هلندجهانگردی

بورسیه تحصیلی هلند

هلند یکی از زیباترین کشورهای دنیاست و جزو کشورهایی است که خیلی از افراد آرزو دارند که در آن زندگی کنند‌ و به خاطر همین در این مقاله تصمیم گرفتیم که راجع به هلند صحبت کنیم. یکی از راه‌های مهاجرت به هلند از طریق تحصیل است اما اینکه شما چگونه می‌توانید این کار را انجام دهید، جای بحث دارد. تحصیل در هلند می‌تواند از طریق بورسیه تحصیلی اتفاق بیفتد و باز هم شاید سؤال خیلی از شما این است که بورسیه تحصیلی هلند را چگونه به دست بیاورید تا بتوانید از مزایای آن بهره‌مند شوید یا اینکه شرایط اخذ بورسیه تحصیلی در این کشور چیست. تا انتها توضیحات تکمیلی ما را در این مورد مطالعه کنید تا برایتان بگوییم که بورسیه تحصیلی این کشور چه شرایطی دارد. پس با ما در مقصد360 همراه باشید.

مهاجرت به هلند از طریق بورسیه تحصیلی

بورسیه تحصیلی هلند در بین دیگر بورسیه‌های تحصیلی جزو بورسیه‌های پرطرفدار به حساب می‌آید، زیرا همه می‌دانند که کشور هلند کشور پیشرفته‌ای است و چه بهتر که از کمک هزینه آن استفاده کنند و بتوانند تحصیلات خود را در این کشور به انجام برسانند. ما هم در این مقاله سعی کردیم که برایتان در مورد مهاجرت به هلند از طریق بورسیه تحصیلی توضیحاتی داشته باشیم. قطعا شما میتوانید مهاجرت به هلند را از طریق بورسیه تحصیلی به انجام برسانید.
بورسیه تحصیلی برای دانشجویان ممتاز می‌تواند یک فرصت استثنایی باشد و باعث می‌شود تا بتوانید در این کشورها فعالیت مثبتی داشته باشید. اگر شما موفق شوید که به این کشور از طریق بورسیه تحصیلی مهاجرت کنید و مدرک بین‌المللی از کشور هلند داشته باشید، زمانی که به کشور خودتان برمیگردید، شانستان برای پیدا کردن شغل بیشتر خواهد بود.

شرایط بورسیه تحصیلیِ هلند چیست؟

زمانی که شما تصمیم می‌گیرید در کشورهایی مثلِ هلند تحصیل کنید، شرایط خاصی برایتان در نظر گرفته می‌شود. در حقیقت شرایط انقدر راحت نیست که همه بتوانند آن را رعایت کنند اما بهرحال زمانی که بورسیه درخواست می‌دهید و انگیزه بالا دارید، باید هرطور شده خودتان را به آن شرایط نزدیک کنید.
اولین شرط مهم که برای بورسیه تحصیلی هر کشور به آن نیاز دارید، معدل بالا است. در واقع اگر شما بتوانید در مقطع قبلی خود نمرات بالایی کسب کنید، قطعا می‌توانید شانستان را برای اخذ بورسیه تحصیلی هم بالا ببرید.
دومین شرطی که به آن نیاز دارید، این است که زبان انگلیسی خود را تقویت کنید. اکثر کشورهای خارجی، بالا بودن سطح زبان انگلیسی را عاملی برای اخذ بورسیه می‌دانند‌. در نتیجه سطح بالای زبان جزء شرایط بورسیه تحصیلی به حساب می‌آید که حتما باید رعایت شود.
از طرف دیگر؛ اینکه شما رزومه تحصیلی قوی هم داشته باشید می‌تواند در اخذ بورسیه تحصیلی‌تان موثر باشد.
فرقی ندارد که می‌خواهید در دانشگاه‌های هلند درس بخوانید یا اینکه دانشگاه‌های دیگر کشورها را انتخاب کنید. بهرحال برای اینکه بتوانید بورسیه تحصیلی بگیرید، حتما باید یک رزومه تحصیلی قوی را از خودتان ارائه دهید.
در کنار این سه مورد مهم، بعضی دیگر از کشورها حتماً تاکید می‌کنند که شما باید توصیه‌‌نامه یا انگیزه‌نامه قوی هم داشته باشید تا بتوانید تحصیلات خود را ادامه دهید. در نهایت در نظر داشته باشید که شما باید شرایط مهاجرت و اخذ بورسیه تحصیلی برای کشور مورد نظرتان را بدانید تا بتوانید از این طریق اقدام کنید که در این مقاله راجع به هلند برایتان توضیحاتی را خواهیم داد.

چگونه بورسیه تحصیلی هلند را بگیریم؟

کشور هلند جزو کشورهایی به حساب می‌آید که از لحاظ تحصیلی کیفیت بسیار بالایی را ارائه می‌دهد. این کیفیت بالای تحصیل باعث شده که شما تمایل پیدا کنید تا تحصیلات خود را در آنجا ادامه دهید. از طرفی اقتصاد بسیار قدرتمندی هم دارد که شما را مجاب می‌کند تا در این کشور درس بخوانید و در آینده در همان‌جا هم مشغول به کار شوید.
نرخ بیکاری در این کشور بسیار پایین است. در نتیجه خیلی از شما دوست دارید که در این کشور در دوران دانشجویی یا بعد از فارغ‌التحصیلی کار پیدا کنید. اگر هم در اینجا بورسیه بگیرید و تحصیل کنید، قطعاً می‌توانید سریعا وارد بازار کار شوید. همین باعث شده که بسیاری از افراد برای این رقابت تلاش کنند تا بتوانند برنده و پیروز این رقابت‌های بزرگ باشند.
دانشگاه‌های هلند بورسیه‌های مختلفی را ارائه می‌دهند؛ در سطح بین‌المللی هم رتبه بسیار بالایی دارند. در نتیجه هم می‌توانند باعث ارتقاء وضعیت علمی شما باشند و هم این که کاری کنند شما برای وارد شدن به بازار کار بیشتر آماده باشید.
برای اینکه بدانید چگونه باید بورسیه تحصیلی هلند بگیرید، عموما باید بدانید که شرایط مورد نیاز برای بورسیه تحصیلی این کشور شامل چه مواردی می‌شود. خبر خوشی که برای شما داریم این است که هلند در مورد سن سخت‌گیری نمی‌کند. این یعنی خیلی از شما شانس این را دارید که در این کشور تحصیل کنید‌ چون محدودیت سنی موردی است که خیلی از کشورها برای بورسیه تحصیلی آن را در نظر می‌گیرند اما هلند اینچنین نیست.

بورسیه تحصیلی رایگان در هلند چیست؟

اگر شما تصمیم قطعی خود را گرفته‌اید و میخواهید بورسیه تحصیلی هلند بگیرید و در این کشور زیبا تحصیل کنید، باید بگوییم که گرفتنِ بورسیه تحصیلی رایگان هلند کار راحتی نیست. بورسیه‌های تحصیلی که کشور هلند برای دانشجویان بین‌المللی در نظر می‌گیرد، معمولاً به این صورت است که کل شهریه دانشگاه شما را پرداخت کرده و عموما تحصیل، رایگان است.
اما نکته‌ای که باید مدنظر قرار دهید، این است که حتی اگر کل شهریه هم پرداخت شود، باز شما با هزینه‌های زندگی روبرو هستید. فکر نکنید اگر بورسیه تحصیلی هلند بگیرید، می‌توانید به صورت رایگان در این کشور تحصیل کنید و اصلا دغدغه مالی نداشته باشید. قطعا برای تحصیل در هر کشوری باید یکسری شرایط و قوانین خاص را پشت سر بگذارید. البته بورسیه تحصیلی هم وجود دارد که کل هزینه‌های شما را پرداخت کند اما تعداد آن بسیار کم است و کمتر افرادی می‌توانند از آن استفاده کنند. پس بدانید که مقداری از هزینه‌ها را باید خودتان پرداخت کنید.

مدارک لازم برای بورسیه تحصیلی هلند

اگر متقاضی دریافت بورسیه تحصیلی هلند هستید، باید بدانید که مانند هر نوع بورسیه‌ای یا هر نوع روش مهاجرتی، نیازمند رعایت یکسری شرایط خاص هستید. علاوه‌بر آن باید یک سری مدارک را آماده کنید تا شرایط شما مورد بررسی قرار بگیرد. مدارکی که لازم دارید تا بتوانید این بورسیه را بگیرید، شامل موارد زیر است:

 • باید از یک کشور که عضو منطقه اقتصادی اروپا نیست، تابعیت داشته باشید.
 • باید برای گرفتن یک بورسیه در مقطع لیسانس یا فوق لیسانس به موسسات آموزشی عالی هنر به صورت تمام وقت درخواست بدهید.
 • همچنین نباید هیچ مدرک تحصیلی از کشور هلند داشته باشید.
 • در مورد مدارک جزئی هم باید به وبسایت آن دانشگاه مراجعه کنید و بدانید که برای آن سال چه مدارکی را برایتان در نظر گرفته‌اند.

علاوه بر مدارکی که دانشگاه برایتان در نظر می‌گیرد، باید یک سری مدارک عمومی دیگر هم ارائه دهید که شامل موارد زیر است:

 • نامه تمکن مالی
 • پاسپورت معتبر
 • بیمه نامه دانشجویی
 • ترجمه و اصل مدارک تحصیلی دوره مدارس
 • مدرک زبان انگلیسی
 • تکمیل فرم‌های مورد نیاز
 • توصیه نامه اساتید
 • ارائه رزومه تحصیلی
 • نامه پذیرش از دانشگاه

بورسیه تحصیلی در مقطع دبیرستان هلند

اگر قصد تحصیل در دبیرستان در کشور هلند با بورسیه تحصیلی را داشته باشید، این امکان برایتان وجود دارد. بورسیه تحصیلی برای مدارس این کشور کمی محدودتر از مقاطع دانشگاهی است اما باز هم غیر ممکن نیست. این بورسیه‌های تحصیلی هم طرفداران بسیار زیادی دارند. جالب است بدانید که این بورسیه تحصیلی هلند در مقطع دبیرستان فقط مخصوص بانوان است. بورسیه تحصیلی به نام Toptal STEM وجود دارد که برای بانوان در دوره دبیرستان، کارشناسی و کارشناسی ارشد در نظر گرفته می‌شود. البته به شرطی که رشته دانشگاهی شما در زمینه علوم و مهندسی باشد. ارزش این بورسیه ۲۵ هزار دلار است. از طرفی در نظر داشته باشید که برای دوره دبیرستان هم دختران باید بالای ۱۳ سال سن داشته باشند.
یک نوع بورسیه تحصیلی دیگر هم به نام BeArt Presets وجود دارد که برای مقطع دبیرستان، لیسانس و فوق لیسانس ارائه می‌شود. معمولاً همه رشته‌ها را در بر می‌گیرد و ارزش این بورسیه تحصیلی حدود ۲۵۰۰ دلار است که استفاده از آن برای همه ملیت‌ها آزاد است‌، فقط باید شرط معدل و نمره بالای زبان در آن رعایت شده باشند. علاوه‌بر آن کسانی که متقاضی این بورسیه هستند، باید یک مقاله حدود ۵۰۰ کلمه را بنویسند و ارائه دهند.

بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی هلند

چگونگی اخذ بورسیه تحصیلی در مقاطع مختلف متفاوت است. زمانی که شما میخواهید بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی بگیرید، باید شرایطی را فراهم کنید که مورد پذیرش کشور هلند باشد‌. در مورد بورسیه تحصیلی هلند در مقطع کارشناسی باید بگوییم که اگر خارج از کشورهای اتحادیه اروپا باشید، کارتان کمی دشوارتر است. حتی خیلی از افراد این روش را غیرممکن می‌دانند اما نباید ناامید شوید. فقط باید خودتان را آماده کنید تا وسط سختی‌های کار جا نزنید.
دوره کارشناسی در کشور هلند بین ۳ الی ۴ سال طول می‌کشد. برای این که در آن پذیرش بگیرید، باید مدرک دیپلم ۱۲ ساله با نمرات خوب داشته باشید تا بتوانید در دانشگاه‌های هلند پذیرفته شوید.
برای اینکه بتوانید در این کشور تحصیل کنید، باید مدرک زبان با نمره آیلتس ۶ داشته باشید. دوره زبان هم قبل از دوره کارشناسی برای متقاضیانی که نمره آیلتس آنها از ۶ پایین‌تر است برگزار میگردد. در واقع باید صبر کنید تا نمره زبان شما به حد نصاب برسد، بعد از آن می‌توانید وارد دوره کارشناسی شوید.
بالاتر هم اشاره کردیم که کشور هلند درباره مقاطع تحصیلی خیلی روی سن و سال تمرکز ندارد و حساسیت کمتری نسبت به این موضوع نشان می‌دهد. در نتیجه شما در هر رده سنی می‌توانید در دوره‌های زبان شرکت کنید و وارد مقطع کارشناسی شوید‌. البته نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید، این است که اگر وارد مقطع کارشناسی شوید یا از بورسیه تحصیلی هلند در این کشور استفاده کنید و لیسانس بگیرید، باید ۱۸۰ واحد درسی را سپری کنید تا بتوانید فارغ‌التحصیل شوید.
البته اینکه تعداد واحدها را کم یا زیاد کنید، بستگی به آن رشته‌ای دارد که در حال تحصیل آن در دانشگاه مورد نظرتان هستید. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در این کشور سالانه چیزی حدود ۷۸۰۰ یورو است که اگر شما شرایط خاصی داشته باشید و بتوانید بورسیه بگیرید، این هزینه‌ها توسط دانشگاه پرداخت میشود. به خاطر همین است که شانس گرفتن بورسیه تحصیلی هلند کم می‌شود و رقابت بسیار بالاست زیرا قرار است که هزینه بالای دانشگاه توسط خود دولت پرداخت شود.
پس شما یا همه دوستانی که از این وضعیت استفاده می‌کنند یا قصد تحصیل در این دوره را در کشور هلند دارند، باید بدانید شرایط اینگونه است که دانشجویانی که در مقطع کارشناسی در کشور هلند هستند، می‌توانند هنگام تحصیل ۲۰ ساعت هم کار کنند و مقدار زیادی از هزینه‌های خود را از این طریق پرداخت کنند.

بورسیه تحصیلی هلند با مدرک دیپلم

بورسیه تحصیلی هلند با مدرک دیپلم دقیقا همان چیزی است که در قسمت بورسیه تحصیلی هلند با مدرک کارشناسی برایتان توضیح دادیم. زمانی که شما نمره دیپلم بالایی داشته باشید، یعنی شانس برای اخذ بورسیه در این کشور بالاتر است. خیلی از کسانی که میخواهند در کشور هلند تحصیل کنند، نگران این هستند که نتوانند بورسیه‌های تحصیلی را دریافت کنند اما اگر شما دانشجوی ممتاز و برتر باشید، احتمال زیادی وجود دارد که بتوانید بورسیه بگیرید. در مورد مدرک دیپلم هم باید نمره دبیرستان شما خیلی بالاتر از بقیه باشد تا موفق به اخذ بورسیه تحصیلی بشوید.

بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد هلند

بورسیه تحصیلی هلند در مقطع کارشناسی ارشد همانند مقطع کارشناسی دشوار است؛‌ یعنی فکر نکنید که شرایط برایتان راحت‌تر می‌شود‌. افراد مختلفی که میخواهند برای بورسیه تحصیلی هلند در مقطع کارشناسی ارشد درخواست بدهند، باید بدانند که یکسری شرایط خاص هست که باعث پذیرش آنها می‌شود و باعث می‌شود که آنها بتوانند بورسیه تحصیلی هلند را بگیرند.
اگر شما هم متقاضی دریافت بورسیه تحصیلی از کشور هلند هستید، بدانید فقط در صورتی می‌توانید این بورسیه را بگیرید که مدارج علمی بالایی داشته باشید تا بتوانید به موفقیت‌های علمی در سطح بین‌المللی برسید. تحصیل در هلند در مقطع کارشناسی ارشد، بین یک الی دو سال زمان می‌برد و نمره فارغ التحصیلی‌تان در مقطع کارشناسی باید نمره بالایی باشد تا بتوانید بورسیه بگیرید.
نمره زبان شما هم در آزمون آیلتس باید خیلی بالا باشد تا شانس بیشتری داشته باشید. شهریه تحصیل در کشور هلند در مقطع کارشناسی ارشد بستگی به آن دانشگاهی دارد که در حال تحصیل در آن هستید؛ البته رشته تحصیلی شما هم روی هزینه‌ها تاثیرگذار است. برای بعضی از رشته‌های تحصیلی باید چیزی حدود ۲۱ هزار یورو پول پرداخت کنید که البته این امکان را دارید که ۳۰ ساعت در هفته حین تحصیل کار هم بکنید که کمی از هزینه هایتان را جبران خواهد کرد.

بورسیه تحصیلی در مقطع دکترای هلند

شرایطِ گرفتنِ بورسیه تحصیلی هلند در مقطع دکترا هم سخت است و هر کسی به راحتی نمی‌تواند این بورسیه را بگیرد؛ اما اگر شما به شخصِ شرایط لازم را رعایت کرده باشید، شانستان افزایش پیدا میکند‌. شرایط تحصیل در مقطع دکترا در کشور هلند تفاوت زیادی با مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد دارد. از طرفی مدرک زبان شما باید نمره آیلتس ۷ داشته باشد. مهمتر از همه اینکه باید ۲ الی ۳ مقاله معتبر بین المللی در isi ارائه داده باشید‌ و باید یک استاد راهنما و سوپروایزر داشته باشید‌. پس از قبل با شما مصاحبه انجام می‌دهند و تصمیم میگیرند که گزینه مناسبی برای بورسیه تحصیلی در مقطع دکترا در کشور هلند هستید یا خیر.
شاید بعد از مصاحبه متوجه شوند که می‌خواهند از شما در یک پروژه تحقیقاتی استفاده کنند و شما به عنوان فرد متقاضی برای بورسیه دکترا در کشور هلند می‌توانید همزمان کار ضمن تحصیل هم داشته باشید. اگر دانشجوی دکتری باشید، امکان این را دارید که در هفته ۴۰ ساعت حین تحصیل کار هم بکنید و هزینه‌های زندگی خود را پرداخت کنید.
تحصیل در مقطع دکترا در کشور هلند تقریباً رایگان است. به شرطی که شرایط لازم را رعایت کرده باشید. شما به عنوان دانشجو در این مقطع یعنی مقطع دکترا می‌توانید به عنوان محقق، کارمند دانشگاه و پژوهشگر هم فعالیت کنید و حقوق بگیرید که معمولاً حقوق آن بینِ ۱۲۰۰ تا ۲۰۰۰ یورو است.

شرایط بورسیه دانشگاه های مختلف در کشور هلند

دانشگاه‌های مختلف هلند برای تحصیل شرایط متفاوتی دارند و در نتیجه قوانین مربوط به بورسیه هم در آنها متفاوت است. زمانی که شما می‌خواهید در یک دانشگاه خاص در هلند برای بورسیه اقدام کنید، باید شرایط آن را بدانید و بعد بورسیه تحصیلی بگیرید. در این قسمت سعی کردیم تا تعدادی از دانشگاه‌ها که بورسیه تحصیلی دارند را به شما معرفی کرده و شرایط تحصیل در آنها را برایتان بیان کنیم. با ما همراه باشید تا با این دانشگاه‌ها بیشتر آشنا شوید.

دانشگاه بریتیش کلمبیا

این دانشگاه جزو آن دسته از دانشگاه‌هایی است که در سطح جهان خیلی معروف است و طرفداران بسیار زیادی هم دارد. در دانشگاه بریتیش کلمبیا اصل و شرط قبولی در بورسیه این است که شما مدرک زبان با نمره بالا داشته باشید و معدلتان در مقطع قبلی هم خیلی بالاتر باشد تا بتوانید بورسیه این دانشگاه را بگیرید؛ دقیقاً مانند هر دانشگاه دیگری در کل جهان که بورسیه ارائه می‌دهد. اما به‌هرحال سختگیری‌های این دانشگاه از لحاط نمره و معدل نسبت به دانشگاه‌های دیگر بیشتر است. طبیعتاً این موضوع به خاطر رقابت سنگین بین دانشجویانی است که خواهان بورسیه برای کاهش هزینه‌های دانشگاه هستند.

دانشگاه لیدن

این دانشگاه هم بورسیه تحصیلی ارائه می‌دهد؛ البته فقط برای دانشجویانی که ممتاز باشند و بخواهند در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد تحصیل کنند. بورسیه‌های تحصیلی آن بدین صورت است که شما باید نمره خیلی بالایی در مقطع قبلیِ خود داشته باشید. اگر پذیرفته شوید، ده هزار یورو از شهریه دانشگاه و در بعضی مواقع برای بعضی از دانشجویان نخبه، ۱۵ هزار یورو از کل شهریه به غیر از هزینه خانه را پرداخت میکنند.

دانشگاه رادبود

این دانشگاه هم جزو دانشگاه‌هایی است که بورسیه تحصیلی هلند را ارائه می‌دهد. تعداد مشخصی از دانشجویان که استعداد بالایی داشته باشند و خارج از منطقه اقتصادی اروپا زندگی کنند، می‌توانند از برنامه بورسیه تحصیلی این دانشگاه استفاده کنند. از طرفی برای مقطع کارشناسی ارشد، حتماً باید نمره زبان بالا باشد‌‌ چون که تمام دروس به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. البته شرایط بورسیه اینگونه است که کل شهریه دانشگاه را پرداخت نمی‌کنند، بلکه هزینه‌های آنها را تا حد زیادی برایتان کاهش می‌دهند. از طرفی هزینه‌های دیگر مثل اقامت، ویزا و بیمه درمانی را هم در بر میگیرد.

دانشگاه گرونینگن

بورسیه تحصیلی این دانشگاه برای مقطع کارشناسی ارشد است‌‌. شما زمانی که از این دانشگاه پذیرش بگیرید و بتوانید از بورسیه تحصیلی آن استفاده کنید، اجازه دارید که یک یا دو سال در مقطع فوق لیسانس تحصیل کنید و این دانشگاه هم کمک هزینه پرداخت شهریه برایتان خواهد داشت. علاوه‌بر آن سفرهای بین المللی، هزینه‌های مربوط به زندگی، بیمه‌های درمانی و هزینه کتاب هم تا حد زیادی برایتان پرداخت می‌شود و این موارد از مزیت‌های بزرگ بورسیه این دانشگاه است که به خاطر همین طرفداران بسیار زیادی دارد.

دانشگاه عالی اوترخت

این بورسیه تحصیلی برای دانشجویان ممتاز این امکان را فراهم می‌کند تا بتوانند در مقطع لیسانس و فوق لیسانس تحصیلات خود را ادامه دهند. البته این نوع بورسیه تحصیلی هلند در این دانشگاه برای همه رشته‌ها نیست اما خب رشته‌های متنوعی را در برمی‌گیرد که بهتر است در سایتِ خود دانشگاه جستجو کنید. گاهی اوقات بورسیه این دانشگاه به این صورت است که فقط شهریه را می‌پردازد اما گاهی هم علاوه‌بر شهریه ۱۱ هزار یورو دیگر هم در نظر می‌گیرند و به شما پرداخت می‌کنند که می‌توانید با این مبلغ مقداری از هزینه‌های زندگی خود را پوشش دهید.

بورسیه تحصیلی آمستردام (هلند)

این نوع بورسیه تحصیلی هم برای دانشجویان ممتازی است که خارج از اتحادیه اروپا هستند که معمولا برای مقطع کارشناسی ارشد ارائه می‌شود. مبلغ بورسیه اینگونه است که ۲۵ هزار یورو را که شامل شهریه و هزینه‌های دانشگاه می‌شود به شما پرداخت می‌کنند.

شرایط بورسیه تحصیلی هلند در رشته‌های مربوط به پزشکی

برای اینکه بورسیه تحصیلیِ هلند در رشته های حوزه پزشکی را بگیرید، باید شرایط آن را رعایت کنید. یکی از مهمترین مسائلی که در مورد دانشجویان پزشکی بین المللی در کشور هلند وجود دارد، هزینه زندگی و تحصیل است. در واقع بورسیه‌های پزشکی هلند توسط دانشگاه‌ها و موسسات مختلفی در این کشور ارائه می‌شود. پس قبل از هر کاری، باید بدانید که این شرایط و قوانین چه مواردی هستند تا بتوانید تصمیم بگیرید که آیا می‌توانید در این کشور با هزینه بورسیه تحصیلات خود را ادامه دهید یا خیر. با ما همراه باشید تا در این مورد برایتان توضیحاتی داشته باشیم.
بورسیه رشته پزشکی در کشور هلند به گونه‌ای است که کمک هزینه‌های مربوط به سفر را هم پرداخت می‌کند. البته انواع آن متفاوت است؛ مثلا یک نوع بورسیه به نام بورسیه سفر GSLS وجود دارد و این گونه است که فقط برای شرکت در کنفرانس‌ها کمک هزینه سفر می‌گیرید؛ البته آن هم به شرطی که رشته شما علوم زیستی یا پزشکی باشد. برای درخواست این نوع بورسیه، بدانید که باید در کنفرانس‌ها و کارگاه‌های بین المللی که برای‌تان برگزار می‌شود، شرکت کنید. در نتیجه می‌توانید برای اخذ این نوع بورسیه درخواست دهید که معمولاً تا ۲۰۰۰ یورو برایتان به عنوان کمک هزینه پول پرداخت می‌کنند.
یک نوع بورسیه دیگر به نام بورسیه فنی UICC وجود دارد که مخصوص مدرک پژوهشی در زمینه‌های مختلف از جمله بهداشت عمومی و پزشکی است. برای اینکه بتوانید این نوع بورسیه را بگیرید، باید از اتحادیه بین‌المللی کنترل سرطان، به درخواستتان برای بورسیه پاسخ مثبت داده شود. البته بودجه‌ای هم که به این نوع بورسیه اختصاص می‌دهند، حدود ۳۴۰۰ دلار آمریکایی است که همه ملیت‌ها به غیر از آمریکا می‌توانند از آن استفاده کنند. فقط در مراحل اولیه باید شرایطی را داشته باشید؛ مثلا حرفه و تخصص شما باید در حوزه حامی سرطان، پژوهشگر اجرا، آسیب شناسی، ترجمه، اپیدمیولوژیست، محقق بهداشت عمومی، ثبت کننده سرطان و فعالان کنترل دخانیات باشد.‌ حداقل مدرکتان هم باید کارشناسی ارشد باشد.
یک نوع بورسیه دیگر هم مخصوص رشته پزشکی در هلند وجود دارد که به آن برنامه کمک هزینه تحصیلی NFP گفته می‌شود. در این نوع بورسیه که آن را به ارشد و دکتری اختصاص می‌دهند، ۱۰ دوره آموزشی کوتاه مدت برای شما در نظر می‌گیرند که موضوع آن در دانشگاه‌های مختلف متفاوت است و توسط وزارت امور خارجه هلند، آن را اعلام می‌کنند. ارزش آن به گونه‌ای است که تمام هزینه‌های شما پرداخت می‌شود، یعنی هزینه شهریه، زندگی، سفر، بیمه، تحقیق و پایان‌نامه توسط این نوع بورسیه اعطا خواهد شد.
برای رشته‌های داروسازی هم شما می‌توانید در هلند به مدت شش سال تحصیل کنید. بورسیه‌هایی که به رشته داروسازی اختصاص داده می‌شود، بورسیه‌های بسیار کمی هستند اما اگر موفق به اخذ آنها شوید تا حد زیادی در هزینه‌هایتان صرفه جویی خواهد شد. باید یک سال از تحصیل خود را داخل بیمارستان‌ها کارآموزی کرده و مطالعه کنید. همچنین شرط ورود به دانشگاه‌های این کشور از طریق بورسیه این است که به زبان هلندی تسلط کامل داشته باشید.
در مورد رشته دندانپزشکی هم شرایط کمی متفاوت است. برای اینکه شما بتوانید در رشته دندانپزشکی پذیرش بگیرید، باید مدرک آیلتستان حداقل نمره ۶ داشته باشد. دوره تحصیل شما شبیه به رشته داروسازی است و باید به مدت ۷ سال درس بخوانید. این همان بورسیه تحصیلی در هلند است که خیلی‌ها برای آن درخواست می‌دهند و در نتیجه پذیرفته شدن در آن کار راحتی نیست. همچنین باید در آزمون ورودی دانشگاه هم نمره قبولی بگیرید.

هزینه بورسیه تحصیلی هلند چقدر است؟

بالاتر هم برایتان توضیح دادیم که بورسیه تحصیلی هلند در رشته‌های مختلف و مقاطع متفاوت هزینه‌های مختلفی را برای شما در نظر می‌گیرند‌. مثلاً ممکن است در یک دانشگاه ثبت نام کنید و بورسیه بگیرید و مبلغ ۱۰ هزار یورو برای شما پرداخت شود یا اینکه در یک بورسیه دیگر ۱۵ هزار یورو به شما اختصاص بدهند یا اینکه یک نوع بورسیه دیگر بگیرید که کل هزینه زندگی و دانشگاه را برایتان پرداخت کنند. پس متوجه شدید که همه‌چیز بستگی به نوع بورسیه دارد‌ . هرچقدر بیشتر تلاش کنید و بیشتر منتظر باشید، امکان اینکه بتوانید بورسیه فول فاند بگیرید بیشتر است که هزینه‌های زندگی شما علاوه‌بر شهریه دانشگاه هم پرداخت خواهد شد. اما بهرحال اگر بخواهید از دانشگاه برجسته و معتبر بین‌المللی در هلند بورسیه بگیرید، به دلیل رقابت بسیار سنگینی که وجود دارد، باید خیلی تلاش کنید و البته در نظر بگیرید که شاید همه شما موفق به انجام این کار نشوید.

هزینه تحصیل در کشور هلند چقدر است؟

شاید خیلی از شما موفق به دریافت بورسیه تحصیلی هلند نشوید و در نتیجه تصمیم بگیرید تا به صورت آزاد در این کشور تحصیل کنید و تمام هزینه‌های تحصیل را هم خودتان پرداخت کنید. در چنین شرایطی حتما باید بدانید که هزینه تحصیل در این کشور چقدر است و چگونه می‌توانید آنها را پرداخت کنید. هزینه تحصیل در کشور هلند در سال بین 8000 تا 20000 است و البته تمام این هزینه‌ها بستگی به این دارد که چه رشته تحصیلی را انتخاب کرده باشید و رشته‌های تحصیلی مختلف معمولا هزینه‌های متفاوتی دارند.
قطعا اگر شما در رشته داروسازی و دندانپزشکی تحصیل کنید، هزینه‌هایتان خیلی بالاتر است تا اینکه بخواهید مثلا در رشته‌های انسانی مانند ادبیات تحصیل کنید. از طرفی دانشگاه مورد نظرتان هم اهمیت بسیار زیادی دارد. این که دانشگاه شما چقدر سطح علمی داشته باشد، چقدر اعتبار داشته باشد و در کجای هلند قرار گرفته باشد هم، در میزان شهریه‌تان تاثیر می‌گذارد. از طرفی باید مبلغی را هم بصورت جداگانه پرداخت کنید تا بتوانید دوره زبان را در هلند سپری کنید که هزینه‌ای حدود ۲۰۰۰ یورو را از شما میگیرند. بعلاوه اینکه مبلغی به اندازه ۷۰۰۰ یورو می‌گیرند تا بتوانید در مقطع لیسانس و فوق لیسانس در این کشور تحصیلات خود را ادامه دهید.

برخی از سوالات متداول

آیا کشور هلند برای تحصیل مناسب است؟

شاید خیلی از شما بورسیه‌های تحصیلی هلند را شناخته‌اید و در مورد آن اطلاعات کسب کرده‌اید اما ندانید که آیا برای تحصیل، کشور مناسبی را انتخاب کرده‌اید یا خیر. هلند علاوه‌بر اینکه جاذبه‌های گردشگری و توریستی بسیار زیادی دارد؛ جزو زیباترین کشورهای دنیا نیز است که برای تحصیل هم می‌تواند عالی باشد. کشور هلند از امکانات پیشرفته‌ای بهره‌مند است‌ و خدمات زیادی را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد که شما هم می‌توانید از آنها بهره ببرید. مهمتر از همه اینکه کمک هزینه‌های زیادی را در اختیارتان می‌گذارد تا بتوانید در این کشور با داشتن کمترین دغدغه مالی تحصیل کنید؛ پس مطمئن باشید که برای تحصیل گزینه مناسبی را انتخاب کرده‌اید.

آیا ایرانیان هم می‌توانند بورسیه تحصیلی هلند را بگیرند؟

اگر می‌خواهید بورسیه تحصیلی هلند بگیرید، بدانید که شما به عنوان یک ایرانی هم می‌توانید این کار را انجام دهید. به عنوان یک فرد ایرانی باید تمام اقداماتی را به انجام برسانید که هر فرد خارجی با ملیت دیگری باید این کارها را انجام دهد. در چنین حالتی می‌توانید اقامت هلند بگیرید و موفق به اخذ بورسیه تحصیلی شوید.

آیا بورسیه تحصیلی باعث می‌شود که ما بتوانیم در این کشور به صورت رایگان تحصیل کنیم؟

بالاتر هم برایتان توضیح دادیم که شرایط اخذ بورسیه تحصیلی در کشورهای مختلف متفاوت است. نوع کمک هزینه‌ها و بورسیه‌ها هم متفاوت خواهد شد و شما می‌توانید در دانشگاه‌های مختلف هلند بورسیه تحصیلی بگیرید؛ اما اینکه همه هزینه‌های شما پرداخت شود یا خیر، بستگی به نوع بورسیه تحصیلی‌تان دارد که پرداخت همه هزینه‌هایتان را شامل می‌شود یا نه. خوشبختانه امکانِ همزمان کار و تحصیل در کشور هلند وجود دارد؛ یعنی شما امکان این را دارید که در حین تحصیل کار کنید که می‌تواند باعث شود علاوه بر کمک هزینه دانشگاه بتوانید خرج زندگی خود را هم در بیاورید تا کمتر دغدغه مالی داشته باشید.

آیا برای تحصیل در کشور هلند باید حتما زبان هلندی بلد باشیم؟

قطعاً زبان انگلیسی جزو زبان‌های رایج در این کشور به حساب می‌آید. اکثر دانشگاه‌ها به زبان انگلیسی تدریس می‌کنند و مدرک زبانی که برای اخذ پذیرش در این دانشگاه‌ها باید داشته باشید، تافل یا آیلتس است اما بعضی از دانشگاه‌های معتبر در کشور هلند هستند که برنامه‌های تحصیلی خود را به زبان انگلیسی تدریس نمی‌کنند. همه چیز بستگی به دانشگاهی دارد که میخواهید در آن ثبت نام کنید. تعداد محدودی از دانشگاه‌های این کشور به زبان هلندی تدریس می‌کنند که برای ورود به آنها حتماً باید زبان هلندی بلد باشید، در غیر اینصورت همان زبان انگلیسی کفایت می‌کند.

چگونه بورسیه‌ای بگیریم که کل هزینه‌های ما را پوشش دهد؟

خیلی از شما زمانی که برای بورسیه تحصیلی هلند اقدام می‌کنید؛ به این فکر هستید بورسیه‌ای بگیرید که بتواند تمام هزینه های تحصیل و زندگیتان را پوشش دهد که بدون شک بورسیه فول فاند برایتان بهترین گزینه است‌. این بورسیه‌ هم هزینه‌های تحصیل، هم زندگی، هم رفت و آمد را برای شما تضمین می‌کند اما از آنجایی که جای خالیِ کمی دارد، تعداد آنها محدود است و خیلی‌ها هم موفق به دریافت این بورسیه نمی‌شوند‌‌‌. شرایط کلی که باید برای این بورسیه در نظر گرفت، سن مناسب، ریز نمرات بالا، رزومه تحصیلی عالی و مدرک زبان با نمره بالا است.

شرایط بورسیه تحصیلی اراسموس چیست؟

شاید خیلی از شما در مورد این بورسیه تحصیلی چیزهایی شنیده باشید؛ اما ندانید که دقیقاً چه شرایطی برای آن وجود دارد و آیا این بورسیه در کشور هلند هم ارائه می‌شود یا خیر. بله این بورسیه تحصیلی برای هلند نیز هست‌.‌ به این صورت که دانشجوی سال آخر دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد توسط موسسه آموزش عالی یا دانشگاه محل تحصیل انتخاب می‌شود؛ البته باید ۱۲ ماه از سال تحصیلی قبلی او گذشته باشد. در چنین حالتی از دانشجو درخواست می‌شود که وارد دوره کارآموزی در کشور هلند شود. البته همه اینها به شرطی است که یک دانشجوی ممتاز باشید تا به دیگران برتری داشته باشید یا اینکه به عنوان نخبه شناخته شوید. در چنین حالتی کشور هلند پذیرای شما و امثالِ شما خواهد بود.

سخن آخر

در این مقاله برایتان توضیح دادیم که گرفتنِ بورسیه تحصیلی هلند چه شرایطی دارد. متوجه شدید که اگر بخواهید بورسیه کشورهای مختلف از جمله هلند را بگیرید، باید نمره‌های بسیار خوبی در مقطع قبلی داشته باشید. از طرفی نمره زبانتان هم باید بالا باشد و بدانید که این نمرات می‌تواند این رقابت سخت را برای شما آسان‌تر کند و باعث شود که شانس بیشتری برای مهاجرت به این کشور از طریق بورسیه داشته باشید. دانشگاه‌های مختلفی در کشور هلند هستند که امکان اخذ بورسیه تحصیلی را در اختیار شما قرار می‌دهند، فقط باید تمام مدارک مورد نیاز آنها را در سریعترین زمان ممکن کامل کرده و به سفارت ارسال کنید.

این مطالب هم واقعا جذابن!!!

نظر شما چیست، اینجا بنویس:)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا