ایتالیاجهانگردی

بورسیه تحصیلی ایتالیا

شب

اگر تصمیم خود را گرفته‌اید و میخواهید به یک کشور خارجی مهاجرت کنید تا تحصیلات خود را در آنجا ادامه دهید، احتمالا ایتالیا هم یکی از گزینه‌های شما باشد. به‌هرحال قبل از هر اقدامی باید بدانید که دقیقاً ایتالیا چه شرایطی را در نظر می‌گیرد و اصلا برای اخذ بورسیه تحصیلی می‌تواند گزینه مناسبی باشد یا خیر. به همین خاطر در این مقاله تصمیم گرفتیم که راجع به بورسیه تحصیلی ایتالیا با شما صحبت کنیم و اطلاعاتی را در اختیارتان قرار دهیم تا ببینید که برایتان ایده‌آل است یا خیر، و بدانید که اگر می‌خواهید تحصیل در ایتالیا را به انجام برسانید، بورسیه تحصیلی ایتالیا می‌تواند یکی از گزینه‌های مناسب برای‌تان باشد. فقط باید از قبل در مورد آن اطلاعات کسب کنید تا با آگاهی بیشتری به سمت انجام این کار بروید. با ما در مقصد 360 همراه باشید تا این اطلاعات را در اختیارتان قرار دهیم.

نگاهی به سرفصل‌ها

مزایای تحصیل در ایتالیا چیست؟

در مبحث شرایط بورسیه تحصیلی ایتالیا بهتر است که ابتدا مزایای آن را نام ببریم تا متوجه شوید که آیا میخواهید در این کشور تحصیل کنید یا خیر. مزایای تحصیل در کشور ایتالیا شامل موارد زیر است:

کم بودن هزینه‌ها

اگر شما موفق به اخذ بورسیه شوید، می‌توانید در این کشور به طور رایگان تحصیل کنید. حتی اگر بورسیه شما شهریه کامل را هم پرداخت نکند، باز هم بخش زیادی از هزینه‌ها پرداخت خواهد شد. مهمتر از همه اینکه ایتالیا جزو کشورهایی است که شهریه کمی برای دانشگاه‌ها در نظر می‌گیرد و در نتیجه برای تحصیل مقرون به صرفه خواهد بود.

بورسیه‌های متنوع

بورسیه‌هایی که توسط کشور ایتالیا ارائه می‌شود، متنوع هستند و هر کدام شرایط خاصی دارند. شما می‌توانید جستجو کنید و یک نوع بورسیه را با توجه به شرایط خودتان انتخاب کنید و در نهایت اقدام نمایید.

وجودِ دانشگاه‌های برتر

ایتالیا جزو کشورهایی است که سیستم آموزشی با کیفیتی دارد. دانشگاه‌های برتر در این کشور قرار گرفته‌اند و شما می‌توانید در دانشگاه‌های معتبر آن درس بخوانید و مدرک تحصیلی بگیرید که در همه جای دنیا معتبر شناخته می‌شود.

امکان انجام کار حین تحصیل

زمانی که شما در این کشور دانشجو باشید، امکان این را دارید که کار دانشجویی پیدا کنید؛ یعنی ۲۰ ساعت در هفته امکان کار خواهید داشت. از این طریق می‌توانید درآمد داشته باشید و هزینه‌های خود را هم کاهش دهید.

شرایط بورسیه تحصیلی در ایتالیا

وقتی که شما تصمیم قطعی خود را می‌گیرید تا برای مدت طولانی به یک کشور خارجی بروید یا به عبارت دیگر مهاجرت کنید، روش‌های مختلفی برای انجام این کار دارید. مثلا اگر می‌خواهید مهاجرت به ایتالیا داشته باشید، باید بدانید که راه‌های مختلفی هست. به طور مثال مهاجرت از طریق تحصیل، مهاجرت از طریق کار، سرمایه‌گذاری‌، ثبت شرکت، خرید بیزینس، ازدواج، تولد فرزند و موارد اینچنینی وجود دارد. این شما هستید که باید تصمیم بگیرید و با توجه به شرایطی که دارید، ببینید که کدام روش برایتان مناسب‌تر است و از طریق کدام روش می‌توانید زودتر به هدفتان برسید.
یکی از شرایطی که خیلی از افراد در نظر می‌گیرند، تحصیل است. تحصیل در یک کشور پیشرفته می‌تواند فواید بسیار زیادی داشته باشد؛ اما از آنجایی که هزینه تحصیل در یک کشور خارجی بسیار زیاد است؛ خیلی‌ها مثلِ شما ترجیح می‌دهند که از بورسیه استفاده کنند و بخاطر همین می‌خواهید شرایط مخصوص بورسیه تحصیلی ایتالیا را بدانید. معمولا در هر کشوری که بورسیه ارائه می‌شود، دو مورد از شروط اهمیت بسیار زیادی دارد.

اول اینکه شما نمره بالایی در مقطع قبلی کسب کرده باشید. دوم اینکه بتوانید قابلیت‌های خود را در زبان انگلیسی و ایتالیایی به اثبات برسانید. تمام مواردی که گفتیم، می‌تواند باعث شود که شما وضعیت خوبی داشته باشید و احتمال پذیرفته شدنتان برای بورسیه تحصیلی بالا برود.

آیا تحصیل در خارج از کشور با بورسیه تحصیلی می‌تواند انتخاب خوبی باشد؟

شاید خیلی از شما همچنان با خودتان کنار نیامده و فکر کنید آیا ارزش دارد که به سراغ بورسیه تحصیلی ایتالیا بروم یا خیر؟ باید به قطعیت بگوییم بله. زمانی که شما در یک کشور پیشرفته بورسیه می‌گیرید و در آنجا تحصیل می‌کنید، مدرک شما با هم‌وطنانتان متفاوت خواهد بود. در واقع زمانی که به ایران برمی‌گردید و مدرک تحصیلی ایتالیا دارید، قطعاً دیگران بیشتر روی شما حساب می‌کنند. این که شما تواناییِ گرفتن بورسیه را دارید، یعنی تقریباً جزو دسته‌ای از دانشجویان نخبه قرار می‌گیرید و این خودش یک مزیت بسیار بزرگ است.
از طرفی تحصیل در ایتالیا بعنوان یک کشور خارجی و پیشرفته کار هر کسی نیست. پس این نشان می‌دهد که شما کار بلد هستید و اطلاعات و آگاهی زیادی دارید و برای هدفتان جنگیده‌اید. پس می‌توانید گزینه بسیار مناسبی برای استخدام در شغلی خوب با پوزیشنی عالی باشید؛ پس فکر نکنید که تصمیم اشتباه گرفته‌اید. مطمئن باشید که بورسیه تحصیلی در کشورهای مختلف دنیا مثل دانشگاه‌های ایتالیا می تواند یک تصمیم بسیار عالی باشد.

چگونه بورسیه تحصیلی ایتالیا را بگیریم؟

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی سال به سال تغییر می‌کند. برای این که بتوانید شرایط را به درستی رعایت کنید، باید اول در مورد آن اطلاعات کافی به دست بیاورید. ما در این مقاله تصمیم گرفتیم که اطلاعات مربوط به سال ۲۰۲۳ را در اختیارتان قرار دهیم که جزو جدیدترین اخبار هستند. پس با استناد به مقاله ما و شرایطی که برایتان توضیح می‌دهیم، می‌توانید برای گرفتنِ بورسیه تحصیلی ایتالیا اقدام نمایید.
از طرفی این که شما بخواهید بدانید چگونه باید بورسیه تحصیلی ایتالیا بگیرید، سؤالی کاملاً کلی است، زیرا بورسیه‌های تحصیلی در کشور ایتالیا انواع مختلفی دارند و شرایط آنها و کمک هزینه‌هایی که برایتان پرداخت می‌کنند هم متفاوت است. پس باید شرایط را به صورت جدا و مجزا مطالعه کنید تا بفهمید که چگونه باید در این کشور بورسیه بگیرید.

بورسیه تحصیلی رایگان ایتالیا چگونه است؟

بورسیه تحصیلی در ایتالیا گاهی اوقات منجر به تحصیلات کاملا رایگان در این کشور می‌شود. البته تحصیل رایگان برای دانشجویان بومی امکان‌پذیرتر است و این کاملاً طبیعی است و در هر کشوری چنین قوانینی وجود دارد. دانشجویان عضو اتحادیه اروپا هم امکان تحصیل رایگان دارند و البته شما هم بعنوان شخصی در کشورهای خارج از اتحادیه اروپا می‌توانید از این مزیت بهره‌مند شوید و بورسیه بگیرید که احتمالش نسبت به سایر افراد نام برده شده کمتر خواهد بود؛ حتی اگر به طور کاملا رایگان هم تحصیل نکنید، باز این بورسیه‌ها کمک هزینه‌های زیادی از شهریه شما را پرداخت می‌کنند که خیلی با حالت رایگان تفاوتی ندارند. پس بدانید که بورسیه تحصیلی در این کشور می‌تواند از هر نظر به نفعتان باشد. هر چه سریعتر به سراغ ویزای تحصیلی ایتالیا بروید.

مدارک لازم برای بورسیه تحصیلی ایتالیا چیست؟

قطعاً شما برای مهاجرت به هر کشوری از هر طریقی نیازمند ارائه یک سری مدارک هستید. مدارکی هم که برای بورسیه تحصیلی ایتالیا نیاز دارید، جزو موارد ضروری هستند که اگر آنها را تحویل ندهید، پروسه مهاجرتی شما به تعویق می‌افتد و با مشکل مواجه خواهید شد. پس چه بهتر که از قبل لیستِ این مدارک را بدانید و زودتر نسبت به جمع‌آوری آنها اقدام کنید. مدارک مورد نیاز برای بورسیه در این کشور شامل موارد زیر است:

 • پاسپورت معتبر
 • عکس پاسپورتی
 • ارائه مدارک هویتی
 • رزومه قوی و کامل
 • ریز نمرات و مدارک تحصیلی مربوط به مقطع قبلی
 • نامه پذیرش دانشگاه
 • مدارک مربوط به محل زندگی در کشور ایتالیا

آیا برای دریافت بورسیه در کشور ایتالیا، سن هم تاثیرگذار است؟

برای بورسیه تحصیلی ایتالیا باید شرایط مقاطع مختلف را بررسی کنید. سوال در مورد محدودیت در مقاطع تحصیلی همیشه وجود دارد. در واقع این محدودیت در مقاطع مختلف موضوعی است که در کشور ایتالیا خیلی به آن توجه نمی‌شود. معمولاً حداقلی هم برای معدل در نظر نمی‌گیرند اما طبیعتا هرچقدر معدلتان بالاتر باشد و از رقیبان خود بهتر باشید، شانس دریافت بورسیه برای شما هم بالاتر میرود و به غیر از همه مواردی که گفتیم، شانس این را دارید که در همه مقاطع تحصیلی در کشور ایتالیا بورسیه بگیرید.

بورسیه تحصیلی در مقطع دبیرستان ایتالیا

برای گرفتنِ بورسیه تحصیلی در مقطع دبیرستان در کشور ایتالیا شرایط خاصی ذکر نشده است؛ اما بهرحال باید دقت کنید که مانند بورسیه در هر کشوری دو شرط اصلی و اساسی هستند که باید رعایت کنید. اولین شرط این است که زبان ایتالیایی و انگلیسی خود را تقویت کنید و نمره خوبی در آزمون‌های زبان بگیرید که قابل قبول باشد. شرط دوم اینکه نمرات مقاطع قبلی شما بالا باشد؛ یعنی تقریبا شبیه به یک دانش‌آموز نخبه باشید تا کشور ایتالیا روی شما بیشتر از بقیه حساب کند.

بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی ایتالیا

بورسیه در کشور ایتالیا در مقطع کارشناسی یکی از پرطرفدارترین‌ها به حساب می‌آید. انواع بورسیه‌های این کشور با یکدیگر متفاوت هستند؛ مثلاً شما می‌توانید بورسیه تحصیلی وزارت امور خارجه در کشور ایتالیا را بگیرید که برای دانشجویان اتباع کشورهای خارجی است‌. دولت این امکان را در نظر می‌گیرد تا بتوانید در زمینه بین‌المللی از لحاظ فرهنگی و فناوری، علمی، ارتقاء زبان و فرهنگ با کشورهای دیگر همکاری و همراهی داشته باشید و سیستم اقتصادی هم از شما حمایت میکند. اگر شما در مقطع کارشناسی موفق به اخذ این بورسیه شوید، می‌توانید در دانشگاه دولتی کشور ایتالیا تحصیلات خود را ادامه دهید که برای مقاطع بالاتر هم همچنان این امکان برایتان وجود دارد.

بورسیه تحصیلی ایتالیا با مدرک دیپلم

شرایط بورسیه تحصیلی ایتالیا در مقطع کارشناسی یعنی همان بورسیه تحصیلی با مدرک دیپلم. تمام توضیحات و شرایطی که برای مقطع کارشناسی ارائه دادیم، مربوط به این قسمت هم می‌شود. در واقع اگر مدرک دیپلم داشته باشید؛ باید ببینید که فلان دانشگاه در کشور ایتالیا برای بورسیه مقطع کارشناسی چه شرایطی را در نظر گرفته تا بتوانید اقدام کنید.

بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد ایتالیا

بورسیه‌های تحصیلی که در کشور ایتالیا در مقطع کارشناسی ارشد ارائه می‌شوند هم جزو بورسیه‌های پرطرفدار هستند. مزیتی که در مورد تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد یا همان فوق لیسانس در کشور ایتالیا وجود دارد، این است که اکثر دروس به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند و کمتر دروسی هستند که به زبان ایتالیایی باشند. اما در مقطع کارشناسی اینگونه نیست. در مقطع کارشناسی فقط چند رشته خاص به زبان انگلیسی هستند و اکثر رشته‌ها به زبان ایتالیایی تدریس می‌شوند و در نتیجه این مورد نشان می‌دهد که برای مقطع ارشد از لحاظ زبان کارتان راحت‌تر است.
اینکه کشور ایتالیا چه بورسیه‌ای را برای شما در نظر گرفته، بر اساس نوع دانشگاه تعیین می‌شود. معمولاً بورسیه‌ها به دسته‌بندی‌های مختلفی تقسیم می‌شوند اما یکسری بورسیه های ۱۲ هزار یورویی همراه با پرداخت هزینه شهریه دانشگاه هست که گزینه بسیار عالی به حساب می‌آید. حتی شما مقداری از مبالغ این بورسیه‌ها را هم می‌توانید پس‌انداز بکنید. بورسیه‌های دیگر به عنوان بورسیه ۵۵۰۰ یورویی هم هستند که هزینه شهریه دانشگاه را پرداخت می‌کنند اما شاید مجبور باشید تا بخشی از هزینه زندگی را خودتان در بیاورید. شرایط این بورسیه‌ها در کارشناسی ارشد برای دانشگاه‌های ونیز، تورین و میلان تقریباً یکسان و مشابه هستند.

بورسیه تحصیلی در مقطع دکترای ایتالیا

اگر تمایل دارید که در مقطع دکترا بورسیه تحصیلی بگیرید، باید بگوییم که بورسیه‌های دانشگاهی مختلفی در مقطع دکترا ارائه می‌شوند. نکته‌ای که باید به آن دقت کنید، این است که شرایط شما به عنوان کسی که میخواهید در مقطع دکترا تحصیل کنید، با دو مقطع قبلی کاملا متفاوت است. در چنین حالتی شما را بر اساس دانش شخصی، رزومه قوی و پربار، معدل بالا و مقاله‌های چاپ شده معتبر می‌سنجند‌. باید همه این موارد را در حد عالی داشته باشید تا کشور ایتالیا مجاب شود که گزینه خوبی برای پذیرش هستید که معمولاً در مقطع دکترا برای شما ۱۲۰۰ یورو را در نظر میگیرند.

شرایط بورسیه دانشگاه های مختلف در ایتالیا چیست؟

حال که با گرفتنِ بورسیه در مقاطع مختلف آشنا شدید؛ بهتر است که درباره دانشگاه های ایتالیا هم بیشتر بدانید. در واقع دانشگاه‌های مختلف معمولاً از لحاظ رقابت و محبوبیت با یکدیگر متفاوت هستند. هر چقدر که یک دانشگاه معروف‌تر باشد، احتمال اینکه رقابت در آن سنگین‌تر باشد، بیشتر است. در این قسمت قصد داریم که چند دانشگاه را به شما معرفی کنیم که بورسیه تحصیلی ایتالیا دارند و شما می‌توانید از آنها استفاده کرده و به این کشور مهاجرت کنید و تحصیلات خود را ادامه دهید.

بورسیه تحصیلی دانشگاه بریتیش کلمبیا

دانشگاه بریتیش کلمبیا جزو دانشگاه‌های پرطرفدار است و خیلی از افراد تلاش می‌کنند که در این دانشگاه پذیرفته شوند. زمانی شما میتوانید موفق به اخذ بورسیه در این دانشگاه بشوید که دانشجوی جدیدی باشید و مستقیم از دبیرستان وارد این دانشگاه شوید؛ یعنی این امکان برای دانشجویان مقطع کارشناسی وجود دارد. دانشجویان بین‌المللی که مجوز تحصیلی و ویزای دانشجویان کشور را داشته باشند، می‌توانند روی بورسیه سرمایه‌گذاری کنند. همچنین شرایط شما باید به گونه‌ای باشد که کشور متوجه شود شما پیشرفت تحصیلی خیلی بالایی دارید و می‌توانید در فعالیت‌های فوق درسی مشارکت بسیار عالی داشته باشید و البته زودتر از بقیه، یعنی تا ۱۵ ژانویه برای پذیرش در این دانشگاه درخواست داده باشید.

بورسیه طلایی دانشگاه پلی تکنیک میلان

این نوع بورسیه برای دانشجویانِ با استعداد و نخبه است که قصد دارند در کشور ایتالیا تحصیلات خود را ادامه دهند و در مقطع کارشناسی ارشد ثبت نام کنند و مدرک بگیرند. در حقیقت اگر شما موفق به اخذ این بورسیه شوید، هیچ شهریه‌ای پرداخت نمیکنید و هر سال مبلغی بین ۵ تا ۱۰ هزار یورو به شما پرداخت خواهد شد.

بورسیه دانشگاه PADOVA

بورسیه مربوط به این دانشگاه برای دانشجویان ایتالیایی و دیگر کشورهای دنیا در نظر گرفته شده است. شرط گرفتنِ آن؛ این است که شما در رشته‌ای که تحصیل می‌کنید خیلی با استعداد و نخبه باشید. در نتیجه مزایایی به شما تعلق می‌گیرد که شامل پول نقد و بعضی از خدمات مثل غذا و محل اسکان می‌شود.

بورسیه دانشگاه پلی تکنیک تورین

این بورسیه‌ها هم در رشته‌های مختلف از جمله مهندسی و معماری ارائه می‌شوند و مبلغ زیادی را برایش پرداخت می‌کنند؛ به طوری که شهریه به طور کامل برای شما حذف میشود و رایگان خواهد شد.

بورسیه دانشگاه PAVIA

این بورسیه برای دانشجویان کشورهای در حال توسعه است. اگر شما یک دانشجوی برجسته، ممتاز و نخبه باشید و بخواهید در مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی در کشور ایتالیا تحصیل کنید، این بورسیه گزینه مناسب‌تری برای شماست. بورسیه‌های تحصیلی آنها حدودا ۸ هزار یورو ارزش دارند.

بورسیه جهان سوم DSU چیست؟

این بورسیه‌ها برای افرادی است که از کشورهای آذربایجان، اتوپیا، غنا، هند، کلمبیا، مصر، ایران، مکزیک، ترکیه، تونس، ویتنام و قزاقستان درخواست تحصیل در کشور ایتالیا را دارند‌ که توسط وزارت توسعه اقتصادی ایتالیا و وزارت امور خارجه مبالغ آن پرداخت می‌گردد. همه چیز بستگی به مهارت و تخصص شما دارد که بخواهید در دوره‌های تحصیلی مختلف در این دانشگاه شرکت کنید. معمولا تدریس انها به زبان انگلیسی انجام می‌شود. همچنین می‌توانید در رشته‌هایی مثل اقتصاد، مدیریت، تکنولوژی پیشرفته، معماری و طراحی در این رشته تحصیل کنید. در واقع هر چقدر که دانشجوی بهتری باشید، شانستان برای پذیرش این نوع بورسیه افزایش پیدا میکند.

شرایط بورسیه تحصیلی ایتالیا در رشته‌های پرطرفدار چیست؟

رشته‌های تحصیلی مختلف در کشور ایتالیا یا هر کشور دیگری در دنیا شرایط متفاوتی هم برای بورسیه دارند. به‌هرحال شما به عنوان کسی که درخواست بورسیه تحصیلی ایتالیا دارید، باید بدانید که رشته‌های پرطرفدار در این کشور چه شرایطی دارند و چگونه می‌توانید برای بورسیه آنها اقدام کنید که در ادامه دو مورد از این رشته‌ها را برای شما توضیح خواهیم داد.

شرایط بورسیه پزشکی در کشور ایتالیا

بورسیه تحصیل پزشکی در کشور ایتالیا همان بورسیه استانی DSU است که در بالا برایتان توضیح دادیم. برای همه دانشگاه‌ها و همه رشته‌ها استفاده می‌شود. اگر تمایل دارید که در رشته پزشکی در کشور ایتالیا تحصیل کنید، این مورد از بورسیه می‌تواند برایتان مناسب باشد. هزینه‌های زندگی و شهریه تحصیلی برای افراد مختلف در این نوع بورسیه متفاوت است اما به طور کل هزینه تحصیل در این کشور در سال میانگین چیزی بین ۳۵۰۰ تا ۵۰۰۰ یورو است که در دانشگاه‌های مختلف این هزینه‌ها کمی متفاوت خواهد بود.
این که تفاوت بین هزینه‌ها وجود دارد؛ بستگی به استان و محل سکونتتان دارد. این نوع بورسیه استانی ایتالیا با مواد غذایی که در اختیار شما به عنوان دانشجو قرار می‌دهد، این امکان را می‌دهد تا هم هزینه شهریه را پرداخت کنید و هم تا حدی کمک هزینه زندگی در کشور ایتالیا داشته باشید. شرایطی که شما برای بورسیه تحصیلی پزشکی در کشور ایتالیا ملزم به رعایت آن هستید، این است که مدرک زبان ایتالیایی در سطح B2 یا آیلتس با نمره ۶ داشته باشید تا بتوانید پذیرش دانشگاه‌های پزشکی ایتالیا را بگیرید.

علاوه‌بر مدرک زبان؛ مدارک دیگری هم نیاز دارید که شامل موارد زیر است:

 • اسکن از صفحه اول پاسپورت.
 • گواهی پایان دوره پیش‌دانشگاهی و دیپلم همراه با ریز نمرات.
 • گواهی نمره قبولی در آزمون پزشکی ایتالیا که به عنوان IMAT شناخته می‌شود.
 • ارائه مدارک ترجمه شده به یکی از زبان‌های انگلیسی و ایتالیایی.

شرایط بورسیه رشته دندانپزشکی در کشور ایتالیا

بورسیه تحصیلی رشته دندانپزشکی در کشور ایتالیا هم شرایطی مشابه با رشته پزشکی در این کشور دارد. دندانپزشکی در ایتالیا به زبان انگلیسی تدریس می‌شود و در نتیجه باید مدرکی ارائه دهید که نشان دهد به زبان انگلیسی تسلط کافی دارید. معدل شما هم باید برای آن دانشگاهی که انتخاب کردید قابل قبول باشد.
اگر به زبان ایتالیایی تسلط دارید و یا قبلا در این کشور تحصیل و اقامت داشته‌اید، نیازی نیست که مدرک زبان انگلیسی ارائه دهید. اگر می‌خواهید در دوره‌های مختلف رشته دندانپزشکی شرکت کنید، کشور ایتالیا این امکان را برایتان در نظر می‌گیرد. مثلاً شما می‌توانید دوره‌های مختلف؛ اعم از جراحی فک و صورت و ارتودنسی را سپری کنید. البته باید یک دوره چهار ساله اروپایی را هم پشت سر بگذارید که اگر در آزمون دندانپزشکی به نام آی مت هم قبول شوید، دوره‌های تخصصی برای شما برگزار می‌شود.‌

هزینه بورسیه تحصیلی ایتالیا چقدر است؟

در مورد هزینه بورسیه تحصیلی ایتالیا و مبلغی که به شما تعلق می‌گیرد، برایتان در این مقاله توضیحاتی ارائه دادیم که به طور کل باید بگوییم این مبلغ بورسیه تحصیلی حدود پنج هزار یورو در سال است. اگر شما موفق شوید که بورسیه استانی بگیرید، یعنی به طور کامل هیچ هزینه‌ای را برای شهریه پرداخت نمی‌کنید و تمام هزینه‌ها توسط دانشگاه پرداخت می‌شود؛ به گونه‌ای که انگار در ایتالیا به صورت رایگان تحصیل می‌کنید. حتی شما به عنوان دانشجو حق این را دارید که تا ۷۰ درصد در خوابگاه دانشجویی هم تخفیف بگیرید و از امکانات مختلف دانشگاه مثلاً هزینه حمل و نقل عمومی، سلف دانشگاه و مراکز فرهنگی استفاده کنید اما علاوه‌بر شهریه دانشگاه، شما باید حواستان به هزینه‌های زندگی هم باشد که با عوامل گوناگی این هزینه ها هم تغییر می‌کند. به طور مثال هزینه زندگی در کشورهایی مثل میلان و رم از کشورهای دیگر گرانتر است. تعداد دفعات مسافرت، نوع غذاهایی که می‌خورید، محلی که در آن اسکان دارید، همه اینها روی هزینه‌های شما تاثیرگذار خواهند بود.
اگر جزو افرادی باشید که نسبتا اهل صرفه‌جویی هستید و زندگی معمولی را در ایتالیا پیش می‌برید، حدوداً هزینه زندگی شما ۴۵۰۰ دلار در سال است. اگر خیلی بیشتر خرج کنید، باید حدود ۷ هزار دلار برای یک سال در نظر بگیرید.
اگر قصد دارید که یک خانه دانشجویی بگیرید، باید به دفتر بین‌المللی دانشگاه محل تحصیل خودتان مراجعه کنید. اگر این کار را از طریق دفتر دانشگاه به انجام برسانید، خانه‌هایی با قیمت ارزانتر نسبت به بازار آزاد به شما پیشنهاد داده می‌شود که همین باعث صرفه‌جویی در هزینه‌هایتان خواهد شد. معمولاً دانشجویان یک اتاق اجاره می‌کنند اما اگر بخواهید آپارتمان بگیرید، باید با چند نفر آن را شریک شوید که هزینه‌هایتان کاهش پیدا کند. در نهایت بستگی به محلی که در آنجا خانه یا اتاق اجاره کرده‌اید، در ماه باید چیزی بین ۳۰۰ تا ۶۰۰ یورو برای هزینه اسکانتان در نظر بگیرید.

نکات مهم در مورد مهاجرت به ایتالیا از طریق بورسیه تحصیلی

در این مقاله سعی کردیم که به طور کامل و جامع شرایط بورسیه تحصیلی ایتالیا را برایتان توضیح دهیم تا اگر قصد مهاجرت به این کشور از این طریق را دارید، بدانید که باید چه اقداماتی را به انجام برسانید و چه مدارکی را آماده کنید. البته نکات مهم دیگری هم هستند که باید آنها را رعایت کنید که جزو نکات کلی برای مهاجرت از طریق بورسیه تحصیلی به حساب می‌آیند و شامل موارد زیر می‌شوند:

 • کمک هزینه تحصیلی و بورسیه به افرادی که زیر ۱۸ سال سن دارند، تعلق نمی‌گیرد.
 • اگر هنوز فارغ‌التحصیل نشده‌اید، باز هم امکان اخذ بورسیه تحصیلی برای شما وجود دارد اما شرط این است که قبل از قرار سفارت، فارغ‌التحصیل شوید و دانشنامه خود را ارائه بدهید.
 • شما فقط حق این را دارید که از یک نوع بورسیه تحصیلی استفاده کنید؛ یعنی همزمان نمی‌توانید دو نوع بورسیه استانی و دولتی داشته باشید.
 • اگر جزو متقاضیانِ ورودی سپتامبر هستید، شاید پرداخت کمک هزینه تحصیلی ایتالیا برای شما در ترم اول خیلی قطعی نباشد اما در مورد ماه ژانویه این موضوع وجود ندارد. در چنین حالتی شما باید هزینه ترم اول را خودتان پرداخت کنید که حدوداً بین ۳۵۰۰ تا ۵۰۰۰ یورو است که شامل هزینه خوابگاه، رفت و آمد، دانشگاه، خورد و خوراک و موارد اینچنینی می‌شود. بعد از اینکه بورسیه تحصیلی دانشگاه فرهنگیان تایید شد، در سال دوم دانشگاه مبالغ را به حساب شما واریز می‌کنند.
 • اگر قصد دارید بورسیه تحصیلی ایتالیا را بگیرید، بدانید که این کشور برای شما ویزای همراه صادر نمی‌کند؛‌ یعنی خود شما باید به عنوان فرد اصلی و دانشجو وارد کشور شوید و بعد دعوتنامه ارسال کنید تا ویزای توریستی ایتالیا برای خانواده یا کسی که میخواهد همراهتان باشد، ارائه گردد.

برخی از سوالات متداول

آیا برای بورسیه تحصیلی ایتالیا شرایط سنی وجود دارد؟

مدارک مورد نیاز بورسیه تحصیلی ایتالیا در سال ۲۰۲۳ که معمولاً بورسیه استانی آن معروفترین است، در بین مدارک و شرایط مورد نیاز توجه زیادی به سن و سال و محدودیت سنی نشده است و در نتیجه می‌توانیم بگوییم که محدودیت سنی وجود ندارد اما بعضی از بورسیه‌ها در مقاطع مختلف هستند که کمی خاص‌تر از بقیه به حساب می‌آیند. مثلاً در مقطع ارشد نوعی بورسیه وجود دارد که برای دانشجویان بالای ۲۸ سال و برای مقطع دکترا بعضی از بورسیه‌ها فقط برای دانشجویانی است که حداکثر ۳۰ سال داشته باشند. این بستگی به خود دانشگاه دارد اما کمتر دانشگاهی در کشور ایتالیا هست که این شرایط را در نظر بگیرد؛ پس خیلی نگران سن و سال خود نباشید.

دقیقاً چه زمانی برای بورسیه استانی ایتالیا باید ثبت‌نام کنیم؟

اگر تصمیم شما برای گرفتنِ بورسیه تحصیلی ایتالیا قطعی است، باید به دنبال فراخوان ثبت‌نام برای دریافت بورسیه باشید. معمولا فراخوانِ آن هر سال در ماه جولای انتشار داده می‌شود که کمک هزینه تحصیلی آن به مدت یک سال اعتبار دارد. در نتیجه شما باید شرایطی که ارائه داده شده را مطالعه کنید و بعد اقدام به ثبت‌نام کنید. البته ناگفته نماند که استان‌های مختلف تاریخ ثبت‌نام متفاوتی را در نظر می‌گیرند اما در کل باید از ماه جولای پیگیر اخبار باشید.

آیا برای بورسیه تحصیلی باید تعهد خاصی داشته باشیم؟

اگر نگران این هستید که بورسیه تحصیلی ایتالیا بگیرید و به عنوان یک دانشجو مجبور شوید که محدودیت داشته باشید یا تعهداتی را بدهید، باید بگوییم که خیر. شما به عنوان دانشجو در این کشور هیچ تعهد خاصی ندارید.

برای ورودی دانشگاه‌های ایتالیا چه آزمون‌هایی در نظر گرفته می‌شود؟

همانطور که بالاتر هم توضیح دادیم؛ در بعضی از دانشگاه‌های ایتالیا شرایط خاص و آزمون‌های ورودی وجود دارد که به طور کل دو مورد هستند (بنامِ آزمون‌های IMAT و TOLC) که باید نتیجه خوبی از آنها بگیرید.

آیا دانشگاه ایتالیا گپ تحصیلی را مد نظر قرار می دهد؟

گپ تحصیلی به اندازه دو یا سه سال مشکل ساز نخواهد بود؛ اما اگر این گپ یا وقفه بیشتر شود، حتما باید دلیل موجه داشته باشید.

آیا بورسیه تحصیلی برای رشته هنر هم وجود دارد؟

اگر متقاضی تحصیل در رشته هنر از طریق بورسیه تحصیلی ایتالیا هستید، باید بگوییم که خوشبختانه ایتالیا مهد هنر و فرهنگ است و این رشته هم در دانشگاه‌های این کشور بورسیه دارد.

چه مواردی شانس ما را برای اخذ بورسیه تحصیلی در کشور ایتالیا بالا میبرد؟

یکسری شرایط هستند که اگر آنها را داشته باشید، شانس بیشتری برای پذیرش در بورسیه تحصیلی این کشور دارید. این موارد شامل گزینه‌های زیر هستند:

 • اگر پدر یا مادر شما در قید حیات نباشند.
 • اگر والدین شما یک معلولیت خاص داشته باشند.
 • اگر شما خواهر و برادر زیر ۷ سال داشته باشید و والدین هر دو شاغل باشند و در منزل نباشند و کودک در خانه تنها بماند.
 • اگر مدارکتان اثبات کند که دیگر اعضای خانواده هم دانشجو یا در حال تحصیل در یک کشور دیگر هستند.

سخن پایانی

در این مقاله به طور کامل برایتان توضیح دادیم که شرایط بورسیه تحصیلی ایتالیا چگونه است. اگر تصمیم قطعی خود را برای اخذ بورسیه تحصیلی گرفته‌اید، در این مقاله راهنمایی‌های لازم را به شما کردیم. پس می‌توانید متوجه شوید که در مقطع دبیرستان، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا چه شرایطی را نیاز دارید. همچنین در مورد رشته های پرطرفدار یعنی پزشکی و دندانپزشکی با شما صحبت کردیم و به سوالات رایجتان در مورد بورسیه تحصیلی ایتالیا پاسخ دادیم. بسیاری از مطالبی که در سایت ما ارائه شده، در خصوص مهاجرت است که می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر آنها را مطالعه کنید.

این مطالب هم واقعا جذابن!!!

نظر شما چیست، اینجا بنویس:)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا