انگلیسجهانگردی

دریافت ویزای تحصیلی انگلیس چقدر زمان می‌ برد؟

شب

مهاجرت به انگلیس یکی از آرزوهای دیرینه من بود. به خصوص تحصیل در انگلیس و در دانشگاه‌های آن برای من حکم یک رویا را داشت. می‌دانم که برای بسیاری از شما نیز همین گونه است. سطح بالای رفاه مالی و اجتماعی در این کشور و همچنین دانشگاه‌های آن که جزء دانشگاه‌های برتر جهان هستند، انگلیس را در ذهن من تبدیل به یک بهشت کرده بود.
بهشتی که اغلب ما رویای رفتن به آن را در ذهن خود می‌پرورانیم. بنابراین شاید برای بسیاری از شما سوال باشد که برای مهاجرت به انگلیس از چه مسیرهایی باید عبور کنیم. من در این مقاله می‌خواهم تجربیات خود و مراحلی را که برای این موضوع طی کردم را با شما به اشتراک بگذارم. با من همراه باشید.

نکات مهم دریافت ویزا تحصیلی انگلستان

اولین اقدامی که من برای دریافت ویزای تحصیلی انگلیس انجام دادم این بود که اطلاعات خود را در زمینه آن شرایط دریافت آن بالا ببرم. اولین و مهمترین شرط دریافت ویزای تحصیلی انگلیس این است که شما در یکی از دانشگاه‌های این کشور پذیرفته شوید. البته این دانشگاه باید به تایید سازمان ویزا و مهاجرت انگلستان رسیده باشد. وقتی که من موفق شدم از یکی از این دانشگاه‌ها پذیرش خود را دریافت کنم، یک شماره مرجع برای من ارسال شد‌. این شماره مرجع در واقع به عنوان تایید پذیرش من بود. حال من ۶ ماه فرصت داشتم تا برای دریافت ویزا اقدام کنم.

داشتن نمره زبان

شرط مهم بعدی داشتن نمره زبان بود. رایج‌ترین آزمونی که برای دریافت ویزای تحصیلی به آن نیاز است آزمون IELTS است. البته آزمون‌های دیگری نظیر PTE SELT نیز وجود دارند که می‌توان از طریق آنها نیز اقدام کرد. با شرکت در کلاسهای آموزشی IELTS توانستم به حد نصاب نمره مورد نیاز برای دریافت ویزای انگلیس دست پیدا کنم. من در طول چند ماه سعی کردم تمام مهارت‌های چهارگانه زبان از جمله خواندن، نوشتن، گوش کردن و صحبت کردن را تقویت کنم.

دریافت ویزای تحصیلی

شرط مهم دیگر برای دریافت ویزای تحصیلی انگلیس این بود که باید می‌توانستم تمکن مالی خود را اثبات کنم. در واقع من باید اثبات می‌کردم که می‌توانم در طول مدت تحصیل خود در انگلیس از عهده تمام مخارج خود بر آیم. هزینه‌هایی مانند هزینه زندگی، هزینه تحصیل و همچنین اقامت ماهیانه. در مورد این موضوع کاری که باید می‌کردم این بود که یک گواهی تمکن مالی حداقل برای مدت یک سال ارائه کنم.

ارائه گواهی تمکن مالی

حال ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که گواهی تمکن مالی شامل چه مواردی می‌شود. به طور مثال اگر فردی قرار است برای تحصیل از شما حمایت مالی کند، برای این موضوع نیاز به یک نامه رسمی است. یا اگر وجوه نقدی یا پس‌انداز در بانک دارید می‌تواند یک گواهی خوب برای تمکن مالی شما به حساب آید. البته میزان پس‌اندازی که شما در بانک دارید باید به میزان حداقل رقمی که برای این موضوع نیاز است باشد.
همچنین اگر برای این موضوع قرار است از وام استفاده کنید، نامه وام نیز می‌تواند مدرکی مبنی بر اثبات تمکن مالی شما باشد. از آنجایی که من قرار بود از طرف پدر و مادر خود حمایت مالی شوم از گزینه اول استفاده کردم. البته باید این را هم اضافه کنم که مبلغی حدود ۳۰۰ پوند برای خدمات درمانی و بهداشتی باید پرداخت کنید. در واقع یکی از شروط دریافت ویزا پرداخت همین مبلغ است.
حالت دیگری نیز برای این موضوع وجود دارد. ممکن است شما جزء آن دسته از افرادی باشید که بورسیه تحصیلی انگلستان را دریافت کرده‌اید. طبیعی است که فردی که بورسیه تحصیلی دریافت می‌کند اغلب هزینه‌های تحصیل و زندگی خود را از طرف دولت آن کشور دریافت خواهد کرد. بنابراین شما نامه بورسیه تحصیلی خود را نیز حتماً باید ارائه کنید.

مراحل و مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی انگلیس

بعد از شکست غول اول که دریافت پذیرش تحصیلی از یک از دانشگاه انگلستان بود، وارد مراحل بعدی شدم. در واقع من سه ماه تا شروع دوره تحصیلی خود فرصت داشتم که ویزای تحصیلی انگلیس را دریافت کنم. حال باید مدارک لازم را برای دریافت ویزا جمع‌آوری می‌کردم. به عنوان اولین مدرک نیز باید فرم درخواست ویزا را پر کرده و ارائه می‌دادم. مهمترین مدرک برای دریافت ویزا و مهاجرت به انگلیس ارائه نامه پذیرش دانشگاه بود. یکی دیگر از مدارکی که از مهم‌ترین مدارک نیز محسوب می‌شود، ارائه شناسنامه و گذرنامه است. این گذرنامه باید حداقل شش ماه اعتبار داشته باشد.
همچنین با ارائه یک گواهی عدم سابقه کیفری باید اثبات می‌کردم که قرار نیست یک فرد خطرناک برای کشور مقصد خود باشم. مدرک دیگری که باید برای تهیه آن اقدام می‌کردم، مدرکی مبنی بر عدم ابتلا به بیماری سل بود. برای این کار باید نتیجه آزمایش بیماری سل را ارائه می‌دادم. ارائه دو قطعه عکس از آخرین عکس مربوط به گذرنامه نیز یکی از الزامات بود.
البته باید این نکته را متذکر شوم که من فردی بودم که بالای ۱۸ سال سن داشتم. اما اگر شما زیر ۱۸ سال دارید باید نامه‌ای از طرف والدین یا سرپرستی قانونی خود را نیز ارائه دهید. محتوای این نامه شامل رضایت و همچنین حمایت ولی قانونی شما از تحصیلتان در انگلیس و دریافت ویزا است.

یکی از اقداماتی که برای دریافت ویزای تحصیلی انگلیس باید انجام می‌دادم، دریافت مجوز اقامت بیومتریک بود. البته تمام کشورها این مدرک را از شما نمی‌خواهند.اما برای برخی دیگر از کشورها مانند انگلیس مجبور هستید که این مجوز را دریافت کنید که در واقع یک اثر انگشت و عکسی است که از فرد گرفته می‌شود. همچنین در طی این مدت تلاش کردم تا گواهی تمکن مالی خود را نیز آماده کنم. البته باید یادآوری کنم که یک پرینت صورت حساب بانکی که متعلق به ۶ ماه گذشته باشد نیز یکی از موارد مهم است. بعد از انجام تمامی این مراحل هزینه‌ای حدود ۳۴۸ پوند را برای دریافت ویزای تحصیلی پرداخت کردم.
مرحله بعد مرحله انجام مصاحبه بود. من در یک ملاقات و مصاحبه با آفیسرهای سفارت انگلیس توانستم آنها را برای دریافت ویزای خود قانع کنم. در واقع در این مرحله از شما سوالاتی پرسیده می‌شود که باید به بهترین نحو آنها را پاسخ دهید. البته نگران نشوید. این سوالها چندان سوالهای پیچیده‌ای نیستند. بلکه بیشتر در مورد انگیزه و هدف شما یا مواردی از این قبیل از شما سوال می‌شود. پس از انجام تمامی این مراحل منتظر دریافت جواب نهایی شدم. خوشبختانه جواب مثبت بود و بعد از حدود ۳ هفته توانستم ویزای خود را دریافت کرده و راهی زندگی جدید خود شوم.

بهترین زمان اقدام به دریافت ویزای تحصیلی برای انگلیس

شاید بتوان گفت بهترین زمان برای شروع برنامه‌ریزی جهت دریافت ویزای تحصیلی انگلیس، ۶ ماه قبل از شروع دوره تحصیلی است. همانطور که گفته شد اولین مرحله، دریافت نامه پذیرش از دانشگاه است. خود این موضوع مدت زمانی را به خود اختصاص می‌دهد. پس از دریافت نامه پذیرش تا سه ماه قبل از شروع دوره تحصیلی باید ویزای خود را دریافت کنید. بعضی از افراد به اشتباه فکر می‌کنند که اگر زودتر از ۶ ماه اقدامات خود را انجام دهند زودتر به نتیجه می‌رسند. در صورتی که این یک تفکر اشتباه است. زیرا درخواست شما رد خواهد شد و هزینه درخواست را نیز از دست می‌دهید.

دریافت ویزای تحصیلی انگلیس چقدر طول می کشد؟

سوالی که برای بسیاری از افراد پیش می‌آید این است که دریافت ویزای تحصیلی انگلیس چقدر طول می‌کشد. باید بگویم برای فردی مثل من که تمامی مراحل به خوبی و به درستی انجام شد، دریافت ویزا حدود سه هفته طول کشید. یعنی به زبان ساده‌تر اگر در روند جمع‌آوری مدارک و شرایط لازم برای دریافت ویزای شما خللی پیش نیاید، معمولاً ظرف مدت سه هفته جواب نهایی را دریافت خواهید کرد.

تاثیر کشور در زمان صدور ویزای تحصیلی انگلیس

شاید فکر کنید که کشور مبدا در زمان صدور ویزای تحصیلی انگلیس تاثیر زیادی دارد. اما باید بگوییم در مورد کشور انگلیس این موضوع چندان صحت ندارد‌. یعنی کشور مبدا شما در مدت زمان صدور ویزا تاثیر چندانی ندارد. اگر شما تمامی مدارک را به درستی ارائه دهید معمولاً ظرف مدت مقرر ویزای شما صادر خواهد شد. به طور مثال اگر شما تمامی مدارک مبنی بر توانایی مالی خود را به درستی ارائه دهید یک قدم به دریافت ویزا نزدیک‌تر خواهید شد. همچنین پاسپورت و مدارک هویتی شما باید اصل باشند. در غیر این صورت باید نامه‌ای رسمی برای توضیح اصل نبودن مدارک خود ارائه دهید.
موضوع دیگری که در روند دریافت ویزا اهمیت دارد این است که اسنادی که ارائه می‌دهید باید در قالب معین شده تهیه شوند. همچنین تمامی مدارک باید ترجمه شده و با اطلاعات کامل مترجم باشند. مورد مهم دیگر، مصاحبه در روز ملاقات است. در این مصاحبه شما از برنامه های آینده و اهداف خود باید به درستی صحبت کنید. اگر تمامی این موارد را به خوبی انجام دهید ویزای شما ظرف مدت مقرر صادر خواهد شد. بنابراین کشور مبدا شما نمی‌تواند تاثیر چندانی برای این موضوع داشته باشد.

سخن پایانی

تحصیل در انگلیس یکی از آن موقعیت‌هایی است که اگر نصیب فردی شود به احتمال زیاد آینده آن فرد تضمین شده است. البته که رسیدن به این مهم قطعا با چالش‌هایی همراه است. من در این مقاله به عنوان فردی که این چالش‌ها را پشت سر گذاشته و توانستم ویزای تحصیلی انگلیس را دریافت کنم، تجربیات خود را با شما به اشتراک گذاشتم.

این مطالب هم واقعا جذابن!!!

نظر شما چیست، اینجا بنویس:)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا