ایتالیاجهانگردی

تحصیل پزشکی در ایتالیا

ایتالیا جزو کشورهایی است که از لحاظ آموزش و دانشگاه در دسته برترین‌ها قرار می‌گیرد و در نتیجه خیلی‌ها ترجیح می‌دهند که در این کشور تحصیل کنند اما در مورد رشته‌های مختلف قطعا شرایط متفاوتی وجود دارد که شما قبل از هر گونه اقدامی برای مهاجرت باید ابتدا به طور مجزا در مورد این رشته‌ها اطلاعات پیدا کنید. از طرفی همانطور که میدانید پزشکی جزو رشته‌هایی است که رقابت برای آن بسیار سنگین است و پذیرفته شدن در آن هم اصلا کار راحتی نیست. به همین خاطر در این مقاله تصمیم گرفتیم راجع به تحصیل پزشکی در ایتالیا صحبت کنیم و ببینیم که این رشته پرطرفدار در این کشور محبوب چقدر می‌تواند مفید باشد و شرایط پذیرش در آن چیست تا اگر قصد انجام این کار را دارید، بتوانید راحت‌تر تصمیم بگیرید. پس با ما در مقصد360 همراه باشید.

شرایط تحصیل پزشکی در ایتالیا

ایتالیا به عنوان یک کشور پرطرفدار همیشه شرایط خاصی را برای تحصیل در رشته‌های مختلف در نظر می‌گیرد و در مورد تحصیل پزشکی در ایتالیا هم باید بگویم که از این قاعده مستثنا نیست و شما باید شرایط خاصی را در این رشته محبوب پشت سر بگذارید تا بتوانید در این کشور و در این رشته تحصیل کنید.
شرایط تحصیل در این رشته و در این کشور اینگونه است که باید به عنوان یک فرد متقاضی خارجی یعنی کسی که در خارج از ایتالیا زندگی می‌کند و می‌خواهد در دانشگاههای آن در رشته پزشکی پذیرش بگیرد، اپلای کنید. باید پروسه اپلای پزشکی ایتالیا را انجام دهید؛ سپس پذیرش تحصیلی بگیرید و برای گرفتن ویزای پزشکی ایتالیا دست به اقدام بزنید. تمامی مدارک مربوط به دانشگاه و مدارک مربوط به زبان را نیز باید تحویل دهید.
مدارک هویتی و اثبات تمکن مالی هم جزو مواردی است که حتماً باید ارائه داده شود تا شما به عنوان فردی که میخواهد پزشکی بخواند، مورد تایید قرار بگیرید. در مورد تحصیل تخصص پزشکی در ایتالیا
همه چیز بستگی به رشته انتخابی شما دارد. در بسیاری از رشته‌ها و دانشگاه‌های ایتالیا این امکان را دارید که تخصص را به زبان انگلیسی یاد بگیرید و حتی می‌توانید برای آن بورسیه هم دریافت کنید که قطعا شما را چندین پله جلو خواهند انداخت.

هزینه تحصیل پزشکی در ایتالیا

در مورد تحصیل رشته‌های مختلف از جمله تحصیل پزشکی در ایتالیا حتما باید اطلاعات کافی وجود داشته باشد تا بدانید که گزینه خوبی برای انجام این کار هستید یا خیر. یعنی علاوه بر اینکه باید شرایط تحصیل رایگان پزشکی در ایتالیا را بدانید، باید در مورد تحصیل با هزینه هم اطلاعات داشته باشید.
هزینه تحصیل در این رشته در دانشگاه‌های دولتی بین ۱۵۶ یورو تا ۳۵۰۰ یورو است و اگر بخواهیم به طور میانگین آن را به شما بگوییم، متوسط شهریه در سال ۱۲۰۰ یورو میشود که هزینه تحصیل پزشکی در ایتالیا به زبان ایتالیایی و هزینه تحصیل پزشکی در ایتالیا به زبان انگلیسی خیلی متفاوت نیست.
از طرفی بعد از این که بورسیه استانی ایتالیا را هم می‌گیرید، هزینه برای شما به عنوان یک دانشجو رایگان میشود.

شرایط اخذ پذیرش تحصیلی در رشته پزشکی در ایتالیا

یکی دیگر از مواردی که باید در مورد آن اطلاعات داشته باشید و بعد برای تحصیل پزشکی در ایتالیا اقدام کنید، این است که در مورد شرایط اخذ پذیرش بدانید. در حقیقت شما به عنوان فرد متقاضی برای اینکه بتوانید وارد مراکز آموزش عالی شوید و در مقطع کارشناسی در ایتالیا تحصیل کنید، اولین چیزی که باید ارائه دهید‌ مدرک دیپلم ۱۲ ساله تان است. البته که برای تحصیل در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی در این کشور یک آزمون ورودی به نام آزمون ایمت میگیرند و در صورتی که نمره تعیین شده را بگیرید، می‌توانید مجوز ورود به دانشگاه را هم دریافت کنید.
شاید خیلی‌ها این سوال برایشان پیش بیاید که آیا شرایط ورود به این کشور و تحصیل در این رشته بدون آزمون ورودی امکانپذیر هست یا خیر! در واقع تمام برنامه‌هایی که برای پزشکی در ایتالیا ارائه می‌شود به زبان انگلیسی هستند و به آزمون ورودی نیاز دارند و در نتیجه شما فقط در صورتی می‌توانید دوره تحصیل پزشکی در ایتالیا را پشت سر بگذارید که در آزمون ورودی یا همان آزمون ایمت که به آن آلفا تست هم گفته می‌شود؛ پذیرفته شوید.

از دیگر شرایط الزمی، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • حتما باید در آزمون ورودی دانشگاه های پزشکی انگلیسی زبان ایتالیا که همان آزمون ایمت است، نمره قبولی را کسب کنید.
 • آخرین مدارک تحصیلی شما، دیپلم و مدرک دانشگاهی‌تان باید ترجمه شده باشد.
 • رزومه تحصیلی قوی ارائه داده شود.
 • باید نمرات قابل قبول و بالایی را در دروس اصلی داشته باشید که شامل ریاضی، فیزیک، شیمی و زیست‌شناسی است.
 • باید نامه تمکن مالی بانکی را ارائه دهید.
 • باید مدرک زبان معتبر انگلیسی یا ایتالیایی داشته باشید.
 • رسید پرداخت ادمیشن فی را حتما باید ارائه دهید.
 • فرم‌ها را به صورت کامل تکمیل کرده و امضا کنید که یکی از آنها مربوط به درخواست پذیرش تحصیلی دانشگاه است.
 • باید از اساتید قبلی خود توصیه نامه داشته باشید؛ البته در صورتی که دانشگاه از شما درخواست کرده باشد.
 • رزومه تحصیلی تان را هم ارائه دهید.
 • برای مقاطع تکمیلی نیاز به انگیزه نامه دارید.
 • حداقل باید ۱۷ سال سن داشته باشید.
 • در آزمایش مدیکال دانشجو هم باید شرکت کنید.

در مورد تحصیل پزشکی در ایتالیا بدون ازمون باید بگوییم که امکانِ ‌پذیرش شما بسیار کم است. در واقع بهتر است که به دنبال شرکت در آزمون بروید و خیلی امیدوار نباشید که بتوانید بدون آزمون در رشته پزشکی در کشور ایتالیا تحصیل کنید.

شرط معدل برای تحصیل پزشکی در ایتالیا

مباحث مختلفی وجود دارد که باید برای تحصیل پزشکی در ایتالیا بررسی کنید که یکی از آنها مربوط به شرط معدل است. اگر قصد مهاجرت به اروپا را دارید و میخواهید در دانشگاه‌های برتر آن تحصیل کنید، باید بیشتر از هر چیز دیگری نسبت به قوانینش اطلاعات پیدا کنید که مثلاً یکی از آنها شرایط سنی و شرط معدل است. سپس باید به سراغ آماده‌سازی مدارک مورد نیاز بروید.

در مورد مباحث مربوط به شرط معدل در دانشگاه‌های این کشور باید بگوییم که همه چیز به نوع رشته، مقطع تحصیلی و دانشگاه انتخابی شما بستگی دارد؛ مثلا دانشگاه معروف رم پذیرش بالاتری دارد و سختی در آن نسبت به دیگر دانشگاه‌ها کمتر است.
دانشگاه‌های دیگری مانند دانشگاه‌های میلان، بولونیا و پیزا هستند که کمتر پذیرش می‌گیرند و شرایط آنها سخت‌تر است و در نتیجه باید تمام این مقایسه‌ها را انجام دهید و بعد به شرط معدل فکر کنید.
برای رشته پزشکی، بعضی از دانشگاه‌ها در ایتالیا حداقل معدل GPA با نمره 4 را در نظر می‌گیرند و در نتیجه کاری که باید انجام دهید، این است که به وبسایت دانشگاه مورد نظر خود مراجعه کنید و از شرایط پذیرش به طور کامل اطلاعات پیدا کرده و بعد از مشاور و راهنما کمک بگیرید، بعد وضعیت خود را بررسی کنید. مراکز مربوط به مشاوره، تبدیل معدل را برای شما انجام میدهند. به طور مثال نمره ۴ در مقیاس GPA که بالاتر گفتیم، تقریبا معادل با نمره ۱۵ و ۱۴ در ایران است.

شرایط آزمون IMAT در ایتالیا

آزمون IMAT ایتالیا مخفف عبارت International Medical Admission Test است که برای متقاضیان تحصیل پزشکی در ایتالیا است؛ یعنی اگر شما داوطلبِ رشته داروسازی، پزشکی و دندانپزشکی باشید، باید حتما در این آزمون شرکت کنید.
تدریس این دوره به زبان انگلیسی است و اکثر دانشجویان در سراسر جهان از جمله دانشجویان بومی ایتالیا و اتحادیه اروپا و خارج از اتحادیه اروپا باید در این دوره‌ها شرکت کنند و این آزمون را پشت سر بگذارند.
این آزمون به صورت کتبی برگزار می‌شود و ۹۰ دقیقه زمان برای آن در نظر می‌گیرند و ۶۰ سوال ۵ گزینه‌ای در آن وجود دارد. کل این آزمون ۹۰ نمره دارد و شما باید حداقل نمره ۵۰ بگیرید تا شانس قبولی در دوازده دانشگاه پزشکی به زبان انگلیسی یا زبان ایتالیایی را داشته باشید؛ البته دانشگاه‌های مختلف حداقل نمره قبولی را متفاوت در نظر می‌گیرند.
بعضی از دانشگاه‌ها که به تعداد محدودی در ایتالیا هستند؛ حداقل نمره را ۲۰ در نظر می‌گیرند اما هرچقدر نمره‌تان بالاتر باشد، طبیعتاً شانستان خیلی بیشتر خواهد بود و می‌توانید تحصیل پزشکی در ایتالیا را در بهترین دانشگاه‌های این کشور به انجام برسانید.

شرایط سنی تحصیل پزشکی در ایتالیا

در مورد شرایط سنی تحصیل پزشکی در ایتالیا هم باید بگوییم که دامنه سنی و بازه سنی که در دانشگاه‌ها و دانشکده‌های مختلف مورد پذیرش قرار می‌گیرند، در کشور ایتالیا با یکدیگر متفاوت است. نمی‌توانیم یک عدد دقیق برایشان بگوییم. بازه سنی که مورد پذیرش دانشگاه رم است، بین ۱۸ تا ۳۶ سال است. در مورد دانشگاه‌های دیگر ممکن است شرایط دیگری فراهم کنند و شما باید مختص رشته پزشکی شرایط را بررسی کنید.
نه تنها باید پذیرش تحصیلی داشته باشید و موافقت دانشگاه را بگیرید، بلکه باید ویزای تحصیلی ایتالیا را نیز بگیرید.
اگر موفق به اخذ نامه پذیرش دانشگاه شدید اما شرط سنی نداشتید یا گپ تحصیلی یا وقفه تحصیلی شما زیاد بود، احتمال پذیرش برای شما وجود ندارد و ممکن است ویزای شینگن شما ریجکت یا رد شود.
نکته دیگری که باید به آن توجه کنید، این است که برای اینکه در رشته پزشکی ایتالیا فارغ التحصیل شوید، حداقل ۵ تا ۶ سال زمان نیاز دارید. بعد از آن، سه سال تا چهار سال هم باید صرف این کنید که تخصص پزشکی در کشور ایتالیا بگیرید، البته مبحث سن موضوعِ خیلی مهمی نیست و نباید نگران باشید. فقط ممکن است مشکلاتی برای یکسری افراد خاص با وقفه تحصیلی ۵ تا ۷ سال وجود داشته باشد. علت هم این است که شما مدت زمان زیادی از محیط آموزش دور بوده‌اید و در نتیجه امکان قبولی در این آزمون برایتان کم خواهد شد.

بورسیه پزشکی ایتالیا

شرایط بورسیه در این کشور هم باید مورد بررسی قرار بگیرد که شاید شما گزینه خوبی برای بورسیه باشید. بورسیه تحصیلی پزشکی در ایتالیا همان بورسیه استانی ایتالیا است که برای همه رشته‌ها و مقاطع تحصیلی دانشگاه‌ها استفاده می‌کنند.
شما هم به عنوان فردی که متقاضی تحصیل پزشکی در ایتالیا هستید، اگر شرایط مورد نظر را داشته باشید، می‌توانید از این بورسیه‌ها استفاده کنید. همه چیز بستگی به رشته مورد نظر و تخصصتان دارد که هزینه و شهریه‌ها را برای شما متفاوت می‌کند. هزینه تحصیل دانشگاه‌های پزشکی در ایتالیا در سال چیزی بین ۳۵۰۰ تا ۵۰۰۰ یورو است که البته با توجه به دانشگاهی که انتخاب کردید، شرایط متفاوت می‌شود.
بورسیه‌ای که به شما ارائه می‌دهند، از طریق استان و محل سکونت ممکن است باعث شود تا هزینه‌هایتان به صفر برسد که به آن بورسیه استانی ایتالیا یا DSU میگویند که حتی در سال ممکن است تا مبلغ ۵۲ یورو هم به دانشجویانش بدهد تا آنها بتوانند هزینه شهریه و تحصیلِ خود را پرداخت کنند و کمک هزینه زندگی هم داشته باشند‌.

تمامیِ دانشگاه های پزشکیِ ایتالیا

یکسری دانشگاه‌ها در هر کشوری هستند که بیشتر مورد تایید قرار می‌گیرند و برای مهاجرت حتما باید آنها را بررسی کنید. در مورد تحصیل پزشکی در ایتالیا هم شما باید این موارد را در نظر بگیرید و بعد اقدام کنید. به خاطر همین در این قسمت دانشگاه‌های پزشکی ایتالیا که توسط وزارت بهداشت مورد تایید قرار گرفته‌اند و برای تحصیل به زبان انگلیسی در این کشور گزینه مناسبی هستند و رتبه‌های بالایی دارند را به شما معرفی میکنیم:

 • دانشگاه میلان
 • دانشگاه بولونیا
 • دانشگاه پادوا
 • دانشگاه رم لا ساپینزا
 • دانشگاه ناپولی فدریکو
 • دانشگاه تورین
 • دانشگاه رم
 • دانشگاه تورورگاتا
 • دانشگاه میلانو
 • دانشگاه پاویا
 • دانشگاه سیینا فقط برای دندانپزشکی
 • دانشگاه مسینا

جمع‌بندی

بدون شک شما برای هر کار و تصمیم بزرگی باید اطلاعات خود را ارتقا دهید. مهاجرت هم جزو همین اقدامات بزرگ است که در این مقاله به طور کامل در مورد تحصیل پزشکی در ایتالیا با شما صحبت کردیم و سعی کردیم تا اطلاعات جامع در اختیارتان قرار دهیم. مباحثی مانند شرایط تحصیل پزشکی در ایتالیا، هزینه آزمون ایمت، دانشگاه‌های معتبر برای رشته پزشکی، شرایط سنی و مواردی از این قبیل مورد بررسی قرار گرفت.

برخی از سوالات متداول
آیا آزمون ایمت نمره منفی دارد؟
شباهت این آزمون با کنکور در کشور خودمان این است که اگر به سوالی پاسخ ندهید، امتیاز یا نمره منفی نخواهید گرفت.
چه زمانی باید برای پذیرش دانشگاه‌های ایتالیا اقدام کنیم؟
برای تحصیل پزشکی در ایتالیا فقط یک بار در سال فرصت دارید و بازه زمانی که در اختیار شما قرار می‌دهند تا درخواست خود را تکمیل کنید، فقط دو هفته یا گاهی اوقات کمتر است.
آیا برای آزمون ایمت باید هزینه پرداخت کنیم؟
قطعا بله. هزینه‌ای معادل با ۱۳۰ یورو هنگام ثبت نام به صورت آنلاین برای شرکت در این آزمون باید پرداخت کنید‌.

این مطالب هم واقعا جذابن!!!

نظر شما چیست، اینجا بنویس:)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا