کاشانایرانگردی

معرفی کاشان؛ دانستنی های شهر گل و گلاب

شب

در معرفی کاشان باید بگوییم که این شهر با قدمتی تاریخی و جاذبه‌های گردشگری زیادی که دارد، بیانگر تمدن غنی است. طبق نظر برخی مورخان، اولین حضور آریایی‌ها در ایران در این شهر بوده است.

شهر کاشان در قلب استان اصفهان قرار دارد. این شهر با جمعیتی بالغ بر 305 هزار نفر، یکی از شهرهای پرجمعیت این استان است. شهر کاشان در قدیم به نام‌هایی همچون «کاسیان»، «چهل حصاران»، «کی آشیان» و «کاه افشان» نیز شناخته می‌شد.

با ما در مقصد360 همراه شوید تا در کوچه ‌پس ‌کوچه‌های کاشان با فرهنگ و آداب ‌و رسوم این شهر و جاذبه‌های گردشگری آن آشنا شویم.

نگاهی گذرا به تاریخچه کاشان

کاشان، شهری با قدمتی چند هزار ساله و فرهنگی پرآوازه است. این شهر، همراه با قم، اصفهان، همدان و سایر شهرهای بلاد جبال و عراق عجم، به‌عنوان یکی از شهرهای مهم در دوران اسلامی شناخته می‌شده است. در طول تاریخ، جنگجویان بزرگ و مردان نام‌آوری از کاشان برخاسته و در نبردهای فراوان شرکت کرده‌اند. به‌عنوان‌مثال، اعثم کوفی، تاریخ‌نگار بزرگ عرب، از حضور 20 هزار سوار جنگجوی قم و کاشان در جنگ نهاوند خبر می‌دهد.

در دوران آل بویه، کاشان از رونق و آبادی خاصی برخوردار بود. صنعت سفالگری و فلزکاری در این شهر شهرت فراوانی داشت. مقدسی در آن زمان به کاشان اشاره کرده و می‌گوید:

کاشان شهری آباد است، با روستاهای زیاد، زمین‌های کشاورزی غنی، آب‌وهوای دلپذیر با دژ و خندقی باشکوه.

در دوره صفویه، کاشان نقطه‌ مهمی در مسیر تجارت بین ایران و اروپا بود. شاه‌عباس اول در سال ۱۰۸۷ هجری قمری (۱۵۷۶ میلادی) تصمیم گرفت شهر را به‌عنوان پایتخت انتخاب کند و بناهای زیبایی را در آنجا به یادگار گذاشته است؛ در این دوره است که بسیاری از بناهای تاریخی شهر کاشان ساخته شدند و تا به امروز هم باقی‌مانده‌اند.

بعد از صفویه، در دوره قاجار، کاشان به‌عنوان مرکزی برای تجارت و صنعت شهرت داشت. بسیاری از بناهای تاریخی دیگر در این دوره ساخته شدند و شهر به رونق بیشتری دست‌یافت. اما در دوره‌های بعدی، مانند دوره پهلوی، تا حدی اهمیت خود از دست داد و به‌تدریج شهرهای دیگری مانند تهران و اصفهان برای تجارت و صنعت اهمیت یافتند.

نگاهی به آب و هوای کاشان برای گشت‌ و گذار

برای معرفی کاشان از نظر آب‌وهوایی، بهتر است بدانید که این شهر در مجاورت کویر و کوهستان‌های مرکزی قرار دارد. شهر کاشان شامل سه ناحیه با سه نوع آب‌وهوای متفاوت است. ناحیه شمال و شرق، آب‌وهوای خشک کویری دارد. در ناحیه مرکزی و در امتداد نواری از شمال به جنوب، آب‌وهوای جلگه‌ای معتدل حاکم است و در ناحیه غرب و جنوب غربی نیز آب‌وهوای سرد کوهستانی مشاهده می‌شود.

برای مثال، بیشترین دمای مطلق و کمترین دمای مطلق در مسیر شمال شرق به جنوب غرب بین ۵/۴۰ درجه سانتیگراد بالای صفر تا ۵/۸ درجه سانتیگراد زیر صفر متغیر است. علاوه بر این، بالاترین میزان حرارت در این منطقه معمولاً در ماه تیر رخ می‌دهد، در حالی‌که کمترین میزان حرارت را در دی ماه تجربه می‌کند.

همه جای ایران بانوی زیبا در اردیبهشت، بهشتی می‌شود و قطعا کاشان هم یکی از این پردیس‌های بهشتی است. اردیبهشت ماه سفر است و کاشان می‌تواند یک انتخاب عالی برای تجربه یک سفر یک یا دو روزه باشد. به این شهر زیبا سفر کنید و در دل کویر بزرگ‌ترین مراسم گلاب‌گیری و آیین و رسوم آن و سوسوی ستارگان در آسمان شب کویر را به تماشا بنشینید.

شهر کاشان در دشتی زیبا در کنار کوه کرکس قرار دارد و باغ‌های فراوان گل‌های محمدی و رز، زیبایی وصف‌ناپذیری به شهر بخشیده‌اند. هر ساله، تعداد زیادی گردشگر داخلی و خارجی برای بازدید از شیوه گلاب‌گیری به کاشان می‌آیند تا این پدیده زیبا را از نزدیک مشاهده کنند.

راه های ارتباطی و سیستم حمل و نقل کاشان

برای سفر به کاشان راه‌های متنوعی را می‌توانید امتحان کنید. مسیر ریلی با قطارهای معمولی یا قطار پرسرعت پردیس انتخاب خوبی است. خودرو شخصی و اتوبوس هم می‌تواند یک گزینه خوب برای سفر به شهر گلاب باشد. به فرض حرکت از تهران اگر ماشین شخصی انتخاب شما باشد؛ دو ساعت‌ونیم در مسیر هستید. اگر اتوبوس را انتخاب کرده اید 3 ساعته به کاشان می‌رسید. اگر قطار را برای این سفر خاطره انگیز انتخاب کرده باشید 4 ساعت بعد در کاشان هستید. فرودگاه کاشان در دست راه‌اندازی است و در آینده نزدیک، هر جای ایران که باشید مسیر هوایی نیز می‌تواند به گزینه‌هایتان اضافه شود.

برای سفرهای درون شهری، استفاده از اتوبوس‌های شهری کاشان به‌عنوان راه‌حل مناسبی برای فرار از ترافیک شهری محسوب می‌شود، زیرا این اتوبوس‌ها به اکثر محله‌ها و شهرک‌ها سرویس می‌دهند. باغ فین و بسیاری از خانه‌های قدیمی کاشان در مسیر پوشش این اتوبوس‌ها قرار دارد.

اگر اتوبوس را دوست ندارید و یا به دلیل عدم شناخت شهر باعث سردرگمی شما می‌شود اصلا نگران نباشید؛ در کاشان، تاکسی‌های گردشگری وجود دارد. شما می‌توانید از این تاکسی‌های گردشگری برای بازدید از اماکن مشهوری مانند باغ عباسی، کاخ چشمه‌علی، میدان نقش‌جهان، مسجد جامع کاشان، بازار تاریخی، باغ فین، باغ دولت‌آباد و بسیاری از دیگر جاذبه‌های گردشگری شهر استفاده کنید.

اگر به استفاده از تاکسی‌های آنلاین عادت کرده‌اید باز هم جای نگرانی نیست. این تاکسی‌ها در کاشان فعال هستند و خدمات ارائه می‌دهند. پس با خیال آسوده هر جا که دوست دارید بروید و از همه جاذبه‌های دیدنی شهر بازدید کنید.

نگاهی بر نمادهای کاشان

برای هر شهری نمادها متفاوت است. نماد کاشان اما گلاب، فرش و خانه‌های تاریخی است. امکان ندارد اسم گلاب بیاید و نام قمصر کاشان در ذهن‌ها تداعی نشود.

این شهر به دلیل شرایط آب‌وهوایی مناسب و خاک حاصلخیز، محلی مناسب برای کاشت و پرورش گل‌های خاص و عطری است. مراقب باشید؛ در باغ‌ها و بوستان‌های زیبای کاشان، با رنگ و بوی گل‌ها دل و دین از کف ندهید. همچنین تولید گلاب به‌عنوان یکی از شاخه‌های مهم تجاری این شهر محسوب می‌شود و به دلیل کیفیت بالا و عطر و طعم خوب، به مرکز جهانی تولید و عرضه گلاب تبدیل شده‌است.

کاشان را پایتخت فرش جهان می‌نامند. تولید فرش در این شهر قدمتی بیش از هزار سال دارد و هنرمندان فرشباف این مرز و بوم با نخ و دار قالی و چله معجزه می‌کنند و نقش‌ها درمی‌اندازند که چشم‌های هر بیننده‌ای را مسحور خود می‌کند. کاشانی‌ها با استفاده از طرح‌ها و نقشه‌های منحصربه‌فرد، فرش‌هایی باکیفیت عالی و طرح‌های زیبا می‌بافند. فرش‌های کاشان به‌عنوان نمادی از هنر و صنعت ایران، در جهان شهرت دارند.

نگاهی به هتل های کاشان

کاشان یک شهر قدیمی و تاریخی است که تا به امروز توانسته است بافت سنتی خود را حفظ کند. وجود خانه‌های قدیمی و سایر جاذبه‌های تاریخی از دلایلی است که بسیاری از مردم به این شهر سفر می‌کنند. به همین دلیل، در کاشان تعداد زیادی هتل و اقامتگاه وجود دارد که به مسافران خدمات ارائه می‌دهند.

در کاشان بعضی از ساختمان‌ها به‌صورت اختصاصی برای احداث هتل ساخته شده‌اند، درحالی‌که برخی دیگر از آن‌ها خانه‌های قدیمی دوران زندیه و قاجار هستند و پس از ترمیم و بازسازی، به‌عنوان اقامتگاه برای مسافران مورد استفاده قرار می‌گیرند. به همین دلیل، در هنگام رزرو هتل در کاشان، بیشتر با اقامتگاه‌ها روبه‌رو خواهید شد.

در ادامه به برخی از هتل‌های کاشان که بسیار معروف هستند، نگاهی می‌اندازیم.

 • هتل سرای عامری‌های کاشان
 • هتل نگارستان
 • هتل امیرکبیر
 • اقامتگاه سنتی سرای سوریجان
 • اقامتگاه سنتی سرای کاسیان کاشان
 • اقامتگاه سنتی منوچهری
 • اقامتگاه سنتی سرای درب باغ

هتل های کاشان

گذری در اماکن تاریخی کاشان

هرچند که اصفهان نصف جهان است، اما کاشان نیز جاذبه‌های دیدنی فراوانی دارد. این شهر با قدمت ۷۵۰۰ساله، گنجینه‌ای از اولین تمدن‌های انسانی را در خود جای‌داده است و از تاریخ و فرهنگ دیرینه اجدادمان الهام گرفته است. باغ فین، خانه طباطبایی‌ها، آبشار نیاسر، عمارت عباسیان، منزل عامری‌ها و حمام سلطان امیراحمد از جمله جاهای دیدنی در کاشان هستند که با گشت‌وگذار در آن‌ها می‌توان لذت بی‌نظیری را تجربه کرد و احساسات هر اهل‌دلی را برمی‌انگیزد. خانه‌های تاریخی کاشان به حدی دیدنی هستند که حتی بافت خشتی یزد نیز در مقابل آن‌ها سر تعظیم ‌فرود می‌آورد.

باغ فین یکی از مکان‌های دیدنی مهم در کاشان است. این باغ زیبا و بزرگ در کنار رودخانه فین واقع شده و با بناهای تاریخی و باغ‌های پرورش گل‌ها و درختان طبیعی، یک مقصد گردشگری پرطرفدار است. تپه سیلک نیز یکی از مناطق تاریخی کاشان است که با بازدید از آن می‌توانید با تاریخچه صنعت ابریشم ایران آشنا شوید.

قدم‌ زدن در کوچه‌ها و پس‌کوچه‌های کاشان، احساسی هیجان‌انگیز از فضای قدیمی و معماری زیبای این شهر به شما می‌بخشد. این سفر تاریخی و فرهنگی به شما فرصتی خواهد داد تا از جاذبه‌های توریستی کاشان لذت ببرید و خاطراتی به‌یادماندنی بسازید.

برخی از اماکن تاریخی کاشان عبارت‌اند از:

 • خانه تاریخی طباطبایی‌ها
 • خانه تاریخی بروجردی‌ها
 • خانه تاریخی عامری‌ها
 • حمام فین کاشان
 • بازار سنتی کاشان
 • روستای ابیانه
 • مسجد و مدرسه آقابزرگ
 • تیمچه امین‌الدوله
 • شهر زیرزمینی نوش‌آباد (مجموعه اویی)
 • آتشکده نیاسر کاشان
 • تپه‌های سیلک کاشان

اماکن تاریخی کاشان

گشتی در طبیعت کاشان

شهر کاشان، علاوه بر برخورداری از تمدن و فرهنگ بی‌نظیر، طبیعتی زیبا نیز دارد. هر چند که این شهر در استان اصفهان واقع شده و از آب‌وهوای بیابانی بهره می‌برد؛ بااین‌حال، طبیعتی منحصربه‌فرد و بسیار متنوع دارد. در کاشان گونه‌های گیاهی و جانوری بسیاری وجود دارد.

کویر ابوزید آباد یکی از زیباترین کویرهای ایران است که در نزدیکی کاشان واقع شده‌است. این کویر دارای جاذبه‌های طبیعی بسیاری است، از جمله تپه‌های شنی، رمل‌های روان، رصدخانه کویری و غیره.

دریاچه نمک یکی دیگر از جاذبه‌های طبیعی شهر گلاب است که در نزدیکی کویر ابوزید آباد واقع شده‌است. این دریاچه از نمک پوشیده شده‌ است و منظره‌ای بسیار زیبا و منحصربه‌فرد دارد.

برخی دیگر از جاذبه‌های طبیعی در کاشان عبارت‌اند از:

 • قمصر کاشان
 • آبشار نیاسر
 • کوه کرکس
 • دریاچه‌ نمک
 • دریاچه‌ نمک خور
 • کوه اردهال
 • کویر مرنجاب (بند ریگ)
 • جوشقان قالی
 • روستای کله (کمال‌الملک)
 • روستای ون
 • روستای آذران برزک
 • کویر سیازگه
 • کویر متین آباد

کویرهای کاشان

از آنجایی‌که کاشان، شهری است که دو بخش کوهستانی و کویری را دربرمی‌گیرد و مناطق کویری در بخش شمالی و شرقی کاشان و در نزدیکی شهرهای ابو زیدآباد (کویر سیازگه) و آران و بیدگل (کویر مرنجاب) قرار دارند؛ این مناطق سالیانه توریست‌ها و علاقه‌مندان به کویرنوردی را به خود جذب می‌کنند. همچنین شهر کاشان در کنار کویر متین‌آباد قرار دارد و به‌عنوان مقاصد گردشگری محبوب در کویر ایران شناخته می‌شوند.

کویر مرنجاب از سمت شمال به دریاچه نمک مسیله، از سمت غرب به کویر مسیله و دریاچه نمک حوض‌سلطان و از سمت شرق به کویر بندریگ و پارک ملی کویر مرتبط می‌شود. همچنین، از سمت جنوب به شهرستان آران و بیدگل می‌رسد. کویر سیازگه نیز در امتداد کویر مرنجاب و بندریگ واقع شده و از سمت جنوب به شهر ابوزیدآباد می‌رسد.

کویر مرنجاب کاشان

غارهای کاشان

غار نیاسر در نزدیکی روستای نیاسر واقع شده است، در فاصله ۳۰ کیلومتری غرب کاشان. این غار به‌عنوان یکی از سازه‌های تاریخی بزرگ و عجیب از زمان اشکانیان شناخته شده است، اما باستان‌شناسان اشیا گران‌بها و ارزشمندی از دوره‌های ساسانی و سلجوقی نیز در آن کشف کرده‌اند که ممکن است نشان‌دهنده قدمتی بیشتر باشد، شاید به زمان دوره‌های ساسانی و سلجوقی برگردد.

غار نیاسر به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین آثار تاریخی ساخته شده توسط انسان شناخته می‌شود، اما تاکنون پژوهشگران نتوانسته‌اند هدف و استفاده‌ دقیق از ساخت این غار را مشخص کنند. برخی از پژوهشگران باور دارند که این غار برای فعالیت‌های مذهبی ساخته شده است و احتمال استفاده آن برای اهداف نظامی یا مسکونی کمتر است.

این غارها با ورودی‌های بسیار بزرگی همراه هستند و باستان‌شناسان در طول تحقیقات خود توانسته‌اند مجسمه‌های سنگی سر قوچ، سفال و ظروف گلی دوره ساسانی و سکه‌های قدیمی از دوره‌های سلجوقیان و ایلخانان را در این غارها کشف کنند.

معرفی اماکن تفریحی کاشان

حالا که در تک‌تک کوچه پس کوچه‌های کاشان گشتی زدیم و با همه جای آن آشنا شدیم؛ بهتر است کاشان مدرن و تمام امکانات تفریحی آن را بشناسیم. جاهایی مانند پارک‌ها، شهربازی، اتاق‌های فرار و باغ وحش که می‌توانید با بازدید از آن‌ها سفر خود را کامل کنید.

موزه های کاشان

یکی از جاذبه‌های گردشگری شهر کاشان علاوه بر خانه‌های تاریخی و اماکن تاریخی موزه‌های این شهر است. از جذاب‌ترین موزه‌های آن می‌توانیم موزه خانه عروسک‌های کاشان را نام ببریم که علاوه بر بازدید از موزه می‌توانید در اقامتگاه آن بمانید. فضایی بسیار گرم و دلنشین دارد که می‌توانید با توریست‌های خارجی هم‌صحبت و همکلام شوید. عروسک‌های این موزه نمادی از فرهنگ و آیین شهرهای مختلف ایران و همچنین کشورهای مختلف جهان است. شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید برخی از عروسک‌های این مجموعه هدیه توریست‌های خارجی از مناطق مختلف جهان است. یکی از کارهای جالبی که می‌توانید در این موزه انجام دهید ساختن عروسک برای خودتان است.

از دیگر موزه‌های جذاب کاشان می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • موزه ملی کاشان
 • موزه امیرکبیر
 • موزه هنرهای زیبا
 • موزه هنرهای تجسمی دکتر شیبانی

موزه ملی کاشان

گشتی در پارک های کاشان

پارک‌های کاشان با داشتن امکانات رفاهی و تفریحی متنوع، جزو بهترین پارک‌های استان اصفهان و کل کشور محسوب می‌شوند و هر ساله تعداد زیادی گردشگر و مسافر را به خود جذب می‌کنند. این پارک‌ها، علاوه بر آثار تاریخی و فرهنگی کاشان، جزو جاذبه‌های گردشگری این شهر محسوب می‌شوند.

ویژگی‌های مهم پارک‌های کاشان شامل وسعت بزرگ، فضاهای سرسبز و زیبا، آب‌نماها، حوضچه‌ها و جوی‌های آب، و امکانات رفاهی و تفریحی متنوع است. این پارک‌ها فضایی آرام و آرامش‌بخش را برای بازدیدکنندگان به ارمغان می‌آورند و امکاناتی مانند پیاده‌روها، سوارکاری، سایکلت‌سواری، زمین‌های ورزشی و بازی‌های کودکان را فراهم می‌کنند.

در ادامه برخی از مهم‌ترین پارک‌های کاشان را لیست کرده‌ایم.

 • پارک جوان
 • پارک ناژون
 • پارک لاله
 • پارک ملت
 • پارک آیت اله مدنی
 • پارک نیایش
 • پارک پرستار
 • بوستان نرگس
 • پارک آزادگان
 • بوستان کودک

شهربازی‌های معروف کاشان

علاوه بر آثار تاریخی و فرهنگی که در معرفی شهر کاشان عنوان کردیم، شهربازی‌های جذابی نیز در این شهر وجود دارد که محلی مناسب برای تفریح و سرگرمی خانواده‌ها و کودکان است. در ادامه به معرفی شهربازی‌های معروف کاشان پرداخته‌ایم:

 • لیزرتگ و شهربازی سیمرغ
 • مرکز بازی و شادی کاشان
 • پارک شهدا شهر راوند
 • پارک بزرگ شهر و شهربازی
 • خانه بازی چیکولند
 • اتاق فرار کاشان (دوست من)

باغ وحش‌های کاشان

مجتمع علمی تفریحی آوای وحش کاشان، تنها باغ‌وحش در این شهر است که  با ارائه خدمات درمانی و بازپروری گونه‌های جانوری، سعی در حفظ و مراقبت از این موجودات دارد. این باغ‌وحش با فراهم‌کردن زیرساخت‌های لازم، امکان حراست بهتر از گونه‌های جانوری را فراهم می‌کند.

هدف اصلی آوای وحش کاشان ایجاد فضای مناسب برای تحقیقات مرتبط با محیط‌زیست و گونه‌های جانوری است. با ایجاد فضاهای مناسب و امکانات لازم، محققان و دانشمندان می‌توانند در این مجتمع به تحقیقات عملی و مطالعات زیست‌محیطی مرتبط با گونه‌های جانوری بپردازند.

باغ‌وحش کاشان همچنین فضایی تفریحی برای دوستداران طبیعت را فراهم می‌کند. با ایجاد این فضا، آنها را به اهمیت حفاظت از محیط‌زیست و حفظ گونه‌های جانوری جلب می‌کند. علاوه بر این موارد، باغ‌وحش آوای وحش کاشان، در تولید و پرورش گونه‌های جانوری نیز فعالیت می‌کند. این مجموعه باهدف حفظ و رشد و تکثیر گونه‌های در معرض انقراض و کمیاب مانند آهو ایرانی، کل و بز، قوچ وحشی و سایرانی، باغ‌وحش آوای وحش کاشان به تولید و پرورش این‌گونه‌ها می‌پردازد.

بازارها و مراکز خرید کاشان

مراکز خرید و بازارها به‌عنوان جاذبه‌های مهم در هر منطقه شناخته می‌شوند و کاشان نیز به‌عنوان یکی از مقاصد گردشگری در ایران، مکانی پر از جاذبه برای مسافران داخلی و خارجی است. به مراکز خرید این شهر سر بزنید و از زیبایی‌های بازارهای سنتی و مراکز خرید مدرن بهره‌مند شوند.

بازار سنتی کاشان یکی از بناهای قدیمی و زیباست که از خیابان بابا افضل تا دروازه‌دولت امتداد دارد. این بازار، با طراحی فضاهای معماری خاص و قرارگیری در نزدیکی راه‌های بازرگانی باستانی، از جمله بازارهای فراوان و شکوهمند ایران است. برخی از بخش‌های بازار به صنوف خاصی اختصاص دارند و معروف‌ترین بازارهای فروش صنایع‌دستی شامل بازار مسگری، رنگرزی، زرگری، کفش‌دوزی و بازار ریسمان‌فروشی است.

برخی از بازارها و مراکز خرید کاشان عبارت‌اند از:

 • بازار سنتی کاشان
 • بازار بزرگ صفویه
 • مجتمع تجاری سبز
 • مرکز خرید شفق
 • مرکز خرید سپید
 • جمعه‌بازار

رستوران و کافه‌های کاشان

اگر اهل سفر به شهرهای مختلف ایران هستید، مطلع هستید که بخش قابل‌توجهی از رستوران‌ها در ایران الگوی مشابهی دارند. اغلب آنها چند نوع کباب، کمی غذاهای خورشتی و چند نوع از غذاهای تکراری گیاهی را ارائه می‌دهند.

در کاشان نیز، رستوران‌هایی با این الگوی قابل‌پیش‌بینی وجود دارند. به‌ویژه در خیابان امیرکبیر که از آن به باغ فین می‌رسید، تعداد زیادی رستوران و فست‌فود برای شما وجود دارد. با این‌حال، در کاشان نیز رستوران‌هایی با سبک‌های متنوع‌تری وجود دارند که می‌توانید غذاهای محلی این شهر را در آنجا امتحان کنید.

در ادامه به برخی از رستوران‌های و کافه‌های معروف کاشان سری می‌زنیم:

 • رستوران سرای عامری‌ها
 • چایخانه باغ فین
 • رستوران سنتی عباسی
 • رستوران خاتون
 • رستوران باغ بهشت
 • رستوران باغچه سرای سروی
 • رستوران حاتم
 • سفره‌خانه سنتی مظفری
 • رستوران انار
 • رستوران خانه منوچهری‌ها
 • رستوران خانه نقلی
 • رستوران شاندیز
 • کافه‌رستوران جزیره

رستوران های کاشان

غذاهای سنتی کاشان

هنگامی که به کاشان می‌روید، متوجه  خواهید شد که وارد شهری زیبا و کویری شده‌اید که دارای تاریخی باستانی است. مردم کاشان بسیار مهربان و صبور هستند و با زندگی در محیط گرمای کویر سازگار شده‌اند. آنها عادت کرده‌اند که با استفاده از مواد اولیه ساده و ارزان، غذاهای ساده و مغذی تهیه کنند. به دلیل وجود فراوان گندم در مقایسه با برنج در کاشان، اکثر غذاهای محلی با نان سرو می‌شوند و تعداد کمی از غذاها و خورشت‌های محلی با برنج همراه می‌شوند.

در شهر کاشان، شما می‌توانید باتوجه‌به رژیم غذایی و سلیقه خود، انتخاب کنید کدام غذا را با نان دوست دارید برایتان سرو کنند و کدام غذا را با برنج ترجیح می‌دهید. در ادامه لیست برخی از غذاهای سنتی کاشان مشاهده می‌کنید.

 • گوشت لوبیا کاشانی
 • شفته نخودچی کاشانی
 • شفته سماق کاشانی
 • شفته انار
 • شفته بادمجان
 • خورشت نخود آله
 • حلیم‌بادمجان کاشانی
 • آبگوشت پلو
 • آبگوشت به و آلو
 • جوجویی طاس‌کباب
 • مُچه
 • آش شولی

سوغات و صنایع دستی کاشان

شهر کاشان، علاوه بر آثار تاریخی و فرهنگی خود، دارای صنایع‌دستی بسیار متنوع و با ارزشی است که قدمتی هزار‌ ساله دارد. این صنایع‌ دستی زیبا، نمایانگر هنر و صنعت مردمان کاشان است و به‌عنوان سوغاتی‌های این شهر معروف هستند.

سوغاتی‌های شهر کاشان با ترکیب هنر، زیبایی و ارزش تاریخی، جذابیت بسیاری دارند. این سوغاتی‌ها به‌عنوان یادگاری‌هایی از شهر کاشان می‌توانند هدیه‌های بسیار منحصربه‌فرد و خاصی باشند و یادآوری فرهنگ و هنر این شهر تاریخی را برای دوستان و خانواده‌تان به ارمغان بیاورند.

قالی کاشان از جمله مشهورترین صنایع‌دستی این شهر است. قالی‌های کاشان با طرح‌ها و نقش‌های بسیار زیبا، نخ‌های باکیفیت و بافتی دقیق تولید می‌شوند. طرح‌های قالی کاشان معمولاً شامل گل‌ها، شاه‌عباسی‌ها و مدل‌های معروف دیگری است.

در ادامه به مهم‌ترین سوغات و صنایع‌دستی کاشان می‌پردازیم:

 • شَعربافی یا شربافی
 • مخمل بافی کاشان
 • زری‌بافی کاشان
 • سفال کاشان
 • گلیم‌بافی کاشان
 • معرق چوب
 • کاشی کاشان
 • گیوه نَشَلجی
 • زیلوبافی
 • مسگری
 • گلاب و عرقیات کاشان

حرف آخر

بازدید از کاشان به‌عنوان یک شهر تاریخی و فرهنگی، تجربه‌ای بی‌نظیر و به‌یادماندنی است. این شهر با معماری خیره‌کننده، بناهای تاریخی، باغ‌ها و بوستان‌های زیبا و فرهنگ متنوع، بازدیدکنندگان را به خود جذب می‌کند. از طرفی شباهت زیاد کاشان به شهر تاریخی یزد باعث شده تا این دو شهر زیبای پر از راز و رمز را خواهر خوانده بدانند. امیدواریم این مقاله توانسته باشد به شما در معرفی کاشان و شناخت شهر کاشان کمک زیادی کرده باشد.

این مطالب هم واقعا جذابن!!!

نظر شما چیست، اینجا بنویس:)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا