دانستنی سفر

چطور برای مهاجرت آماده شویم؟

ترک وطن و مهاجرت به کشوری دیگر موضوعی است که نمی‌توان به سادگی به آن نگاه کرد. بلکه باید با نگاهی عمیق‌تر و دقیق‌تر به آن پرداخت. زیرا این موضوع فقط از دور زیبا است. البته منکر زیبایی‌های آن نمی‌شویم. اما وقتی که از دور به آن نگاه می‌کنید فقط زیبایی‌ها را می‌بینید و چالش‌ها و مشکلات آن را نمی‌بینید.
اما وقتی که در دل ماجرا حضور پیدا می‌کنید، خواهید دید که آن قدرها هم که به نظر می‌رسید ساده نبود. بنابراین اگر قصد مهاجرت به کشور دیگر را دارید باید یک برنامه‌ریزی دقیق داشته باشید. شما باید تکلیفتان از بسیاری از جهات با خودتان روشن باشد. در این مقاله می‌خواهیم به نکات پیش از مهاجرت که هر فردی که قصد مهاجرت دارد باید بداند اشاره‌ای داشته باشیم. با ما در مقصد360 همراه باشید.

تحلیل دلایل مهاجرت خود و گرفتن یک تصمیم قطعی

اولین قدم برای یک مهاجرت سالم این است که شما تکلیفتان را با خودتان مشخص کنید. شما باید بدانید دلیلتان برای مهاجرت چیست. آیا برای کار و رفاه اقتصادی بیشتر می‌خواهید مهاجرت کنید یا صرفاً برای تحصیل. اگر قصدتان تحصیل است آیا پس از فارغ‌التحصیلی قصد ماندن در این کشور را دارید یا می‌خواهید به وطن خود بازگردید. در هر کدام از این موارد می‌تواند شرایط متفاوت باشد.
در قدم بعد شما باید تصمیم قطعی خود را بگیرید. آیا تصمیم شما قطعی است؟ آیا می‌توانید در راهی که قدم می‌گذارید با تمامی مشکلات آن دست و پنجه نرم کنید؟ آیا موضوعی که به آن دلیل قصد مهاجرت دارید آنقدر برایتان اهمیت دارد که بخواهید با بسیاری از چالش‌ها روبرو شوید؟ حال که با خودتان به توافق رسیدید می‌توانید قدمهای بعدی را بردارید.

آمادگی برای شرایط سخت از نظر روحی و فیزیکی را داشته باشید

تصمیم به مهاجرت یکی از آن تصمیمات بزرگی است که هر فردی ممکن است در زندگی خود بگیرد. قدم گذاشتن در این راه شما را با استرس‌ها و اضطراب‌های زیادی رو به رو خواهد کرد. بنابراین باید با خودتان صادق باشید. عمیقاً فکر کنید. مهاجرت باعث می‌شود شما شغل خود را از دست بدهید. اگر در کشور خود شغلی دارید که بسیار به آن علاقه‌مند هستید پس شاید جای تأمل بیشتری برای مهاجرت وجود داشته باشد. همچنین اگر جزء آن دسته از افرادی هستید که وابستگی‌های عاطفی زیادی دارند نیز احتمالاً باید عمیق‌تر فکر کنید.
شما پس از مهاجرت تا مدت‌ها ممکن است دوستی نداشته باشید. دانستن آداب و فرهنگ آن کشور جزء مسائلی است که باید یاد بگیرید. با یک تفکر منطقی و به دور از احساس، به تمامی این مسائل فکر کرده و سپس تصمیم بگیرید. زیرا هنگامی که برای مهاجرت اقدام می کنید اگر در وسط راه پشیمان شوید هزینه و وقت زیادی از شما گرفته خواهد شد. بنابراین همه مسائل را با خود سبک و سنگین کنید.

آشنایی با کشور مقصد

وقتی که تصمیمتان برای مهاجرت قطعی شد، نوبت به انتخاب کشور مقصد می‌رسد. شما باید با در نظر گرفتن بسیاری از موارد، کشور مقصد خود را انتخاب کنید. انگیزه و هدف شما از مهاجرت، شرایط فعلی شما، قوانین کشور خودتان و کشور مقصد و بسیاری از موارد دیگر در انتخاب شما تاثیرگذار هستند. هر کشوری ممکن است در یک زمینه مزایای خیلی خوبی داشته باشد. مثلاً در برخی از کشورها به دلیل بالا بودن میانگین سنی افراد و کمبود نیروی کار، نیاز به داشتن نیروی انسانی بیشتری است.
برخی از کشورها نیز دانشگاه‌های بسیار معتبری دارند. در واقع فردی که در دانشگاه‌های این کشورها تحصیل می‌کند، اطمینان دارد که پس از فارغ‌التحصیلی یک فرد حرفه‌ای و ماهر در رشته خود خواهد بود. بنابراین شما باید ویژگی‌های آن کشور را بررسی کرده و با اهداف خود و همچنین شرایط فعلی‌تان مطابقت دهید. تطابق شرایط مالی فعلی شما با کشور مقصد، مطابقت با فرهنگ آن کشور، وضعیت بهداشتی و درمانی، مالیات‌ها، قوانین، موقعیت تحصیلی و همگی از مواردی هستند که باید به آنها توجه داشته باشید.
این موضوع که کشور مقصد شما از نظر بهداشتی، آب و هوا، غذا، آب و تمام نیازهایی که برای سلامتی یک انسان لازم است غنی باشد بسیار اهمیت دارد‌. همچنین کشوری که شما انتخاب می‌کنید اگر با بحران‌های اقتصادی مواجه باشد قطعا شما نیز در زندگی دچار بحران‌های زیادی خواهید شد. بنابراین وضعیت اقتصادی، میزان تورم و میزان مالیات‌ها در کشور مقصد موضوعی است که باید به آن حتما توجه کنید. موضوع دیگر فرهنگ، آداب و رسوم آن کشور است. اگر فکر می‌کنید با آن فرهنگ نمی‌توانید کنار بیایید، احتمالا باید از تصمیم خود منصرف شوید.
همچنین تعداد نفراتی که قرار است مهاجرت کنند در این زمینه بسیار اهمیت دارد. زیرا اگر شما به تنهایی قصد مهاجرت دارید فقط خودتان قرار است با مشکلات مواجه شوید اما اگر با اعضای خانواده می‌خواهید مهاجرت کنید، اوضاع متفاوت‌تر خواهد شد. بنابراین باید شرایط تک‌تک اعضای خانواده را سنجیده و با توجه به آن اقدام کنید. توجه به هزینه‌های زندگی در آن کشور و بودجه خود نیز از ضروریات است. شما باید بدانید که آیا می‌توانید از هزینه‌های زندگی برآیید یا خیر.
همچنین وضعیت کار در کشور مقصد نیز موضوع بسیار مهمی است. زیرا شما پس از مهاجرت نیاز به شغل دارید. بنابراین اگر کشور مقصد از نظر شغلی در وضعیت مناسبی نباشد با بحران مواجه خواهید شد. همچنین باید در مورد وضعیت و هزینه مسکن در کشور مقصد اطلاعات لازم را به دست آورید. شما می‌توانید خودتان با جستجو در اینترنت و کسب اطلاعات لازم از کشورهای مختلف یک انتخاب درست داشته باشید. البته کمک گرفتن از یک دفتر مهاجرتی و یا وکیل مهاجرتی برای این موضوع نیز بسیار تاثیرگذار است. با توجه به تجارب این افراد، گزینه‌های بهتری را می‌توانند پیش پای شما بگذارند. همچنین مجله‌هایی به نام مجله مهاجرت وجود دارند که می‌توانند اطلاعات لازم را در این زمینه به شما ارائه دهند.

تسلط نسبی به زبان کشور مقصد

موضوع دیگری که باید قبل از مهاجرت حتماً توجه داشته باشید زبان کشور مقصدتان است. وقتی که شما کشورتان را انتخاب کردید باید بتوانید زبان آن کشور را نیز به خوبی فرا بگیرید. زیرا شما قرار است در این کشور زندگی کنید. بنابراین از کوچکترین تا بزرگترین نیازهای خود را باید بتوانید در این کشور رفع کنید. همچنین شما احتیاج به یک شغل دارید. برای تمامی این موارد اولین و مهمترین نکته، تسلط به زبان آن کشور است.
زیرا اگر شما زبان کشور را ندانید طبییعتاً نمی‌توانید با مردم آن کشور ارتباط برقرار کنید. برای مهاجرت به هر کشوری در درجه اول شما باید زبان انگلیسی را فرا گرفته باشید. اما در برخی از کشورها شما علاوه بر یادگیری زبان انگلیسی باید زبان مختص آن کشور را نیز بلد باشید. به طور مثال کشور آلمان از جمله کشورهایی است که حتماً باید زبان آلمانی را نیز فرا گرفته باشید.

حتما بودجه مناسبی را در نظر بگیرید

در نظر گرفتن بودجه مناسب برای مهاجرت از اولین و مهمترین مسائلی است که باید به آن توجه داشته باشید. شما باید مبلغ دقیقی را که می‌خواهید برای مهاجرت خود در نظر بگیرید را بدانید. پس از مهاجرت شما ممکن است تا مدتی شغلی نداشته باشید. آیا بودجه شما می‌تواند هزینه‌های زندگی شما را در برگیرد؟
هزینه‌هایی مانند هزینه ویزای کاری و اقامت را نیز باید در نظر داشته باشید. پس از مهاجرت شما باید عادت به صرفه‌جویی را در خودتان تقویت کنید. زیرا در کشور غریب ممکن است هر لحظه با موقعیت یا چالش جدیدی روبه‌رو شوید. بنابراین عادت‌های قبلی خود را که منجر به صرف هزینه‌های زیادی می‌شوند را باید کنار بگذارید.

درباره محل سکونت‌تان تحقیق کنید

نکته بعدی که در مورد مهاجرت باید به آن توجه داشته باشید محل زندگیتان است. شما باید کوچه و خیابان محل زندگیتان را از همه نظر بررسی کنید. آب و هوای آن منطقه و سبک زندگی مردم آنجا را باید از قبل بدانید. به طور مثال اگر به منطقه‌ای می‌روید که آب و هوای ابری دارد، باید ببینید که آیا شما به این آب و هوا علاقه دارید یا خیر؟ آیا می‌توانید به مدت طولانی این نوع آب و هوا را تحمل کنید یا خیر؟ همچنین وضعیت حمل و نقل، میزان دسترسی به مراکز مهم شهری و همچنین عادت‌های مردم آن منطقه نیز از ضروریات هستند.

قبل از اقدام با وکیل مهاجرت صحبت کنید

یکی از اقداماتی که در رابطه با مهاجرت بهتر است انجام دهید، مشورت با یک دفتر مهاجرتی است. کمک گرفتن از یک وکیل مهاجرتی می‌تواند بهترین راه حل‌ها را به شما ارائه دهد. البته بدیهی است که بهره‌گیری از وکیل ممکن است هزینه‌های بالایی داشته باشد. اما در عوض می‌دانید که بهترین مسیر پیش پای شما قرار خواهد گرفت. البته دقت در انتخاب وکیل نیز بسیار اهمیت دارد. اینکه وکیل شما از تجربه و مهارت بالایی در این زمینه برخوردار باشد مسئله بسیار مهمی است. همچنین اخلاق‌مداری و انصاف وکیل و دفتر مهاجرتی انتخابی شما از اهمیت بالایی برخوردار است.

 

این مطالب هم واقعا جذابن!!!

نظر شما چیست، اینجا بنویس:)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا