دانستنی سفر

رایتینگ سمپل چیست

امروزه بسیاری از دانشجویان ایرانی قصد دارند تا برای ادامه تحصیل خود به کشورهای مختلف بروند. از همین رو هر کس باید شرایط پذیرش دانشگاه موردنظر خود را بررسی کند تا این پروسه را با سرعت زیادی پشت سر بگذارد. رایتینگ سمپل Writing Sample یکی از مدارک مهمی است که شخص در آن سوابق آکادمیک خود را به‌طور کلی شرح می‌دهد. رایتینگ سمپل یک عامل تعیین‌کننده برای اخذ پذیرش در مقاطع تحصیلات تکمیلی به حساب می‌آید. از همین رو شما می‌توانید با یک برنامه‌ریزی دقیق و حساب شده آن را نگارش کرده و به دانشگاه مربوطه تحویل دهید. در این مطلب بیشتر با این نامه و شرایط آن آشنا می‌شویم پس با ما همراه باشید.

تعریف رایتینگ سمپل چیست؟

رایتینگ سپمل یا نمونه نوشتار به متنی گفته می‌شود که در آن سوابق تحصیلی و کاری آورده می‌شود و بیشتر برای تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی یا برای دریافت شغل کاربرد دارد. همچنین بسیاری از افراد برای شروع کارآموزی، رایتینگ سمپل را ارائه می‌دهند. به‌طور کلی رایتینگ سمپل یا نمونه نوشتار اطلاعات ارزشمندی را در اختیار دانشگاه یا سازمان مورد نظر قرار می‌دهد تا بهتر در مورد شما تصمیم‌گیری کند. بسیاری از دانشجویان بخشی از پروپزال خود را در نمونه نوشتار قرار می‌دهند.
همچنین اگر توانمندی خاصی در این زمینه دارید حتما آن را به‌طور کامل شرح دهید. هر چقدر که رایتینگ سمپل پربارتر باشد، مطمئنا احتمال پذیرش شما هم بالاتر خواهد رفت. همچنین شما می‌توانید چیکده‌ای از مقالات خود را در نمونه نوشتار وارد کنید. تجربه ثابت کرده است که وجود خلاصه چند مقاله در رایتینگ سمپل شانس شما را برای اخذ پذیرش افزایش می‌دهد. از همین رو شما با یک برنامه‌ریزی دقیق و حساب شده می‌توانید آن را به درستی نگارش کنید.

کاربردهای مختلف رایتینگ سمپل

رایتینگ سمپل از نظر کاربرد بسیار متنوع است که به‌همین علت اهمیت بالایی خواهد داشت. دانشگاه‌ها اهداف زیادی را با درخواست کردن رایتینگ سمپل دنبال می‌کنند. یکی از مهم‌ترین کاربردهای این مدرک، آشنا شدن مسئولان پذیرش با توانمندی‌های شما خواهد بود. در واقع این نمونه نوشتار یک خلاصه از توانمندی‌ها و سوابق شما خواهد بود. یکی دیگر از کاربردهای این مدرک، سنجش توانایی نگارش شما به‌صورت علمی است. هر چقدر که متن رایتینگ سمپل حرفه‌ای‌تر باشد، مطمئنا تاثیر بیشتری بر روی مخاطب خواهد گذاشت.
از همین رو شما باید توانایی نگارش خود را گسترش دهید تا یک متن با کیفیت عالی تولید کنید. تجربه این موضوع را ثابت کرده است که کیفیت نمونه نوشتار به‌طور مستقیم بر روی شانس پذیرش شما اثر می‌گذارد. از همین رو شما باید برای تهیه و تدوین آن برنامه‌ریزی درستی داشته باشید. همین اهمیت بالا در نگارش کاورلتر هم دیده می‌شود که باید به هر دو مورد توجه کنید. معمولا هر دانشگاه فرمت به‌خصوصی را برای رایتینگ سمپل در نظر دارد. از همین رو شما باید این نمونه نوشتار را بررسی کرده و سپس برای انتخاب آن دست به کار شوید.

بخش‌های مختلف رایتینگ سپمل

برای اینکه بتوانید بهترین رایتینگ سمپل را آماده کنید، باید با بخش‌های مختلف آن به درستی آشنا باشید. در واقع متن شما باید دارای یک ساختار مشخص و منسجم باشد تا بتوان آن را به درستی تحلیل کرد. چنانچه بتوانید هر بخش را با بالاترین کیفیت ممکن بنویسید، مطمئنا بهترین نتایج ممکن را به دست خواهید آورد. از همین رو در ادامه بخش‌های مختلف نمونه نوشتار را بررسی می‌کنیم.

مقدمه رایتینگ سمپل

اولین قسمتی که باید در رایتینگ سمپل نوشته شود مقدمه خواهد بود. در مقدمه باید یک توضیح کلی درباره متنی که پیش رو است بنویسید. در واقع هدف اصلی مقدمه آماده کردن ذهن مخاطب برای مطالعه ادامه نوشته خواهد بود. از آنجایی که خواننده در مرحله اول با مقدمه برخورد می‌کند، نوشتن جذاب آن از اهمیت بالایی برخوردار است. در نتیجه سعی کنید که اطلاعات اولیه لازم را ارائه کنید. مقدمه نباید بیش از حد کوتاه یا بلند باشد. از همین رو اگر حدود یک پاراگراف مقدمه بنویسید بسیار عالی خواهد بود.

بدنه نوشتار

مهم‌ترین بخش رایتینگ سمپل مربوط به بدنه نوشتار خواهد بود. در واقع اصلی‌ترین اطلاعات در داخل این بخش گنجانده می‌شود که از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در این قسمت باید شرح کامل آنچه که در مقدمه به آن اشاره کردید گفته شود. از همین رو باید تمام تمرکز خود را برای نگارش بدنه محتوا به کار ببندید تا نتیجه بی‌نظیری به دست آورید. همچنین باید سعی کنید که تمامی مهارت‌های نوشتاری خود را در بدنه نشان دهید. هر چقدر که میزان جذابیت بدنه رایتینگ سمپل بیشتر باشد، اثرگذاری بیشتری بر روی مخاطب خواهد داشت.

نتیجه‌گیری رایتینگ سمپل

برای اینکه بتوانید مخاطب را تحت تاثیر قرار دهید، حتما باید یک پایان عالی را برای او رقم بزنید. این اصل باید در نگارش موارد دیگر مانند انگیزه‌نامه هم به درستی رعایت شود. در بخش نتیجه‌گیری یک جمع‌بندی خلاصه از مطالب گفته شده داشته باشید. البته فراموش نکنید که این قسمت هم نباید بیش از حد طولانی باشد. به نظر می‌رسد که یک پاراگراف برای نتیجه‌گیری مناسب خواهد بود. همچنین باید در پایان تمامی منابع را به‌طور کامل ذکر کنید.

تقویت رزومه تحصیلی با رایتینگ سمپل

یکی از اصلی‌ترین دلایل نگارش رایتینگ سمپل تقویت هر چه بیشتر روزمه تحصیلی شما خواهد بود. در بسیاری از موارد ممکن است که نقطه ضعفی در رزومه شما دیده شود. از همین رو مسئولان پذیرش این مورد را به عنوان یک امتیاز منفی در نظر می‌گیرند. از همین رو شما باید با استفاده از راهکارهای مختلف ضعف در رزومه را به خوبی پوشش دهید. رایتینگ سمپل یک مدرک بسیار مهم محسوب می‌شود که می‌تواند این ضعف‌ها را به درستی پوشش دهد.
اگر حس می‌کنید که نتایج تحصیلی شما در رزومه نقاط ضعف متعددی دارد، حتما سعی کنید تا با نوشتن حرفه‌ای رایتینگ سمپل این مسئله را برطرف کنید. اگر مهارت مهم و سودمندی دارید حتما آن را نگارش کنید تا از مزایای بی‌نظیر آن بهره‌مند شوید. تجربه این موضوع را اثبات کرده است که نمونه نوشتار حرفه‌ای باعث پذیرش شما در دانشگاه دلخواهتان خواهد شد پس این فرصت را قدر بدانید.

اهمیت رعایت موارد نگارشی و گرامری

یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید درباره رایتینگ سمپل بدانید، نگارش درست و حرفه‌ای آن خواهد بود. معمولا نمونه نوشتار به‌صورت انگلیسی نوشته می‌شود ولی برخی از کشورها نیز آن را به زبان بومی خود می‌خواهند. در هر صورت شما باید رعایت موارد نگارشی را در دستور کار خود قرار دهید. از آنجایی که زبان مادری ایرانیان انگلیسی نیست، احتمال بروز خطاهای نگارشی و گرامری بسیار بالاست. از همین رو شما باید برای نوشتن رایتینگ سمپل تمام تلاش خود را به کار ببندید.
اگر حس می‌کنید که در این زمینه دارای ضعف هستید، می‌توانید از مترجم‌های حرفه‌ای و کاربلد برای آن کمک بگیرید. وجود غلط‌های املایی متعدد در داخل متن نشان‌دهنده سهل‌انگاری شماست که یک عامل منفی به حساب می‌آید. در نتیجه بعد از نگارش حتما متن را چند بار پشت سر هم بخوانید تا در آن مشکلی وجود نداشته باشد. مطمئنا شما هم با یک برنامه‌ریزی درست و دقیق می‌توانید بهترین رایتینگ سمپل را نگارش کرده و یک پذیرش عالی دریافت کنید.

حاشیه‌ پردازی؛ بزرگترین خطا در نگارش رایتینگ سمپل

برای اینکه شما بتوانید یک رایتینگ سمپل عالی داشته باشید، باید نکات مهمی را در نظر بگیرید که در نوع خود حائز اهمیت هستند. حاشیه‌پردازی بزرگ‌ترین ایرادی است که در نوشتن رایتینگ سمپل به وجود می‌آید. وقتی که شما در متن خود به حاشیه‌ها می‌پردازید، این تصور برای مخاطب پیش می‌آید که می‌خواهید او را تحت تاثیر قرار دهید.
در واقع حاشیه نویسی یک حس منفی را به مخاطب شما القا می‌کند. تمامی اطلاعاتی که در نمونه نوشتار می‌آید باید حتما حالت یکپارچه و متمرکز داشته باشد. از همین رو باید ساختار کلی نوشته متمرکز بر یک هدف خاص و مهم باشد. از همین رو حتما در این مورد برنامه‌ریزی درستی داشته باشید تا مشکل خاصی ایجاد نشود. مطمئنا با داشتن یک برنامه مشخص و مدون می‌توانید که بهترین دستاوردها را کسب کنید.

رایتینگ سمپل‌های نامناسب کدام هستند؟

از آنجایی که داشتن نمونه نوشتار باکیفیت نقش مهمی در پذیرش شما دارد، حتما باید سعی کنید که آن را به‌شکل حرفه‌ای آماده کنید. برخی از رایتینگ سمپل‌ها ساختار نامناسبی دارند که به همین علت توصیه نمی‌شوند. به‌طور مثال نمونه‌هایی که بیش از ۱ سال از نوشتن آن‌ها گذشته است برای این کار مناسب نیستند. از همین رو اگر نمونه نوشتار شما چنین شرایطی دارد، آن را یک بار دیگر نگارش کنید. بهتر است که از ارائه وبلاگ در این زمینه خودداری کنید. البته کسانی که در این زمینه بسیار حرفه‌ای هستند می‌توانند از این امکان بی‌نظیر به سود خود استفاده کنند.
همچنین رایتینگ سمپل‌هایی که به‌شکل سیاسی یا مذهبی نوشته می‌شوند هم مناسب نیستند. از همین رو نباید در نمونه نوشتار اعتقادات شخصی مورد بیان قرار بگیرد به جز مواردی که به تحصیل ارتباط دارد. از آنجایی که تا امروز نمونه نوشتارهای موفق زیادی نگارش شده است، برای درک بهتر حتما آن‌ها را مطالعه کنید. مطمئنا با انجام درست و حرفه‌ای این کار می‌توانید نتیجه مورد قبول خود را بگیرید. ناگفته نماند که برخی از دانشگاه‌ها دستورالعمل مشخصی برای نوشتن رایتینگ سمپل دارند. از همین رو شما باید از این قوانین به درستی پیروی کنید تا بهترین نتیجه ممکن را بگیرید.

چرا ارجاعات در رایتینگ سمپل مهم هستند؟

شما در داخل رایتینگ سمپل اطلاعات مختلفی ارائه می‌کنید که باید درست بودن آن‌ها اثبات شده باشد. برای این کار باید ارجاعات و منابع مختلفی برای نمونه نوشتار مشخص کنید که در نوع خود حائز اهمیت است. داشتن ارجاعات معتبر باعث می‌شود تا ارزش متن نوشته شما چند برابر شود. اگر به تازگی مقالات خود را در مجلات برتر چاپ کرده‌اید، حتما آن را در رایتینگ سمپل توضیح داده و به آن ارجاع دهید. در این حالت مسئول پذیرش رغبت بیشتری برای بررسی دقیق تمام پرونده شما خواهد داشت.
مستند بودن نوشته‌ها در نمونه نوشتار یک عامل کلیدی است که بسیاری از افراد آن را رعایت نمی‌کند. وقتی که شما بدون ذکر منبع ادعایی را در نوشته مطرح می‌کنید، از هیچ گونه اعتباری برخوردار نخواهد بود. مطمئنا اگر یک سازوکار عالی را به کار ببندید، مطمئنا قادر خواهید بود که بهترین رایتینگ سمپل را بنویسید. تجربه این موضوع را ثابت کرده است که وجود منابع مختلف قدرت رایتینگ سمپل را چند برابر خواهد کرد. از همین رو شما هم در این راستا دست به کار شوید و برترین منابع را برای آن انتخاب کنید.

نکات مهم در نوشتن Writing Sample

برای اینکه نمونه نوشتار شما اثرگذاری بالایی داشته باشد، باید آن را به‌شکل حرفه‌ای آماده کنید. انتخاب کلمات درست و قدرتمند اهمیت زیادی دارد. از همین رو سعی کنید بهترین کلمات را برای رساندن منظور خود استفاده کنید. عامیانه نوشتن یکی از بزرگ‌ترین اشتباهاتی است که در رایتینگ سمپل اتفاق می‌افتد. از همین رو تلاش کنید تا یک متن آکادمیک و قدرتمند را آماده کنید. در زیر سعی کردیم که برترین نکات را برای نوشتن Writing Sample بیان کنیم.

  • ساده و روان بنویسید.
  • کلمات مناسب انتخاب کنید.
  • غلط املایی و گرامری نداشته باشید.
  • اضافه گویی ممنوع!
  • از فونت Times New Roman با سایز ۱۲ استفاده کنید.
  • چکیده قوی و جذاب بنویسید.
  • مهارت و توانمندی‌های خود را ذکر کنید.

در صورتی که ۷ نکته گفته شده را با دقت رعایت کنید، مطمئنا به دست آوردن بهترین نتیجه برای شما آسان خواهد بود. همیشه تلاش کنید که کار خود را به‌شکل حرفه‌ای پیش ببرید. در حال حاضر بسیاری از دانشجویان ایرانی در برترین دانشگاه‌های دنیا در حال تحصیل هستند. از این رو شما هم این فرصت عالی را از دست ندهید.

این مطالب هم واقعا جذابن!!!

نظر شما چیست، اینجا بنویس:)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا