زندگی در کاناداجهانگردی

تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم

شب

گرفتن ویزای تحصیلی یکی از روش‌های متداول و کم‌هزینه است که می‌تواند مسیر مهاجرت به کشور مهاجر‌پذیر کانادا را برای افراد هموار کند. عموماً افرادی که در ایران یا سایر کشورها در فکر مهاجرت تحصیلی هستند حتماً نباید مدرک کارشناسی و بالاتر داشته باشد.
افراد بسیاری هستند که برای مهاجرت کشور کانادا اقدام می‌کنند و دارای مدرک دیپلم بوده و با مدرک دیپلم راهی کانادا می‌شوند و همان جا ادامه تحصیل می‌دهند. در واقع این کشور فرصت‌های تحصیلی متنوعی را در مدارس و دانشگاه‌ها برای افراد فراهم کرده است به‌طوری‌که حتی افرادی که در سایر کشور‌ها دارای مدرک دیپلم بوده‌اند می‌توانند برای ادامه تحصیل به کانادا مهاجرت کنند.
برای مثال اگر فرد پیش از اتمام مقطع متوسطه در ایران و در سن 18 سالگی برای ویزای دانش‌آموزی و مهاجرت به کشور کانادا اقدام کند نیازی به ارائه مدرک زبان نبوده و شرایط آسان‌تری برای دریافت پذیرش در این کشور داشته و از مزایای تحصیلی بیشتری برخوردار بوده است. در این بخش به بررسی تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم پرداخته می‌شود.

مراحل پذیرش در دانشگاه‌های کانادا با مدرک دیپلم

تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم تفاوت چندانی با مدرک لیسانس ندارد. برای این منظور نیز، نیاز به پذیرش از دانشگاه است. برای این منظور ابتدا دانشگاه موردنظر را انتخاب کرده و از طریق وب‌سایت و بخش‌پذیرش دانشگاه، با شرایط پذیرش آشنا شوید. زیرا قوانین پذیرش ممکن است نسبت به دانشگاه‌های دیگر متفاوت باشد. در ادامه باید با یکی از اساتید شاغل در درون دانشگاه مدنظر تماس گرفت.
اگر استاد مربوطه با پذیرش موافقت کند و فرد را به‌عنوان دانشجو بپذیرد آن فرد یک دانشجوی تأیید شده تلقی می‌شود. در مرحله بعد دانشگاه مدنظر یک فرم پذیرش برای فرد از طریق ایمیل ارسال می‌کند که نشان‌دهنده پذیرش فرد در دانشگاه است.

ویزای تحصیلی با مدرک دیپلم در کانادا

پس از دریافت پذیرش باید برای ویزای تحصیلی اقدام و مدارک موردنیاز بارگذاری شود. برای این منظور باید به سفارت کانادا مراجعه کرد.
به دلیل اینکه این سفارت در ایران وجود ندارد می‌توان به کشور‌های همسایه و نزدیک به ایران که دارای سفارت کاناداست مراجعه کرد. اغلب ایرانی‌ها برای این منظور به کشور ترکیه و امارات مراجعه می‌کنند.

شرایط تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم

تحصیل در کانادا نیاز به شرایط عمومی و اختصاصی دارد: شرایط عمومی تحصیل در این کشور شامل داشتن حداقل سن 18 سال، داشتن پاسپورت معتبر، ارائه گواهی سلامت جسمی و روانی و عدم سوءپیشینه است.
شرایط اختصاصی تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم از قبیل ارائه مدرک دیپلم با معدل بالا، ارائه ریز نمرات مربوط به دبیرستان، ارائه و ارسال مدارک زبان و گپ تحصیلی کم، رسید پرداخت هزینه پذیرش دانشگاه و تمکن مالی است. همچنین به‌منظور دریافت ویزای تحصیلی فرد باید شرایط زیر را فراهم کند:

 • تمکن مالی برای پوشش هزینه‌های تحصیل و زندگی
 • رسید پرداخت هزینه درخواست ویزا
 • نامه پذیرش دانشگاه و برنامه تحصیلی
 • سایر مدارک هویتی

  شرایط عمومی و اختصاصی تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم:

  • حداقل سن 18
  • داشتن پاسپورت معتبر
  • داشتن گواهی سلامت جسمی
  • عدم سو پیشینه
  • ارائه مدرک دیپلم با معدل بالا
  • ریز نمرات دوران دبیرستان
  • ارائه مدرک زبان

هزینه مهاجرت تحصیلی کانادا با مدرک دیپلم

 


علاوه بر هزینه‌های مرتبط با پذیرش و دریافت ویزا، پس از پذیرش در دانشگاه فرد دارای هزینه‌های دیگری نیز هست. هزینه مهاجرت تحصیلی به دو گروه هزینه دانشگاه و تحصیل و هزینه زندگی خلاصه می‌شود. به همین دلیل است که در ثبت‌نام و پذیرش و اخذ ویزا تمکن مالی پذیرفته شده بسیار مهم است.
هزینه تحصیل در کانادا به عواملی از قبیل نوع رشته، نوع دانشگاه، نوع دوره و شهرت دانشگاه بستگی دارد.

 • نوع رشته: برای پذیرش در کالج یا دانشگاه‌های تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم در رشته‌های علوم‌انسانی هزینه کمتری پرداخت می‌شود، درصورتی‌که پذیرش در رشته‌های مهندسی و پزشکی دارای قیمت بالاتری بوده است.
 • نوع دانشگاه: دانشگاه‌ها و کالج‌های کشور کانادا شامل دو گروه خصوصی و دولتی است. دانشگاه‌های خصوصی همان‌طور که از نامشان پیداست دارای هزینه بالاتری نسبت به دانشگاه‌های دولتی هستند.
 • نوع دوره: انتخاب دوره دیپلم، سرتیفیکیت و Dec و بچلر هرکدام طول دوره کمتر باشد دارای هزینه کمتری خواهد بود.
 • شهرت دانشگاه: دانشگاه‌هایی که دارای رتبه بالاتری نسبت به سایر دانشگاه‌ها هستند به‌مراتب دارای هزینه بیشتری نسبت به دانشگاه‌های کمتر شناخته شده هستند.
  هزینه زندگی نیز شامل هزینه‌هایی از قبیل اقامتگاه و هزینه‌های جاری زندگی است که فرد در صورت پذیرفته‌شدن باید تقبل کند.

دانشگاه‌ها و کالج‌های مناسب برای تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم


هرچند دانشگاه‌های مختلف در رشته‌های متنوع برای تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم مناسب هستند، اما معروف‌ترین دانشگاه‌ها از قبیل دانشگاه رویال رود، دانشگاه وینینگ، دانشگاه بیشاپ، دانشگاه ویلفرد لوریه، دانشگاه تامپسون، رجینا و بروک است.

کار دانشجویی در کانادا با مدرک دیپلم


اکثر افرادی که با مدرک دیپلم به فکر دریافت ویزای تحصیلی کانادا هستند گمان می‌کنند که شرایط کاری مناسب برای آنها فراهم نمی‌شود. در صورتی‌که آنها به دنبال شرایط کاری مناسب هستند که بتوانند هزینه‌های زندگی را با کار کردن پرداخت کنند. بسیاری از دانشجویان با هدف تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم در دوره‌های آموزشی کانادا شرکت می‌کنند. با توجه‌ به رونق بازار کار در این کشور، بسیاری از دانشجویان با مدرک دیپلم به‌راحتی وارد بازار کار می‌شوند.
 کانادا محدودیتی برای این افراد لحاظ نکرده است. کار دانشجویی در کانادا ماهیتی پاره‌وقت داشته و به دانشجویان این فرصت داده می‌شود تا حداکثر 20 ساعت در هفته به کار دانشجویی داخل یا خارج از کشور بپردازند.

امکان اخذ اقامت همراه با تحصیل با مدرک دیپلم


بسیاری از افرادی که با مدرک دیپلم اقدام به پذیرش در دانشگاه‌های کانادا می‌کنند دارای میانگین سنی پایین هستند و والدین آنها علاقه دارند همراه با فرزند خود به کانادا مهاجرت کنند.

بنابراین، اخذ ویزای همراه از عواملی است که افراد در مهاجرت به آن توجه می‌کنند. در مجموع در تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم افرادی که دارای سن کمتر از 17 سال هستند این امکان را دارند که یکی از والدین خود را همراه خود ببرند؛ اما والدین اجازه کار و تحصیل ندارند. برای افرادی که مدرک دیپلم و سن بالاتر از 17 سال دارند، اخذ اقامت همراه همانند سایر شرایط تحصیل با مدرک لیسانس و بالاتر است. در هر صورت اثبات تمکن مالی برای زندگی فرد و همراه وی، یکی از موارد ضروری و الزامی در اخذ ویزا است.

امکان اخذ اقامت دائم کانادا با پذیرش با مدرک دیپلم

امکان اخذ اقامت دائم کانادا با پذیرش با مدرک دیپلم

یکی از مهم‌ترین نکاتی که افراد با مدرک دیپلم به آن توجه دارند این است که آیا پس از اتمام تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم، اخذ اقامت دائم کانادا برای آن‌ها فراهم است؟ در پاسخ به این سؤال باید بیان کرد که محدودیتی در این‌ رابطه وجود ندارد و همان‌طور که کشور کانادا امکانات مهاجرت به این کشور به‌ویژه دریافت ویزای تحصیلی کانادا را تسهیل کرده است شرایط اقامت دائم کانادا پس از تحصیل را نیز تسهیل کرده است.
در مجموع افراد، مهاجرت تحصیلی را انتخاب می‌کنند تا پس از تحصیل امکان اقامت دائم برای آن‌ها فراهم شود. افرادی که با مدرک دیپلم پذیرش می‌شوند عموماً دارای سن پایین‌تر بوده و با ادامه تحصیل و تجربه کاری راحت‌تر می‌توانند اقامت دائم اخذ کنند.
کشور کانادا در این راستا برنامه‌های متعددی طراحی و اجرا می‌کند که دانشجویان بین‌المللی می‌توانند برای اخذ اقامت دائم پس از تحصیل در کانادا انتخاب نمایند.


شرایط اخذ بورسیه تحصیلی با مدرک دیپلم

بسیاری از دانشجویان علاقه‌مند به تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم هستند، درحالی‌که کانادا سیستم تحصیل رایگان ندارد. عموماً بورسیه تحصیلی به آن دسته دانشجویانی تعلق می‌گیرد که رزومه علمی و پژوهشی در رشته خود نشان دهند.
عموماً برای دریافت بورسیه تحصیلی کانادا با مدرک دیپلم محدودیتی وجود ندارد و همانند همه‌ی مقاطع تحصیلی به‌ دست‌ آوردن بورسیه در کالج‌های این کشور محدود و سخت است و نیازمند دارا بودن شرایط از قبیل مدارک زبان معتبر، رزومه علمی و قوی، مقالات ارزشمند، تمکن مالی دانشجویان است.


دانشجویان با مدرک دیپلم در کنار آموزش‌های خود که در دانشگاه‌ها دریافت می‌کنند، می‌توانند اقدام به کار دانشجویی نمایند و خود را برای بازار کار آماده کنند. از دغدغه‌های مهم دانشجویان بین‌المللی که با قصد تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم وارد این کشور می‌شوند، می‌توان به هزینه‌های زندگی در کانادا اشاره کرد. هزینه‌های تحصیل در کانادا بسته به رشته تحصیلی فرد متقاضی متغیر است. به‌صورت کلی هزینه تحصیل با مدرک دیپلم در کانادا بین 12 هزار دلار تا 30 هزار دلار کانادا است.

اهمیت تمکن مالی برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا

تعداد زیادی از دانشجویان هرساله برای تحصیل در کانادا ثبت‌نام می‌کنند. تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم فرصت‌های کاری بی‌شماری را به بعد از تحصیل در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد. از شرایط مهم برای تحصیل دانشجویان در کانادا، داشتن مدرک تمکن مالی است. یکی از مدارک ضروری موردنیاز برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا، گواهی تمکن مالی است. این گواهی یک سند و یا اسنادی است که نشان‌دهنده توانایی مالی یک فرد، برای کشور مقصد است.
در واقع دانشجویان باید به سفارت کانادا ثابت کنند که توانایی پرداخت هزینه‌های تحصیل و زندگی حداقل به مدت یک سال در این کشور را دارند. تأمین این هزینه‌ها از طریق حساب بانکی فرد یا والدین ثابت می‌شود.

شانس اخذ بورسیه تحصیلی با مدرک دیپلم وجود دارد؟

اخذ بورسیه تحصیلی در کانادا نیازمند شرایط و ویژگی‌های خاص خود است. عموماً شانس اخذ بورسیه تحصیلی برای ایرانی‌ها در مقطع دکترا بیشتر است.

میزان تمکن مالی موردنیاز برای تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان چقدر است؟

میزان تمکن مالی برای مهاجرت تحصیلی به کانادا در استان‌ها و کالج‌های مختلف متفاوت است. به‌صورت کلی شما می‌بایست هزینه تحصیلی و هزینه یک سال زندگی خود را به همراه داشته باشید.


حداقل معدل دیپلم برای پذیرش در دانشگاه‌های کانادا چقدر باید باشد؟

شانس پذیرش شما برای تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم با داشتن معدل 15 و بالاتر، افزایش می‌یابد.

این مطالب هم واقعا جذابن!!!

نظر شما چیست، اینجا بنویس:)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا