استرالیازندگی در استرالیا

زندگی در استرالیا: شرایط زندگی و فرهنگ استرالیا، کیفیت زندگی

استرالیا ششمین کشور بزرگ جهان است که در قارۀ اقیانوسیه واقع شده است. این کشور مقصد محبوبی برای مهاجرین محسوب می‌شود و همه‌ساله افراد بی‌شماری از نقاط مختلف جهان با شیوه‌های مختلف به این کشور مهاجرت می‌کنند.

ویژگی‌های استرالیا چیست؟ چه عواملی سبب شده است که استرالیا به مقصد موردعلاقۀ مهاجران تبدیل شود؟ هزینۀ زندگی در استرالیا چه میزان است؟ این‌ها بخشی از سؤالات در مورد استرالیا هستند که احتمالاً به‌دنبال جواب آن‌ها هستید.

آشنایی با استرالیا

استرالیا با نام رسمی «قلمرو مشترک ‌المنافع استرالیا» و پایتختی کانبرا، کشوری واقع در نیمکرۀ جنوبی است. کشور استرالیا با مساحت ۷,۶۹۲,۰۲۴ کیلومتر مربع و جمعیت بیش از ۲۵ میلیون نفر یکی از کشورهای پهناور محسوب می‌گردد. زبان رسمی و ملی کشور استرالیا انگلیسی و واحد پول آن دلار استرالیا است. کشور استرالیا جزو کشورهای توسعه‌یافته محسوب می‌شود.

کشور استرالیا از جنوب با اقیانوس منجمد جنوبی، از شمال با چند دریا، از شرق با اقیانوس آرام و از غرب با اقیانوس هند دارای مرز آبی است ولی فاقد مرز خاکی با دیگر کشورها است. از لحاظ شرایط آب‌وهوایی این کشور دارای آب‌وهوای متفاوت در ایالت‌های مختلف آن بوده و از لحاظ زیست‌بوم این کشور دارای تنوع بالای ۷۵۰ گونه است. در این کشور حیواناتی همچون کوالا، سگ دینگو و کانگورو ادامۀ حیات می‌دهند. در کشور استرالیا جنگل‌ها و پوشش‌های گیاهی بسیار مناسبی وجود دارد.

اقتصاد کشور استرالیا وابسته به کشاورزی و بازرگانی است. محصولات مهم این کشور شامل پنبه، نیشکر، غلات و گوشت است. کشور استرالیا همچنین دارای معادن فراوانی است. استرالیا از لحاظ شاخص‌های توسعۀ انسانی و GDP در دنیا مطرح بوده است. ازجمله مزایای کشور استرالیا وجود دانشگاه‌های باکیفیت و دارای سطح عالی است که هرساله تعداد زیادی دانشجوی بین‌المللی را پذیرش می‌کنند. مطالبی که ذکر شد، گوشه‌ای از دلائلی است که بسیاری را در جهان مشتاق می‌کند تا قصد مهاجرت به این کشور را داشته باشند.

همه چیز درباره جمعیت استرالیا

براساس آخرین سرشماری انجام‌شده، جمعیت کشور استرالیا حدود ۲۶ میلیون نفر تخمین زده می‌شود.

کشور استرالیا یکی از کم‌تراکم‌ترین کشورهای جهان است به‌طوری‌که حدود ۳.۴ نفر به‌صورت میانگین در هر کیلومتر مربع این کشور ساکن هستند. بنابراین، این کشور یکی از کم‌جمعیت‌ترین کشورهای جهان باتوجه به مساحت است.

البته، این نکته حائر اهمیت است که بیش‌تر مناطق استرالیا خالی از سکنه است و عمدۀ جمعیت این کشور در چند منطقۀ آن متمرکز شده است.

ویژگی‌های استرالیا

کشور استرالیا کشوری متشکل از سرزمین اصلی از قارۀ استرالیا، جزیرۀ تاسمانیا و تعداد زیادی از جزیره‌های کوچک‌تر است. استرالیا از لحاظ وسعت ششمین کشور بزرگ دنیا محسوب می‌شود. این کشور با کشورهای اندونزی، گینه نو و نیوزلند همسایه است. استرالیا دارای سیزدهمین اقتصاد بزرگ دنیا و نهمین کشور از لحاظ درآمد سرانه است.

همچنین، استرالیا با داشتن رتبۀ دوم از لحاظ شاخص توسعۀ انسانی، کیفیت بسیار بالایی را از لحاظ زندگی، بهداشت، آموزش، آزادی اقتصادی، آزادی‌های مدنی و حقوق سیاسی ارائه می‌دهد. کنبرا پایتخت استرالیا است. سیدنی و ملبورن بزرگ‌ترین شهرهای آن بوده و بعد از آن شهرهای بریزبین و آدلاید به‌عنوان شهرهای بزرگ استرالیا شناخته می‌شوند. معمولاً در رتبه‌بندی مجلۀ اکونومیست، سه تا چهار شهر های استرالیا در ردۀ ده شهر برتر دنیا از لحاظ کیفیت زندگی قرار دارند.

این کشور علاوه‌بر برخورداری از آب‌وهوای مناسب و طبیعت زیبا، از نظر کیفیت زندگی در سطح بالایی قرار دارد و شهروندان ایالت‌های گوناگون در استرالیا درجۀ قابل‌قبولی از رفاه را تجربه می‌کنند. از این گذشته، استرالیا کشوری مهاجرپذیر است و مهاجران بسیاری با ملیت‌های متنوع در این کشور زندگی می‌کنند. به همین دلیل، افراد شانس بالایی برای دریافت ویزای استرالیا دارند.

زندگی در استرالیا

در بسیاری از رتبه‌بندی‌های جهانی، مردم استرالیا جزو شادترین مردم جهان دسته‌بندی شده‌اند. علت این مسئله را نیز باید سطح رفاه بالا، امنیت کامل و محیط آرام برای زندگی عنوان کرد. این مسائل سبب شده است تا زندگی در کشور استرالیا به‌خاطر جذابیت‌های زیادی که در این کشور قرار دارد مورد‌توجه افراد زیادی قرار گیرد.

یکی دیگر از مسائلی که زندگی در استرالیا را بسیار لذت‌بخش می‌کند، طبیعت بسیار زیبا و بکر این کشور است. استرالیا کشور بسیار پهناوری است که دارای مناظر طبیعی منحصربه‌فردی است. سواحل بسیار ناب و زیبا، آب‌وهوای عالی، کیفیت زندگی بالا و فرهنگ مهاجرپذیر تنها بخشی از دلایل جذابیت این کشور و علاقه‌ی مهاجران برای زندگی در استرالیا است.

در مورد اقتصاد استرالیا نیز باید بگوییم که استرالیا کشوری پیشرفته و توسعه‌یافته است که در تمام دسته‌بندی‌های معتبر جزو ثروتمند‌ترین کشورهای جهان قرار دارد. نکتۀ مهمی که می‌توان در رابطه با اقتصاد استرالیا بیان کرد این است که بزرگ‌ترین بخش اقتصاد این کشور مربوط‌به بخش خدمات است. این مسئله سبب شده است تا افراد بسیاری به‌دنبال زندگی در این کشور باشند؛ زیرا پیداکردن مشاغل مربوط‌به بخش خدمات در این کشور کار دشواری محسوب نمی‌شود.

همۀ این موارد سبب شده است تا زندگی در استرالیا تجربۀ بسیار جذاب و شگفت‌انگیزی به شمار رود و هرساله میلیون‌ها نفر در جهان به‌دنبال مهاجرت به این کشور زیبا و ثروتمند باشند.

استرالیا؛ 4 مزیتی که مهاجران را به سوی خود می کشاند

در سال‌های اخیر بسیاری کشور استرالیا را به‌عنوان مقصد مهاجرتی خود انتخاب می‌کنند و این کشور به یکی از اصلی‌ترین گزینه‌ها برای مهاجرین تبدیل شده است. در ادامه، نگاهی می‌اندازیم به چهار مزیت اصلی استرالیا که موردتوجه مهاجران قرار گرفته است:

1. اقتصاد قوی و پیشرفته

استرالیا کشوری پیشرفته است که از یک اقتصاد قوی برخوردار است. اقتصاد این کشور به مدت بیست سال دارای رشد اقتصادی بوده است و از این جهت وضعیت منحصربه‌فردی دارد.

اقتصاد استرالیا بر پایۀ توریسم و گردشگری، کشاورزی، معادن و صنایع است و همین مسئله تنوع اقتصادی این کشور را نشان می‌دهد.

2. طبیعت منحصربه‌فرد

هرچقدر از طبیعت زیبای استرالیا سخن بگوییم کم است. استرالیا دارای یکی از زیباترین طبیعت‌ها در جهان است و بخش اعظم آن نیز دست‌نخورده و بکر است که بر جذابیت آن می‌افزاید.

3. زبان انگلیسی

استرالیا جزو معدود کشورهای جهان است که زبان رسمی آن انگلیسی است. این مسئله سبب شده که زندگی در این کشور برای افراد مهاجر آسان‌تر باشد.

4. فرهنگ مهاجرپذیر

این مورد یکی از مهم‌ترین موارد برای جذب مهاجران به شمار می‌رود. واقعیت این است که تعداد زیاد جمعیت استرالیا را مهاجرین تشکیل داده‌اند و همین مسئله نیز سبب شده است تا جامعۀ این کشور با روی باز با مهاجرین برخورد کند.

شرایط زندگی در استرالیا

اگر بخواهیم شرایط زندگی در استرالیا را به‌طور خلاصه ذکر کنیم، باید بگوییم که رفاه اقتصادی، آزادی و آرامش کامل مهم‌ترین ویژگی‌‌های زندگی در استرالیا را تشکیل می‌دهند. کشور استرالیا به‌دلیل کیفیت بالای زندگی و رفاه اجتماعی مطلوب بسیار موردتوجه قرار گرفته است.

همچنین، باید طبیعت بی‌نظیر استرالیا را جزو محاسن زندگی در این کشور به شمار آورد. وجود سواحل بی‌نظیر و امکانات بسیار زیاد سبب‌ساز انگیزۀ بسیاری به‌جهت مهاجرت است. کشور استرالیا اکنون در رقابت با کشورهای پیشرفته‌ای چون کانادا است و رشد اقتصادی این کشور نشان‌دهندۀ این مورد است. کشور استرالیا از حیث شاخص آزادی در رتبۀ دوم جهان است. استرالیا کشوری ثروتمند است و بخاطر این ثروت و همچنین رشد اقتصادی خیلی‌خوب از نرخ بیکاری پایینی نسبت‌به سایر کشورهای پیشرفته برخوردار است.

هزینه زندگی در استرالیا

ازجمله ملاک‌های مهم در رابطه با مهاجرت به هر کشوری هزینه‌های زندگی است. توجه به شرایط زندگی در استرالیا و همچنین هزینه‌های زندگی در استرالیا ازجمله عوامل مهم در رابطه با انتخاب استرالیا برای مقصد مهاجرت است. اگر تمایل دارید در این کشور زندگی کنید، بهتر است بدانید هزینه‌های زندگی شما مانند مواد غذایی، اجارۀ مسکن و دیگر نیازهای شما به چه صورت است.

کشور استرالیا به‌دلیل وجود محیطی تمیز و فضای طبیعی و سبز عالی، سطح آموزشی و تحصیلی بالا، دسترسی به خدمات درمانی رایگان و همچنین کیفیت بالای محصولات غذایی و… باعث شده افراد زیادی به فکر زندگی در استرالیا باشند. اولین نکته‌ای که باید قبل از اقدام به مهاجرت به این کشور و زندگی در استرالیا به آن توجه نمایید، این است که هزینه‌های زندگی در این کشور چقدر است؟ کیفیت بالای زندگی در استرالیا باعث هزینۀ زیاد زندگی در این کشور میشود. البته، این هزینه‌ها برای افراد شاغل در استرالیا زیاد قابل‌توجه نیست؛ زیرا میانگین درآمد نیز در این کشور بسیار بالا است. البته، هزینه‌های زندگی در استرالیا بسته‌به نحوۀ زندگی شما در این کشور متفاوت است.

بررسی هزینۀ زندگی در استرالیا به‌ویژه بررسی و اطلاع از قیمت مواد غذایی بسیار حائز اهمیت است؛ زیرا برای ادامۀ زندگی در هر کشوری نیاز است. قیمت‌ها در هر شهر، کشور، ایالت و منطقه متفاوت است.

مخارج زندگی در استرالیا

در بخش گذشته فهرست قیمت برخی از مواد غذایی در استرالیا را ذکر کردیم. روشن است که هزینۀ زندگی در استرالیا تنها شامل مواد غذایی نمی‌شود و مخارج مختلف دیگری نیز وجود دارد.

مخارج زندگی در استرالیا فهرست متنوعی را شامل می‌شود و بسته‌به زندگی هر فرد ممکن است متفاوت باشد. با این‌ حال، در این قسمت برخی از مخارج ضروری فرد را در طول یک هفته با ذکر قیمت آن بیان می‌کنیم:

 • هزینۀ خوردوخوراک و رستوان: حدود ۸۰ تا ۲۸۰ دلار استرالیا در هفته
 • هزینۀ برق و گاز: حدود ۳۵ تا ۱۴۰ دلار استرالیا در هفته
 • تلفن و اینترنت: حدود ۲۰ تا ۵۵ دلار استرالیا در هفته
 • هزینۀ استفاده از حمل‌ونقل عمومی: حدود ۱۵ تا ۵۵ دلار استرالیا در هفته
 • هزینۀ استهلاک خودرو: حدود ۱۵۰ تا ۲۶۰ دلار استرالیا در هفته

اگر کسی در استرالیا دارای یک شغل باشد، در تأمین هزینه‌های زندگی خود با مشکل مواجه نخواهد شد؛ زیرا حداقل حقوق در این کشور جزو بالاترین حقوق‌ها در جهان است و به همین دلیل نیز سطح رفاه در این کشور بسیار بالاست.

در استرالیا اگر حتی یک نفر از اعضای خانواده دارای شغل باشند، خانواده به‌راحتی از عهدۀ مخارج زندگی بر می‌آیند.

کیفیت زندگی در استرالیا

اگر به‌دنبال کشوری هستید که شرایط زندگی عالی‌‌ای داشته باشد، زندگی در استرالیا را در نظر بگیرید. استرالیا کشوری مناسب برای کسانی است که دوست دارند نه‌تنها از زندگی خود لذت ببرند بلکه در عین حال، در یک کشور پیشرفته و با امکانات بالا زندگی کنند. همچنان که شرایط زندگی در استرالیا به‌نوعی آسان در نظر گرفته می‌شود اما از نظر امکانات رفاهی و توجه دولت به شهروندانش همانند کشورهایی مانند کانادا است.

شهرهای مهم استرالیا همه‌نوع خدمات را برای شهروندانشان آماده نموده‌اند. بهترین شرایط کاری و تفریحی را برای افرادی که در اینجا زندگی می‌کنند به وجود آورده‌اند. طبیعتی همانند سواحل زیبا، نزدیکی به اقیانوس و دیگر جاذبه‌های طبیعی آن، استرالیا را بیش‌تر از دیگر کشورها منحصربه‌فرد نموده است.

معایب زندگی در استرالیا

اگرچه زندگی در استرالیا برای بیش‌تر افراد تجربۀ شیرین و دلچسبی است اما معایبی هم برای زندگی در این کشور وجود دارد. یکی از موارد منفی زندگی در استرالیا هزینه‌های بالای زندگی است. به‌طور کلی، هزینۀ زندگی در استرالیا قابل‌توجه و نسبت‌به کشورهای دیگر گران‌تر است. هزینه‌ها می‌توانند براساس شیوۀ زندگی شما متفاوت باشند.

البته، میزان مشخصی از هزینۀ زندگی در استرالیا وجود ندارد و میزان آن می‌تواند باتوجه به تعداد اعضای خانواده، محل اسکان، سبک زندگی، محل اقامت، غذا و سایر موارد تفاوت داشته باشد. دیگر فاکتور مؤثر در بالابردن هزینۀ زندگی، سطح انتظار بالا در این کشور است که سبب می‌شود هزینۀ زندگی در این کشور بالاتر رود. همچنین، غذا، آب، برق و محل اقامت در استرالیا گران‌تر از سایر کشورها است. البته، چنانچه مورداشاره قرار گرفت، درصورتی‌که فرد دارای شغل باشد به‌راحتی از پس مخارج زندگی در این کشور بر خواهد آمد. 

ازجمله معایب دیگر می‌توان به دوری استرالیا از دیگر کشورها اشاره کرد. استرالیا در فاصلۀ بسیار زیادی از دیگر کشورها قرار گرفته است و همین مسئله سبب شده است تا رفت‌و‌آمد به این کشور دشواری‌های خود را داشته باشد.

زندگی در استرالیا برای ایرانیان

در سال‌های اخیر، زندگی در استرالیا به آرزوی بسیاری از هموطنان ما تبدیل شده است به‌طوری‌که آمار ایرانیان استرالیا در ده سال گذشته، حدود ۷۰درصد رشد داشته است. شاید پررنگ‌ترین دلیل ایرانیان برای مهاجرت به استرالیا فرصت‌های شغلی متعدد و متنوع این کشور برای افراد تحصیل‌کرده و متخصص است اما این تنها دلیل نیست.

کیفیت زندگی در استرالیا در سطح بالایی قرار دارد. این کشور ثروتمند، مدرن و مرفه در سال ۲۰۱۹ طبق اعلام رسمی سازمان‌های ارزیاب بین‌المللی از نظر کیفیت زندگی در رتبۀ هفتم جهان قرار دارد.

شرایط کار در استرالیا برای ایرانیانی که قصد مهاجرت به استرالیا را دارند، با سایر مهاجرین یکسان است. در استرالیا نیز هیچ کارمندی با رفتاری ناعادلانه و یا شرایط کاری غیراستاندارد روبه‌رو نخواهد شد. اگر این اتفاق بیفتد، از طریق قانونی می‌توان شکایت و پیگیری کرد. درحقیقت، در کشور استرالیا تمام تلاش بر این است تا از حقوق ابتدایی و اساسی یک کارمند دفاع شود. شرایط کار در استرالیا برای ایرانیان بیش از هرچیزی به تخصص آن‌ها بستگی دارد. افراد متخصص می‌توانند به‌راحتی در استرالیا کار پیدا کنند و در‌آمد خوبی داشته باشند.

مشاغل مناسب برای ایرانیان در استرالیا

اگر کسی از ایران به‌دنبال مهاجرت به استرالیا باشد، در چه مشاغلی می‌تواند مشغول به کار شود؟ البته در استرالیا محدودیتی برای کارکردن مهاجران وجود ندارد و همۀ افراد دارای حق برابر برای به‌دست‌آوردن مشاغل مختلف هستند. با این حال، برخی از مشاغل به دلائلی بیش‌تر موردتوجه ایرانیان قرار گرفته‌اند.

همه‌ساله فهرست مشاغل مورد نیاز استرالیا توسط دولت این کشور منتشر می‌شود. امسال نیز لیست مشاغل مهارتی (SOL) استرالیا جهت کار در استرالیا منتشر شده است. در فهرست زیر می‌توان با گروه مشاغل موردنیاز کار در استرالیا برای ایرانیان آشنا شد:

 • علوم و بیوتکنولوژی؛
 • حوزۀ پزشکی و سلامت؛
 • آموزش؛
 • مهندسی و ساخت‌وساز؛
 • مدیریت منابع انسانی؛
 • مشاغل ساختمانی.

آمار ایرانیان مقیم استرالیا

جمعیت ایرانیان مقیم استرالیا براساس آخرین سرشماری‌ای که در سال ۲۰۱۶ انجام شده است، ۵۸۱۱۲ نفر بوده است که این عدد نسبت به دورۀ قبل آن در سال ۲۰۱۱، رشد ۶۸درصدی را نشان می‌دهد. از این تعداد ۱۸۴۵۳ مرد و ۱۶۰۰۲ زن در کشور استرالیا متولد شده‌اند.

۴۴.۹درصد ایرانیان در ایالت نیوساوت ولز، ۲۱.۶درصد در ایالت ویکتوریا، ۱۰.۸درصد استرالیای غربی، ۸.۲درصد در استرالیای جنوبی و ۵.۴درصد در ایالت کوئینزلند ساکن هستند.

زندگی در استرالیا بهتر است یا کانادا؟

دو کشور استرالیا و کانادا هردو جزو مقاصد محبوب برای مهاجرین به شمار می‌روند. سؤالی که وجود دارد، این است که بین این دو کشور کدامیک بهتر است؟ کانادا یا استرالیا؟ واقعیت این است که پاسخ به این سؤال بسیار دشوار است؛ زیرا هر دو کشور از لحاظ امکانات رفاهی و کاری در سطح عالی‌ای قرار دارند.

قوانین کشورهای استرالیا و کانادا بر پایۀ دموکراسی بنا شده است و هر دو کشور کاملاً مهاجرپذیر هستند. هر فردی با آگاهی از شرایط حاکم در دو کشور کانادا و استرالیا و هم‌چنین شرایط خویش می‌تواند تصمیم بگیرد که به کدام کشور مهاجرت نماید.

شرایط اقتصادی این دو کشور تا حدود زیادی به یکدیگر شبیه است. هر دو کشور جزو کشورهای توسعه‌یافته و ثروتمند محسوب می‌شوند. از نظر سیستم تحصیلی و بهداشتی این دو کشور با هم هیچ تفاوتی ندارند. سیستم آموزشی و خدمات درمانی به‌طور مساوی بین تمام افراد کشور و مهاجران به یک میزان تقسیم شده است. بنابراین، هر دو کشور کانادا و استرالیا گزینه‌های بسیار مناسبی برای مهاجرت و زندگی به شمار می‌روند.

البته، تفاوت‌هایی نیز میان این دو کشور به چشم می‌خورد. کانادا کشوری است که آب‌وهوای سردی دارد اما آب‌وهوای استرالیا گرم و مرطوب است. از جهت موقعیت جغرافیایی نیز این دو کشور در دو منطقۀ کاملاً دور و متفاوت از یکدیگر قرار گرفته‌اند. کانادا در مرز با آمریکا قرار گرفته است و همین مسئله یکی از نقاط مثبت آن به شمار می‌رود درحالی‌که استرالیا در نیمکرۀ جنوبی و در منطقه‌ای کاملاً جدا از کشورهای دیگر واقع شده است.

در مورد هزینه‌های زندگی نیز باید بگوییم که به‌طور کلی استرالیا نسبت‌به کانادا کشور گران‌تری محسوب می‌شود. به‌دلیل فاصلۀ زیاد این کشور از کشورهای دیگر، برای چرخاندن زندگی در استرالیا هزینه‌های بیش‌تری باید بپردازید. قیمت مسکن در استرالیا بالاتر از کانادا است اما با همین وجود اگر کار مناسبی پیدا کنید، می‌توانید از پس هزینه‌ها بربیایید و یا حتی اقدام به خرید مسکن نمایید.

پس از اطلاع اجمالی از شرایط این دو کشور، می‌توانید مقایسه‌ای نیز میان استرالیا و کانادا داشته باشید و باتوجه به شرایط خود، یکی از این دو کشور را برای مهاجرت انتخاب کنید. البته، برای یک مقایسۀ کامل لازم است تا معایب و مزیت‌های هر کشور را پیدا کنید و در کنار هم قرار دهید تا اینگونه بتوانید تصمیم‌گیری کنید.

این مطالب هم واقعا جذابن!!!

نظر شما چیست، اینجا بنویس:)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا