زندگی در آلمانجهانگردی

بورسیه تحصیلی آلمان

شب

شاید خیلی از شما هم تصمیم گرفته‌اید که تحصیلات خود را در یک کشور پیشرفته ادامه دهید. کشوری مانند آلمان که از لحاظ تحصیلی و آموزشی کیفیت بسیار بالایی دارد، می‌تواند جزو گزینه‌هایتان به حساب بیاید. به خاطر همین خیلی‌ها می‌خواهید شرایط بورسیه تحصیلی آلمان را بدانید. به همین منظور باید در مورد تحصیل در آلمان اطلاعات کافی به دست بیاورید. باید بگوییم که اگر تصمیم برای مهاجرت به آلمان گرفته‌اید، بدانید که گزینه خوبی را انتخاب کرده‌اید.‌ آلمان جزو کشورهایی است که از لحاظ تحصیلی وضعیت خوبی خواهید داشت و می‌توانید در آنجا به پیشرفت مد نظرتان برسید. فقط باید در این مورد آگاه باشید.

مهاجرت به آلمان از طریق بورسیه تحصیلی

شاید شما هم امکان این را داشته باشید که در کشور آلمان به صورت رایگان تحصیل کنید. بورسیه تحصیلی آلمان می‌تواند یکی از بهترین فرصت‌هایی باشد که در طول زندگی به دست می‌آورید و از آن برای رشد و ارتقای خود و بهبود کیفیت زندگی‌تان استفاده می‌کنید. آلمان از لحاظ مراکز دانشگاهی جزو کشورهای خیلی پیشرفته به حساب می‌آید؛ پس نباید شرایط خوبِ آن را نادیده بگیرید. اگر موفق شدید که در آلمان بورسیه تحصیلی بگیرید، یعنی شانس با شما یار است زیرا مدرکی که در نهایت به شما می‌دهند، مدرک تحصیلی‌ بسیار معتبری در کل دنیا شناخته می‌شود و در آینده هم پیدا کردن کار برایتان راحت‌تر خواهد بود. بدین منظور با تمام حواس و تمرکز ادامه مقاله را دنبال کنید تا بهترین تصمیمِ زندگیتان را بگیرید.

شرایط بورسیه تحصیلی در کشور آلمان چگونه است؟

قبل از اینکه بخواهیم راجع به بورسیه‌های تحصیلی در کشور آلمان صحبت کنیم، ابتدا باید اطلاعات کلی در مورد بورسیه تحصیلی در اختیارتان قرار دهیم. همه کشورهای دنیا یکسری شرایط کلی و عمومی برای اخذ بورسیه در نظر می‌گیرند که بهتر است آنها را بدانید تا بتوانید یک دید کلی به دست بیاورید و بعد راجع به بورسیه تحصیلی آلمان اطلاعات کسب کنید.
در واقع افراد زیادی هستند که میتوانند بورسیه بگیرند و از طریق کمک هزینه تحصیل به کشورهای مختلف از جمله آلمان مهاجرت کنند. بورسیه تحصیلی یعنی دانشگاهِ شهر یا کشوری که انتخاب کرده‌اید؛ هزینه تحصیل شما را می‌پردازد و به صورت رایگان و دریافت کمک هزینه تحصیلی می‌توانید درس خود را در آن کشور به انجام برسانید. اینکه شما بورسیه تحصیلی بگیرید، یعنی شانستان خیلی خوب بوده و توانسته‌اید توانایی‌های خود را به اثبات برسانید. خیلی از افراد بارها خواسته‌اند که به سراغ بورسیه تحصیلی بروند اما به همین راحتی‌ها هم نبوده و موفق نشده‌اند. شرایط گرفتن بورسیه یا کمک هزینه تحصیلی در دانشگاه‌های مختلفِ آلمان متفاوت است و مراحل آن نیز سخت و پیچیده است؛ بنابراین باید حتماً از شرایط آن باخبر باشید.

شرایط کلی بورسیه تحصیلی در همه کشورها (از جمله آلمان) شامل موارد زیر می‌شود:

 • مدرک زبان
  وقتی که قصدِ مهاجرت کنید یا بخواهید بورسیه تحصیلی بگیرید، حتماً باید مدرک زبان داشته باشید. مدرک زبان اولین چیزی است که کشورهای مختلف آن را مدنظر قرار می‌دهند که حتی نمرات خاصی هم در کشورهای مختلف دنیا برای مقاطع تحصیلی متفاوت برای آن در نظر گرفته شده است. شما قبل از هر چیزی باید به فکر شرکت کردن در آزمون آیلتس یا تافل بین‌المللی باشید. باید به سایت دانشگاهی که میخواهید در آن پذیرش بگیرید، مراجعه کنید و ببینید که چه سطح و مدرک تحصیلی از زبان را برای دانشجوهای خود در نظر گرفته است.
  در واقع اگر به دنبال بورسیه تحصیلی آلمان هستید، حتما ببینید که به چه نمره زبانی نیاز دارید و چه مدرک زبانی باید داشته باشید، بدون مدرک زبان معتبر خیلی از دانشگاه‌ها شما را نمی‌پذیرند؛ حتی اگر رزومه بسیار خوبی از خودتان ارائه دهید. پس قبل از اینکه اقدام به بورسیه تحصیلی کنید، حتما مدارک زبان تان را آماده کنید.
 • دانشگاه مبدا
  خیلی از افرادی که می‌خواهند برای دوره ارشد و دکترا اقدام کنند و بورسیه تحصیل در خارج از کشور بگیرند‌، باید حواسشان به دانشگاه انتخابیِ خود در کشور مبدا باشد. اگر شما هم جزو این افراد هستید، باید این موضوع را بدانید دانشگاهی که در حال حاضر در آن درس می خوانید اهمیت بسیار زیادی دارد. این دانشگاه باید به اندازه کافی اعتبار داشته باشد و دانشگاه مقصد از کیفیت آن راضی باشد و شما هم بتوانید در درجات بالاتر در دانشگاه مقصد تحصیل کنید.
 • ارائه کار و مقالات تحقیقاتی
  یکی از مواردی که باید به آن توجه کنید، این است که حتما مقاله و کار تحقیقاتی داشته باشید. مقاله شما باید در ژورنال های معتبر چاپ شده باشد تا دانشگاه بتواند تصمیم بگیرد که گزینه خوبی برای اخذ بورسیه تحصیلی آلمان هستید یا خیر. معمولاً مقالاتی که در ژورنال های بین المللی چاپ می‌ شوند شانس بیشتری برای اخذ بورسیه در کشورهای مختلف دنیا حتی آلمان دارند. شما می توانید مقاله بنویسید، کتاب چاپ کنید و کارهای آزمایشگاهی انجام دهید که در روند دریافت بورسیه‌تان اهمیت بسیار زیادی خواهد داشت.
 • ارتباط با استاد
  زمانی که می‌‌‌خواهید از هر کشوری بورسیه تحصیلی بگیرید، باید یک استاد در دانشگاه مقصد پیدا کنید، با او در ارتباط باشید تا بتواند دانشگاه را به بهترین شکل ممکن به شما معرفی کند، پذیرش دانشگاه در مقاطع مختلف را برایتان انجام دهد؛ حتی می توانید کار تحقیقاتی خود را هم به او ارائه دهید تا شرایط را برایتان بهتر کند.
 • ثبت اختراعات
  همه بورسیه ها نیاز به ثبت اختراع ندارند؛ اما اگر میخواهید شانس خود را بالا ببرید و جزو افرادی باشید که می‌توانید رقبایتان را کنار بزنید و خودتان بورسیه بگیرید، باید بگوییم که ثبت اختراع و کارهای نوآورانه جزو موارد دریافت کمک هزینه تحصیلی یا بورسیه به حساب می‌آید. در واقع اگر بتوانید اختراعی داشته باشید، شاخص قبولی‌تان هم بالا خواهد رفت.
 • معدل خوب
  یکی از مهمترین مواردی که برای بورسیه تحصیلی آلمان یا به طور کلی شرایط بورسیه باید مد نظر قرار دهید، معدل خوب است. معدل بالا باعث امتیاز خوب نیز می‌شود. بهرحال شما می‌توانید با معدل بالا و کارهای تحقیقاتی، شانس پذیرشتان را هم افزایش دهید.
 • ارائه توصیه‌نامه
  یک توصیه نامه خوب یا نامه پیشنهاد از یک استاد یا مرجع علمی معتبر می‌تواند شانس شما را برای گرفتنِ بورسیه تحصیلی آلمان بالا ببرد.

چگونه بورسیه تحصیلی آلمان را بگیریم؟

برای اکثر بورسیه‌های تحصیلی در کشورهای مختلف؛ باید مراحل مشاوره را طی کنید تا در این مسیر موفق شوید که در مورد بورسیه تحصیلی آلمان هم وضعیت اینچنین است. در واقع اگر قصد دارید که ویزای تحصیلی آلمان بگیرید و با بورسیه در این کشور تحصیل کنید، باید یکسری مراحل را پیش ببرید که در این قسمت در مورد آنها توضیح خواهیم داد:

 • دانشگاه مورد نظرتان را انتخاب کنید
  وارد سایت دانشگاهی کشور آلمان شوید. در مورد دانشگاه های مختلف اطلاعات کسب کنید و ببینید که کدام دانشگاه‌ها چه شرایطی برای بورسیه در نظر گرفته‌اند.
  سپس دانشگاه مدنظر خود را انتخاب کنید و شرایط آن را مطالعه کنید. شاید فکر کنید که این مرحله خیلی ساده و پیش پا افتاده است اما مطمئن باشید که مهمترین بخش مسیر مهاجرت شما به حساب می‌آید و از طرفی هم حتما باید نسبت به حوزه پژوهشی و تخصصی در دانشگاه اقدام کنید تا موفق به اخذ بورسیه بشوید.
  دانشگاه‌های مختلف در وبسایت رسمی خود شرایطشان را اعلام می‌کنند و از این طریق می‌توانید بفهمید که چگونه باید در آنجا وارد شوید و اقامت بگیرید. پس سعی کنید که به صورت مداوم این سایت‌ها را بررسی کنید تا ببینید رشته‌ای که مدنظر شما است را برای بورسیه ارائه داده‌اند یا خیر و چه شرایطی را برایتان در نظر گرفته است.
 • یک رزومه قوی برای خودتان بسازید
  اگر می‌خواهید شانس اخذ بورسیه تحصیلی آلمان داشته باشید، رزومه تحصیلی اهمیت بسیار زیادی دارد. فرم درخواست پذیرش قبل از ارائه رزومه است که باید آنها را کامل کنید و به دانشگاه بفرستید و بعد از آنها پاسخ یا نتیجه مورد نظر را بگیرید یا با آنها مذاکره کنید تا بتوانید که در این کار موفق شوید.
  سپس به سراغ رزومه بروید. رزومه شما حتما باید به زبان انگلیسی باشد. باید به اندازه کافی قوی باشد تا بتواند عاملی برای پذیرش تان بشود. زمانی که می‌خواهید آن را تحویل بدهید، باید محتوای آن را به یک مشاور نشان دهید و به صورت تخصصی تنظیم و تالیف کنید؛ حتی وجود چندین مشاور میتواند بهتر باشد تا بتوانید یک رزومه کامل و قابل توجه را به این کشور ارائه دهید.
 • مدارکتان را تحویل دهید
  برای بورسیه تحصیلی آلمان یا هر کشور دیگری بعد از اینکه رزومه پذیرفته می‌شود، باید به دنبال آماده‌سازی مدارک دیگر باشید. البته بهتر است که از قبل لیست مدارک را بررسی کنید و همه چیز را آماده کنید تا بعد از پذیرفته شدن رزومه، سریع مدارک خود را تحویل دهید و وقت تلف نکرده باشید. البته شاید بعضی از این مدارک را نداشته باشید که در چنین حالتی باید به بخش پشتیبانی دانشگاه مورد نظر اطلاع‌رسانی کنید و ببینید که چگونه می‌توانید معادل آن مدرک را تهیه کنید یا اینکه مجدد وقت بگیرید تا بتوانید مدارک را اماده کنید.
 • به سراغ ویزا بروید
  اگر می‌خواهید در دانشگاه های آلمان تحصیل کنید، حتماً باید پروسه اخذ ویزا را به انجام برسانید که شاید فکر کنید این پروسه وقت‌گیر و کاری طاقت‌فرسا است اما اینگونه نیست.‌‌ فقط باید اول برای آن اقدام کنید، سپس مراحلی مانند مصاحبه و تایید سفارت را پشت‌سر بگذارید و کارهای مربوط به بیمه را به انجام برسانید تا بتوانید ویزا را دریافت کنید. در ضمن دقت کنید که حتما باید از قبل از سفارت وقت بگیرید، مصاحبه انجام دهید و سریع و دقیق مراحل را پشت‌سر بگذارید تا شانستان بیشتر باشد.
 • مهاجرتتان را شروع کنید
  در مرحله آخر باید اقدامات مربوط به مهاجرت را به انجام برسانید و به سمت هدفتان حرکت کنید. بعد از مهاجرت حتما باید در دانشگاه حضور پیدا کنید. ملاقات حضوری باعث میشود که برنامه‌های تحصیلی خود را بهتر بفهمید و با روند کاری دانشگاه بهتر آشنا شوید.

همه چیز درباره بورسیه تحصیلی رایگان آلمان

شاید سوالی که برای خیلی از شما هم پیش آمده، این است که بورسیه تحصیلی آلمان به صورت رایگان امکان‌پذیر است یا خیر؟ بله به قطعیت باید بگوییم که شما امکان تحصیل به صورت رایگان در کشور آلمان را دارید‌. کمک هزینه تحصیلی و بورسیه باعث می‌شود که فشاری از لحاظ مالی به شما وارد نشود. سازمان‌های جامعه مدنی هزینه تحصیلتان را پرداخت می‌کنند. در واقع این سازمان‌ها حامی و پشتیبان دانشجویان در سراسر جهان هستند. بنیادهایی هستند که با حزب‌های سیاسی، مذهبی و اتحادیه انجمن تشکیل داده‌اند و به شما به عنوان یک دانشجو کمک می‌کنند که بدون دغدغه مالی بتوانید تحصیلات رایگان را در کشور پیشرفته‌ای از لحاظ آموزش مانند آلمان داشته باشید.
این بنیادها انتخاب می‌کنند که چه کسانی شایستگی دریافت بورسیه تحصیلی را دارند و چگونه باید پول و شهریه بین آنها توزیع شود. معمولاً این بودجه توسط دولت آلمان تامین می‌شود که برخی از دانشجویانِ مستعد تحت عنوان صندوق حمایت از استعداد آن را دریافت می‌کنند.

بورسیه‌ها در کشور آلمان چند نوع هستند؟

اگر بخواهیم به طور کلی انواع بورسیه در کشور آلمان را بررسی کنیم، باید بگوییم که بورسیه تحصیلی آلمان دو نوع دارد. بورسیه‌هایی که فقط شهریه دانشگاه را پوشش می‌دهند و بورسیه هایی که هم شهریه دانشگاه و هم هزینه‌های زندگی را پوشش می‌دهند که قطعاً در مورد دوم رقابت سنگین‌تر است.
اینکه شما در کدام بورسیه پذیرفته شوید، بستگی به شرایطی دارد که هم‌اکنون وجود دارد.
دولت آلمان و دانشگاهی که در کشور آلمان وجود دارد، هر سال این بورسیه‌های تحصیلی را به دانشجویان خارجی و بین‌المللی ارائه می‌دهند. شما باید شرایط آنها را دارا باشید تا شانس پذیرفتن تان بالا برود.

مدارک لازم برای گرفتنِ بورسیه تحصیلی آلمان چیست؟

زمانی که شما میخواهید بورسیه تحصیلی آلمان بگیرید و در آنجا ادامه تحصیل دهید، به مدارکی نیاز دارید که جزو مدارک مورد نیاز برای تحصیل در کشور آلمان به حساب بیاید. باید این مدارک را ارائه دهید تا موفق شوید که مراحل بعدی را هم به انجام برسانید.

مدارکی که برای ارائه نیاز دارید تا بتوانید بورسیه تحصیلی بگیرید، شامل موارد زیر است:

 • پاسپورت یا کارت شناسایی ملی
 • تاییدیه مدرک تحصیلی
 • رزومه قوی
 • بیمه سلامت دانشجو
 • عکس‌های پاسپورتی
 • فرم تکمیل‌شده درخواست بورسیه
 • مدارک تحصیلی در مقاطع گذشته
 • توصیه‌نامه از سمت استاد
 • تاییدیه سوپروایزر در مقطع دکترا
 • ارائه مقالات بین‌المللی
 • ارائه انگیزه‌نامه
 • مدرک زبان آیلتس یا تافل به زبان آلمانی
 • ریز نمرات عالی

بورسیه تحصیلی در مقطع دبیرستان آلمان چگونه است؟

شاید این سوال برایتان پیش بیاید که آیا می‌توانیم برای مقطع دبیرستان در کشور آلمان هم بورسیه تحصیلی بگیریم یا نه و آیا شما هم امکان انجام این کار را دارید یا خیر. تنها شرطی که خیلی در این مورد روی آن تاکید شده است؛ سطح زبان آلمانی خوب همراه با سطح زبان انگلیسی است که در چنین حالتی شانستان خیلی بالاتر خواهد رفت. البته نمرات مدرسه شما هم در مقاطع قبلی باید عالی باشد و یک دانش‌آموز برتر بوده باشید.

بورسیه تحصیلی آلمان با مدرک دیپلم به چه صورت است؟

شاید این سوال ذهنتان را درگیر کرده باشد که آیا امکان دریافت بورسیه تحصیلی در آلمان با مدرک دیپلم هم وجود دارد یا خیر؟‌ بله، شما می‌توانید موفق به انجام این کار شوید اما در نظر داشته باشید که دریافت بورسیه در این مقطع شرایط متفاوتی دارد. کشور آلمان هر سال مهاجران و دانشجویان زیادی را می‌پذیرد. امکان تحصیل رایگان در این کشورها وجود دارد، حتی اگر مدرک دیپلم داشته باشید. باید بگوییم که یکسری شرایط کلی هست که باید آنها را داشته باشید تا بتوانید در این کشور بورسیه بگیرید. شرایطی که در زیر برایتان بیان می‌کنیم، جزو این موارد هستند:

 • فرم درخواست بورسیه به صورت کامل
 • رزومه کامل با امضای دستی
 • توصیه‌نامه کاری در سربرگ رسمی محل کار بامهر و امضاء رسمی
 • انگیزه‌نامه با امضای دستی و دارای رفرنس
 • توصیه‌نامه آکادمیک در سربرگ رسمی محل تحصیل همراه با مهر و امضای اصلی
 • ارائه مدرک زبان انگلیسی و مدرک زبان آلمانی که بستگی به رشته تان دارد
 • ارائه مدارک تحصیلی تایید شده توسط کشور آلمان

بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی آلمان چگونه است؟

برای گرفتنِ بورسیه تحصیلی آلمان در مقطع کارشناسی یا لیسانس، باید مدرک دبیرستان شما نمره بسیار عالی داشته باشد. اگر دانشجوی دانشگاه‌های دولتی آلمان باشید، معمولا شهریه پرداخت نمی‌کنید اما باید برای تحصیل کتاب بخرید و هزینه زندگی خود را بپردازید. در واقع اگر خودتان یا خانواده تمکن مالی کافی را نداشته باشید تا بتوانید هزینه‌هایتان را پرداخت کنید؛ یکسری شرایط خاص برایتان در نظر می‌گیرند و دولت به شما کمک مالی می‌کند. البته همه چیز باید بررسی شده و اثبات شود.
شما در دوران کارشناسی در کشور آلمان با اخذ بورسیه می‌توانید در کنار تحصیل، مشغول به کار هم بشوید. بورسیه‌های تحصیلی متنوع هستند و شرایط متفاوتی را در نظر می‌گیرند اما علاوه‌بر داشتن شغل هنگام تحصیل، می‌توانید از وام یا سایر برنامه‌های بودجه برای دانشجویان در بورسیه هم استفاده کنید. به عنوان مثال دانشگاه فرانکفورت برای دانشجویان دوره لیسانس یک بورسیه تحصیلی در نظر گرفته و به افراد در صورت ثابت کردن مهارت خود در رشته‌شان داده می‌شود و در نتیجه اینگونه شهریه آنها برای کل مدت تحصیلشان کاهش پیدا میکند.

بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد آلمان چگونه است؟

اگر می‌خواهید موفق به اخذ بورسیه تحصیلی آلمان در مقطع کارشناسی ارشد شوید، باید مدرک دانشگاهی یا لیسانس ۴ ساله خود را ارائه دهید که نمرات بالایی داشته باشد. حتما سطح زبان شما باید خیلی بالا باشد و مدرک‌هایی که ارائه می‌دهید مورد تایید کشور آلمان قرار بگیرد.
علاوه بر اینهایی که گفتیم، باید رزومه پژوهشی بسیار قوی هم داشته باشید. در این مقطع اگر بورسیه تحصیلی بگیرید؛ حتما باید هزینه بسیار کمی را مخصوص کارهای اداری پرداخت کنید اما این فقط مربوط به دانشگاه‌های دولتی است. در کل باید در نظر بگیرید که شما علاوه‌بر شهریه دانشگاه یا هزینه‌های تحصیل، باید هزینه‌های زندگی خود را هم پرداخت کنید و به فکر باشید.
می‌توانید از برنامه‌های کمک مالی هم که به دانشجویان بین‌المللی ارائه می شود، استفاده کنید. البته در بعضی از شرایط شما باید شهریه دانشگاه را به مقدار جزئی پرداخت کنید. اگر رشته‌ای که در مقطعِ فوق لیسانس می‌خواهید مطالعه کنید، با رشته کارشناسی شما مطابقت ندارد، کارتان برای اخذ بورسیه تحصیلی خیلی سخت خواهد شد و باید مقدار زیادی از شهریه را خودتان پرداخت کنید.

بورسیه تحصیلی در مقطع دکترا در آلمان به چه صورت است؟

در مورد بورسیه تحصیلی آلمان در مقطع دکترا باید بگوییم که کشور عالی را انتخاب کرده‌اید، زیرا در بهترین دانشگاه‌های دنیا قرار است تحصیل کنید و مدرک دکترا بگیرید. سیستم آموزش عالی آلمان در سطح جهان جزو برترین‌هاست و خیلی از متفکران تاریخ از جمله آلبرت انیشتن در آلمان تحصیل کرده‌اند. موسسات زیادی در آلمان هستند که در مقطع دکترا رتبه جهانی دارند که هشت مورد از این موسسات در بین ۱۰۰ موسسه برتر کنونی در بین کشورها قرار می‌گیرند. اکثر دانشگاه‌های آلمان بدون اینکه ملیت شما را در نظر بگیرند، در صورت ارائه بورسیه تحصیلی هیچ شهریه‌ای را از شما دریافت نمی‌کنند که این فقط مخصوص دانشجویان مقطع دکترا است. شما می‌توانید تحصیلاتِ دکترای خود را در هر رشته تحصیلی در این کشور از طریق بورسیه ادامه دهید.

شرایط بورسیه دانشگاه های مختلف

شرایط بورسیه در دانشگاه‌های مختلف کشور آلمان متفاوت است‌. شما اول باید وضعیت دانشگاهِ مورد نظرتان را مطالعه کنید، شرایطش را بدانید، قوانین آن را بشناسید و بعد تصمیم بگیرید که به آنجا مهاجرت کنید یا خیر. در واقع دانشگاه های مختلفی در کشور آلمان هستند که بورسیه تحصیلی ارائه می‌دهند و جزو دانشگاه‌های برتر هم شناخته می‌شوند که در این قسمت آنها را به شما معرفی می‌کنیم که برای اخذ بورسیه تحصیلی بهتر است که مروری در مورد آنها داشته باشید.

 • دانشگاه بریتیش کلمبیا
  در مورد بورسیه دانشگاه بریتیش کلمبیا باید بگوییم که این دانشگاه به ندرت بورسیه‌ای را در نظر می‌گیرد که همه هزینه‌های دانشجو را پوشش دهد و بیشتر برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی یعنی ارشد و دکترا در دسترس است که البته اگر واجد شرایط باشید، به شما تعلق میگیرد. شرایطی که باید داشته باشید، این است که اثبات کنید به اندازه کافی تمکن مالی دارید و می‌توانید هزینه زندگی خود را پرداخت کنید. شایستگی خود را با نمرات عالی نشان دهید که بتوانید در مسائل فرهنگی هم نقش مثبت و موثری داشته باشید.
 • دانشگاه مونیخ
  دانشگاه مونیخ امروزه جزو دانشگاه‌هایی است که هر بار شرایط متفاوتی را برای بورسیه اعلام می‌کند که باید برای اطلاعات بیشتر به سایت خود دانشگاه مراجعه نمایید. این دانشگاه دانشجویان زیادی دارد و در رشته علوم کامپیوتر؛ فیزیک و ریاضیات جزو دانشگاه.های برتر شناخته می‌شود.
 • دانشگاه آخن
  دانشگاه آخن هم جزو بزرگترین دانشگاه‌های فنی در کشور آلمان است و جزو دانشگاه‌های برتر به حساب می‌آید. دانشجویان بسیار خوبی در این دانشگاه فارغ‌التحصیل می‌شوند و حدود ۱۵۰۰ نفر دانشجوی بین‌المللی دارد. شرایطی را هم برای بورسیه در نظر می‌گیرد که باز هم بهتر است از مشاورینِ حرفه‌ای مشورت گرفته و به سایت دانشاه هم سر بزنید. این دانشگاه در رشته علوم مواد، مهندسی و شیمی طرفدار بسیار زیادی دارد.
 • دانشگاه گوتینگن
  این دانشگاه هم شهرت بسیار زیادی دارد. دانشجویان بین‌المللی آن حدود ۴۱ هزار و ۲۰۰ نفر هستند , در رشته شیمی؛ کشاورزی و علوم محیطی طرفدار زیادی دارد. می‌توانید در مورد شرایط بورسیه در سال‌های مختلف این دانشگاه تحقیق کنید و اگر واجد شرایط بودید از این دانشگاه بورسیه بگیرید.

شرایط بورسیه تحصیلی آلمان در رشته پزشکی

اگر به دنبال بورسیه تحصیلی آلمان در رشته پزشکی هستید، باید بگوییم که دولت آلمان شرایط سختی را برایتان در نظر نگرفته است. شما میتوانید این مورد از مهاجرت تحصیلی را به انجام برسانید، هزینه‌های زندگی خود را کاهش دهید و شرایط تحصیل رایگان را برای خودتان فراهم کنید. اگر متقاضی تحصیل در رشته پزشکی هستید، می‌توانید از این بورسیه‌ها بهره‌مند شوید و با هر مدرک تحصیلی که دارید، موفق به اخذ بورسیه تحصیلی آلمان در رشته پزشکی شوید اما برای اینکه این کار را انجام دهید و موفق هم شوید، باید شرایطی را داشته باشید. که معدل بالا در مقطع قبلی، ارائه مقاله‌های علمی تحقیقی، مدرک مهارت زبان آلمانی، توصیه‌نامه از اساتید در مقطع قبل و فعالیت‌های تحقیقاتی و علمی جزو این شرایط و موارد هستند.

شرایط بورسیه تحصیلی آلمان در رشته دندانپزشکی

رشته دندانپزشکی هم مانند رشته پزشکی پرطرفدار است و شاید اصلا طرفدارانش بیشتر هم باشد. برای این که موفق به تحصیل رایگان در رشته دندانپزشکی در کشور آلمان شوید، باید یکسری شرایط را پشت سر بگذارید تا آلمان بپذیرد که شما گزینه خوبی برای تحصیل در این کشور هستید. ارائه مدرک دیپلم با نمرات بالا و ممتاز، ارائه مدارک هویتی، ارائه مدرک زبان با نمره بالا و ترجمه واحدهای درسی جزو موارد ضروری است.

هزینه بورسیه تحصیلی آلمان چقدر است؟

اگر می‌خواهید بورسیه تحصیلی آلمان را داشته باشید، حتما باید در مورد هزینه‌هایش هم اطلاعات پیدا کنید. بورسیه یعنی همان کمک‌ هزینه‌هایی که آن دانشگاه برای شما به عنوان دانشجوی واجد شرایط در نظر می‌گیرد اما هزینه‌های زندگی در آلمان را هم باید مدنظر قرار دهید. درست است که هزینه تحصیل در آلمان رایگان است اما بورسیه فقط می‌تواند هزینه‌های مربوط به تحصیل را بپردازد. شما باید هزینه رفت و آمد و اجاره خانه را هم حساب کنید. علاوه‌برآن مقدار پرداختی بورسیه تحصیلی در هر ماه را هم باید بدانید، چون همه بورسیه‌ها هزینه کامل تحصیل را نمی‌پردازند. به طور کلی اگر متقاضی کارشناسی ارشد هستید، هر ماه ۸۵۰ یورو، اگر متقاضی دکترا هستید، هر ماه ۱۲۰۰ دریافت می‌کنید. برای دستیاران استاد و مدرسان هم این عدد تا ۲۱۵۲ قابل افزایش است.

برخی از سوالات متداول

آیا هزینه زندگی در کشور آلمان بالاست؟

خیلی از شما زمانی که به بورسیه تحصیلی آلمان فکر میکنید، این سوال برایتان پیش می آید که آیا هزینه زندگی در کشور آلمان بالا است یا خیر. هزینه زندگی بستگی به سبک زندگی شما هم دارد و نمیتوانیم یک عدد دقیقی برای همه اعلام کنیم؛ زیرا استایلِ زندگی و سلیقه افراد و نوع مخارج آنها با یکدیگر متفاوت است اما بهرحال همه شما نیاز به پرداخت اجاره منزل دارید. اینکه بخواهید در کدام شهر زندگی کنید، هزینه‌های شما را تغییر می‌دهد. مثلاً در برلین یا مونیخ باید نسبت به دیگر شهرهای آلمان هزینه بیشتری برای اجاره خانه پرداخت کنید. البته اگر توانایی پرداخت اجاره خانه را ندارید، می‌توانید از اقامتگاه‌های دانشجویی هم استفاده کنید که هزینه‌هایتان از این طریق کاهش پیدا کند که معمولا اجاره خوابگاه بین ۲۱۰ تا ۳۲۰ یورو در ماه است که در شهر برلین ۴۳۲ یورو و در مونیخ ۶۶۵ یورو است و از این طریق می‌توانید تفاوت هزینه‌ها را متوجه شوید. در کنار همه این موارد، شما موظف به پرداخت قبض آب و خرید مواد غذایی و فعالیت‌های اجتماعی نیز هستید که بهتر است برای آنها میانگین، چیزی حدود ۸۵۰ یورو در نظر بگیرید که البته در مونیخ و برلین و دیگر شهرهای بزرگ این هزینه بیشتر است.

ایرانیان باید چه مدرک زبانی برای تحصیل در کشور آلمان داشته باشند؟

اگر به دنبال تحصیل در کشور آلمان هستید، مدرک زبان آلمانی شما باید برای مقطع کارشناسی b2 باشد تا بتوانید در دانشگاه‌های دولتی و رایگان آلمان پذیرش بگیرید.

آیا برای بورسیه تحصیلی آلمان معدل در نظر گرفته می‌شود؟

بله. همانطور که در مقاله هم به آن اشاره شد؛ قطعاً یکی از مهمترین مواردی که در آلمان برای بورسیه تحصیلی در نظر می‌گیرند، معدل است.

آیا کشور آلمان می تواند گزینه خوبی برای تحصیل باشد؟

آلمان جزو کشورهای پیشرفته در همه امور، بخصوص از لحاظ آموزش است. پس از لحاظ بورسیه تحصیلی در این کشور نگران نباشید، زیرا آلمان از لحاظ آموزشی وضعیت بسیار خوبی دارد و امکانات بسیار عالی را در اختیار دانشجویانش قرار می‌دهد. پس اگر بتوانید پذیرش دانشگاه‌های این کشور را بگیرید، یعنی در زمینه کار و شغل آینده خود را تضمین کرده‌اید.

سخن پایانی

در این مقاله به طور کامل برایتان توضیح دادیم که شرایط بورسیه تحصیلی آلمان چگونه است و متوجه شدید که اگر بخواهید به کشور آلمان سفر کنید و بورسیه بگیرید، در دانشگاه‌های مختلف شرایط متفاوتی وجود دارند که باید آنها را فراهم کنید. از طرفی هم یک سری شرایط عمومی هستند که برای بورسیه در هر کشوری و هر دانشگاهی باید آنها را داشته باشید که شامل مدرک زبان، نمرات بالا در مقاطع تحصیلی قبلی، ارائه تمکن مالی برای هزینه‌های زندگی غیر از شهریه دانشگاه و یا ثبت پروژه‌ها المپیادها و کارهای تحقیقاتی است. همچنین می‌توانید مقالات دیگر را در سایت مطالعه کنید و در مورد مهاجرت اطلاعات بیشتری کسب کنید.

این مطالب هم واقعا جذابن!!!

نظر شما چیست، اینجا بنویس:)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا