دانستنی سفر

بهترين کشور برای مهاجرت ايرانيان

در سال‌های اخیر در ایران به دلایل مختلف اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی گرایش افراد به مهاجرت افزایش‌یافته است و افراد باتوجه‌به هدف مهاجرتشان به دنبال یافتن بهترین کشور برای مهاجرت هستند. هرچقدر افراد دارای مهارت‌های مطلوب و تمکن مالی کمتری باشند به همان اندازه انتخاب کشور مقصد برای زندگی برای آن‌ها سخت‌تر می‌شود.
اکثر کشور‌های مهاجرپذیر، چندین برنامه مهاجرتی ارائه می‌دهند که عموماً برای پر کردن کمبود نیروی کار بوده و محدود است. از این‌رو افراد برای مهاجرت و صرفه‌جویی در هزینه‌های جابه‌جایی عموماً از دفاتر مهاجرتی مشورت می‌گیرند و پیشنهاداتی دررابطه‌ با تغییر مکان زندگی، متناسب با نیاز‌های خود دریافت می‌کنند. عموماً افراد با یکی از اهداف فرصت‌های کاری، سرمایه‌گذاری و تحصیلات به دنبال یافتن بهترین کشور برای مهاجرت و زندگی هستند و با توجه‌به این مهم، انتخاب کشور مقصد برایشان اهمیت می‌یابد. از این‌رو در ادامه مقصد360 لیستی از بهترین کشور‌ها برای مهاجرت تحصیلی ایرانیان ارائه می‌کند.

فهرستی از کشورهای محبوب برای مهاجرت ایرانیان

 

 • کانادا

کانادا به عنوان یکی از مهاجرپذیرترین کشور‌های دنیا شناخته می‌شود. این کشور با داشتن سیاست‌های مهاجرپسند و همچنین فرصت‌های شغلی و تحصیلی فراوان یکی از مطمئن‌ترین مکان‌هایی است که افراد به‌ عنوان مقصد مهاجرت انتخاب می‌کنند. عموماً افراد با اهداف کاری، تحصیلی و سرمایه‌گذاری به این کشور مهاجرت می‌کنند، زیرا کانادا به دلیل کمبود نیروی کار بخش قابل‌توجهی از نیروی کار موردنیاز خود را از طریق مهاجران تأمین می‌کند. درصورتی‌که افراد از طریق کار به این کشور مهاجرت کنند امکان دریافت اقامت دائم را خواهند داشت. برنامه‌های مهارتی از قبیل اسکیل‌ترید (Skilled Trade)، اسکیل ورکر(Skilled Worker) خوداشتغالی و از این‌ قبیل برای مهاجرت کاری به کانادا وجود داشته و افراد باتوجه‌ به توانایی‌ها و شرایط خود می‌توانند به کانادا مهاجرت کنند. برای مهاجرت به کانادا باید شغل و تخصص فرد در لیست‌ناک باشد.
همچنین در این کشور، تحصیل، فرصتی برای دریافت اقامت دائم برای مهاجران فراهم می‌کند و افراد با انتخاب یکی از روش‌های تحصیلی کوآپ کانادا (Co-op) می‌توانند در کانادا تحصیل‌کرده و هم‌زمان کار کنند.
این کشور یکی از امن‌ترین کشور‌ها برای سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود و افراد با توجه‌ به سرمایه و شرایطی که دارند می‌توانند یکی از روش‌های سرمایه‌گذاری را انتخاب کرده و اقامت این کشور از طریق سرمایه‌گذاری را دریافت کنند.

 • آمریکا

آمریکا یکی از محبوب‌ترین و پرطرفدارترین مقصد مهاجرت به خصوص برای ایرانی‌ها بوده است زیرا دارای سیستم آموزشی قوی، تاپ‌ترین دانشگاه‌های دنیا و اقتصاد قوی بوده و شرایط یک زندگی ایده‌آل را برای افراد فراهم می‌کند. روش‌های مختلف مهاجرت به آمریکا وجود دارد که مهاجرت کاری یکی از این گزینه‌هاست. در این کشور زمینه‌های شغلی متنوع برای اتباع خارجی وجود دارد و افراد با توجه‌به توانایی‌هایشان با بهترین حقوق و مزایا می‌توانند به کار مشغول شوند.
تحصیل در آمریکا یکی از روش‌های مهاجرت به‌خصوص برای فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در ایران است. دریافت ویزای تحصیلی یکی از کم‌ریسک‌ترین ویزا‌های اغلب کشور‌های مهاجرپذیر و از جمله آمریکا به شمار می‌رود.
محیط مناسب تجارت، کیفیت زندگی، فناوری خاص و همچنین زنجیره تأمین و زیرساخت‌ها و تکنولوژی پیشرفته، از دلایلی است که مهاجران با قصد سرمایه‌گذاری این کشور را انتخاب می‌کنند.

 • ترکیه

ترکیه از کشور‌هایی است که با ایران شباهت‌های فرهنگی زیادی دارد و مقصد محبوب در بین ایرانیان شمرده می‌شود. زندگی و تحصیل در ترکیه بسیار مقرون‌به‌صرفه است و به یکی از بهترین کشو‌رها برای مهاجرت تحصیلی ایرانیان از طریق تحصیل، کار و سرمایه‌گذاری تبدیل شده است.

 • استرالیا

یکی از محبوب‌ترین مقاصد دانشجویی در سراسر جهان کشور استرالیا است. استرالیا یکی از مقاصد مهاجرت تحصیلی شناخته می‌شود. دانشگاه‌های این کشور از کیفیت بالا و سطح آموزشی قوی برخوردارند.

 • نروژ

کشور نروژ یکی از بهترین کشور‌ها از نظر برخورداری از استاندارد‌های زندگی و وضعیت مناسب اقتصادی و معیشتی شناخته می‌شود. تحصیل در دانشگاه‌های دولتی این کشور به زبان نروژی است.

 • امارات متحده عربی

امارات متحده عربی به‌عنوان کشوری امن، پویا و باثبات در نزدیکی ایران شناسایی می‌شود که از بهترین گزینه‌ها برای مهاجرت ایرانیان شمرده می‌شود. هرچند هزینه زندگی در امارات بسیار بالا بوده است؛ اما از کشور‌های پرطرف‌دار در مهاجرت ایرانیان است.

 • کشور‌های اروپایی

شاید بتوان گفت پس از کشور کانادا و امریکا مهاجرت به کشور‌های مهاجرپذیر اروپایی بسیار پرطرف‌دار است که از عمده دلایل آن می‌توان به امکان تحصیل رایگان، امکان استفاده از خدمات رفاهی و بهداشتی، امکان خرید ملک، خانه و اتومبیل، امکان دریافت اقامت کشور‌های دیگر اروپایی در زمانی کوتاه‌تر، سفر آزادانه به کل اروپا اشاره کرد.
مهاجرت کاری، تحصیل و سرمایه‌گذاری از عمده‌ترین روش‌های مهاجرت به اروپا است. برای مهاجرت به یک کشور جدید باید عوامل اساسی مانند ادغام در یک ساختار اجتماعی متفاوت و جنبه‌های مالی آن را در نظر گرفت؛ لذا با توجه‌ به حضور ایرانی‌ها در کشور‌های اروپایی می‌توان گفت یکی از گزینه‌های ایده‌آل برای مهاجرت ایرانیان محسوب می‌شود.

مهاجرت با هدف تحصیلی به کشور‌های اروپایی

مهاجرت به اروپا از طریق تحصیل بسیار موردپسند جوانان ایرانی است. با این روش از مهاجرت امکان تحصیلات باکیفیت و 20 ساعت کار رسمی هفتگی برای دانشجو فراهم می‌شود. متقاضیان می‌توانند بدون مدرک زبان با داشتن ویزای دانشجویی، وارد دانشگاه‌های این کشور شوند و بعد از پذیرش زبان بیاموزند و تحصیل کنند.

در ادامه مزیت برخی از کشور‌های اروپایی جهت تحصیل ارائه می‌شود:

 • پرتغال: دانشگاه‌های معتبر، امکان کار حین تحصیل، اخذ بورسیه تحصیلی از مهم‌ترین دلایل ایرانی‌ها برای انتخاب این کشور برای مهاجرت است.
 • اتریش: در رده‌بندی بهترین دانشگاه‌های دنیا نام کشور‌های اتریش می‌درخشد و از جمله کشور‌های مهاجرپذیر مناسب برای مهاجرت تحصیلی محسوب می‌شود. سیستم تحصیل در این کشور به‌گونه‌ای است که طیف گسترده‌ای از فرصت‌های تحصیل را برای افراد فراهم می‌کند.
 • قبرس: در سال‌های اخیر قبرس یکی از کشور‌های پرطرف‌دار برای مهاجرت بوده است. مزایای بسیار زیاد تحصیلی در این کشور، قبرس را بهترین مقصد مهاجرت تحصیلی تبدیل کرده است. یکی از دلایل این امر این است که تحصیل در کشور قبرس نسبت به کشور‌های اروپایی ساده‌تر بوده است به‌طوری‌که سن خاصی برای اخذ ویزای تحصیلی در این کشور وجود ندارد و همچنین نداشتن گپ تحصیلی نکته مثبتی برای مهاجرت به این کشور است.
 • ایتالیا: هزینه‌های تحصیلی مناسب‌تر نسبت به سایر کشور‌های اروپایی و اخذ بورسیه تحصیلی از جمله دلایل انتخاب کشور ایتالیا برای مهاجرت است. در مهاجرت به آمریکا میزان تمکن مالی بسیار بااهمیت بوده است؛ اما در کشور ایتالیا به بودجه کمتری نیاز است.

مهاجرت با هدف کاری به کشور‌های اروپایی

مهاجرت تحصیلی به اروپا از طریق کار یکی دیگر از روش‌های مهاجرت به این کشور‌ها است. اکثر کشور‌های اروپایی برای جذب متخصصان خارجی برنامه‌ریزی کرده تا کمبود شغل در زمینه‌های مختلف کشورشان را پر کنند. هرکدام از کشور‌های عضو شنگن سیاست‌های ویزای کار مخصوص به خود را دارا هستند. برای مثال:

 • فرانسه یکی از طولانی‌ترین گزینه‌های ویزا کار در اروپا را ارائه می‌کند. ویزای فناوری فرانسه به کارگران، سرمایه‌گذاران و کارآفرینان فناوری اجازه می‌دهد تا به مدت چهار سال در فرانسه زندگی و کار کنند.
 • آلمان به دلیل قانون مهاجرت کارگران ماهر و فرصت‌های متفاوت ویزای آن، کشوری مطلوب برای مهاجرت است. قانون مهاجرت برای افراد ماهر، روند حرکت را ساده‌تر و سریع‌تر می‌کند. مهاجران می‌توانند برای یافتن کار در آلمان به مدت شش ماه مجوز دریافت کنند و پس از آن بسته به نوع ویزای خود می‌توان برای مجوز کار اقدام کرد. پس از آن، می‌توان تا چهار سال تحت مجوز اقامت موقت ماند و در صورت داشتن تمام شرایط، می‌توان برای شهروندی اقدام کرد.
 • یونان افراد می‌توانند به دو طریق برای اخذ اقامت اقدام کنند. اولین روش تقاضای کار در این کشور Job Offer یا پیشنهاد شغلی از کارفرمایان است و روش دوم به این صورت است که متقاضی کار در یونان ویزای جستجوی کار را اخذ نماید.
 • دانمارک یکی از کشور‌های با رفاه بالا و شرایط زندگی مناسب بوده است. در این کشور هر دو سال یک‌بار فهرستی از شغل‌هایی که با کمبود نیرو همراه هستند ارائه می‌شود. متقاضیان کار در دانمارک از سایر کشور‌های مهاجرپذیر می‌توانند با اخذ ویزای کار در دانمارک مشغول به کار شوند.

مهاجرت با هدف سرمایه‌گذاری به کشور‌های اروپایی

Golden visa یا طرح ویزای طلایی روشی برای شهروندی یا اقامت اروپا از طریق سرمایه‌گذاری بوده است. این ویزا برای افراد ثروتمندی است که می‌خواهند اقامت یک کشور اروپایی را دریافت کنند. عموماً دریافت اقامت دائم از طریق سرمایه‌گذاری به اقامت پنج تا ده‌ساله نیاز است.

 • فرانسه:
  فرانسه یکی از جذاب‌ترین مقاصد سرمایه‌گذاری در خارج است. بازار فرانسه یکی از پایدارترین و باثبات‌ترین بازار‌های جهان محسوب می‌شود. سرمایه‌گذاری از طریق خریدن املاک، ثبت شرکت، راه‌اندازی استارتاپ، سرمایه‌گذاری از طریق کارآفرینی و سرمایه‌گذاری از طریق طرح‌های خود حمایتی از این جمله‌اند.
 • اسپانیا:
  در بین کشور‌های اروپایی، اسپانیا یکی از مقاصد مناسب برای سرمایه‌گذاری در خارج است. سیستم اقتصادی اسپانیا کاملاً مبتنی بر دانش تخصصی بوده و حضور افراد باتجربه این چرخه را تکمیل می‌کند. سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات، سرمایه‌گذاری برای خرید سهام، ایجاد یک پروژه تجاری در اسپانیا و اثبات منفعت عمومی، خرید اوراق قرضه دولتی و سپرده بانکی، روش‌هایی از سرمایه‌گذاری در اسپانیا است.

این مطالب هم واقعا جذابن!!!

نظر شما چیست، اینجا بنویس:)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا