استان تهرانپارک های تهران

بهترین پارک های تهران

تهران از قدیم به‌دلیل داشتن آب‌وهوای مناسب، مناطق سرسبز بسیاری دارد. این مناطق سرسبز عمدتا باغ‌های قدیمی تهران را شامل می‌شود که برخی از آن‌ها امروزه به‌عنوان بهترین پارک های تهران شناخته می‌شوند. همچنین تلاش‌ها برای رسیدن سرانه فضای سبز تهران به استانداردهای جهانی توسط شهرداری ادامه دارد و در این راستا پارک‌ها و بوستان‌های متنوع و مدرنی احداث شده‌ است. به‌طورکلی، تهران بیش از دو هزار پارک را در خود جای داده است که هرکدام به‌نحوی زیبایی و اهمیت مخصوص به خود را دارد.

۱. پارک هنرمندان

قدمت پارک هنرمندان یا بوستان ایران‌شهر به دوران قاجار می‌رسد. این پارک که بخشی از اراضی یکی از شاهزادگان بوده است در سال ۱۳۷۵ به مالکیت شهرداری تهران درآمد و به‌شکل کنونی طراحی شد. این پارک در مرکز شهر تهران در خیابان ایران‌شهر واقع شده است و یکی از بهترین پارک های تهران شناخته می‌شود.

خانه هنرمندان ایران و تماشاخانه ایران‌شهر نیز در این پارک قرار دارد که محیطی فرهنگی و هنری را در این پارک رقم زده است و به همین سبب آن را پارک هنر یا هنرمندان می‌نامند. چندین تالار و نگارخانه در خانه هنرمندان قرار دارد و همچنین محل دبیرخانه صنف‌های هنری ایران به شمار می‌رود.

رویدادهای مختلف هنری همچون اجرای تئاتر، موسیقی و… در این پارک برگزار می‌شود که آن را به پاتوق هنرمندان تهرانی تبدیل کرده است. فضاهای سرسبز، وسایل ورزشی، زمین فوتبال، فوتبال‌دستی، زمین بسکتبال و کافی‌شاپ‌ها در این پارک از دیگر امکانات آن است.

بوستان هنرمندان در نزدیکی میدان هفت‌تیر و در خیابان ایران‌شهر قرار دارد.

۲. پارک دانشجو

از بهترین پارک های تهران که امروزه کاربردهای فرهنگی دارد، می‌توان به پارک دانشجو اشاره کرد. پارک دانشجو که پیش از انقلاب بوستان پهلوی نام داشت، در نزدیکی مجموعه تئاتر شهر واقع شده است. این پارک از شمال به خیابان انقلاب، از غرب به خیابان ولی‌عصر و از شرق به خیابان رازی محدود است. مساحت این پارک بیش از سه هزار مترمربع است و سالن تئاتر شهر، کتابخانه دانشجو، زمین بازی کودکان، سرویس بهداشتی و بوفه دارد.

حضور مجموعه تئاتر شهر، مجتمع فرهنگی مذهبی ولی‌عصر در ضلع جنوب غربی این پارک و همچنین نزدیکی به تالار وحدت و دانشگاه‌های تهران و صنعتی امیرکبیر این پارک را به پاتوقی برای دانشجویان و هنرمندان تبدیل کرده است. جشنواره خیابانی تئاتر فجر نیز هرساله در این پارک برگزار می‌شود.

پارک دانشجو در تقاطع خیابان ولی‌عصر و انقلاب (چهارراه ولی‌عصر) قرار دارد.

۳. پارک ملت

بدون شک یکی از خاطره‌انگیزترین پارک‌های تهران، بوستان ملت است که جزء بهترین پارک های تهران به شمار می‌رود. پارک ملت که در جوار پردیس گالری ملت قرار گرفته، این روزها رنگ‌وبوی فرهنگی و هنری به خود گرفته است. همچنین مجسمه‌های مفاخر بزرگ ایرانی نیز در این پارک دیده می‌شود که می‌تواند بر فرهنگی‌بودن این پارک دلالت کند.

پارک ملت با ۳۴ هکتار وسعت یکی از بزرگ‌ترین پارک‌ های تهران به شمار می‌رود که باغ‌وحشی کوچک، درختانی قدیمی، آب‌نما، دریاچه، سینما چهاربعدی و امکانات متنوع ورزشی همچون میز تنیس، شطرنج، زمین والیبال، زمین بازی بدمینتون و… را در خود جای داده است.

نوستالژی‌بودن پارک و امکانات ورزشی و فرهنگی آن را در میان خانواده‌ها و جوانان شهر تهران محبوب کرده است. همچنین جالب است بدانید که این پارک اولین پارکی است که شهروندان تهرانی به مهمانان غیرتهرانی خود برای بازدید معرفی می‌کنند.

آدرس پارک ملت

پارک ملت در خیابان ولی‌عصر، تقاطع نیایش واقع شده است.

۱. پارک چیتگر

پارک چیتگر یکی از بهترین پارک های تهران شناخته شده است که برای پیک‌نیک و دوچرخه‌سواری در روزهای تعطیل بسیار محبوب است. جالب است بدانید که هدف از احداث این بوستان جنگلی که در آغاز مسیر وزیدن باد غربی به شهر تهران قرار گرفته، بالابردن مقدار اکسیژن هوای تهران بوده‌ است. این پارک با مساحت بیش ۹۰۰ هکتار چندین گونه متنوع همچون اقاقیا، زبان گنجشک، نارون چتری، ارغوان، داغداغان، افرای زینتی و… را در خود جای داده است.

مهم‌ترین جاذبه این پارک پیست‌های مخصوص دوچرخه‌سواری و اسکیت‌سواری است که آن را به پاتوقی برای جوانان شهر تهران تبدیل کرده است. همچنین وجود باشگاه سوارکاری و پینت‌بال و قرارگرفتن آن در نزدیکی دریاچه چیتگر یا همان خلیج‌فارس، حضور رستوران‌ها و آبشار چیتگر در این پارک جنگلی آن را به یکی از مهم‌ترین پارک‌های تفریحی در تهران تبدیل کرده است.

این پارک از شمال به زمین‌های چیتگر، از جنوب به آزادراه تهران-کرج از غرب به شهرک سروآزاد و پیکان‌شهر و از شرق به منطقهٔ خرگوش‌دره محدود می‌شود.

۲. پارک جمشیدیه

پارک جمشیدیه نیز از پارک‌ های جنگلی تهران به شمار می‌رود که از بهترین پارک های تهران هم است. این پارک از زیباترین و قدیمی‌ترین پارک‌های تهران است که در قسمت شمالی شهر قرار دارد. ازآنجایی‌که این پارک در بخش شمالی پایتخت قرار دارد، زودتر از سایر پارک‌های رنگ زمستان و پاییز را به خود می‌گیرد و همین امر آن را به یکی از جاذبه‌های جذاب تهران تبدیل کرده است.

حوض‌های زیبا، آبشار مصنوعی، دریاچه، المان‌های هنری از مجسمه‌های گوناگون و بسیاری دیدنی‌های دیگر در میان درختان سربه‌فلک‌کشیده این پارک دیده می‌شود. پارک جمشیدیه با وسعت بیش از ۱۰ هکتار و مسیری سنگ‌فرش دارد که آن را به مکانی جذاب برای پیاده‌روی و علاقه‌مندان به کوه‌نوردی تبدیل می‌کند.

جالب است بدانید که این پارک براساس نظرسنجی‌ها بعد از پارک ملت دومین پارک محبوب برای غیرتهرانی‌هاست.

آدرس پارک جمشیدیه

پارک جمشیدیه در انتهای خیابان شهید باهنر (نیاوران)، انتهای خیابان فیضیه و امیدوار واقع شده است.

۱. پارک شهر

پارک شهر تهران بدون شک یکی از قدیمی‌ترین و بهترین پارک های تهران است که در بخش مرکزی تهران قرار دارد. این پارک اولین پارک شهر تهران است که قدمت بسیار آن، تنوع گونه‌های گیاهی و بهره‌مندی از کتابخانه‌ای غنی سبب شهرت و محبوبیت آن شده است. جالب است بدانید که این پارک یکی از معدود پارک‌های تهران است که برای معلولان بهینه‌سازی شده است.

وجود موزه صلح، باغ پرندگان، دریاچه مصنوعی و آکواریوم در این پارک آن را به یکی از مکان‌های تفریحی برای علاقه‌مندان تبدیل کرده است. درحقیقت محل آکواریوم این پارک که در زیر زمین قرار دارد، پناهگاهی برای شهروندان تهرانی در دوران جنگ بوده است و پس از اتمام جنگ به آکواریم تغییر کاربری داد. از دیگر امکانات این پارک می‌توان به وسایل بازی کودکان، سایت پرنده‌نگری و مسیر دوچرخه‌سواری اشاره کرد.

پارک شهر در خیابان وحدت اسلامی شهر تهران قرار دارد.

۲. پارک آب و آتش

پارک آب و آتش یکی از پارک‌های مفهومی و مدرن تهران به شمار می‌رود که جاذبه‌های دیدنی متنوعی دارد. این پارک که بدون شک یکی از بهترین پارک های تهران شناخته می‌شود فواره‌های آب و آتش، فانوس دریایی، آسمان نمای گنبد مینا، آمفی تئاتر، چندین فودکورت و… دارد. اما مهم‌ترین جاذبه آن، پل طبیعت است که با طراحی خارق‌العاده‌اش این روزها به مکانی برای پیاده‌روی و عکاسی تبدیل شده است. جالب است بدانید که پل طبیعت یکی از نمادهای شهر تهران به شمار می‌رود.

پارک آب و آتش یا بوستان حضرت ابراهیم یکی از بزرگ‌ترین و زیباترین پارک‌ های تهران محسوب می‌شود. این بوستان در مساحتی بالغ بر ۲۴ هزار مترمربع در زمین‌های عباس‌آباد تهران احداث شده است. این پارک که از چندین بوستان تشکیل شده است، تنوع فراوانی در انواع تفریح‌ها و امکانات دارد. همچنین بهترین پیست اسکیت تهران در این پارک قرار دارد که آن را برای دورهمی‌های ورزشی و دوستانه محبوب کرده است.

پارک آب و آتش در ابتدای بزرگراه حقانی، بعد از چهارراه جهان کودک قرار دارد.

بوستان باغ ایرانی همان طور که از نامش پیداست بوستانی است به سبک و سیاق طراحی و معماری باغ‌های اصیل ایرانی. پارک باغ ایرانی که یکی از بهترین پارک های تهران شناخته می‌شود، محلی برای کناره‌گیری از فضای مدرنیته شهری پایتخت و پناه‌‌بردن به فرهنگ و معماری اصیل ایرانی است. این باغ که درمیان کوچه‌های قدیمی شمال تهران واقع شده است یکی از مکان‌های محبوب برای خانواده‌های ایرانی و پیک‌نیک است.

این بوستان حوض‌ها، فواره‌ها، انواع گل‌ها به‌ویژه گل‌های لاله، عمارتی با معماری کهن، کتابخانه، طاق‌ها و… را در خود جای داده است که بر زیبایی این پارک بسیار اثرگذار بوده‌ است. شاید ظاهر ساختمان‌های پارک جدید و نو به نظر می‌رسد اما درختان این پارک سن‌وسال بسیاری دارد و قدیمی است.

بوستان باغ ایرانی در منطقه سه، محله ده ونک، کوچه صابری قرار دارد.

۴. پارک ساعی

از دیگر پارک های تهران که شهرت بسیاری دارد می‌توان به پارک ساعی اشاره کرد. این پارک نیز از پارک‌های خاطره‌انگیز و نوستالژیک تهران است یک برکه زیبا، درختانی قدیمی و باغ‌وحش کوچکی از پرندگان و… دارد. گربه‌های پارک ساعی نیز همچون پارک لاله شهرت دارند. پیست اسکیت، زمین بازی کودکان، فرهنگ‌سرا و… از دیگر امکانات این پارک زیبا و دوست‌داشتنی است.

اگر به‌دنبال مکانی برای پیاده‌روی و قدم‌زدن و تجدید خاطرات‌ می‌گردید، بدون شک پارک ساعی مکان مناسبی برای شما خواهد بود.

پارک ساعی در خیابان ولی‌عصر، خیابان ساعی یکم قرار دارد.

۵. پارک گفت‌وگو

پارک گفت‌وگو از دیگر پارک های تهران است که محبوبیت زیادی در میان شهروندان دارد. این پارک که براساس طراحی باغ‌های ایرانی، فرانسوی، انگلیسی، ایتالیایی و ژاپنی شکل گرفته، محل برگزاری نمایشگاه‌های بسیاری است. همچنین تندیس مشاهیر و مفاخر بسیاری از ایرانیان بزرگ همچون سعدی، رودکی و مدرس در این پارک دیده می‌شود. وجود فرهنگ‌سرا، کافی‌شاپ و رستوران، برکه و گونه‌های پرندگان این پارک را به یکی از جاهای دیدنی تهران میان خانواده‌ها تبدیل کرده است.

بوستان گفت‌وگو در منطقه دو، کوی نصر (گیشا)، انتهای خیابان پیروزی شرقی قرار دارد.

۱. پارک ملی سرخه‌حصار

پارک ملی سرخه‌حصار از پارک های شرق تهران است که در گذشته شکارگاه سلطنتی به شمار می‌رفت. این پارک از قدیمی‌ترین مناطق حفاظت‌شده جهان است که گونه‌های حیات‌وحش و گیاهی متنوعی را در خود جای داده است. آب‌وهوای این منطقه نیمه‌خشک و اختلاف درجه حرارت روز و شب در آن زیاد است. جالب است بدانید که این پارک از اکوسیستم‌های طبیعی نادر تشکیل شده است و نمونه‌ای کامل از شرایط اقلیمی بوم‌شناختی منطقه تهران است. تورهای گردشگری متنوعی در پارک ملی سرخه‌حصار برگزار می‌شود.

این پارک در منطقه حفاظت‌شده جاجرود قسمت شرق تهران قرار دارد.

۲. پارک ملی خجیر

پارک ملی خجیر که از دیگر پارک های شرق تهران محسوب می‌شود، حدود ۱۰ هزار هکتار وسعت دارد. این پارک قدیمی‌ترین منطقه شکار ممنوع در کشور است. پارک ملی خجیر در نزدیکی پارک ملی سرخه‌حصار قرار دارد و به همین دلیل پوشش گیاهی و جانوری مشابهی دارد. اما باتوجه‌به دورتربودن خجیر از تهران، این پارک نسبت به پارک سرخه‌حصار کمتر آسیب دیده است.

پارک ملی خجیر در ۲۲کیلومتری شرق تهران و در جنوب جاده هراز قرار دارد.

پارک‌های تهران محدود به این بوستان‌ها نیست. پارک‌هایی همچون پارک نیاوران تهران، بوستان نهج‌البلاغه، پارک لاله، پارک پردیسان و… از دیگر پارک های تهران است که هرکدام زیبایی و اهمیت خاصی دارد. فراموش نکنید که تهران بیش از دو هزار پارک و بوستان را در خود جای داده است.

این مطالب هم واقعا جذابن!!!

نظر شما چیست، اینجا بنویس:)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا