آمریکاجهانگردی

تحصیل در مدارس خصوصی آمریکا

شب

خیلی از شما رویای این را دارید که در کشور آمریکا زندگی و تحصیل کنید اما شاید به هر دلیلی نتوانستید که تا به حال تجربه تحصیل در آمریکا را داشته باشید. احتمالاً به خاطر همین دوست دارید که این رویا را برای فرزندانتان برآورده کنید. در این مقاله تصمیم گرفتیم که راجع به تحصیل در مدارس خصوصی آمریکا با شما صحبت کنیم و شرایط آن را برایتان بیان کنیم. اگر به مهاجرت به کشورهای خارجی علاقمند هستید، قطعا می‌دانید که آمریکا جزو کشورهای مهاجرپذیر بوده و بسیار پیشرفته است. رقابت برای وارد شدن به کشور آمریکا بسیار زیاد است اما اگر عزم خود را جزم کرده‌اید، بهتر است که با شرایط تحصیل در مدارس این کشور آشنا شوید تا شما هم بتوانید جزو افرادی باشید که فرزندانشان در این مدارس تحصیل می‌کنند و از امکانات آموزشی بالا بهره‌مند هستند.

سیستم آموزشی مدارس آمریکا چگونه است؟

قبل از آشنایی با مدارس خصوصی در این کشور باید سیستم آموزشی آمریکا را بشناسید. سیستم یا نظام آموزشی این کشور این‌گونه است که بچه‌ها از سن ۶ تا ۱۱ سالگی مقطع دبستان را سپری می‌کنند. سپس از ۱۱ تا ۱۸ سالگی دوره دبیرستان را پشت‌سر می‌گذارند که به دو بخش متوسطه اول و متوسطه دوم تقسیم‌بندی می‌شود. در تمام مدارس دولتی، خصوصی یا شبانه‌روزی، این سیستم اموزش وجود دارد.

آمریکا چند نوع مدرسه دارد؟

قبل از اینکه بخواهید در مورد تحصیل در مدارس خصوصی آمریکا اطلاعات کسب کنید، اول باید انواع مدارس در آمریکا را بشناسید. انواع مدارس در آمریکا مانند هر کشوری به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم‌بندی می‌شوند. مدارس دولتی هم می‌توانند گزینه خوبی برای تحصیل باشند اما اولویت با بومیان ایالات متحده آمریکا است. بخاطر همین احتمال اینکه شما بتوانید از مدارس دولتی پذیرش بگیرید، بسیار کمتر از مدارس خصوصی است. مدارس خصوصی به دسته‌بندی‌های مختلف تقسیم می‌شوند که مدارس شبانه‌روزی آمریکا هم در دسته مدارس خصوصی قرار می‌گیرند.

آیا تحصیل در مدارس آمریکا گزینه خوبی است؟

خیلی از شما این سوال برایتان پیش می‌آید که آیا آمریکا برای تحصیل دانش‌آموزان می‌تواند گزینه خوبی باشد یا خیر؛ یا اینکه اصلاً مدارس خصوصی آمریکا کیفیت کافی را دارند یا نه؟ همه کسانی که انتخاب می‌کنند در آمریکا زندگی کنند، قطعاً به دنبال موفقیت فرزندانشان هستند و پروسه و مراحل طولانی مهاجرت را طی می‌کنند تا بتوانند آینده‌ای درخشان برای فرزندشان رقم بزنند. تحصیل در مدارس خصوصی آمریکا یا به طور کل مدارس این کشور، وضعیت خوبی برای تحصیل دانش‌آموزان دارد. کیفیت آموزشی در مدارس آمریکا بسیار بالاست اما شاید نکته‌ای که باعث شود خیلی از شما در این باره تردید کنید، هزینه بالای مدارس خصوصی باشد . به‌هرحال اگرچه هزینه مدرسه خصوصی بیشتر از دولتی است اما امکانات آن هم بیشتر خواهد بود. مثلاً اینکه مدارس دولتی خیلی پر جمعیت هستند و تمرکز معلم روی بچه‌ها کمتر است. در نتیجه اگر می‌خواهید فرزندتان رشد بهتری از لحاظ تحصیلی و شخصیتی داشته باشد، بدانید که مدارس خصوصی آمریکا گزینه بهتری هستند.

مزیت تحصیل در مدارس خصوصی آمریکا چیست؟

قطعا قبل از اینکه شما بخواهید درباره شرایط تحصیلی در این مدارس بدانید، باید با مزیت‌های آن آشنا باشید. مدارس خصوصی کشور آمریکا نسبت به مدارس دولتی مزایای بسیار زیادی دارند که مهمترین آنها شامل موارد زیر است:

جمعیت کمتر

کلاس‌های مدارس خصوصی معمولاً کوچکتر هستند و تعداد دانش‌آموزان هم خیلی کمتر است. در نتیجه معلم می‌تواند روی تک تک دانش‌آموزان تمرکز داشته باشد و وضعیت تحصیلی و شخصیتی آنها را بسنجد، توجه بیشتری داشته باشد، نحوه یادگیری آنها را بهتر بشناسد و متناسب با آن آموزش دهد و این مزیت بسیار بزرگ کلاس‌های خصوصی است.

استانداردهای بالاتر

مدارس خصوصی کشور آمریکا از این لحاظ بهتر هستند که استانداردهای آموزشی بالاتری دارند. در سطح دانش آموزان بین‌المللی که معمولاً در این مدارس تحصیل می‌کنند، تضاد زیادی بین آنها وجود دارد اما به هر حال این که همه تلاش می‌کنند به فرهنگ‌ها و عقاید هم احترام بگذارند، در پرورش ذهن و رفتار کودک شما به شدت موثر خواهد بود. همه یاد می‌گیرند که با هر تفاوتی که دارند، در نهایت انسان هستند و باید عدالت بینشان برقرار باشد و همین باعث می‌شود که روابطشان با دیگر افراد بهتر باشد و شعور اجتماعی یاد خواهند گرفت.

کلاس‌های فوق برنامه

تحصیل در مدارس خصوصی آمریکا اینگونه است که شما می‌توانید از کلاس‌های فوق برنامه‌های مدارس استفاده کنید. هر کدام از مدارس خصوصی معمولاً کلاس‌های جداگانه‌ای در نظر می‌گیرند اما توجه کردن به آموزش‌های ورزشی و هنری جزو مزیت‌های این مدارس به حساب می‌آید که معمولا در مدارس دولتی چنین برنامه‌های آموزشی وجود ندارد.

نمرات بهتر

در بین تمام مزایایی که در این قسمت بیان کردیم، اینکه فرزندتان در کلاسی قرار می‌گیرد که جمعیتش کمتر است، یعنی شرایط برای کسب نمرات بهتر بیشتر خواهد بود. زیرا برنامه‌ریزی در این مدارس دقیق‌تر است. طبق تحقیقات هم این موضوع به اثبات رسیده دانش‌آموزانی که در مدارس خصوصی آمریکا تحصیل می‌کنند، حدوداً ۶۰ تا ۷۰ امتیاز بیشتر از آزمون SAT نسبت به مدارس دولتی کسب می‌کنند و احتمال اینکه راهیِ دانشگاه‌های برتر آمریکا شوند، به شدت بالاتر است. این آزمون همان آزمون استاندارد پذیرش دانشگاهی در ایالات متحده آمریکا است و شبیه به کنکور سراسری در کشور خودمان است.

آیا مدارس خصوصی آمریکا هم بورسیه تحصیلی دارند؟

بورسیه تحصیلی می‌تواند یکی از عواملی باشد که شما را مجاب می‌کند تحصیل در مدارس خصوصی آمریکا را پیگیری کنید اما سوال اینجاست که آیا واقعا مدرسه‌هایی هستند که این کمک هزینه‌ها را در اختیار مهاجران قرار دهند یا نه؟ بله. خیلی از مدارس خصوصی در آمریکا کمک‌های مالی را ارائه می‌کنند که شبیه به همان بورسیه است اما این بورسیه‌ها در افراد مختلف متفاوت خواهد بود؛ یعنی با توجه به نیاز فرزندتان، شایستگی، لیاقت و عملکرد در مدرسه، این بورسیه‌ها تعیین می‌شود.
از طرفی هر مدرسه قانون مخصوص به خودش را دارد و شاید قوانین بورسیه در دو مدرسه نزدیک به هم در آمریکا یکسان نباشد؛ یعنی خود مدرسه با توجه به سیاست‌هایی که دارد، تعیین می‌کند چه فردی چه مقدار کمک هزینه تحصیلی بگیرد اما این بورسیه‌ها شامل کمک‌های مالی، هزینه‌های نقدی و وام می‌شوند.
منظور از کمک‌های مالی همان کمک‌های رایجی است که مدارس خصوصی آن را ارائه می‌دهند که معمولاً توسط خود مدرسه پرداخت می‌شود. نیازی نیست که شما بعد از این، هزینه‌ها را دوباره پرداخت کنید. معمولا هر سال برنامه‌های جدیدی برای نوع کمک مالی و میزان آن برای هر دانش‌آموز ارائه می‌شود.
بورسیه کمی متفاوت از این کمک‌های مالی است. بورسیه بر اساس یکسری معیارهای خاص مشخص می‌شود و نیاز مالی دانش آموز در میزان دریافت بورسیه موثر است. گاهی‌اوقات بورسیه بر اساس استعداد خاص و پیشرفت تحصیلی هم در نظر گرفته می‌شود، مثلاً پیشرفت در موسیقی و هنر می‌تواند میزان بورسیه را افزایش یا کاهش دهد. بورسیه را هم بازپرداخت نمی‌کنند اما شاید شرایطش متنوع‌تر باشد. مثلاً اینکه موظف هستید یک معدل مشخص را همیشه حفظ کنید و از آن پایین‌تر نیایید تا بورسیه به شما تعلق بگیرد.
در مورد وام مدارس هم، یکسری اشخاص وام‌های شخصی می‌گیرند و وام‌دهنده خصوصی آنها همان بانک است که از این طریق هزینه تحصیل در مدارس خصوصی آمریکا را تامین می‌کند. اینکه شما از چه جایی وام بگیرید، به عهده خودتان است اما شاید بعضی مدارس وام‌دهنده به شما پیشنهاد کنند که کارتان راحت‌تر انجام شود.
تخفیف‌ها هم جزو کمک‌های مالی به حساب می‌آیند. مثلاً والدینی که فعال در ارتش هستند، می‌توانند از این تخفیف‌ها استفاده کنند یا اگر خانواده‌‌ای بیش از یک فرزند در یک مدرسه داشته باشند، می‌توانند از این تخفیف‌ها بهره‌مند شود.

منظور از ویزای دانش‌آموزی چیست؟

در مورد ویزای دانش آموزی آمریکا باید بگوییم که ویزا به معنای مجوز یا اجازه‌ای است که برایتان صادر می‌شود تا بتوانید تا دوره پایان تحصیلات خود در کشور آمریکا بمانید و از مزایای تحصیل در این کشور بهره‌مند شوید. مثلا اگر شما ویزای توریستی داشته باشید، نمی‌توانید در این کشور تحصیل کنید اما با ویزای دانش‌آموزی امکان این تحصیل وجود دارد. البته این ویزا با ویزای اقامت دائم متفاوت است؛ یعنی بعد از اینکه تحصیلاتتان تمام می‌شود، باید آمریکا را ترک کنید. اگر می‌خواهید در موسسات آموزشی آمریکا بیشتر از ۶ ماه تحصیل داشته باشید، باید ویزای دانش‌آموزی اخذ کنید.

شرایط اخذ ویزای دانش‌آموزی چیست؟

علاوه بر این که باید شرایط تحصیل در مدارس خصوصی آمریکا را بشناسید و با قوانین تحصیل در این کشور آشنا شوید، باید بدانید که برای اخذ ویزای دانش‌آموزی آمریکا به چه مدارکی نیاز است. مدارکی که نیاز دارید، شامل موارد زیر است:

 • گذرنامه یا پاسپورت معتبر که بعد از اقامت در آمریکا حداقل ۶ ماه اعتبار داشته باشد.
 • ارائه ریز نمرات کارنامه تحصیلی از سال قبل دانش‌آموز.
 • ارائه نمرات آزمون استاندارد مورد نیاز مدرسه.
 • ارائه مدارک مربوط به نحوه پرداخت کلیه هزینه‌های تحصیلی سفر، زندگی خودتان و فرزندتان.
 • ارائه مدارک اثبات‌کننده برای قصدتان از ترک کشور آمریکا بعد از تمام شدن دوره تحصیلی.
 • مشخص کردن محل اسکان دانش‌آموز در آمریکا و پذیرش از خوابگاه.
 • ارائه گواهی سلامت.
 • دو عدد عکس رنگی مربوط به زمان حال.
 • گواهی تحصیلی همه پایه‌ها و مدارس قبلی دانش‌آموز.
 • فرم چاپ شده I20
 • رسید پرداخت کارمزدهای SEvIS

همه مواردی که در بالا گفتیم، مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای دانش‌آموزی است. برای بچه‌هایی که زیر ۱۸ سال هستند و می‌خواهند در مدارس آمریکا تحصیل کنند، نیاز به اخذ ویزای همراه برای والدین هم هست. این ویزا تا زمانی اعتبار دارد که تحصیل فرزندتان در آمریکا به اتمام برسد.

بهترین مدارس خصوصی آمریکا کدام‌ها هستند؟

شاید مهمترین سوالی که در مورد تحصیل در مدارس خصوصی آمریکا به وجود بیاید، این باشد که بهترین مدارس خصوصی در این کشور کدام‌ها هستند. قبل از هر چیز باید بگوییم که همه مدارس خصوصی آمریکا کیفیت آموزش بالایی دارند و شما خیالتان از این بابت راحت باشد. اما بهرحال در هر نقطه‌ای از دنیا بعضی از مراکز، آموزش برتری دارند که در این قسمت آنها را به شما معرفی خواهیم کرد:

مدرسه ترینیتی

این مدرسه خصوصی روزانه همیشه جزو مدارس برتر کشور آمریکا معرفی می‌شود. بیش از ۸۰ درصد از اعضای هیئت علمی آن دارای مدرک پیشرفته هستند و دانش آموزانی که از آن فارغ‌التحصیل می‌شوند، به بهترین کالج‌های کشور اعزام خواهند شد. جالب است بدانید که افراد زیادی از جمله بازیگران، فیلم‌سازان، رمان‌نویسان، نوازندگان، ستاره‌های تنیس، مشاوران و خواننده‌ها از این مدرسه فارغ‌التحصیل شده‌اند.

مدرسه لاتین راکسبری

این مدرسه جزو قدیمی‌ترین مدرسه‌ها است. هیئت علمی عالی دارد و گروه‌های موسیقی، کلوپ شادی، گروه کر، گروه جاز و گروه‌های مجلسی دارد و در مجله فوربس رتبه پنجم بهترین مدرسه‌ها را اخذ کرده است.

مدرسه برلین

این مدرسه هم یک مدرسه دخترانه بوده و ۴۴ درصد دانش‌آموزان آن رنگین‌ پوست هستند و خیلی از فارغ‌التحصیلان این مدرسه وارد دانشگاه استنفورد می‌شود و این نشان از کیفیت آموزش بالای این کشور است. از طرفی هم اولین رتبه را در بین همه مدرسه‌های دخترانه خصوصی دارد.

مدرسه هوراس مان

کیفیت بالای آموزش در این مدرسه، ارائه فعالیت‌های مشترک درسی، آموزش شنا، فعالیت‌های اجتماعی و به رسمیت شناخته شدن آن در نشریه‌های دانشجویی، باعث شده که به یکی از مدارس خصوصی برتر آمریکا تبدیل شود. افراد مشهور در زمینه‌های فلسفه، شعر، فرمانداری، پیانو، رمان، اقتصاد، نویسندگی و آهنگسازی در این مدرسه فارغ‌التحصیل شده‌اند.

مدرسه وینزور

این مدرسه هم از لحاظ تخصصی و آکادمیک برتری دارد. رتبه ۱۰ را در مجله فوربس کسب کرده است. پروفسور مارتا فیلد از دانشکده حقوق هاروارد در این مدرسه درس خوانده است.

نتیجه‌گیری

حتما با خواندنِ این مقاله متوجه شدید که تحصیل در مدارس خصوصی آمریکا کار خیلی سختی نیست. فقط باید تمام تلاش‌تان را بکنید و مدارک مورد نیاز را تهیه کنید تا بتوانید در این مدارس درس بخوانید. احتمالاً با خواندن این مقاله انگیزه‌تان برای ثبت‌نام فرزندتان هم افزایش پیدا کرده است، زیرا فکر می‌کنید که می‌تواند بهترین فرصت برای پیشرفت تحصیلی او باشد. پس اگر تصمیم خود را گرفته‌اید، بهتر است که درنگ نکنید و تا جایی که می‌توانید اقدامات مهاجرت را سریع‌تر انجام دهید، زیرا همان‌گونه که مدارس خصوصی آمریکا امکانات خوبی را ارائه می‌دهند، برای وارد شدن به آنها هم رقابت بسیار زیاد است‌.

این مطالب هم واقعا جذابن!!!

نظر شما چیست، اینجا بنویس:)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا