پارک های تهراناستان تهران

باغ پرندگان تهران

شب

باغ پرندگان تهران یکی از محبوب‌ترین جاهای دیدنی پایتخت است که وسط پارک لویزان قرار گرفته. سر زدن به طبیعت آرام و تماشای پرندگان زیبا و نادری که اینجا زندگی می‌کنند، می‌تواند شلوغی‌های روزهای کاری و کلافگی هفته را به کلی از بین ببرد. پارک پرندگان تهران همان‌طور که از نامش پیداست، محلی زیبا برای نگه‌داری و تماشای پرندگان است.

حال و هوای این باغ برای خیلی از کسانی که به آن سر زده‌اند، آنقدر دل‌نشین بوده که باز هم راهشان را به این سمت کج کرده‌اند و برای بازدید دوباره‌اش برنامه ریخته‌اند.باغ پرندگان تهران کجاست؟ساخت این باغ که در سال 1392 شروع شد، حدودا 3 سال ط.ل کشید. طراحی زیبا، معماری خاص فضای سبز و جاذبه‌های گیاهی زیادش، این باغ را به محل مناسبب برای زندگی پرندگان تبدیل کرده. باغ پرندگان تهران در شمال شرق شهر و میانه جنگل لویزان قرار دارد

در این باغ گوناگونی پرندگان به دو دسته و فاز تقسیم می‌شود. به فاز اول، دشتچَر و به فاز دوم آن آبچَر می‌گویند. در فاز اول، پرنده‌هایی از گونه‌های متفاوت که امکان پرواز ندارند را در قفس نگه می‌دارند. اما در فاز دوم امکانی فراهم شده که پرنده‌های آبزی و پروازی به صورت آزادانه زندگی ‌کنند. این محوطه با استفاده از فنس‌ها و تورهایی مرتفع، محافظت می‌شود.

باغ پرندگان تهران با امکانات و مساحت و گونه‌های مختلف پرندگانی که دارد، یکی از بزرگ‌ترین باغ‌های پرندگان خاورمیانه محسوب می‌شود. مسیرهای پیاده‌روی زیاد و حتی طولانی در این پارک وجود دارد که به‌جز جاذبه‌های طبیعی و زیبای اطراف می‌توان به عنوان یک تحرک عصرگاهی هم رویش حساب کرد. اینجا اولین نکته‌ای که توجهتان را جلب می‌کند طراحی ورودی باغ است که در ارتفاع بیشتری از بقیه قسمت‌ها قرار دارد. از این نقطه می‌توانید نمایی کلی از این باغ زیبا را تماشا کنید.

در باغ پرندگان چی منتظرمان است؟

همان‌طور که گفتیم،‌ باغ پرندگان تهران هم پرنده‌های زیادی دارد و هم مسیرهای جذاب. روی امکانات رفاهی‌اش هم می‌توانید حساب کنید. اینجا بخش‌های مختلف پارک و گونه‌های متفاوت پرندگان را معرفی می‌کنیم.

فاز اول؛ دشت‌چر‌ها

دشتچَر نامی است که برای این فاز در نظر گرفته شده است. در این بخش پرندگان مختلفی مثل کبوتر، طوطی، کلاغ، خروس، فنچ و غیره را می‌توانید از نزدیک ببینید. از در ورودی که وارد باغ می‌شوید اول از همه طوطی‌های سخنگو بهتان خوش‌آمد و خیرمقدم می‌گویند که تجربه جالب و تازه‌ای است. قفس‌هایی با اندازه‌های مختلف که پرنده‌های از گونه‌های مختلف را در خود جای داده‌اند در گوشه و کنار این فاز دیده می‌شود.

از نظر خیلی‌ها جذاب‌ترین بخش مربوط به این قسمت قفس بزرگی است که در شمالی‌ترین نقطه آن قرار دارد. در این قفس گونه‌های مختلفی از عقاب‌ها روی درختان تنومند بدون شاخه به همراه بعضی لاشخورها، انواع جغدها و شاهین نگه‌داری می‌شوند.

فاز دوم؛ آبچَر و پرندگان آبزی

در این بخش برکه‌ها و آبشارهای زیادی وجود دارند که خانه‌ی پرندگان آبزی مختلفی است. در میان آب‌های این بخش می‌توانید پرندگان زیبایی مثل اردک، قوی سیاه و سفید، غاز و پرندگان دیگر آبزی را ببینید. همچنین در این بخش قسمتی برای پرندگان زیبایی مثل قرقاول، طاووس، پلیکان و فلامینگو آماده شده است.

محدوده آبچر با فنس و توری که ارتفاع آن‌ها از 30 تا 50 متر است برای پرواز آزادانه پرندگان طراحی شده. اینجا 6 آبشار به ارتفاع 210 متر همراه با 9 برکه و 2 منظرگاه هم ساخته شده که نمایی تماشایی و جذاب برای گردشگران ساخته.

جالب است بدانید که کبوتر خانه بزرگی هم در این محدوده وجود دارد که مقام دوم در کشور را از نظر بزرگی دارد. این کبوتر خانه به سبک کبوتر خانه‌های دوران صفوی ساخته شده و 140 مترمربع مساحت با ارتفاع 18 متر دارد. این کبوتر خانه دیدنی در بخش شمال غربی این مجموعه و در مجاورت خیابان کوهستان واقع شده.

انواع گونه‌های پرنده؛ از شکاری تا طاووس یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های این باغ، تنوع و گوناگونی پرندگانی است که در آن زیست می‌کنند. پرندگان گرمسیری، شکاری، ماکیان، گنجشک‌سانان و کبوترسانان از جمله برجسته‌ترین این گونه‌ها است.

انواع پرندگان مثل جغد، شاهین، عقاب به همراه  طاووس، پلیکان، فلامینگو، حواصیل خاکستری و باکلان تا غاز نوک فسفری، قرقاول ریوز، شترمرغ آفریقایی، شترمرغ استرالیایی، طوطی، ناندی و ناندی قمری الماسی را می‌توانید در این مجموعه زیبا ببینید. امکانات رفاهی باغ پرندگان

طبعا در پارک پرندگان تهران هم مثل هر پارک دیگری، برای راحتی گردشگران امکانات رفاهی مختلفی فراهم کرده‌اند. امکاناتی مثل رستوران، کافه، کلبه گیاهان، کافه کتاب و غرفه عکاسی. جالب است بدانید که در پارک پرندگان تهران اینترنت رایگان هم وجود دارد و می‌توانید از آن استفاده کنید.

زمان گردشتان در باع پرندگان می‌توانید در آلاچیق‌های آن به همراه خانواده یا دوستان استراحت کنید و از زیبایی‌های اط رافتان لذت ببرید. زمین‌بازی مخصوص کودکان هم در این مجموعه وجود دارد. نگران پارک ماشینتان هم نباشید که پارکینگ مجموعه در خیابان کوهستان آماده است. اگر پرنده‌ خانگی دارید، اینجا کلینیک تخصصی پرندگان و فروشگاه مجازی غذای پرندگان هم وجود دارد که می‌توانید از امکاناتش استفاده کنید. از امکانات دیگر این مجموعه می‌توان به سرویس‌های بهداشتی و نمازخانه به همراه نیمکت‌های متعددی که در طول مسیر به چشم می‌خورد، اشاره کرد. آدرس باغ پرندگان تهران و مسیرهای دسترسی

باغ پرندگان تهران در منطقه 4 و در شمال شرقی شهر تهران قرار دارد. یکی از جذابین‌های این پارک قرارگیری آن در نیمه شرقی پارک جنگلی لویزان است.

آدرس باغ پرندگان تهران:اتوبان بابایی شرق، خیابان کوهستان

می‌توانید از راه‌های مختلفی مثل استفاده از وسایل نقلیه عمومی، مترو و خودروی شخصی به اینجا بیایید. ون‌های نزدیک مجموعه هم می‌توانند شما را از محل پارک خودرو تا درب ورودی برسانند.

مسیرهای دسترسی

اگر با ماشین شخصی به این مجموعه می‌روید، می‌توانید از دو مسیر مختلف خودتان را به اینجا برسانید:

  • اتوبان بابایی به سمت شرق، کنار گذر خیابان کوهستان، خیابان کوهستان

خیابان هنگام، خیابان استقلال، خیابان کوهستاننزدیک‌ترین مترو به باغ پرندگان تهران

از متروی میدان رسالت می‌توانید سوار تاکسی‌های شهرک امید شده و به باغ پرندگان بروید. به جز این، از متروی سرسبز و اتوبوس‌های سراج هم می‌توانید برای رسیدن به خیابان کوهستان استفاده کنید. از متروی نوبنیاد هم می‌توانید با تاکسی‌های شهرک امید یا خیابان هنگام به پارک پرندگان برسید.

ساعات کاری باغ پرندگان تهران و قیمت بلیت ورودی 

ساعات کار باغ پرندگان تهران روزانه  از ۹ صبح تا ۸ شب است.

توجه: با توجه به شیوع کرونا و محدودیت اجتماعی ممکن است زمان بالا متغیر باشد. برای هماهنگی بیشتر و اطمینان از باز بودن مجموعه با شماره‌های زیر تماس بگیرید. 

شماره‌های تماس باغ پرندگان:  ۰۲۱۷۷۰۷۵۲۱۴ – ۰۲۱۷۷۰۷۲۱۰

 

این مطالب هم واقعا جذابن!!!

نظر شما چیست، اینجا بنویس:)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا