آمریکاجهانگردی

بورسیه تحصیلی آمریکا

شب

کشور آمریکا بسیاری از مهم‌ترین دانشگاه‌های جهان را در خود جای‌داده و برای مهاجران به این کشور، تحصیل در این دانشگاه‌ها نویدبخش آینده روشن کار و زندگی است. مهاجرت تحصیلی به آمریکا آن هم با بورسیه تحصیلی رؤیای اکثر دانشجویانی است که قصد مهاجرت به این کشور را دارند و برای آن تلاش می‌کنند. زیرا آمریکا یکی از پرهزینه‌ترین کشور‌ها برای زندگی و ادامه تحصیل بوده است و در نتیجه دریافت فاند تحصیلی یکی از راه‌حل‌های کاهش هزینه‌های تحصیل و زندگی در این کشور است.
فاند تحصیلی، بورسیه تحصیلی یا کمک‌هزینه تحصیلی بودجه‌ای است که برای دانشجویان در حال تحصیل در آمریکا در نظر گرفته می‌شود. این کمک‌هزینه تحصیل برای تأمین بسیاری از هزینه‌های دانشجویی و زندگی توسط دولت‌های فدرال و ایالتی، مؤسسات تحقیقاتی و آموزشی دانشگاه‌ها و سازمان‌های غیردولتی ارائه می‌شود.
درگذشته مهاجرت به کشور آمریکا و به‌دست‌آوردن شرایط بورسیه تحصیلی آمریکا با محدودیت‌های کمتری همراه بوده است؛ اما در سال‌های اخیر به دلیل سیاست‌های ضد مهاجری مهاجرت به این کشور کمی سخت شده است.
هرچند بااین‌حال بهترین و باصرفه‌ترین راه‌حل مهاجرت به آمریکا، مهاجرت تحصیلی و دریافت بورسیه تحصیلی است.

انواع کمک‌هزینه‌های تحصیلی آمریکا

یکی از سیاست‌های آمریکا جذب دانشجویان شایسته و نخبه از سراسر جهان بوده است و برای این منظور کمک‌هزینه‌های تحصیلی را ارائه می‌دهد و از میان همه‌ی دانشجویان بین‌المللی که باهدف مهاجرت تحصیلی به این کشور ‌می‌روند با دریافت فاند تحصیلی بخش زیادی از هزینه‌های تحصیل خود را تأمین می‌کنند. انواع کمک‌هزینه‌های تحصیلی آمریکا به شرح زیر است.

اسکالرشیپ

متداول‌ترین کمک‌هزینه تحصیلی اسکالرشیپ‌ها هستند که توسط نهاد‌های دولتی و غیردولتی حمایت می‌شوند و بر اساس معیار‌ها و ضوابط به دانشجویان مستحق تعلق می‌گیرند.از جمله این معیار‌ها می‌توان به شایسته محوری، نیاز مالی، موضوع خاص، مهارت‌های ورزشی و مهارت‌های خلاقانه اشاره کرد.

 • اسکالرشیپ شایسته محوری: رایج‌ترین اسکالرشیپ که بر اساس توانایی‌های تحصیلی که بیشتر به دانشجویان مقاطع مختلف دانشگاهی و تحصیلات تکمیلی تعلق می‌گیرد.
 • اسکالرشیپ نیاز مالی: به دانشجویانی که برای ادامه تحصیل به کمک مالی نیاز دارند تعلق می‌گیرد که عموماً به دلیل درخواست ارائه مدارک کافی، شامل حال دانشجویان بین‌المللی نمی‌شود.
 • اسکالرشیپ موضوعات خاص: یک نوع بورسیه تحقیقاتی است که به دانشجویان رشته‌های تحصیلی خاصی اعطا می‌شود که عموماً از طرف دولت‌های فدرال یا ایالتی و یا شرکت‌ها یا مؤسسات خاص درخواست و تأمین مالی می‌شود.
 • اسکالرشیپ دانشجویان خاص: این نوع اسکالرشیپ از لحاظ نژاد، مذهب، جنسیت، خانواده و سابقه پزشکی طبقه‌بندی می‌شود.
 • اسکالرشیپ ویژه کالج: این نوع اسکالرشیپ باتوجه‌به شرایط بورسیه تحصیلی آمریکا به افرادی که در زمینه پیشرفت تحصیلی و فردی صلاحیت بالایی دارند اعطا می‌شود.
 • اسکالرشیپ رقابت خلاقانه: به افراد دارای مهارت‌های هنری، از قبیل نقاشی، موسیقی و مجسمه‌سازی و دیگر هنر‌های این حوزه اعطا می‌شود.
 • اسکالرشیپ ورزشی: به دانشجویان دارای مهارت‌های ویژه در یک‌رشته ورزشی خاص تعلق می‌گیرد.

فلوشیپ

یک نوع بورسیه مبتنی بر شایسته‌سالاری بوده است که اغلب به دانشجویان تحصیلات تکمیلی باهدف کاهش هزینه‌های زندگی و تحصیل و پیشرفت پروژه‌های تحقیقاتی ارائه می‌شود.

گرنت

یک نوع کمک‌هزینه بلاعوض برای تأمین نیاز مالی است که عموماً به دانشجویان بین‌المللی تعلق نمی‌گیرد.

دستیار آموزشی

اکثر دانشجویان ایرانی که بورسیه تحصیلی آمریکا را دریافت می‌کنند دستیار آموزشی می‌شوند.
این نوع کمک‌هزینه اغلب به دانشجویان فوق‌لیسانس و ارشدی که دارای شرایط بورسیه تحصیلی آمریکا بوده و علاقه‌مند به امر آموزش و یادگیری به دانشجویان استادی که دستیار تدریسش شده است کمک‌هزینه تحصیلی دریافت می‌کند.

دستیار پژوهشی

نوعی بورسیه تحصیلی است که دانشجویان تحصیلات تکمیلی در قبال همکاری با استاد خود در فعالیت‌های پژوهشی دریافت می‌کند.

تخفیف شهریه

کمک هزینه‌ای برای حذف بخشی از شهریه یا تمام آن به‌عنوان تخفیف به دانشجو است. در واقع نوعی از کمک‌های تحصیلی غیرپولی است که باتوجه‌به قوانین تشویقی دانشجویان پرداخت می‌شود که ممکن است فرد از پرداخت کل شهریه یا بخشی از آن معاف شود.

وام

باتوجه‌به اینکه بورسیه و فاند تحصیلی به همه دانشجویان تعلق نمی‌گیرد؛ لذا بعضی از دانشجویان برای جبران هزینه‌های شهریه و زندگی اقدام به دریافت وام می‌کنند.
در آمریکا دریافت وام تحصیلی برای دانشجویانی که دارای شرایط بورسیه تحصیلی آمریکا هستند امکان‌پذیر بوده است.

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی در آمریکا

اخذ بورسیه تحصیلی در کشورهای پیشرفته‌ای مانند آمریکا، شروع مسیر کاری و تخصصی برای هر دانشجویی است.
برای ادامه تحصیل، آمریکا یکی از گران‌ترین کشورها برای تحصیل است در نتیجه دریافت بورسیه تحصیلی آمریکا می‌تواند یکی از مؤثرترین روش‌ها برای کاهش هزینه‌های تحصیلی در این کشور باشد.
برای دریافت هر نوع بورسیه تحصیلی، باید شرایط خاصی را داشته باشید. این شرایط ممکن است از یک دوره به دوره‌های دیگری و یا از دانشگاهی به دانشگاه دیگر متفاوت باشند.

همان‌طور که در بخش قبل بیان شد بورسیه‌های تحصیلی به دانشجویان دارای شایستگی‌های تحصیلی، پژوهشی، هنری و ورزشی و با شرایط خاص اختصاص می‌یابد و رزومه علمی و سوابق پژوهشی وی می‌توان انتظار دریافت بورسیه تحصیلی داشت.

به‌طورکلی برای دریافت بورسیه تحصیلی آمریکا باید شرایط زیر فراهم شود:

 • نمره زبان: نمره زبان بالا در یکی از آزمون‌های بین‌المللی زبان از قبیل: تافل، آیلتس است.
  هرچقدر نمره زبان بالاتر باشد احتمال دریافت بورس تحصیلی بیشتر است. نمره زبان آیلتس 6.5 و یا تافل 80 برای بورسیه لیسانس و نمره آیلتس 7 و یا تافل 90 برای تحصیلات تکمیلی نیاز است.
 • قبولی در آزمون ACT و یا SAT: یکی از شرایط بورسیه تحصیلی آمریکا برای مهاجرت تحصیلی به آمریکا قبولی در آزمون ACT و یا SAT است. با توجه به نوع دانشگاه و شرایطی که دانشگاه برای پذیرش اعلام می‌کند قبولی در یکی از آزمون‌های فوق شانس پذیرش فرد را افزایش می‌دهد.
  سؤالات آزمون SAT در سه بخش شامل نگارش، درک مطلب و ریاضی با نمره 800 در هر بخش بوده است. آزمون ACT نیز شامل چهار بخش از قبیل ریاضیات، روخوانی و تحلیل علمی است. برای شرکت در این آزمون باید از مؤسسات آموزش زبان اطلاعات کسب شود.
 • معدل تحصیلی: معدل تحصیلی بالا (معمولاً معدل آخرین مدرک تحصیلی مهم است) موردنیاز است که معمولاً معدل 19 و بالاتر برای گرفتن فاند تحصیلی دوره لیسانس و معدل 18 به بالا برای دوره تکمیلی موردنیاز است.
 • بالابودن نمرات اصلی و رزومه تحصیلی فرد: داشتن رزومه پژوهشی از قبیل انواع مقالات علمی معتبر و سوابق پژوهشی.
  داشتن دو مقاله علمی و پژوهشی ISI و یا دیگر مقالات چاپ شده در ژورنال‌های معتبر شانس فرد را برای گرفتن بورسیه تحصیلی آمریکا افزایش می‌دهد.
 • نبود شرط سنی و گپ تحصیلی (بین دوره‌های تحصیلی فاصله زیاد نباشد و همچنین دامنه‌ی سنی فرد برای مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد بین 22 الی 30، برای دکترا حداکثر 35 سال).
 • آمادگی دانشجو برای انجام مصاحبه حضوری و آنلاین
 • یکی از شرایط بورسیه تحصیلی آمریکا ارائه برنامه برای هدف‌های تحصیل در آمریکا، اهداف کاری و انگیزه فرد به دپارتمان بورسیه
 • ارائه توصیه‌نامه از اساتید قبلی دانشگاه برای مقاطع بالاتر
 • ارائه نامه تمکن مالی

  شرایط فوق بخشی از شرایط دریافت بورسیه تحصیلی آمریکا است.
  تعداد فرصت‌های در دسترس بورسیه تحصیلی برای مقاطع تحصیلی ارشد و دکترا به‌مراتب بیشتر از دوره کارشناسی است و افرادی که با مدرک دیپلم تقاضای فاند دوره کارشناسی می‌کنند با مشکلات بیشتری همراه هستند. در ادامه باتوجه‌به اعطای بورسیه تحصیلی در مقاطع مختلف تحصیلی از زوایای مختلف تحصیلی به این مهم پرداخته می‌شود.

دریافت بورسیه تحصیلی آمریکا در مقطع کارشناسی

تعداد بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی در آمریکا متفاوت بوده است و در بسیاری از دانشگاه‌های این کشور پس از گذراندن ترم‌های اولیه و ارائه شرایط لازم پذیرش در هر دانشگاه می‌توانند برای اخذ بورسیه تحصیلی در آمریکا اقدام نمایند.
البته افرادی که مدرک دیپلم خود را از مدارس این کشور دریافت کرده‌اند شانس دریافت فاند برای آن‌ها افزایش می‌یابد.
تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های آمریکا به مدت 4 سال است و برای متقاضیانی که برای معدل 19 به بالا و همچنین نمره زبان بالا و رزومه قوی هستند شانس دریافت بورسیه تحصیلی آمریکا افزایش می‌یابد.

دریافت بورسیه تحصیلی کانادا در مقطع کارشناسی ارشد

دوره کارشناسی ارشد یکی از دوره‌های پر طرف‌دار برای مهاجرت تحصیلی است. اخذ پذیرش از دانشگاه‌های ایالت متحده نیاز به مدارک و رزومه قوی دارد. شرایط اخذ بورسیه تحصیلی آمریکا، امروزه با افزایش تعداد دانشجویان متقاضی و رقابت بر سر دانشگاه‌های ایالت متحده، دشوارتر شده است.
بنابراین، برای اخذ بورسیه تحصیلی، داشتن یک رزومه و پروپوزال قوی می‌تواند مسئولان ارزیابی و پذیرش تحصیلی را متقاعد کند. این بورسیه مقطع کارشناسی امریکا فرصت‌های علمی ارزشمندی را برای متخصصان و دانشجویان حرفه‌ای در انواع رشته‌ها (مهندسی، روزنامه‌نگاری، امور مالی و بانکداری، قانون و حقوق بشر، منابع طبیعی، محیط‌زیست، پزشکی و …) رقم زده است. برای مثال متقاضیان دانشگاه هیوبرت هامفری باید مدرک کارشناسی خود را با نمره معدل بالا ارائه دهند و حداقل 5 سال تجربه تحصیلی در مقطع لیسانس را داشته باشند.
دریافت بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد معمولاً برای افرادی که دوره کارشناسی را در آمریکا گذراندند راحت‌تر است. برای تحصیل رایگان در مقطع کارشناسی ارشد می‌توان در صورت‌یافتن سوپروایزر بورسیه تحصیلی دریافت کرد.
برای این منظور دانشجو باید نمره زبان عالی بالاتر از 6، مقالات بین‌المللی در سطح ASI، رزومه تحصیلی قوی و شرایط مناسب تحصیلی از لحاظ علمی را دارا باشند.
در مجموع دریافت بورسیه در این مقطع بیشتر پژوهش‌محور بوده و فاکتور‌های مختلف از قبیل رشته تحصیلی، رزومه تحصیلی، بودجه استاد و دانشگاه بسیار مهم است. به دلیل تقاضای بسیار دانشجویان بین‌المللی احتمال انتظار برای دریافت این بورسیه تحصیلی افزایش می‌یابد.

دریافت بورسیه تحصیلی کانادا در مقطع دکترا

دریافت بورسیه تحصیلی آمریکا در مقطع دکترا به نسبت دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد آسان‌تر بوده است. برای این منظور باید برای پذیرش در دوره دکترا در رشته تحصیلی و لیست دانشگاه‌های آمریکا یک سوپروایزر پیدا کرد.
پیداکردن سوپروایزر مستلزم داشتن معدل بالا، مدرک زبان بین‌المللی، مقالات بین‌المللی، کتاب‌های چاپ شده و شرکت در کنفرانس‌های بین‌المللی است.
در مجموع یافتن سوپروایزر برای دوره دکترا برای مهاجرانی که دوره ارشد را در کانادا می‌گذرانند آسان‌تر بوده است. به‌طورکلی تحصیل در این دوره بین سه تا پنج سال طول می‌کشد و بیشتر مبتنی بر تحقیق و پروژه است.
نکته‌ای که باید به آن اشاره کرد این است که در مقطع دکتری درصورتی‌که فرد از هر لحاظ برجسته باشد امکان دریافت بورسیه و کمک‌هزینه‌های تحصیلی از اساتید و دانشگاه‌ها را خواهد داشت. اغلب دریافت کمک‌هزینه آموزشی یا کمک‌هزینه پژوهشی برای فرد در نظر گرفته می‌شود.

مزایا و معایب بورسیه تحصیلی در آمریکا

مهاجرت تحصیلی یک مسیر مهم در زندگی همه افراد به شمار می‌رود. از مهم‌ترین شرایط بورسیه تحصیلی آمریکا اطلاع‌یافتن از مزایا و معایب این کشور است.
تحصیل در خارج از کشور ایران هدف بسیاری از دانشجوهای ایرانی است. باید در مرحله اولیه برای ادامه تحصیل اطلاعات کاملی در زمینه شرایط تحصیلی و شرایط زندگی از کشورها به دست آورد.

در ادامه به مهم‌ترین مزایای بورسیه تحصیلی در آمریکا می‌پردازیم:

 • دارابودن بیشترین و باکیفیت‌ترین دانشگاه‌ها
 • دسترسی آسان به آموزش و برنامه‌های دانشگاهی
 • دریافت پشتیبانی مالی
 • پیشرفت علمی دانشجو در دانشگاه‌های آمریکا
 • وجود ارزش‌های رفتاری مناسب با دانشجویان خارج از کشور
 • افزایش مهارت حل مسئله و تفکر
 • کمک‌های مالی برای اکثر دوره‌ها در قالب بورس‌های تحصیلی و کمک‌هزینه‌ها در دسترس هستند.
 • افزایش شبکه ارتباطی شما با هم‌رشته و هم کشوری‌های خودتان
 • قوی‌تر کردن رزومه شغلی در آینده
 • وجود بیشترین تنوع در رشته‌های تحصیلی
 • استفاده از تکنولوژی‌های به‌روز در جهان برای آموزش و برنامه‌های تحصیلی
 • انعطاف‌پذیری در کشور آمریکا
 • وضعیت اقتصادی مطلوب
 • فرصت‌های شغلی متعدد با درآمد بالا
 • گرفتن ترفیع شغلی آسان‌تر
 • وجود ثبات اقتصادی و ارزی
 • وجود فراوانی نیروهای کار متخصص
 • برخورداری از کمک و تسهیلات دولتی
 • امکان اخذ مشوق‌های مالیاتی
 • فرصت دادوستد و تجارت بین‌المللی
 • خدمات پشتیانی برای دانشجویان بین‌المللی در کشور آمریکا
 • تجربه زندگی در محوطه دانشگاه
 • امکان مشارکت چندملیتی
 • استفاده از بیمه و خدمات درمانی

این مطالب هم واقعا جذابن!!!

نظر شما چیست، اینجا بنویس:)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا