحصیلی متغیر است. در برخی از کشورها تعداد فاند تحصیلی صادر شده بیشتر از بورسیه تحصیلی است. همچنین عکس این شرایط هم وجود دارد که باید به آن توجه بالایی داشته باشید. با توجه به اهمیت بالای این مورد، شما بر حسب شرایط خود می‌توانید کمک هزینه تحصیلی را دریافت کنید.

بورسیه یا فاند؛ کدام یک بهتر است؟

بررسی تفاوت فاند تحصیلی و بورسیه تحصیلی نشان می‌دهد که هر کدام از آن‌ها دارای مزایای خاص خود هستن. به‌همین علت نمی‌توان هیچ کدام آن‌ها را نسبت به دیگری برتری داد. از همین رو هر کس باید براساس وضعیت خود برای دریافت این موارد درخواست دهد.
به نظر می‌رسد که اخذ فاند تحصیلی آسان‌تر از بورسیه باشد. از آنجایی که در فاند شخص به عنوان دستیار استاد فعالیت می‌کند، پذیرش راحت‌تری دارد. از طرفی این موضوع می‌تواند به عنوان سابقه تدریس هم شناخته شود. البته نباید از یاد برد که دانشجویان دارای بورسیه هم به شدت مورد توجه دانشگاه هستند. چنانچه شما هم متقاضی بورسیه و فاند هستید، باید توانایی‌های علمی خود را به درستی اثبات کنید. اگر چنین استعدادی در خود سراغ دارید بهتر است که هر چه سریع‌تر در این راستا اقدام کنید.

 

این مطالب هم واقعا جذابن!!!

نظر شما چیست، اینجا بنویس:)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا