جاهای دیدنی جزیره هرمزایرانگردی

شب های درخشان جزیره هرمز

شب

جزیره هرمز در استان هرمزگان ایران عزیزمان واقع شده است. این جزیره به دلیل جاذبه‌های طبیعی و تاریخی خود، از جمله: سواحل زیبا، صخره‌های رنگارنگ، و غارهای شگفت‌انگیز، یکی از محبوب‌ترین مقاصد گردشگری برای ایرانیان و حتی گردشگران خارجی است.

جزیره هرمز، یکی از جزایر زیبای خلیج‌فارس، علاوه بر جاذبه‌های طبیعی و تاریخی خود، شب‌های بی‌نظیری نیز دارد. شب‌های هرمز، به خاطر دو پدیده طبیعی منحصربه‌فرد، یعنی درخشش پلانکتون‌ها و آسمان پر ستاره، بسیار زیبا و دیدنی هستند. با ما در این سفر کوتاه به جاهای دیدنی هرمز در شب همراه باشید و این بار داستان شب‌های درخشان هرمز را از مقصد 360 بشنوید.

درخشش پلانکتون ها

درخشش پلانکتون ها در هرمز

یکی از پدیده‌های طبیعی شگفت‌انگیزی که در شب‌های جزیره هرمز اتفاق می‌افتد، درخشش پلانکتون‌ها است. پلانکتون‌ها، موجودات ریز نورانی هستند که در آب دریا زندگی می‌کنند. آن‌ها در شب، زمانی که با موج‌های آب به ساحل می‌رسند، شروع به درخشش می‌کنند. این درخشش به دلیل وجود یک ماده شیمیایی به نام «لومینیسین» در بدن این پلانکتون‌ها است.

درخشش پلانکتون‌ها در شب، منظره‌ای زیبا و خیره‌کننده را به وجود می‌آورد. ساحل دریا در این زمان، مانند یک فرش آبی درخشان به نظر می‌رسد.

درخشش شگفت‌انگیز پلانکتون‌ها در شب، ساحل جزیره هرمز را به یک دیدار با عجایب طبیعی تبدیل می‌کند. هزاران نقطه نورانی که در که در دل ساحل، آتش‌بازی نور به راه انداخته‌اند، آرامشی عجیب را به وجود می‌آورند.

هر لحظه که موج‌ها به ساحل می‌رسند، پلانکتون‌ها همراه با آن‌ها به آرزوهای پنهان ما نور می‌اندازند. نقاطی در آب، زیر درختان ساحل یا در نزدیکی تپه‌ها، هر گوشه از جزیره را به یک صحنه جادویی تبدیل می‌کنند. این درخشش، طبیعت را در یک لحظه، فراموش‌نشدنی و روحیه‌بخش می‌کند.

درخشش پلانکتون‌ها در شب، جزیره هرمز را به یک مقصد گردشگری خاص و جذاب برای گردشگران ایرانی و خارجی تبدیل کرده است. این درخشش، زیبایی‌های بی‌پایان جهان طبیعی و زمین را برایمان قابل مشاهده و قابل لمس می کند.

حالا بیایید ببینیم چرا این اتفاق می‌افتد؟

پلانکتون‌ها موجودات ریز و نورانی هستند که در آب‌های شور زندگی می‌کنند. آنها به دو دسته تقسیم می‌شوند:

 فیتوپلانکتون‌ها، تولیدکننده و زئوپلانکتون‌ها، مصرف‌کننده هستند. فیتوپلانکتون‌ها به دلیل وجود رنگدانه‌های فتوسنتزی، نور آبی رنگ ساطع می‌کنند.

آسمان پر ستاره

شب های پر ستاره هرمز

جزیره هرمز به “آینه خلیج فارس” معروف است. فکر می‌کنید چرا؟ دلیل آن، آسمان پرستاره این جزیره زیبا است. جزیره هرمز، به دلیل فاصله از مراکز جمعیتی و آلودگی نوری کم، آسمان بسیار پرستاره‌ای دارد. در شب‌های صاف و بدون ابر، می‌توان هزاران ستاره را در آسمان جزیره هرمز مشاهده کرد.

آسمان تاریک، فرصتی است برای مشاهده هزاران ستاره که در آسمان می‌درخشند. این آسمان پر ستاره، فرصتی عالی برای علاقه‌مندان به نجوم فراهم می‌کند. آن‌ها می‌توانند با تجهیزاتی مانند تلسکوپ، از تماشای ستارگان و اجرام آسمانی لذت ببرند.

در شب‌ها، آسمان تاریک جزیره به یک نمایشگاه ستاره تبدیل می‌شود. ستارگان در آسمان چون الماس‌هایی می‌درخشند. احساس آرامش در فضای شب به شما چشمک می‌زند و به گردشگران احساس حس خاصی از شگفتی و تعلق به طبیعت را منتقل می‌کند.

کوه مهتابی هرمز

کوه مهتابی هرمز

در ساحل مفنق بین دره رنگین کمان و دره مجسمه یک کوه کاملا سفید قابل مشاهده است که توجه بسیاری از گردشگران را به خود جلب می کند، چرا؟ چون این کوه در شب هم کاملا روشن است و می‌درخشد. از این رو به آن کوه مهتابی هم می‌گویند.

کوه مهتابی در کرانه جاده به سمت ساحل مفنق که می‌روید دیده می‌شود. این کوه از جنس آهک و نمک است و کاملا سفید و تمیز و درخشان است. در 4 فصل سال می‌توانید به آن سر بزنید و زیر آسمان پرستاره و کنار الماس‌های درخشان در آب ساحل مفنق، از آن لذت ببرید.

بهترین فصل سفر به جزیره هرمز درخشان

بهترین فصل برای دیدن پلانکتون‌ها در جزیره هرمز، فصل‌های پاییز و زمستان است. در این دو فصل، آب خلیج فارس معتدل و آرام است و پلانکتون‌ها در آب‌های کم عمق سواحل جزیره هرمز به وفور یافت می‌شوند.

فصل‌های پاییز و زمستان، شرایط آب و هوایی در خلیج فارس و دمای آب که بین 20 تا 25 درجه سانتیگراد است؛ شرایط مساعدی برای رشد و تکثیر پلانکتون‌ها به‌وجود می‌آورند. همچنین، در این دو فصل، بارش‌های کمتری در منطقه رخ می‌دهد که باعث می‌شود آب خلیج فارس شفاف‌تر و آلودگی کمتری داشته باشد.

برای دیدن پلانکتون‌ها در جزیره هرمز، باید در شب و در ساحل‌های کم عمق جزیره قدم بزنید. هنگامی که موجی به ساحل می‌رسد، پلانکتون‌ها به سمت ساحل کشیده می‌شوند و نور آبی رنگ خود را ساطع می‌کنند. این پدیده در ساحل‌های مختلفی در جزیره هرمز، اتفاق می‌افتد که عبارت است از:

  • ساحل سرخ
  • ساحل نقره‌ای
  • ساحل خاک سرخ
  • ساحل لاک پشت‌ها
  • ساحل منفق

البته، باید توجه داشته باشید که دیدن پلانکتون‌ها به شانس نیز بستگی دارد. اگر در زمان مناسب به جزیره هرمز سفر کنید، ممکن است موفق به دیدن این پدیده شگفت‌انگیز شوید.

حرف آخر

نورهای لطیف روستاها در افق شب، دلنشینی و آرامش را بیشتر می‌کند. خیابان‌های بندرها با نورهای جذاب و اتمسفر محلی به جزیره، زیبایی منحصر به فردی می‌بخشند. همچنین، مردم مهمان‌نواز و دوستانه جزیره هرمز در شب‌ها با موسیقی‌های محلی خود، تجربه‌ای گوناگون و دلنشین را برای گردشگران فراهم می‌کنند.

در طول شب، در کناره‌های ساحلی جزیره با امواج لطیف و آهسته و با صدای آواز خلیج فارس زیبا و الماس‌های خفته در آب یک تجربه فراموش‌نشدنی را رقم بزنید. اگر از این شگفتی و عجایب طبیعت در هرمز تجربه‌ای دارید خوشحال می‌شویم با ما به اشتراک بگذارید.

این مطالب هم واقعا جذابن!!!

نظر شما چیست، اینجا بنویس:)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا